Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 10:56:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy  (Przeczytany 2042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« dnia: 14 Kwietnia 2022, 14:20:21 »
W czasach, gdy dopiero w wielkanocny poranek jesteśmy bombardowani lakonicznym “Wesołych Świąt” lub, o zgrozo, “Wesołego jajka” i podobnymi hasłami akcentującymi komercyjno-świecki wymiar najbliższych dni, pragnę złożyć szacownym forumowiczom nieco inne życzenia. Dzisiaj.

Z przykrością obserwuję jak sukcesywnie deprecjonowane jest znaczenie Triduum Paschalnego na rzecz chociażby święcenia pokarmów. W tym szczególnym czasie, życzę Wam przede wszystkim spokoju, który niezbędny jest do głębszej zadumy nad wydarzeniami najbliższych dni, ustanowieniem sakramentów, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. To esencja Świąt Wielkiej Nocy.

A kiedy już przyjdzie nam zasiąść do świątecznego stołu - radości i chwili wytchnienia w rodzinnym gronie (a może jak wszyscy najedzeni pójdą spać nawet jakiejś chwili na numizmatyczną lekturę ;) )

Resurrectio Domini, spes nostra – Zmartwychwstanie Pana jest naszą nadzieją
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 497
    • Probusy
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwietnia 2022, 15:03:21 »
Przyłączam sie.Nie mniej jednak trzeba zauważyc że święta te czy inne strasznie stały sie komercyjną "imprezą" hucznie pre akcentowaną w sklepach na wiele dni przed.Kościół do tego przykłada i swoją cegiełkę raczej odpychając od siebie młodych niż przyciągając.Mam tu na myśli zachowania duchownych jak i ich wypowiedzi  (bez wnikania w ich przesłanie).Wierzących z prawdziwego zdarzenia,obchodzących i świętujących zgodnie z tradycjami jest coraz mniej.


Pozdrawiam Maciej

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Kwietnia 2022, 22:14:36 »

Wiecie, że istnieję w świecie kosmopolitycznym, znajduję zawsze okazję by życzyć wszystkim wesołych świąt nawet jeśli ich światopogląd lub religia nie uznaje tego święta. Życzenia wszystkiego dobrego powinny być uniwersalne. Pomimo tego, Wielkanoc nie jest jedynie długim weekendem.

Dziękuję za życzenia płynące z serca. Ponieważ Forum TPZN ma być wolne od podziałów i wpływów religijnych, czy politycznych, życzę także wszystkim spokoju i odnowienia duchowego, niezależnie od wyznania, przekonań, czy sympatii.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Kwietnia 2022, 22:35:26 »
Też życzę wszystkim wszystkiego Najlepszego !!!
A przy okazji, z ciekawości - jakie ciasta pieczecie / kupujecie na te święta ?
U mnie: Mazurek, Babka piaskowa, Sernik i wyjątkowo dla mnie makowiec (ale jak pisze - wyjątek, jako ze lubie makowiec :-)
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Kwietnia 2022, 06:05:08 »
Też babka piaskowa i włoska colomba.
Pewnie będzie jeszcze coś, ale na razie owiane tajemnicą.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwietnia 2022, 07:28:27 »
Rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwietnia 2022, 07:42:35 »
W czasach, gdy dopiero w wielkanocny poranek jesteśmy bombardowani lakonicznym “Wesołych Świąt” lub, o zgrozo, “Wesołego jajka” i podobnymi hasłami akcentującymi komercyjno-świecki wymiar najbliższych dni, pragnę złożyć szacownym forumowiczom nieco inne życzenia. Dzisiaj.

Z przykrością obserwuję jak sukcesywnie deprecjonowane jest znaczenie Triduum Paschalnego na rzecz chociażby święcenia pokarmów. W tym szczególnym czasie, życzę Wam przede wszystkim spokoju, który niezbędny jest do głębszej zadumy nad wydarzeniami najbliższych dni, ustanowieniem sakramentów, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. To esencja Świąt Wielkiej Nocy.

A kiedy już przyjdzie nam zasiąść do świątecznego stołu - radości i chwili wytchnienia w rodzinnym gronie (a może jak wszyscy najedzeni pójdą spać nawet jakiejś chwili na numizmatyczną lekturę ;) )

