Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:27:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera  (Przeczytany 8321 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Zanim założyłem ten wątek, sprawa była przedmiotem mojego długiego namysłu, szukałem podobnego wśród archiwalnych (proszę wybaczyć, jeśli jest a na niego nie trafiłem) i zastanawiałem się, czy nie będzie on zbyt zbliżony do "Sezonów łowieckich". Celem formalnym było stworzenie miejsca przeznaczonego na zdjęcia monet, nabytych lub oglądanych poza aktualnym sezonem. Stąd też nazwa wątku, będącego alternatywą dla sezonu z konkretnym cenzusem pory i samego roku.

https://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/tapeta-mezczyzna-liczacy-monety-na-obrazie-maxa-gaissera.jpg
GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera


Żeby na czystym formalizmie nie poprzestać, jest też właściwa idea, którą jest apel o zamieszczanie tu zdjęć monet (widzianych) "z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera". Nie wiem, czy poza paskudnym zagranicznym POV mam na to obecnie ciekawe, autorskie określenie, ale chodzi o uchwycenie poszczególnych cech monety, skupienie się na wybranym detalu lub łapanie określonego światła na powierzchni krążka, które nie sposób oddać na precyzyjnej, lecz w pewnym sensie bezdusznej, fotografii aukcyjnej. Coś, co zdecydowanie częściej widać na filmach, kiedy moneta obracana jest w dłoniach, pada na nią światło z lampki bądź zza okna i mamy możliwość oglądania jej pod różnymi kątami. To, co potwierdza zasadność zwrotu, że "na żywo" wygląda jeszcze okazalej. Wreszcie to okazja, by poczuć emocję podobną do tej, której doświadcza trzymający monetę w dłoniach, poprzez położenie akcentu na dany obszar krążka lub wybraną cechę monety przedstawione na zdjęciu.

Mam nadzieję, że moja propozycja okaże się w pewien sposób oryginalna i zachęcę miłośników mennictwa Starożytnego Rzymu (z gościnnymi udziałami pojedynczych egzemplarzy z pozarzymskiego antycznego świata) do dzielenia się zdjęciami. Ważne, by były zdjęcia monet, które trzymaliśmy w dłoniach, niekoniecznie kupione, ale przez nas fotografowane. W przeciwieństwie do galerii "pięknych monet znalezionych w internecie".

Pozwolę sobie zacząć, wzbogacając przy okazji powyższe opisy o dwa przykłady. Pierwszy to denar mojego (nie tylko zresztą mojego) ulubionego cesarza Trajana z Aequitas na rewersie z bardzo przyjemnie zachowanym popiersiem (wedle moich prywatnych standardów) i krążkiem, którego powierzchnia jest daleka od perfekcyjnej, ale za to obdarzona coraz to ciekawszą gabinetową patyną. Rewers fotografowany już z nieco większej odległości, ukazujący Aequitas, która mimo wieku (a właściwie wieków) wciąż wygląda znakomicie. Mam oczywiście na myśli zachowany detal jej personifikacji.

Drugi przykład, to z kolei podniszczony As Antoninusa Piusa, o spłaszczonej górnej części krążka (tak, to nie jest jego największy problem) i denerwującym niecentrycznym biciem, zwłaszcza przy takim poszerzonym marginesie. Kiedy go zobaczyłem, to nie mogłem napatrzeć się na portret cesarza, którego detal, kontrastując z ogólnym stanem krążka, urzeka mnie jeszcze bardziej. Gdybym miał coś w przyszłości wydać, to rozważałbym to zdjęcie jako okładkowe.

Raz jeszcze wyrażam nadzieję, że moja propozycja nowego wątku się przyjmie i zachęcam do dzielenia się zdjęciami i opiniami. Z kolekcjonerskim pozdrowieniem!



« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2022, 20:39:04 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwietnia 2022, 22:03:52 »
To i ja dorzucę coś od siebie :) Bizantyjskie trachy bilonowe są z uwagi na swój miseczkowaty kształt generalnie trudne do zaprezentowania, najlepiej jednak prezentują się pod odpowiednim kątem. Przedstawiona moneta najprawdopodobniej została wybita za pierwszego panowania cesarza Izaaka II Angelosa w latach 1185-1195.

Patrząc na monetę wprost od góry nie widać wielu szczegółów, które wspaniale się prezentują przy oglądaniu monety właśnie pod kątem. Widać nawet szczegóły brody cesarza!
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwietnia 2022, 22:12:14 »
Dziękuję za odzew! Sam przykład trafiony a i miseczka niczego sobie. W zasadzie to nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałem równie ładną.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwietnia 2022, 10:38:40 »
Srebrzone monety rzymskie drugiej połowy III wieku też do najwdzięczniejszych modli nie należą...
Tu awers antoniniana cesarza Aureliana - krążek nieco felerny, wyraźnie cieńsza jedna strona, czego skutkiem niedobicie, za prawie stuprocentowe srebrzenie, no i portret: fantastyczny!

Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2022, 10:44:46 wysłana przez zenonmoj »

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwietnia 2022, 11:48:58 »
Dziękuję za podjęcie tematu. Na wielu zdjęciach aukcyjnych, pozostałe na monetach srebrzenie wychodzi, ujmijmy to subtelnie, mało apetycznie. Dopiero oglądane/fotografowane pod różnymi kątami, pokazują często pełnię swojego wdzięku. Dotyczy to zarówno krążków jedynie srebrzonych jak i tych o zwyczajnie niższej próbie szlachetnego kruszcu.

Pańskie zdjęcia, to kolejny doskonały przykład monet, które z pewnością zyskują przy zabawie z różnym oświetleniem i ujęciami z różnych kątów. Myślę, że przy moich wymaganiach dotyczących stanu zachowania portretów, ten pański Aurelian z pewnością przykułby moją uwagę pośród wielu innych egzemplarzy. A tak zachowane srebrzenie to już w ogóle świetna sprawa. Gratuluję.

PS Panowie, przy okazji: Czy tytułowe określenie "zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera" jest Waszym zdaniem w porządku? Zdaję sobie sprawę z tego, że wcale nie tak praktycznie odmienną perspektywą jest ta "z obiektywu", ale jednak o ten niuans tutaj chodzi :)

PS2 Dla podtrzymania dobrej passy w wątku, dorzucam kolejne dwa zdjęcia. Tym razem jest to antiocheńska tetradrachma bilonowa Filipa I (Araba). Obok zachowanego detalu i przyjemnych rozmiarów krążka (25,5mm/13g), urzekł mnie ten konkretny portret władcy. Tak, jak mając do czynienia z podobnie zachowanymi egzemplarzami tych samych typów, preferujemy w oparciu o indywidualne odczucia jakiś wariant danego przedstawienia, tak ten portret Filipa jest dokładnie tym, którego poszukiwałem. Dodatkowo, sam orzeł na monecie takich rozmiarów, jest bardzo wdzięcznym materiałem do oglądania przez lupę.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2022, 12:19:18 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwietnia 2022, 20:30:45 »
Być może kogoś natchnę przy piątkowym wieczorze do podzielenia się interesującymi zdjęciami, ale żeby nie przesuwać tematu do aktualności za darmo, płacę w jeszcze gorącej fotce kilku denarów. Zabawa w układanie kupek z antycznych monet jest wyjątkowo przyjemna. Jakież to szczęście, że nie trzeba ich trzymać w plastikowych slabach.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwietnia 2022, 22:52:48 »
Wielkim fotografem nie jestem, moneta też może największej urody, ale jednak ma coś w sobie urzekającego. W szczególności przyciągają wzrok te "ząbki" w górnym otoku, które dopiero przy takim ustawieniu są dobrze widoczne.

Follis Justyniana I Wielkiego, Konstantynopol, 561/2 r.

Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Kwietnia 2022, 23:05:11 »
Jak widać nie trzeba być wielkim fotografem, żeby podzielić się świetnym zdjęciem. Idealnie wpisuje się założenia tematu. Pewnie przy aukcyjnym zdjęciu nie zwróciłbym na tego follisa większej uwagi a tymczasem dłuższą chwilę się weń wpatrywałem.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Kwietnia 2022, 23:08:46 »
Szanowni Panowie,

przygotowując zestaw dla studentów na kolejne zajęcia mojego kursu "How to read ancient coins?", zrobiłem poniższe zdjęcie kilkunastu denarów i kwinara z lat 115-85 p.n.e.

Valete!

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Kwietnia 2022, 23:28:21 »
Panie Profesorze, jako założyciel wątku, jestem zaszczycony podjęciem przez Pana inicjatywy i któryż to raz już zazdroszczę pańskim studentom. Jestem przekonany, że przesiedziałbym cały dzień nad tą tacką i kładąc się spać, w myślach, oglądał je dalej.

Ode mnie, tym razem, follis Konstancjusza II jako Cezara, wybity w Rzymie w 326. Choć follisy i ów okres nie są przedmiotem moich westchnień, to mam do nich niezwykły sentyment. Zapewnie jak wielu, którzy przygodę z numizmatyką antyczną zaczynali od małych brązów IVw. I ten egzemplarz jest chyba jednym z ulubionych w kolekcji. Subtelność detalu jest dla mnie wyjątkowa. Szczególnie twarz władcy, której relief pokazuje swój prawdziwy urok dopiero przy złapaniu światła pod odpowiednim kątem.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwietnia 2022, 00:26:20 »
Korzystając z luźnego wieczora i naładowanej baterii w aparacie fotograficznym uchwyciłem moje ostatnie bizantyjskie nabytki tj. dwa follisy Fokasa z Nikomedii i Teopolis. Przy robieniu im zdjęć od góry równomierna zielona patyna ukrywa wiele detali i drobnych niuansów, które można uchwycić dopiero przy takim przedstawieniu monet:
image(1).jpgGALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera

image(3).jpgGALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera


W wątku poniżej, dla porównania, jak te same monety prezentują się (zdecydowanie na niekorzyść) na zdjęciach wykonanych skanerem:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,17060.msg131263.html#msg131263
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Kwietnia 2022, 00:49:32 »
Świetne są! Nawet lepsze niż przeczuwałem. Dziękuję za zdjęcia i mam nadzieję, że równie ciekawych przykładów będzie jeszcze więcej.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia monet z perspektywy oka numizmatyka/kolekcjonera
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Kwietnia 2022, 20:37:23 »
Jeden z moich ostatnich zakupów, którego zdjęcie wstawiałem w Sezonie łowieckim, własnym okiem i w nieco innym anturażu. Chciałem mieć w swojej kolekcji egzemplarz z doskonałym portretem młodego cesarza Gordiana III. Długo czekałem, ale myślę, że się opłaciło. Mój słaby aparat nie jest w stanie doścignąć detali wąsów i bokobrodów. Duży krążek, centralne bicie, całkiem przyzwoity rewers. Nie mogę oderwać oczu.

Z pozdrowieniem dla uczestników Warsztatów, którzy zapewne teraz też oglądają jakieś ciekawe numizmaty.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

stmst

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Kwietnia 2022, 23:34:31 »
Piękne zdjęcia. Cieszę się, że się podoba i polecam się na przyszłość :-)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Kwietnia 2022, 23:58:53 »
Piękne zdjęcia. Cieszę się, że się podoba i polecam się na przyszłość :-)

Lupus in fabula! (choć wspominałem Pana bezpośrednio w innym wątku) :)
Dziękuję za dobre słowo i z pewnością jeszcze pohandlujemy.


EDIT:PS Udało mi się zredukować temat wątku do takiej liczby znaków, aby mieścił się w jednej linijce wśród najnowszych wpisów i jednocześnie możliwie dokładnie oddawał jego ideę
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2022, 20:29:23 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

 

R E K L A M A
aukcja monet