Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:40:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 złote, 1924 H, Birmingham  (Przeczytany 9251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Maja 2022, 10:56:33 »
Do refleksji kolekcjonerów monet z innych epok. Zwłaszcza, kiedy spotkają monety w slabach i to w stanach MS.

Jeśli chodzi to tę "dwójkę", to slab utrudnia weryfikację materiału, z którego wykonano monetę. Można zatem po kolorze ocenić, czy dany stop może mieć odpowiedni odcień lub nie. Np. monety z Filadelfii są ciut w innym odcieniu niż z Paryża i Londynu. Wagi też nie da się w prosty sposób określić, choć można to zrobić pośrednio. Katalogowo moneta ma wagę 10,00g, ale można również dać do gardingu monetę wcześniej zważoną i mieć wtedy wagę slabu z monetą po gradingu. A kiedy znamy wagę slabu (z różnicy wag) to wtedy waga slabu z monetą badaną (inną) da nam ile waży ta moneta (badana) w slabie. Oczywiście jest to w pewnym przybliżeniu, ale skrajności są do wyłapania. Kiedyś slab gwarantował oryginalność, obecnie slab utrudnia potwierdzenie autentyczności.

Tę wycofaną monetę (w slabie) 2 złote 1924, litera H, widziałem na żywo. Z obserwacji pod mikroskopem wady monety były aż nadto widoczne (potwierdziły się również wady wskazane na podstawie zdjęć dużej rozdzielczości, ze strony WCN). Jest to kolejna wersja odlewów 2 zł 1924 H. Wersja z przed dekady była łatwiejsza w rozpoznaniu, nawet bez lupy, z uwagi na wady rantu. Tu fałszerze poczynili postępy i głównie powierzchnia zdradza ich dzieło. Kolejna iteracja odlewów (choć może tym razem będzie to moneta bita) zapewne najpóźniej w 2032.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Maja 2022, 16:43:02 »
Gratuluje Kolegom zidentyfikowania kolejnego znakomitego fałszerstwa.
Rzeczywiście poziom tej sztuki jest niezwykle wysoki.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Maja 2022, 17:16:04 »
Do refleksji kolekcjonerów monet z innych epok. Zwłaszcza, kiedy spotkają monety w slabach i to w stanach MS.

To już z 30 lat minęło jak dałem się nabrać na falsa 2 zł J. Piłsudski 1936. Przez ten czas fałszerze doskonalili umiejętności, a i możliwości techniczne też są większe. Stąd uważam, że ocenianie oryginalności monety tylko na podstawie zdjęć jest bardzo ryzykowne i może zakończyć się kompromitacją oceniającego. Lepiej tego nie robić chyba, że to oczywisty, ordynarny falsyfikat. Czasami przecież nawet oglądanie monety na żywo nie wystarcza i potrzebne są specjalistyczne badania. Takie czasy, że każda rzadka moneta, nowa na rynku musi budzić podejrzenia.
Opakowanie monety w amerykańskie pudełko niczego nie gwarantuje. Wielokrotnie obśmiewaliśmy gradowane falsyfikaty i fantazyjne stany zachowania. Każdy kolekcjoner powinien to wiedzieć
Pozdrawiam. zdzicho

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Maja 2022, 18:19:13 »
Serdecznie gratuluję Kolegom, którzy przewidzieli taki rozwój wypadków ich olbrzymiego tryumfu intelektualnego. Sam należałem do frakcji broniących autentyczności monety, ale bynajmniej nie uważam, że okryliśmy się tutaj hańbą. Określone mankamenty monety każdy dostrzegał, ale równocześnie nikt z nas monety w ręku nie trzymał (jak się teraz okazuje, z wyjątkiem kolegi mmz - szkoda, że uprzednio o tym nie wspomniał...) Wszelkie spekulacje (również te "strony przeciwnej") dokonywane były zatem w oparciu o niezbyt dokładne zdjęcia - a w takiej sytuacji każdy werdykt końcowy był możliwy. Ja sam dopuszczałem wyraźnie aktualną opcję w moich rozważaniach - jednocześnie nie za bardzo dowierzając w możliwość, że zarówno GNC, jak i WCN przepuściliby fałszerstwo. O tym, że moneta zostanie wycofana, a zatem jest fałszywa, wiem już od prawie 3 tygodni. Pan Marek z WCN zapowiedział mi to w rozmowie telefonicznej, w której chciałem mu zaproponować zajęcie stanowiska w naszej dyskusji. Nie informowałem o tym Forum, bo liczyłem na to, że się tutaj sam wypowie. Niestety jak dotąd do tego nie doszło, a szkoda, bo wartoby było poznać szczegóły tego, jak mogło dojść do tego typu sytuacji. Być może się jednak jeszcze odezwie, nie tracę nadziei. Trochę może dziwić w obliczu takich danych fakt, że moneta zostaje wycofana dopiero teraz, praktycznie w przeddzień aukcji. Ponadto jestem zszokowany tym, za jaką cenę wystawia się teraz monetę jako fałszerstwo. Pozdrawiam serdecznie wszystkich  🙂
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2022, 18:25:58 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Maja 2022, 18:24:58 »
Moneta została wycofana, ale nie zdjęto jej danych z aukcji - zresztą bardzo dobrze, bo sami żeśmy swego czasu o takie praktyki wnioskowali. Została opatrzona odpowiednią adnotacją i będzie wisiała teraz tam jako przestroga i materiał porównawczy.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Coins_4_U

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Memento mori
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Maja 2022, 16:49:11 »
Do refleksji kolekcjonerów monet z innych epok. Zwłaszcza, kiedy spotkają monety w slabach i to w stanach MS.

Jeśli chodzi to tę "dwójkę", to slab utrudnia weryfikację materiału, z którego wykonano monetę. Można zatem po kolorze ocenić, czy dany stop może mieć odpowiedni odcień lub nie. Np. monety z Filadelfii są ciut w innym odcieniu niż z Paryża i Londynu. Wagi też nie da się w prosty sposób określić, choć można to zrobić pośrednio. Katalogowo moneta ma wagę 10,00g, ale można również dać do gardingu monetę wcześniej zważoną i mieć wtedy wagę slabu z monetą po gradingu. A kiedy znamy wagę slabu (z różnicy wag) to wtedy waga slabu z monetą badaną (inną) da nam ile waży ta moneta (badana) w slabie. Oczywiście jest to w pewnym przybliżeniu, ale skrajności są do wyłapania. Kiedyś slab gwarantował oryginalność, obecnie slab utrudnia potwierdzenie autentyczności.

Tę wycofaną monetę (w slabie) 2 złote 1924, litera H, widziałem na żywo. Z obserwacji pod mikroskopem wady monety były aż nadto widoczne (potwierdziły się również wady wskazane na podstawie zdjęć dużej rozdzielczości, ze strony WCN). Jest to kolejna wersja odlewów 2 zł 1924 H. Wersja z przed dekady była łatwiejsza w rozpoznaniu, nawet bez lupy, z uwagi na wady rantu. Tu fałszerze poczynili postępy i głównie powierzchnia zdradza ich dzieło. Kolejna iteracja odlewów (choć może tym razem będzie to moneta bita) zapewne najpóźniej w 2032.

Podstawowa wada slabów - i to jakiejkolwiek firmy - to ....... brak informacji o wadze obiektu. Poprawiono wprawdzie kwestię widoczności rantu, ale w przypadku odlewów tej klasy pozostaje nam jedynie "szkiełko i oko" oraz spore doświadczenie. Mi osobiście ta literka H po dacie paliła się od razu jak pochodnia ( płaska, rozmyta ) , ale skoro wiemy, że ta odmiana miała usterki techniczne na etapie bicia w Birmingham, to jednak to plastikowe opakowanie mogło rzeczywiście uśpić czujność. WCN zachował się przyzwoicie, ale kolejne sztuki na pewno już gdzieś krążą ...więc na przyzwoitość trudno będzie tu liczyć.

małygracz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Maja 2022, 17:29:06 »
Znajdzicie sobie lepsze zdjęcia tej monety w internecie.... na one bidzie.... na aukcji GNDM ..... czerwcowej
.....z 2020 roku.... tam już wam się wątpliwości wszystkim rozmyją... zdjecia wcn pokazują sporo ale zdjecia GNDM które znalazłem 3 dni temu nie pozostawia złudzeń i pokazuje że to wcale żadne rewelacyjne fałszerstwo.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Maja 2022, 18:52:18 »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

małygracz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Maja 2022, 19:01:13 »
Dobre rzeczy nie potrzebuja dodatkowych histori.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Maja 2022, 20:15:34 »
Nie będę nikogo do niczego przekonywał, ale ja mam ciągle wątpliwości, że to niby odlew. Wraz z olbrzymim powiększeniem widać więcej niedoskonałości, purchli, budzi to podejrzenia, bo to literka H. Ale popatrzmy tu: złotówka z tej samej serii, populares w podobnym powiększeniu. GDYBY to była literka H, też byłyby podejrzenia ze względu na to tło, na te wystające kropki i skazy, falbankę na rancie. Czy wszystkie egzemplarze z tego rocznika tak mają? - Nie, znajdziemy egzemplarze z gładziutkim tłem, ale ten akurat ma inaczej. Czy koledzy uznają że jest fałszywy?

 
125.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


 
125a.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


https://aukcje.gndm.pl/pl/monety-kobieta-i-klosy-1-zloty-1925/1002413#img-2


Drugi przykład: 2 złote odwrotka z Filadelfii:
Analogiczna sytuacja, jakieś wypukłe skazy, dziobate tło, skazy. Dobra, czy nie?

 
odwro.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


 
84252_2b.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


https://aukcje.gndm.pl/pl/monety-kobieta-i-klosy-2-zlote-1924-filadelfia-pcgs-au58/238789

Coins_4_U

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Memento mori
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Maja 2022, 20:21:18 »
Dobre rzeczy nie potrzebuja dodatkowych histori.

Ale to ten przecież ten sam obiekt ?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Maja 2022, 20:37:01 »
Dobre rzeczy nie potrzebuja dodatkowych histori.

Ale to ten przecież ten sam obiekt ?

ten sam NGC MS64 nr 4911850-009
https://www.ngccoin.com/certlookup/4911850-009/64/
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

małygracz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #42 dnia: 15 Maja 2022, 01:04:50 »
Przecież wiadomo, że ten sam.
Mówię tu o prowinencji Karolkiewicza.

małygracz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Maja 2022, 01:05:38 »
Nie będę nikogo do niczego przekonywał, ale ja mam ciągle wątpliwości, że to niby odlew. Wraz z olbrzymim powiększeniem widać więcej niedoskonałości, purchli, budzi to podejrzenia, bo to literka H. Ale popatrzmy tu: złotówka z tej samej serii, populares w podobnym powiększeniu. GDYBY to była literka H, też byłyby podejrzenia ze względu na to tło, na te wystające kropki i skazy, falbankę na rancie. Czy wszystkie egzemplarze z tego rocznika tak mają? - Nie, znajdziemy egzemplarze z gładziutkim tłem, ale ten akurat ma inaczej. Czy koledzy uznają że jest fałszywy?

 
125.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


 
125a.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


https://aukcje.gndm.pl/pl/monety-kobieta-i-klosy-1-zloty-1925/1002413#img-2


Drugi przykład: 2 złote odwrotka z Filadelfii:
Analogiczna sytuacja, jakieś wypukłe skazy, dziobate tło, skazy. Dobra, czy nie?

 
odwro.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


 
84252_2b.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


https://aukcje.gndm.pl/pl/monety-kobieta-i-klosy-2-zlote-1924-filadelfia-pcgs-au58/238789

Wady które pokazałeś, nie mają nic wspólnego, absolutnie nic z tym co ma ta literka H.


khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 2 złote, 1924 H, Birmingham
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Maja 2022, 10:00:07 »
Nie są takie same, zgoda. Moneta ze zdjęć GNDM budzi silne podejrzenia, również zgoda. Dysponujemy (a przynajmniej ja) tylko zdjęciami pod jednym kątem, w określonym rodzaju światła. Moneta mogła też zostać poddana jakimś zabiegom, które zmieniły wygląd fragmentów tła. Wszystko prawda.
Ale mimo tego zastanawia mnie niejednorodność powierzchni, w której widzę podobieństwo do cechy pojawiającej się na monetach bitych, w tym szczególnie promieniście rozchodzacy się układ zniekształceń powierzchni tła w okolicy obrzeża, skierowany prostopadle do rantu. Zaznaczyłem te podobieństwa na poniższych zdjęciach w porównaniu ze złotówką 1925, skąd takie objawy na odlewie?

literka h:

 
226939_2b.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


1 zł 1925:

 
593053_1b.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham


Żeby było dokładnie widać o co mi chodzi trzeba powiększyć zdjęcia, klikając ten znaczek w rogu. Gdyby ktoś nie wiedział ;)

 
pow.jpg2 złote, 1924 H, Birmingham
« Ostatnia zmiana: 15 Maja 2022, 10:04:36 wysłana przez khubeo »

 

R E K L A M A
aukcja monet