Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 02:59:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosenny sezon łowiecki 2022  (Przeczytany 11177 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 357
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #75 dnia: 22 Kwietnia 2022, 23:03:35 »
Kolejne Bizancjum do powoli tworzącego się zbioru. Stan mocno średni, jednak z tego co czytałem moneta generalnie rzadko dostępna, zwłaszcza w tych lepiej zachowanych stanach.

Follis Konstantyna V i Leona IV, Konstantynopol, 751-775 r.
Aw. popiersia Konstantyna V (z lewej, z brodą) i jego syna Leona IV (z prawej, bez brody)
Rw. popiersie Leona III (ojciec Konstantyna V i dziad Leona IV), litery X M N oraz A (pod M)
SB 1556

Stosunkowo niewielka moneta, pokazująca stopniową deprecjację follisa. Jeszcze 100 lat wcześniej nominał ten mierzył ok. 25 mm i ważył ok. 10 g, a tutaj raptem 17 mm i niecałe 2 g wagi.
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #76 dnia: 23 Kwietnia 2022, 15:47:19 »
Muszę przyznać, że mam słabość do tych duetów na bizantyjskich follisach. Nawet w średnim stanie cieszą oko. Bardzo wdzięczne monetki. W ogóle trochę niedoceniany follis jest wartym uwagi nominałem pod zbudowania specjalizowanej kolekcji. Duże emisje, rozsądne pieniądze za śliczne egzemplarze i można, zaczynając od Dioklecjana, zgromadzić cały przekrój dobrze pokazując jak lepsze i gorsze czasy miał ten nominał.

Na Bizancjum praktycznie się nie znam, proszę w dwóch słowach wspomnieć, co (może zaskakująco z uwagi na mało atrakcyjny krążek) rozpala najbardziej kolekcjonerów tego okresu? Jakieś takie walory-graale jak dla przełomu ustrojów - denar Cezara czy słynne Idy Marcowe Brutusa lub Aureusy późniejszych panowań.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 357
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #77 dnia: 24 Kwietnia 2022, 13:07:59 »
Na Bizancjum praktycznie się nie znam, proszę w dwóch słowach wspomnieć, co (może zaskakująco z uwagi na mało atrakcyjny krążek) rozpala najbardziej kolekcjonerów tego okresu? Jakieś takie walory-graale jak dla przełomu ustrojów - denar Cezara czy słynne Idy Marcowe Brutusa lub Aureusy późniejszych panowań.

Ja niestety za krótko w tym siedzę, by w pełni kompetentnie odpowiedzieć na to pytanie - może bardziej doświadczeni Koledzy i Koleżanki udzielą szerszej informacji. Wydaje mi się jednak, że w mennictwie Bizancjum brak jest takich szczególnych emisji, jakie miały miejsce w czasach Imperium Romanum (np. IVDAEA CAPTA, przedstawienia rzymskich budowli etc.). Na pewno jednak o szybsze bicie serca przyprawiają wszelkie bizantyńskie złote monety, jak również bardzo dobrze zachowane brązy.
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Magnencjusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Zainteresowania: Starożytności
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #78 dnia: 24 Kwietnia 2022, 16:19:31 »
Na Bizancjum praktycznie się nie znam, proszę w dwóch słowach wspomnieć, co (może zaskakująco z uwagi na mało atrakcyjny krążek) rozpala najbardziej kolekcjonerów tego okresu? Jakieś takie walory-graale jak dla przełomu ustrojów - denar Cezara czy słynne Idy Marcowe Brutusa lub Aureusy późniejszych panowań.

Odpowiedź amatora, który Bizancjum kupi czasami, jak mu się coś spodoba:
1) Lubię duże, efektowne krążki, a bizantyjskie w czytelnym stanie są częściej w moim zasięgu niż np. rzymskie sestercje.
2) Podoba mi się ten dziecinny styl przedstawień na tych monetach, 2 przykłady poniżej ale są jeszcze lepsze "krasnale":

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #79 dnia: 25 Kwietnia 2022, 13:59:51 »
2) Podoba mi się ten dziecinny styl przedstawień na tych monetach, 2 przykłady poniżej ale są jeszcze lepsze "krasnale":

Witam, ja niestety do monet Bizancjum nie mogę sie przekonać. To co Panu się podoba "dziecinny styl" dla mnie jest symbolem upadku, takiej pełzającej degrengolady sztuki i kultury, całego dorobku szeroko rozumianej cywilizacji rzymskiej. Na monetach imperialnych można rozpoznać władców po pierwszym spojerzniu na wizerunak na awersie. Bizancjum to niestety unifikacja i schematyzm, a nawet wręcz prymitywizm przedstawień, dlatego z podziwem patrzę na kolekcjonerów Bizancjum, bo wydaje się, że to jednak jest trudniejszy, bardziej wymagający dział numizmatyki.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #80 dnia: 25 Kwietnia 2022, 14:06:17 »
2) Podoba mi się ten dziecinny styl przedstawień na tych monetach, 2 przykłady poniżej ale są jeszcze lepsze "krasnale":

Witam, ja niestety do monet Bizancjum nie mogę sie przekonać. To co Panu się podoba "dziecinny styl" dla mnie jest symbolem upadku, takiej pełzającej degrengolady sztuki i kultury, całego dorobku szeroko rozumianej cywilizacji rzymskiej. Na monetach imperialnych można rozpoznać władców po pierwszym spojerzniu na wizerunak na awersie. Bizancjum to niestety unifikacja i schematyzm, a nawet wręcz prymitywizm przedstawień, dlatego z podziwem patrzę na kolekcjonerów Bizancjum, bo wydaje się, że to jednak jest trudniejszy, bardziej wymagający dział numizmatyki.

