Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:01:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Blätter für Münzfreunde  (Przeczytany 2162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Blätter für Münzfreunde
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Marca 2022, 18:39:05 »
Jezeli chodzi o drugie zrödlo, to z tego wynika, ze to jest dodatek do Staatsanzeigera " Beilage Nr. 155"

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Blätter für Münzfreunde
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Marca 2022, 12:13:38 »
i jeszcze jedno : czy te monety nie wygladaja, jak monety jednego autora ?

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Blätter für Münzfreunde
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Marca 2022, 12:37:51 »
Podobieństwo kompozycji jest oczywiste.
Zamówienie na monety Królestwa Polskiego ulokowane w Stuttgarcie było dla tej mennicy dużym wyzwaniem. Z notatek prasowych, które pokazałem na blogu wynika, że Stuttgart wybił około 106 milionów wojennych monet dla cesarstwa (od roku 1915 do końca stycznia 1919), a dla Polski 162 miliony w okresie od kwietnia 1917 do połowy listopada 1918.
Zamówienie przyczyniło się do znacznego rozwoju mennicy, która nagle stała się drugą co do wielkości produkcji niemiecką mennicą.
Krótki termin realizacji oznaczał konieczność szybkiego działania. Nie było czasu ani na konkurs ani na długie zastanawianie się nad projektem. Nie mam teraz dostępu do całości mojego archiwum, ale przypominam sobie, że gdzieś czytałem, że pierwszy projekt monet KP został odrzucony, bo monety były zbyt podobne do cesarskich. Pomogła zmiana czcionki - produkcja ruszyła bardzo szybko.

P.S.
Dzięki Waszej pomocy dostałem skany Blätter für Münzfreunde i innych wydawnictw z tego okresu. Bardzo za to dziękuję.
Rezultaty opublikowałem na blogu: https://zbierajmymonety.blogspot.com/2022/03/ludwig-habich-ciag-dalszy.html







Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

 

R E K L A M A
aukcja monet