Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:11:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zacny medal Hermanna Rüdigera  (Przeczytany 1002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Zacny medal Hermanna Rüdigera
« dnia: 16 Kwietnia 2022, 17:48:59 »

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwietnia 2022, 22:57:09 »
Wspaniała sprawa, żal że Tytus Liwiusz Boratinni nie zechciał pozostawić takiej spuścizny

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwietnia 2022, 17:17:56 »
 :( ...i nic? Żadnych dalszych komentarzy?
Czyżby Szanowni Koledzy i Znawcy Tematu jeszcze po Wielkanocnym świętowaniu nieco zamuleni?

A przecież tego wspaniałego męskiego portretu trudno nie podziwiać!
Dumne oblicze. A jaka fryzura? Chwacko do tyłu loki zaczesane a z tyłu spora plereza; wyraźnie nie potrzebuje peruki. Na żuchwie zarost tygodniowy, ale i wąs bródka na modłę szwedzką...
Kołnierz szaty suty, to jeszcze nie całkiem kryza, jakżesz podkreśla fizjonomię tego pewnego siebie dandysa i być może uwodziciela...
A nie był to przecież simplex servus dei; toć on co prawda ze szlachty pochodził, ale i głowę do interesu miał, często po sądach przesiadywał.
Sprawował ci on funkcyję prawie generalnego menażera (CEO) mennic wielkopolskich i wiedział, jak się promować i to w złocie!

Jeśli powodem wybicia tego medalu było przejęcie przez Rudigera mennicy bydgoskiej to czy wybito go w tej mennicy?
Ciekaw jestem czy ktoś z Kolegów wie coś więcej na ten temat? Są odbitki w srebrze?  :-\

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwietnia 2022, 19:00:31 »
Polecam "Mennicę Bydgoską" Gumowskiego (np. tutaj - https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/14846/edition/26288?language=pl)

Dużo informacji o Rudigerze. Oraz m.in. informacja o biciu w srebrze:


 
rud.jpgZacny medal Hermanna Rüdigera


Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwietnia 2022, 23:46:55 »
Polecam "Mennicę Bydgoską" Gumowskiego (np. tutaj - https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/14846/edition/26288?language=pl)
:) Dziękuję za tę wskazówkę prowadzącą dalej. Na stronie poprzedzającej fragment pokazany przez Kolegę khubeo M. Gumowski sugeruje, iż stemple tego medalu wykonał medalier poznański Rudolf Lehman. Wydaje mi się, że warsztat rzemieślnika, który stworzył te stemple, zarówno jeśli chodzi o portret (np. oko lub subtelny rysunek owłosienia) jak i liternictwo to był on o klasę lepszy w porównaniu do np. mennictwa trojakowego mennic wielkopolskich tego okresu. Jasne, że nie wolno porównywać jabłek z gruszkami...
Zna ktoś z Kolegów medale/talary medalowe/złoto?, które mogła stworzyć ta sama ręka? :-\

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Kwietnia 2022, 12:55:38 »
Rudolf Lehman to nie był byle jaki rytownik. Należał do grupy najwybitniejszych medalierów przełomu XVI i XVII w.
Dla zainteresowanych tą postacią:
http://blognumizmatyczny.pl/2021/09/17/monety-mowia-czyli-kim-byl-mistrz-podkreconego-wasa-i-do-kogo-nalezal-dziwny-kwiatek/

Zygmunt III i Anna Habsburżanka, 1596 – Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum
Herman Rudiger - Muzeum w Dreźnie (z fb R. Kozłowskiego)
« Ostatnia zmiana: 20 Kwietnia 2022, 12:58:31 wysłana przez dariusz.m »

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Kwietnia 2022, 17:53:00 »
 :) Super, cieszę się niezmiernie, że udało mi się Kol. dariusz.m wciągnąć do dyskusji!
Oczywiście nie mnie kwestionować werdykt Kolegi, iż to Lehmann i basta, jakkolwiek w tej samej dacie dziewiątka wyraźnie inna choć "1" i "5" chyba tą samą puncą uderzone...
Szkoda, że medal z parą królewską przez niejedne ręce już przeszedł i oceniać detale ze względu na stan trudno. Ciekaw jestem, czy Kolega widzi zgodność punc w inskrypcjach?

z ciekawością przeczytałem esej Kolegi o "mistrzu-podkręcanego-wąsa".
Tu miałbym następującą sugestię dotyczącą dyskutowanego w tekście znaku "dziwnego kwiatka".
Znak ten wyglądem przypomina moim zdaniem bardziej starą, pokrzywioną i sękatą gałązkę, na której rozwinął się i rozkwitł jeden kwiatuszek.
Wiem, że w literaturze niemieckojęzycznej znak ten bywa określany jako "knorriger Ast".
Wystąpił on na trojakach uznawanych za poznańskie z lat 1597 i 1598 (Iger P.97.6 i P.98.1).
Sugerowałbym, iż być może znakiem tym posługiwał się nie Lehmann, lecz Ernest Knorr, który w tych latach był czynny w mennicach wielkopolskich, jakkolwiek asocjuję go bardziej z mennicą wschowską a nie poznańską.
Wydaje mi się, że używanie znaku z "sękaczem" knorriger Ast jest bardzo sugestywne dla kogoś nazywającego się Knorr, albowiem "knorrig" to właśnie guzowaty czy w odniesieniu do gałęzi sękaty!
Może więc jeśli Knorr w żadnym wypadku z Poznaniem nie mógł mieć nic wspólnego, to trojaki z "dziwnym kwiatkiem" pochodzą ze Wschowy a nie z Poznania? :-\
A to już inna bajka, którą nam zapewne Kol. dariusz.m niebawem wyjaśni... :)

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zacny medal Hermanna Rüdigera
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwca 2022, 23:07:48 »
 :) Dla tych co nie zauważyli: medal został sprzedany za EUR 85 000...

 

R E K L A M A
aukcja monet