W dużym stopniu zgadzam się z kol. Ebenezerem. Mam do nich słabość, ale jednak wynika ona z bardzo dużego dystatnsu do tych przedstawień a ilekroć przywołam w myślach wcześniejsze mennictwo Cesarstwa, Republiki (o Grecji nie wspominając), to wręcz mnie dołują. Co nie zmienia faktu, że ciekawe krążki do dorwania w rozsądnych cenach (a do pewnego momentu i sporych rozmiarów).
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 949
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #81 dnia: 25 Kwietnia 2022, 16:23:02 »
Tak, zazwyczaj przedstawienia na monetach z Bizancjum są schematyczne i rozróżnienie cesarzy po samej fizjonomii jest trudne.
Jednak część władców ma swoje atrybuty np.

Fokas - brodę podkreślającą jego szpetną "urodę"
 
4975629l (1).jpgWiosenny sezon łowiecki 2022


Konstantyn IV - charakterystyczny wąs i długie włosy
 
2069621l.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022


Justyn II - często trzyma victoriolę
 
4455062l.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022


Irena - szpiczastą koronę (trochę jak na antoninianach) ;)
 
5806521-O.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

« Ostatnia zmiana: 25 Kwietnia 2022, 16:25:25 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #82 dnia: 25 Kwietnia 2022, 16:42:25 »
Świetne przykłady! A co do korony, to pierwsza myśl zanim zdążyłem przeczytać, że radiata :) Zresztą u Fokasa z kolei - barba radiata.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #83 dnia: 26 Kwietnia 2022, 12:08:56 »
Dzień dobry. Miała to być moneta w wątku o czyszczeniu, niestety skasowałem zdjęcie z przed zabiegu, a szkoda, była porządnie oblepiona.... Kolejny duży folis z Ticinum..

Gilward

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Zainteresowania: Powstanie listopadowe, WMK, WMG
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #84 dnia: 28 Kwietnia 2022, 13:38:35 »
Dołączę się i ja (po raz pierwszy) i pochwalę się nową zdobyczą:

Cesarstwo Rzymskie, Saloninus 258-260, antoninian, Colonia Agrippina

stan: 2 / 2-

waga: 4,5 g Ag

średnica 23,5 mm

Awers: SALON VALERIANVS CAES Popiersie władcy w koronie w prawo

Rewers: PIETAS AVG Narzędzia ofiarne
Pozdrawiam,
Bartosz

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #85 dnia: 28 Kwietnia 2022, 16:40:10 »
Dołączę się i ja (po raz pierwszy) i pochwalę się nową zdobyczą:

Cesarstwo Rzymskie, Saloninus 258-260, antoninian, Colonia Agrippina

stan: 2 / 2-

waga: 4,5 g Ag

średnica 23,5 mm

Awers: SALON VALERIANVS CAES Popiersie władcy w koronie w prawo

Rewers: PIETAS AVG Narzędzia ofiarne

Bardzo ładny egzemplarz. Gratuluję i serdecznie witam w gronie łowców antycznej zwierzyny, chwalących się swoimi zdobyczami:) 

Gilward

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Zainteresowania: Powstanie listopadowe, WMK, WMG
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #86 dnia: 28 Kwietnia 2022, 17:18:45 »
Dziękuję. Biorąc pod uwagę, że w archiwach polskich firm notowanych jest tylko kilkanaście egzemplarzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat i dodajac do tego stan zachowania - jestem bardzo zadowolony z łowów :)
Pozdrawiam,
Bartosz

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #87 dnia: 28 Kwietnia 2022, 17:37:33 »

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #88 dnia: 28 Kwietnia 2022, 18:38:27 »
Ładna moneta!
Jednak archiwami polskich firm bym się za bardzo nie sugerował...
https://www.acsearch.info/search.html?term=saloninus+pietas&category=1&lot=&thesaurus=1&images=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&currency=usd&order=0

ZM

To prawda, choć i na tle tej dłuższej listy wygląda naprawdę przyzwoicie. Gratuluję nabytów Panowie!


EDIT: Ktoś z naszych (tu obecnych) kupił ten sesterc Hadriana na WCN'ie przed chwilą? Ciekaw jestem, czy jakby mi bid wszedł, tak jak powinien  :sweat:, to czy by się udało. Dużo tam było zapasu (, że tak już w ciemno dopytam)? :)
« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2022, 20:22:55 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #89 dnia: 30 Kwietnia 2022, 11:01:02 »
Dawno nic nie kupowałem. Fundusze idą na inne cele( podróże ;) i inne hobby)  Jednak coś się ostatnio trafiło. Mój ulubiony cesarz Marek Aureliusz i jego sesterc RIC III 908. Wybity na początku 164 roku n.e.  Ta "militarna " moneta emitowana była przez obu współrządzących władców dla upamiętnienia sukcesów w wojnie z Partami. Co prawda stan jest taki sobie a nawet gorszy od mojej ulubionej hybrydy RIC 1426/RIC 908-910  ale jak na duże brązy wystarczający. I tak mam dwa rewersy Marka Aureliusza do porównania. Teraz wystarczy jeszcze zdobyć prawidłowego Lucjusza Werusa ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet