Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:34:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera  (Przeczytany 8323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Kwietnia 2022, 14:38:42 »
Jedną z cech monet, którą najtrudniej oddać, w moim odczuciu, na stricte aukcyjnych zdjęciach monet jest patyna. Oczywiście, wprawne oko i wyobraźnia bardziej doświadczonego kolekcjonera, pozwalają lepiej wyczuć jej piękno w innych warunkach oświetleniowych i przy innych kątach padania światła.

Przy sobocie dzielę się jeszcze gorącym zdjęciami jednego z moich ostatnich nabytków - denara Antonina Piusa z rozpalającą mnie, rozwijającą się tęczową patyną (typ z Concordią RIC129). Zrobiłem chyba setki zdjęć samego awersu i ostatecznie postawiłem na pierwsze ze zdjęć, ale druga fotka, choć trochę za niebieska, jeszcze lepiej pokazuje detale.

Które ze zdjęć Panom bardziej przypada do gustu? Jak podchodzicie do tematu fotografowania ciekawie spatynowanych monet? Zachęcam do dyskusji i dzielenia się swoimi przykładami. Tym bardziej, że choć sam mam też inne ciekawie spatynowane egzemplarze, to i tak ktoś tu potencjalnie może wjechać ze zdjęciem, jak to się mówi, zamykającym imprezę.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Kwietnia 2022, 14:49:20 »
Moneta bardzo ładnie się prezentuje, szczególnie na pierwszym zdjęciu. Co do tęczowych odcieni patyny to mam mieszane odczucia, uważam, że jest to raczej efekt czyszczenia monet z naturalnej patyny, być może przy pomocy palnika i wysokiej temperatury. Naturalnie spatynowane srebro powinno być ciemne, prawie czarne, bo taki ma kolor tlenek srebra, chyba że, srebro nie jest czyste, wówczas są możliwe kolorowe związki miedzi.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwietnia 2022, 14:54:53 wysłana przez Ebenezer Cooke »

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Kwietnia 2022, 15:03:19 »
Moneta bardzo ładnie się prezentuje, szczególnie na pierwszym zdjęciu. Co do teczowych odcieni patyny to mam mieszane odczucia, uważam, że jest to raczej efekt czyszczenia monet z naturalnej patyny, być może przy pomocy palnika i wysokiej temperatury. Naturalnie spatynowane srebro powinno być ciemne, prawie czarne, bo taki ma kolor tlenek srebra, chyba że, srebro nie jest czyste, wówczas są możliwe kolorowe związki miedzi.

Dziękuję. Cieszy mnie też poniekąd potwierdzenie wybory głównej fotki. Oprócz tego, że staję się jej coraz większym fanem, to nie jestem absolutnie ekspertem, ale temat ma (nomen omen) wiele odcieni. Większość moich srebrnych monet faktycznie zwyczajnie ciemnieje, jak to srebro, ale pamiętajmy jak wiele różnic w zawartości srebra mamy nawet w niezłym dla czystości denara okresie wyższego standardu neroniańskiego, czy reform Domicjana do późniejszych panowań dynastii Antoninów wraz ze spadkami zawartości srebra przy zaciskaniu pasa przed kolejnymi kampaniami (szykując się do kolejnej, w momencie śmierci Marka Aureliusza spadek był bodaj nawet do 66%). Z drugiej strony widywałem wiele pięknych tęczowo spatynowanych monet wybitych w srebrze wysokiej próby, więc sama kwestia gabinetowości (sposobów przechowania) też ma tutaj najwidoczniej znaczenie.

Trochę się naczytałem i naoglądałem różnorakich eksperymentów i co do naturalnej tęczowej patyny nie mam jednoznacznych odpowiedzi (powietrze, ekspozycja na słońce?). Na pewno istotną rolę odgrywa tu siarka. Zresztą sztuczne patynowanie (moim zdaniem bardziej brudzenie monet) tęczą jest powszechnie testowane poprzez taplanie monet w rozgniecionym jajku czy proces kąpieli z anodowaniem.