Resurrectio Domini, spes nostra – Zmartwychwstanie Pana jest naszą nadzieją

Szanuję poglądy drogiego Kolegi i bardzo dziękuję za miłe życzenia, wypływające jak jestem przekonany z głębi serca. Ze swojej strony również przesyłam wszystkim Kolegom życzenia wszystkiego co najlepsze ❤❤❤
Należałoby jednak w tym kontekście delikatnie przypomnieć o znakomicie na naszym Forum funkcjonującym pryncypium unikania dyskusji religijnych i politycznych. Rozumiem, że Kolega ze względu na swoją głęboką wiarę jest przeświadczony o tym, że Jego widzenie świata jest jedynym słusznym. Powstrzymam się od polemiki na ten temat, ponieważ żadna dyskusja z wierzącym na temat jego religii nie ma sensu. On po prostu a priori odrzuca - a wręcz ze względu na reguły swojej wiary zobowiązany jest odrzucić jakiekolwiek argumenty przeciwne jego wizji. Podobnie rzecz ma się w zakresie polityki - są poglądy o charakterze ideologii, które również nie dopuszczają żadnej dyskusji...
Dlatego proponowałbym w przyszłości wziąć choćby marginalnie pod uwagę fakt, że na Forum mogą znajdować się użytkownicy nie podzielający wiary lub poglądów jednostki publikującej dany post. I tym użytkownikom może nie odpowiadać podany ex cathedra przekaz, że "coś jest tak, a nie inaczej". Użytkownicy ci mogliby się poczuć sprowokowani do dyskusji (zupełnie bezsensownej) i wkrótce wzięlibyśmy się tu za łby, tak jak na FB i tym podobnych miejscach. Unikaniu takich scen służy właśnie wspomniane powyżej pryncypium regulaminu Forum.

Happy festivals 🙂🙂🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Kwietnia 2022, 08:11:29 »
Quod scripsi, scripsi.

Proszę natomiast wybaczyć, gdyż wprowadził mnie niejako w błąd ten dział i wcześniejsze wątki. W żadnej dyskusji numizmatycznej nigdy nie zamierzałem wprowadzać odległych od tematu wątków, zwłaszcza światopoglądowych. Przez przypadek trafiłem natomiast na ten dział ukryty w dyskusjach ogólnych i ogólnie o wszystkim i o niczym, co jest de facto szlachetniej nazwanym offtopic’iem. Nie planowałem się wyrywać, ale skoro jest takk dział i były takie wątki, postanowiłem złożyć życzenia z założeniem, że jeśli kogoś to interesuje, wówczas tu sobie dotrze, właśnie bez lokowania wątku pomiędzy głównymi dyskusjami. Uznałem, że skoro taki dział istnieje, to w takim celu.

Jeśli jednak, co rozumiem, rezygnujemy z tematów religijnych w całej rozciągłości, to funkcjonowanie tego działu wprowadza w błąd.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 392
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Kwietnia 2022, 09:03:04 »
Jeśli jednak, co rozumiem, rezygnujemy z tematów religijnych w całej rozciągłości, to funkcjonowanie tego działu wprowadza w błąd.
Wystarczy zapoznać się z regulaminem forum. Regulamin to żywy organizm i ma to do siebie, że się zmienia.
Kiedyś dyskusje o polityce czy religii były dopuszczalne i stąd te "wprowadzające w błąd" działy.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Kwietnia 2022, 09:26:11 »
Jeśli jednak, co rozumiem, rezygnujemy z tematów religijnych w całej rozciągłości, to funkcjonowanie tego działu wprowadza w błąd.
Wystarczy zapoznać się z regulaminem forum. Regulamin to żywy organizm i ma to do siebie, że się zmienia.
Kiedyś dyskusje o polityce czy religii były dopuszczalne i stąd te "wprowadzające w błąd" działy.

Patrzyłem parokrotnie i ostatni wątek założony w dziale, pojawił się ponad rok po opublikowaniu regulaminu ze zmianami. Nie byłem świadkiem wcześniejszych "problematycznych" wymian zdań, które do tego się przyczyniły, więc patrzę na sprawę z perspektywy osoby, która właśnie od grudnia 2020 posiada na forum konto, a z ostrożności aktywniej zaczęła udzielać się jeszcze nieco później (wcześniej jako gość przeglądałem z uwagą jedynie wątki specjalistyczne).

Żeby cała ta wymiana zdań nie poszła na marne, proponuję w jakiś sposób zasygnalizować dodatkowo jak sytuacja wygląda w praktyce. Ktoś, kto nie ma w pamięci wszystkich wcześniejszych dyskusji naprawdę może się pogubić. Trzeba skakać pomiędzy aktywnym działem, regulaminem, postami użytkowników i po datach obstawiać, czy w końcu podejście jest pryncypialne czy też nie (Ja się za takowym opowiadam i pod nim się podpisuję).

W żaden sposób nie chcę wchodzić w kompetencje władz TPZN i administratorów forum, ale uważam, że o ile nie powinno się kasować wątków podjętych przed zmianami i działu utworzonego również wcześniej, o tyle po zmianach powinny być one zablokowane przed dalszymi dyskusjami wraz z adnotacją czym jest to spowodowane w przypiętym wątku. Zostawiam całkowicie na boku treść tego działu, mam na myśli stricte praktyczne działania.

Mam nadzieję, że ta wymiana zdań (i ewentualne działania) przyczynią się jedynie do podkreślenia mocy regulaminu.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

zenonmoj

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwietnia 2022, 13:00:43 »
Na ten radosny czas polecam serdecznie lekturę "O śmierci prześladowców" Laktancjusza, dzieła napisanego "aby wszyscy [...] dowiedzieli się w jaki sposób Bóg Najwyższy ukazał moc Swą i majestat, tępiąc i niszcząc wrogów Swojego Imienia".
 ;)
Wesołego świętowania!!!

Zenon M.

PS. U mnie dodatkiem do zajączka i jajeczka będzie pieczony królik w rozmarynie oraz kurczak po partyjsku (wg. Apicjusza, z asafetydą i garum...), do tego porządne czerwone wino z Italii; niestety, to, które pasowało by najbardziej, refosco z okolic Akwilei już mi się skończyło...  :-*

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Kwietnia 2022, 13:16:46 »
Wszystkimi życzę wesołych Świąt Wielkanocnych! :)
Pozdrawiam
Karol

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Kwietnia 2022, 13:22:55 »
Wszystkiego najlepszego na na Święta Zmartwychwstania Pańskiego :)
Krystus z martwych wstał jest. Zawierne z martwych wstał jest.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Kwietnia 2022, 13:36:49 »
Z uwagą, że na skutek wejścia w życie aktualnego Regulaminu Forum cały niniejszy dział powinien zostać zlikwidowany, logicznie rzecz biorąc należy się zgodzić. Sam swojego czasu (przed paroma miesiącami) zamierzałem zgłosić taki postulat. Potem jednak zrezygnowałem, bo zafrapowało mnie pytanie: czy da się w jakiś sensowny sposób ożywić ten dział nie wchodząc w konflikt z Regulaminem? Zakiełkowała we mnie idea eseju, który możnaby roboczo zatytułować "Numizmatyka w wymiarze metafizycznym". Prowadzę na ten temat pewne luźne przemyślenia i nie wykluczam, że kiedyś esej taki zostanie tu opublikowany 🙂

Rozumiem pewne poirytowanie Kol. Luca Romano z powodu jego zdaniem "niejasnych" reguł wypowiedzi. Ale w rzeczywistości od czasu uchwalenia Regulaminu Forum - co uważam za genialne posunięcie - reguły te są całkowicie jasne. Nawet obecność w jakimś zakątku Forum wątków lub wypowiedzi w jakimś stopniu przeczących tym regułom nie stawia ich w żadnym stopniu pod znakiem zapytania. Tak jak istnienie w praktyce dnia codziennego wykroczeń wobec prawa tego prawa bynajmniej nie przekreśla - nawet jeśli się na te wykroczenia w pewnym zakresie przymyka oko.

Dlaczego uważam ustanowienie Regulaminu za tak cenne osiągnięcie? Otóż dlatego, że dzięki niemu koncentrujemy się w dyskusji na tym, co nas łączy. I nawet jeśli wybuchają gorące spory, to są to spory merytoryczne o charakterze poniekąd naukowym. A w naukowej dyskusji nikomu nie przyjdzie do głowy użycie argumentu "ja mam bezdyskusyjnie rację, bo tak jest zapisane w tajemniczej wielkiej księdze". Użyje zamiast tego argumentu "autor katalogu xxx przedstawia ten problem w taki sposób..." Dzięki zastosowaniu Regulaminu staliśmy się pewną enklawą - klubem gentlemanów skupionych na swojej pasji i solidarnie przemilczających wszystko, co ich może dzielić. A tego, co nas może dzielić, znaleźlibyśmy w dzisiejszych trudnych czasach z łatwością wystarczająco dużo. Dlatego nie wolno nam ulegać pokusie przekształcenia Forum w platformę dyskusji polityczno-światopoglądowej, bo to w krótkim czasie zniszczyłoby tę piękną enklawę. O tym, że tego typu niebezpieczeństwo jest duże, niech świadczy pewne moje doświadczenie z FB: oto niedawno melomani stowarzyszeni w grupie założonej z okazji ostatniego Konkursu Chopinowskiego pożarli się na śmierć i życie ze względu na odmienne zdania na temat wojny w Ukrainie i jej implikacji...

Ponownie serdecznie pozdrawiam. Happy festivals 🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Życzenia na czas Świąt Wielkiej Nocy
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Kwietnia 2022, 13:55:41 »

PS. U mnie dodatkiem do zajączka i jajeczka będzie pieczony królik w rozmarynie oraz kurczak po partyjsku (wg. Apicjusza, z asafetydą i garum...)

Nie wiem czy bym był na tyle odważny żeby spróbować garum wiedząc jak powstaje 😁
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet