Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:48:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosenny sezon łowiecki 2022  (Przeczytany 11010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #90 dnia: 30 Kwietnia 2022, 12:25:11 »
Dawno nic nie kupowałem. Fundusze idą na inne cele( podróże ;) i inne hobby)  Jednak coś się ostatnio trafiło. Mój ulubiony cesarz Marek Aureliusz i jego sesterc RIC III 908. Wybity na początku 164 roku n.e.  Ta "militarna " moneta emitowana była przez obu współrządzących władców dla upamiętnienia sukcesów w wojnie z Partami. Co prawda stan jest taki sobie a nawet gorszy od mojej ulubionej hybrydy RIC 1426/RIC 908-910  ale jak na duże brązy wystarczający. I tak mam dwa rewersy Marka Aureliusza do porównania. Teraz wystarczy jeszcze zdobyć prawidłowego Lucjusza Werusa ;)

Nie znam Pana dokładnych założeń, ale przy obecnym rynku myślę, że daje radę. Sam poluję na Marka i już takie stany czasem rozważam, że następnego dnia łapię się za głowę. Powodzenia z Werusem!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #91 dnia: 30 Kwietnia 2022, 14:39:29 »
Fajne monety, szczególnie hybryda z Verusem, prawilny sesterc jest na ebay, ale potraktowany szlifierką kątową, więc raczej się nie przyda :)

https://www.ebay.pl/itm/255504820830?hash=item3b7d462a5e%3Ag%3AJnYAAOSwTdViJgwc&LH_Auction=1

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #92 dnia: 30 Kwietnia 2022, 15:05:47 »
Fajne monety, szczególnie hybryda z Verusem, prawilny sesterc jest na ebay, ale potraktowany szlifierką kątową, więc raczej się nie przyda :)

https://www.ebay.pl/itm/255504820830?hash=item3b7d462a5e%3Ag%3AJnYAAOSwTdViJgwc&LH_Auction=1

Policja już jedzie*.







*takie praktyki powinny być ścigane z urzędu (celowo nie użyłem zbrodnie, bo te już są ;) )
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #93 dnia: 30 Kwietnia 2022, 16:13:12 »

*takie praktyki powinny być ścigane z urzędu (celowo nie użyłem zbrodnie, bo te już są ;) )

Zgadzam się, to jet numizmatyka "putinowska"  ;), i powinna być na całym świecie ścigana z urzędu.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwietnia 2022, 16:20:34 wysłana przez Ebenezer Cooke »

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #94 dnia: 06 Maja 2022, 20:43:52 »
Po raz pierwszy uczestniczyłem w aukcji, na której sprzedawano ponad setkę interesujących mnie monet. Nie wiedziałem, że tak łatwo jest dać się przestraszyć samemu sobie i zamiast 3 pieknych tetradrachm wyjąć tylko jedną i denara na pocieszenie... Za dużo dystraktorów. W Polsce jak się jedna - dwie monety pojawią to zdążę zwykle temat przeżuć, rozpoznać i się oswoić. Tak się czują kolekcjonerzy trojaków? Skołowani? To jest terror wyboru, jakby miłosnik dżemu truskawkowego stanął w sklepie przed regałem z dżemami z 20 rodzajów truskawek w 5 odmianach każda. ;)

1. Wespazjan, Antiochia, Tetradrachma, 14,36g, 70/71AD, RPC II 1972





2. Wespazjan, Rzym, Denar, 3,00g, 73AD, RIC II 545





Obie ex. Schøyen, upolowane w Oslo. :)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #95 dnia: 06 Maja 2022, 21:39:31 »
Po raz pierwszy uczestniczyłem w aukcji, na której sprzedawano ponad setkę interesujących mnie monet. Nie wiedziałem, że tak łatwo jest dać się przestraszyć samemu sobie i zamiast 3 pieknych tetradrachm wyjąć tylko jedną i denara na pocieszenie... Za dużo dystraktorów. W Polsce jak się jedna - dwie monety pojawią to zdążę zwykle temat przeżuć, rozpoznać i się oswoić. Tak się czują kolekcjonerzy trojaków? Skołowani? To jest terror wyboru, jakby miłosnik dżemu truskawkowego stanął w sklepie przed regałem z dżemami z 20 rodzajów truskawek w 5 odmianach każda. ;)

1. Wespazjan, Antiochia, Tetradrachma, 14,36g, 70/71AD, RPC II 1972





2. Wespazjan, Rzym, Denar, 3,00g, 73AD, RIC II 545





Obie ex. Schøyen, upolowane w Oslo. :)

Rodzimy rynek faktycznie, niestety, nas nie rozpieszcza. Z szacunku dla każdej z antycznych monet, które tak uwielbiam, nie użyję mocniejszych określeń, ale często te oferty antyku na naszych aukcjach to jakieś pojedyncze sztuki dla desperatów. Oczywiście, z wyłączeniem przesyconych ciekawymi walorami aukcji, na których akurat swoje kolekcje oferują znani i uznani (Prof. Awianowicz, Pan Barnaba etc.). Zatem taka obfitość może przytłaczać, ale obyśmy tylko na takie aspekty narzekali :)

Zakupy, trzecim okiem, bardzo udane. Sam w pierwszej kolejności patrzę na portrety władców i te znajdują moje uznanie. Na denarze ładna patynka się pojawia (podobnie umiejscowiona do mojego denara Antonina Piusa, którego niedawno wstawiałem. Gratulacje!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #96 dnia: 13 Maja 2022, 22:01:27 »
Prezentuję poniżej nowe nabytki Probusowe :)
1. Probus AE Antoninianus. Tripolis mint. 276 A.D. Buste A2, RIC 928 - zbliżony
aw. IMP C M AVR PROBVS AVG, radiate, draped and cuirassed bust right, seen from behind
rw. CLEMENTIA TEMP dot, Emperor standing right, holding eagle-tipped sceptre, receiving globe from Jupiter, holding sceptre. Crescent under star in lower centre. mintmark KA
Nie znalazłem takiej odmiany ani w RIC ani na Probuscoins.fr ani na probus.net. Możliwe, że jest to nienotowana odmiana, wyróżnia ją gwiazdka i półksiężyc na rewersie.
2. Probus Silvered AE Antoninianus. Siscia Mint, 277 r.n.e., emisja 4, oficyna 5, popiersie H2,
aw. IMP CM AVR PROBVS PF AVG, radiate, helmeted and cuirassed bust left, holding spear and shield.
rw. VIRTVS PROBI AVG, Emperor on horseback galloping left, spearing enemy crawling left beneath horse. Mintmark XXIV. RIC V-2 Siscia 818; Sear 12074. wg. probvs.net Alföldi type 98, n° 37

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #97 dnia: 13 Maja 2022, 22:07:37 »
3. Probus Silvered AE Antoninianus. Ticinum Mint, 276 AD.
aw. IMP C PROBVS PF AVG (zamiast IMP C M AVR PROBVS AVG), radiate, cuirassed bust left, holding eagle-tipped
sceptre
rw. IOVI CONSERVAT, Emperor standing right, holding eagle-tipped sceptre receiving
globe from Jupiter, VXXT below., RIC 386v – inna legenda rewersu niż RIC 386v, probvs.net oraz probuscoins.fr nie notują takiej odmiany :)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #98 dnia: 13 Maja 2022, 22:15:18 »
4 Aurelian AE Antoninianus, uncertain balkan mint.
aw. IMP AVRELIANVS AVG, radiate, cuirassed bust right
rw. CONCORD MILIT, emperor standing right, holding sceptre, clasping hands with Concordia, standing left. Mintmark Γ. RIC 391; Sear 11515. (ale inne popiersie), ric.mom.fr nie notuje takiej odmiany :)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #99 dnia: 14 Maja 2022, 00:05:58 »
Gratuluję nowych Probusów i Aureliana. Niezmiernie ciekawy jest egzemplarz z Tripolis z gwiazdą i półksiężycem. To chyba błąd rytownika. Spotyka się albo egzemplarze z gwiazdą albo z półksiężycem. Nigdy nie widziałem wcześniej takiej kombinacji!

Bardzo fajny jest też egzemplarz z Siscji. Co ciekawe, chyba jest z tej samej pary stempli co mój egzemplarz:

https://www.colleconline.com/en/items/126398/coins-ancient-to-roman-republic-imperial-alfoldi-098-023-sold

Trochę się zdziwiłem, że probuscoins.fr nie notuje egzemplarza nr 3. Na pierwszy rzut oka nie powiedziałbym że to rzadki wariant. Warto zgłosić go na forum francuskim tutaj:

https://www.forumfw.com/t18142p350-www-probuscoins-fr-base-de-donnees-des-aureliani-de-probus

Niedawno Christophe Oliva - autor strony probuscoins.fr - znowu zaktywizował się po dłuższej przerwie i jest spora szansa że doda Twój egzemplarz do bazy, jeśli się nim tam pochwalisz (albo prześlesz mu na emaila - dane na stronie). 

Natomiast Aurelian nr 4 m.zd. to zwykły popularesik RIC TEMP 2520:

https://ric.mom.fr/fr/coin/2520?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=CONCORD%28%C2%B7%29MILIT&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

Chyba że coś przeoczyłem skoro twierdzisz że jest nienotowany?

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #100 dnia: 14 Maja 2022, 08:21:01 »
Cytuj
Rodzimy rynek faktycznie, niestety, nas nie rozpieszcza. Z szacunku dla każdej z antycznych monet, które tak uwielbiam, nie użyję mocniejszych określeń, ale często te oferty antyku na naszych aukcjach to jakieś pojedyncze sztuki dla desperatów.

Co do naszego rodzimego rynku i tematu wiosennych łowów to na aukcji GNDM pojawi się fragment mojej kolekcji denarów panowania Aleksandra Sewera (w tym matki Julii Mamaea). Myślę, że jest tam trochę przyzwoitych i ciekawych egzamplarzy 🙂 Aukcja w trakcie przygotowania więc na pewno w opisach trochę się zmieni (w tym oznaczenia RIC i chyba jeden Elagabal się tam załapał - zresztą też z mojego zbioru).

https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/1399487/2340/Monety-antyczne-Cesarstwo-rzymskie-Aleksander-Sewer-222-235

https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/1399524/2340/Monety-antyczne-Cesarstwo-rzymskie-Julia-Mamaea-222-235

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #101 dnia: 14 Maja 2022, 22:29:16 »
Hej, masz rację, że Aurelian to popularesik. Zmyliło mnie "duże" popiersie Aureliana z zapinką/ozdobnikiem przedstawiająca gorgonę na stronie Ric.Mom.fr. Zgadzam się, że monetka z Sisci jest z tych samych stempli a napewno rewers. Potwierdzają to szczegóły jeźdźca i ich ułożenie względem napisu otokowego. W sprawie Ticinum i Tripolis napisałem do Christophe Oliva i przesłałem fotki w lepszej rozdzielczości. Dam znać jeżeli odpisze.  Coraz bardziej zaczynam się interesować Probusem :)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #102 dnia: 14 Maja 2022, 22:32:24 »
Cytuj
Rodzimy rynek faktycznie, niestety, nas nie rozpieszcza. Z szacunku dla każdej z antycznych monet, które tak uwielbiam, nie użyję mocniejszych określeń, ale często te oferty antyku na naszych aukcjach to jakieś pojedyncze sztuki dla desperatów.

Co do naszego rodzimego rynku i tematu wiosennych łowów to na aukcji GNDM pojawi się fragment mojej kolekcji denarów panowania Aleksandra Sewera (w tym matki Julii Mamaea). Myślę, że jest tam trochę przyzwoitych i ciekawych egzamplarzy 🙂 Aukcja w trakcie przygotowania więc na pewno w opisach trochę się zmieni (w tym oznaczenia RIC i chyba jeden Elagabal się tam załapał - zresztą też z mojego zbioru).

https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/1399487/2340/Monety-antyczne-Cesarstwo-rzymskie-Aleksander-Sewer-222-235

https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/1399524/2340/Monety-antyczne-Cesarstwo-rzymskie-Julia-Mamaea-222-235

Bardzo ładna oferta Sewerów można wybrać ciekawe monetki. Czy Kolega też rezygnuje z pasji czy następuje zmiana profilu kolekcji. Jeżeli Kolega rezygnuje to byłaby już istna plaga.

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #103 dnia: 15 Maja 2022, 07:30:45 »
Cytuj
Czy Kolega też rezygnuje z pasji czy następuje zmiana profilu kolekcji. Jeżeli Kolega rezygnuje to byłaby już istna plaga.

Na razie tylko ograniczam zbiór. Profil swojego zainteresowania zawęziłem już wcześniej, ale wówczas obok Cesarstwa Rzymskiego dotyczył on też przekrojowego mennictwa polskiego. Mój zbiór teraz ogranicza się do specjalistycznej kolekcji denarów panowania Aleksandra Sewera i przekrojowej kolekcji denarów panowania pozostałych cesarzy (po 1 selekcjonowanej szt. per władca).
Zbiór ograniczam i na pewno jego rozwój jest od już jakiegoś czasu ograniczony nie tyle z powodu mniejszej pasji, ale z powodu finansowej dostępności egzemplarzy w jakości jaka cieszy moje oko. Czasami czytam komentarze, że antyk nie poszedł cenowo w "kosmos" jak inne okresy mennictwa, ale moim zdaniem egzemplarze o pięknej prezencji kosztują co najmniej 2 lub 3-krotnie więcej niż przed pandemią. Dodatkowo dochodzi kwestia słabej złotówki względem innych walut co przy fakcie, że zdecydowaną większość zakupów realizuję za granicą, przekłada się na wyższy koszt. Bardzo mnie to zniechęciło gdyż takie zakupy mocno nadwyrężają mój budżet, dodatkowo obok nowych wydatków, które się u mnie pojawiły.

Z powyższego wynika wystawienie na aukcji fragmentu mojej kolekcji z części specjalistycznej, jak i tej przekrojowej (pojawia się tam też mój denar Tytusa, Hadriana, Makrynusa, Gety, Elagabala, Woluzjana, Licuniusza, Numeriana, Gallusa i kilku innych). Są to monety, których prezencja spełniała moje estetyczne kryteria i mieściły się zazwyczaj w stanie zachowania co najmniej Extremely Fine lub były rzadkie (np. RIC 3 Aleksandra Sewera lub kilka innych denarów tego władcy, z mennic wschodnich, prawdopodobnie Antiochii, które pozyskałem ze specjalistycznej kolekcji budowanej w USA, które mają często nienajlepszą prezencję, ale często są nienotowane w RIC jak też faktycznie trudno je spotkać w handlu). Nie wykluczam, że w przypadku dalszych wzrostów na rynku i tym samym kosztu budowania kolekcji będę zmuszony dokonać sprzedaż kolejnych walorów, aby mieć budżet na przynajmniej wybrane dodatkowe egzemplarze do zbioru.



Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #104 dnia: 15 Maja 2022, 22:00:05 »
Bardzo ładne i ciekawe egzemplarze Aleksandra Sewera. Jest na czym oko zawiesić. Trzymam kciuki za powodzenie aukcji i dalsze rozwijanie (zawężonej) kolekcji!

 

R E K L A M A
aukcja monet