Duże tęczowe powierzchnie (popularne na tych większych amerykańskich srebrach) wyglądają niemal zawsze bardzo nienaturalnie, ale takie drobne akcenty na wybranych pozycjach, przynajmniej dla mnie, są miłym smaczkiem.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwietnia 2022, 15:17:48 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Kwietnia 2022, 16:02:55 »
Luca, doskonale rozumiem Twoje dylematy, ja też nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia, ale z monetami antycznymi miałem czas się trochę otrzaskać. Monety amerykańskie nie mogą być tutaj w żadnej mierze jakimś materiałem porównawczym, mają zaledwie po 100 + kilkadziesiąt lat, to tak jak monety II RP. Zawsze zastanawiałem się, czy mogą istnieć antyczne monety w stanach praktycznie okołomenniczych, przecież tyle lat w mokrej ziemi - nie ma szans, ale zakładając, że nie leżały w mokrej ziemi, ale w zasypanym w wyniku np. trzęsienia ziemi dzbanie, bez dostępu powietrza. Zakładając, że w tym mikrośrodowisku tlenu bakteriom tlenowym wystarczyło na kilka tygodni lub miesięcy, po tym czasie środowisko stawało się biologicznie i chemicznie jałowe, pozostający azot bez wzrostu kawaswości działał wręcz konserwująco na mikrośrodowisko. Więc możę jakieś śladowe ilości siarki, siarkowodoru czy metanu wytworzone w procesie metabolizmu bakterii tlenowych mogły wchodzić w reakcje z metalem.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Kwietnia 2022, 16:13:35 »
Luca, doskonale rozumiem Twoje dylematy, ja też nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia, ale z monetami antycznymi miałem czas się trochę otrzaskać. Monety amerykańskie nie mogą być tutaj w żadnej mierze jakimś materiałem porównawczym, mają zaledwie po 100 + kilkadziesiąt lat, to tak jak monety II RP. Zawsze zastanawiałem się, czy mogą istnieć antyczne monety w stanach praktycznie okołomenniczych, przecież tyle lat w mokrej ziemi - nie ma szans, ale zakładając, że nie leżały w mokrej ziemi, ale w zasypanym w wyniku np. trzęsienia ziemi dzbanie, bez dostępu powietrza. Zakładając, że w tym mikrośrodowisku tlenu bakteriom tlenowym wystarczyło na kilka tygodni lub miesięcy, po tym czasie środowisko stawało się biologicznie i chemicznie jałowe, pozostający azot bez wzrostu kawaswości działał wręcz konserwująco na mikrośrodowisko. Więc możę jakieś śladowe ilości siarki, siarkowodoru czy metanu wytworzone w procesie metabolizmu bakterii tlenowych mogły wchodzić w reakcje z metalem.

Nie, nie. Ja absolutnie nie porównuję reakcji jakim podlegały monety antyczne z tymi, na które ekspozycję mają młode amerykańskie krążki. Chodziło mi tylko o odniesienie co do samej estetyki takiej całopowierzchniowej patyny.

Co do antycznych, śladowe ilości mogą być jednym z tropów (zresztą nie jest to bardzo powszechne zjawisko. Ładna naturalna wielokolorowa patyna jest rzadziej spotykanym smaczkiem i przeważnie widuję ją jedynie na znakomicie zachowanych monetach (właśnie w niemal menniczych stanach), które wiele lat musiały leżeć sobie w gabinetach. Ne spodziewałbym się jej na monetach świeżo wygrzebanych z ziemi. Temat niewzwykle rozległy i nie chciałbym stosować zbyt wielu skrótów a jednocześnie rozpisywać się z ograniczoną wiedzą, ale nawet z tych monet, które leżały w ziemi, to na niektórych monetach, jak wiadomo, przeprawę z czasem miały o wiele łagodniejszą ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Kwietnia 2022, 16:48:21 »
, które wiele lat musiały leżeć sobie w gabinetach. Ne spodziewałbym się jej na monetach świeżo wygrzebanych z ziemi. Temat niewzwykle rozległy i nie chciałbym stosować zbyt wielu skrótów a jednocześnie rozpisywać się z ograniczoną wiedzą, ale nawet z tych monet, które leżały w ziemi, to na niektórych monetach, jak wiadomo, przeprawę z czasem miały o wiele łagodniejszą ;)

Ale przecież nie leżały w gabinetach od 2 tys. lat, takie kolekcje byłyby znane i spektakularne:). Większość monet pochodzi ze znanych depozytów i prywatnej inicjatywy, które zostały odkryte w XIX i XX wieku.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Kwietnia 2022, 17:03:22 »
, które wiele lat musiały leżeć sobie w gabinetach. Ne spodziewałbym się jej na monetach świeżo wygrzebanych z ziemi. Temat niewzwykle rozległy i nie chciałbym stosować zbyt wielu skrótów a jednocześnie rozpisywać się z ograniczoną wiedzą, ale nawet z tych monet, które leżały w ziemi, to na niektórych monetach, jak wiadomo, przeprawę z czasem miały o wiele łagodniejszą ;)

Ale przecież nie leżały w gabinetach od 2 tys. lat, takie kolekcje byłyby znane i spektakularne:). Większość monet pochodzi ze znanych depozytów i prywatnej inicjatywy, które zostały odkryte w XIX i XX wieku.

Alternatywą dla świeżo wykopanej monety nie musi byc od razu leżakowanie w warunkach gabinetowych 2 tysiące lat :) Biorąc pod uwagę, że naprawdę niewielkie ilości siarki lub innych chemikaliów zawartych w pudełkach, kopertkach, klaserach itd. wystarczą, by zainicjować reakcje z metalami, w połączeniu z Pana uwagami, koncpecja nabytej przez dwa wieki kolorowej patyny wcale nie jest niewiarygodna. Bardziej te wszystkie spostrzeżenia się uzupełniają niż sobie przeczą. Mam nadzieję, że za kilkadziesiąt lat dam znać w tym wątku co w moich "gabinetowych" warunkach z monetami się zadziało ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Lipca 2022, 20:20:04 »
Byliśmy dzisiaj z nową didrachmą na winku ;)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Lipca 2022, 20:49:17 »
Wawawewa!
Wątek odświeżony i to w jakim stylu. Kosmos sztuka. Wielkie gratulacje. Co za detal. I na dodatek ta patyna.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Lipca 2022, 21:22:01 »
Patyna faktycznie urokliwa :)

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Lipca 2022, 21:46:53 »
Arcyciekawa moneta...  ;)
Zawsze zastanawiało mnie dlaczego Grecy wybili te didrachmy dla Republiki, może jako zapłatę za obronę przed Samnitami?
Pozdrawiam
Karol

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Lipca 2022, 22:56:52 »
W najbardziej kompleksowej pracy z ostatnich lat o tej monecie czyli "Rome First Didrachm in Light of foedus Neapolitanum and the equus October" David Vagi poddaje (także cytując innych badaczy) kilka możliwości. Z czego dwie najbardziej prawdopodobne są takie, że albo była to próba "podlizania się" Rzymianom przez frakcję pro-rzymską po foedus Neapolitanum, albo była to rzymska próba wypłynięcia na szerokie wody Magna Graecia i zaistnienia w świecie greckim za pomocy zgrabnego gadżetu w postaci monety z inskrypcją "ROMANO".

Co ciekawe nie ma żadnych znalezisk tej monety i 2 brązów (RRC 1/1, 2/1), które były najprawdopodobniej wspólną emisją z przedmiotową didrachmą, z terenów Rzymu i okolic. Wszystkie znaleziska są z Kampanii i Wielkiej Grecji.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Lipca 2022, 18:58:08 »
W najbardziej kompleksowej pracy z ostatnich lat o tej monecie czyli "Rome First Didrachm in Light of foedus Neapolitanum and the equus October" David Vagi poddaje (także cytując innych badaczy) kilka możliwości. Z czego dwie najbardziej prawdopodobne są takie, że albo była to próba "podlizania się" Rzymianom przez frakcję pro-rzymską po foedus Neapolitanum, albo była to rzymska próba wypłynięcia na szerokie wody Magna Graecia i zaistnienia w świecie greckim za pomocy zgrabnego gadżetu w postaci monety z inskrypcją "ROMANO".

Co ciekawe nie ma żadnych znalezisk tej monety i 2 brązów (RRC 1/1, 2/1), które były najprawdopodobniej wspólną emisją z przedmiotową didrachmą, z terenów Rzymu i okolic. Wszystkie znaleziska są z Kampanii i Wielkiej Grecji.
Dzięki za wyjaśnienie! :)
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2022, 19:00:39 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Lipca 2022, 19:35:43 »
Po zdjęciach pięknej didrachmy kol. Booboo i ja dorzucę coś ze swojego "archiwum". Tym razem jeden z ulubionych portretów w mojej kolekcji (odwrotna korelacja z poziomem sympatii dla Domicjana). Na grupowym zdjęciu panie personifikacje, na pozór podobne, bo wyposażone w wagę szalkową i róg obfitości. Na pierwszym planie mamy jednak Aequitas, wyżej podwójnie reprezentowana Junona Moneta (ta z lewej to rewers załączonego Asa Domicjana) a za nimi chowa się już bez wagi, a z gałązką, Pax.   
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: GALERIA AETERNA - zdjęcia numizmatów z perspektywy oka kolekcjonera
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Lipca 2022, 21:30:31 »
Cytuj
Ładna naturalna wielokolorowa patyna jest rzadziej spotykanym smaczkiem i przeważnie widuję ją jedynie na znakomicie zachowanych monetach

Taką wielokolorową patynę produkuje pewna fundacja... ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet