Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:01:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PDA 19  (Przeczytany 6013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Marca 2022, 09:32:32 »
Witam kolegów,
nie pamiętam już kiedy ostatnio coś tu napisałem. Wczoraj zajrzałem, przeczytałem i postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze w dyskusji, która kręci się wokół wiedzy numizmatycznej, oceny stanu zachowania monet i stylu wypowiedzi p. Sergiusza Stube czyli Sergio jak popularnie jest zwany w naszym światku.
Niewątpliwie wiedza bardzo się przydaje w życiu, również w numizmatyce, a za jej brak czasami trzeba zapłacić frycowe. Jak wszyscy widzimy, są firmy organizujące aukcje, które starają się w miarę rzetelnie ocenić stan zachowania oferowanych walorów i są takie, które jakby oderwały się od rzeczywistości, usiłując nam wmówić, że czarne jest białe. Dlatego podejmując próbę kupna monety na aukcji, czyli decydując się na udział w licytacji, nie patrzę ani na opis stanu zachowania, ani na resztę opisu. Albo blaszka mi pasuje i stać mnie na nią, albo się uśmiecham pod nosem. Wiedza domów aukcyjnych z tematu, który zbieram, zapewniam, nie jest ekskluzywna (jakkolwiek to rozumieć), żeby nie pojechać ostrzej. No może poza GNDM, który bardzo szybko się uczy i poszedł dobrą drogą. Natomiast powoływanie się w opisach na katalogi Kopickiego, powiedzmy sobie szczerze jest już trochę niepoważne. Ale wiadomo, chodzi o wysokie stopnie R, co przekłada się na kasę. Tyle, że te R ki dawno już się zdezaktualizowały, między innymi za sprawą naszych dzielnych sąsiadów zza wschodniej granicy.
Jeśli chodzi o styl wypowiedzi Sergio (sorry Panie Sergiuszu jeśli odbiera to Pan jako zbytnią poufałość), no to on po prostu taki jest. Naście lat temu, kiedy w Aurum były jeszcze organizowane giełdy numizmatyczne po aukcjach WCN, byłem świadkiem następującej sytuacji. Na stoisku Sergio jakiś chłopak przegląda klaser w antykiem, po jakimś czasie pyta go zajętego z boku rozmową z kimś innym, przepraszam, to Pana monety ? Odpowiedź brzmiała tak, cytuję : "tak proszę Pana, to moje. Zajmuję się handlem monetami i czerpię z tego tytuły nieprzyzwoicie wysokie zyski". Takie poczucie humoru,
miłego dnia

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Marca 2022, 10:42:33 »
Co to się porobiło :) Wystarczy mieć niekonwencjonalne poczucie humoru, żeby rozbudzić emocje. Ale to dobrze, oczywiście wychodzi na plus bo jest... ciekawiej.  Gdyby każdy numizmatyk zapytany o coś przed odpowiedzią założył monokl, zapalił fajkę i głosem Ś.P. Tomasza Knapika wygłosił półgodzinny monolog wszyscy by się pospali ;)
Bardzo spodobały mi się też wspomnienia pana Damiana związane z pierwszymi aukcjami, gdzie stroną licytującą był internet  :) Można by gdzieś (może na blogu GNDM?) poświęcić więcej miejsca takim wspominkom. Bo raz - u osób "siedzących" długo w numizmatyce po prostu może zebrać się na podobne zwierzenia, które przeleją na e-papier, co my - młody narybek z lubością przeczytamy. Dla takich świeżaków, którzy znają tylko allegro i od kilku lat Onebid to wielka frajda móc poczytać jak to było w "wielkiej numizmatyce", gdy raptem chodziliśmy np. do liceum i zbieraliśmy bułgarskie lewy, greckie drachmy, które wujek zza granicy dał nam po powrocie z wakacji :) a na aukcjach sprzedawały się donatywy, dwutalary etc.
« Ostatnia zmiana: 07 Marca 2022, 10:47:50 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Marca 2022, 12:25:09 »
Drogi Marcinie,
Czy Twój cytat dotyczył mojej skromnej osoby? Bo mój nie dotyczył bezpośrednio Ciebie.
Nie zapominaj, że mam tu do odegrania pewną rolę i kierując się obowiązkiem muszę czasem robić (pisać) rzeczy, których jako osoba prywatna nie pisałbym.
Nie odbieraj mojej uwagi jako ataku na wolność Twego słowa.


Proszę tylko wszystkich, żeby zamiast "Abacki jest ..." pojawiła się raczej uwaga w stylu "opis nieprawidłowy", nawet "nierzetelny" czy "mylący" i dalej sprostowanie.
Jacku! W żadnym wypadku nie chciałem Cię zlekceważyć, jeżeli czułeś się niekomfortowo z powodu mojej wypowiedzi, to przyjmij moje przeprosiny. Wspomniany fragment tekstu miał symbolizować, do czego może prowadzić upór i brak wyobraźni. Nie był skierowany w Twoją stronę.
Rzeczywiście jak wcześniej wspomnieli inni forumowicze, można było, to wszystko sprowadzić do żartu - specyficzny humoru. Nic nie poradzę na to, iż zostałem niejako przymuszony do refleksji na ten temat, pomimo że wcześniej nie miałem zamiaru kontynuować tej dyskusji. Myślę, że każdy z Nas ma prawo do riposty w danej kwestii, jeżeli poruszamy się w granicach tzw. specyficznego humoru.  ;)
Co do sposobu prowadzenia konwersacji w tym wątku, to oczywiście będę starł się stosować do Twojej prośby.

Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Marca 2022, 12:33:05 »
Przeprosiny niepotrzebne, bo nie był to dyskomfort, raczej ciekawość. Miłego dnia życzę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Marca 2022, 16:56:19 »
Przeprosiny niepotrzebne, bo nie był to dyskomfort, raczej ciekawość. Miłego dnia życzę.
Dziękuję i wzajemnie. 😉
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet