Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:18:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!  (Przeczytany 2556 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« dnia: 13 Maja 2022, 22:24:57 »
Szanowni Państwo,
miło mi poinformować, że książka została ukończona i już niedługo będzie dostępna w sprzedaży. Wydawcą i dystrybutorem jest Rzeszowski Dom Aukcyjny (rzeszowskidomaukcyjny.pl), który będzie odpowiedzialny za sprzedaż nakładu. Premiera książki odbędzie się na 10 e-aukcji RDA (https://onebid.pl/pl/auction/1359589/2558/Literatura), na której zostanie wystawione dziesięć sygnowanych egzemplarzy. Regularna sprzedaż w cenie 350 zł rozpocznie się od 26 maja. O kanałach dystrybucji będzie informował Rzeszowski Dom Aukcyjny.

W załączniku znajdą Państwo kilka stron z książki (pogorszyłem jakość, aby zmieścić plik).

Mogę dodać, że prawie wszystko co wiedziałem o tych monetach to napisałem w książce. Jedynie nieliczne wątki nie zostały zgłębione. Za błędy i niespójności przepraszam. Chętnie odpowiem na pytania.


Serdecznie pozdrawiam,
ŁC
« Ostatnia zmiana: 15 Maja 2022, 21:18:53 wysłana przez Optimus_Prime »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maja 2022, 19:29:49 »
Łukaszu jeszcze raz gratuluję spełnienia swoich wieloletnich badań.:)
Na pewno brakowało opracowania poświęconego temu nominałowi. Który oprócz Twojej książki poświęconej okresowi Jana Kazimierza doczekał się też katalogu szóstaków Zygmunta III wydanego w Warszawskim Pamiętniku Numizmatycznym napisanego przez Dariusza Pączkowskiego.
Czyli szóstakowi pasjonaci powinni być w końcu usatysfakcjonowani. ;)

Ciekawi mnie kilka kwestii związanych z Twoją pracą. Czy mógłbyś zdradzić co przysporzyło Tobie największej radości? Może jakieś odkrycie, coś co nawet wytrawnego pasjonata tego nominału zaskoczyło.
I bardzo interesuje mnie skala rzadkości monet jaką przyjąłeś.
Norbert

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maja 2022, 20:54:42 »
Dolaczam sie do gratulacji i z niecierpliwoscia czekam na ksiazke. Spodziewam sie dlugiego wieczoru, moze nocy z ksiazka w reku i swoimi szostakami porozkladanymi na stole. Pojawi sie pewnie sporo pytan, na ktore mam nadzieje Lukaszu bedziesz mial cierpliwosc odpowiadac.
Pozdrawiam
Michal

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maja 2022, 21:42:14 »
Ciekawi mnie kilka kwestii związanych z Twoją pracą. Czy mógłbyś zdradzić co przysporzyło Tobie największej radości? Może jakieś odkrycie, coś co nawet wytrawnego pasjonata tego nominału zaskoczyło.
I bardzo interesuje mnie skala rzadkości monet jaką przyjąłeś.
Najwięcej radości sprawiło mi odkrywanie elementów nieznanych. Mam na myśli zarówno po prostu nieznane odmiany szóstaków jak i nieznane/nieopisane elementy mennictwa. Do pierwszej kategorii zaliczam m. in. odkrycie nieznanego wcześniej szóstaka bydgoskiego z 1650 roku. Do drugiej kategorii zaliczam np. analizę stopy menniczej i pokazanie, że daleko jej brakuje do tej wymaganej ordynacją. Określenie statystycznego rozkładu monet w analizowanym zbiorze, czy zliczenie stempli (częściowe) też na pewno wyróżnia moją pracę, bo to twarde dane dot. rzadkości. Skoro o rzadkości mowa, to skala jest spłaszczona od R5 do R1, można ją luźno, biorąc po dwa stopnie, utożsamiać ze skalą Czapskiego tj. R5 to R* i R8, R4 to R7 i R6, etc.
Natomiast ostatnie lata pracy to było spisywane już mi znanych rzeczy i to niestety jest dość nurzące zadanie.

Planuję dopełnienie tego tematu tj. drugi tom. Zawierałby wszystkie inne panowania, w tym monety miejskie i litewskie. O ile, jak już zauważono, są opracowania pewnych fragmentów mennictwa szóstakowego to wydaje mi się, że ciągle jest potrzeba, żebym zrobił to w takim właśnie stylu jak tom I tj. ze solidnym zarysem mennictwa, analizą stopy menniczej, itd. Poza JK zgromadziłem sporo zdjęć monet z innych panowań (przed "upadkiem" allegro), żal byłoby tego nie wykorzystać.

Cytuj
Spodziewam sie dlugiego wieczoru, moze nocy z ksiazka w reku i swoimi szostakami porozkladanymi na stole. Pojawi sie pewnie sporo pytan, na ktore mam nadzieje Lukaszu bedziesz mial cierpliwosc odpowiadac.
Już teraz wiem, że będziesz miał czym się cieszyć przy identyfikacji:) Cierpliwość miał będę na pewno, a czas postaram się znaleźć:)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maja 2022, 21:57:32 »
Dzięki za odpowiedź. Co do skali pięciostopniowej to na pewno jest to rozsądny krok. Jednak gdybyś mógł dopowiedzieć. Czy podałeś przy stopniach jednocześnie ilości zachowanych sztuk? Czy zostawiłeś to na zasadzie bardzo rzadki, rzadki itd.
Ciekawi mnie ten temat w związku z pewnymi analizami, które przeprowadzam.

Na pewno zebrane przez Ciebie dane i przeanalizowanie ich pod kątem stopy menniczej/ordynacji jest wartością dodaną książki.
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maja 2022, 22:39:37 »
Dzięki za odpowiedź. Co do skali pięciostopniowej to na pewno jest to rozsądny krok. Jednak gdybyś mógł dopowiedzieć. Czy podałeś przy stopniach jednocześnie ilości zachowanych sztuk? Czy zostawiłeś to na zasadzie bardzo rzadki, rzadki itd.
Ciekawi mnie ten temat w związku z pewnymi analizami, które przeprowadzam.

Na pewno zebrane przez Ciebie dane i przeanalizowanie ich pod kątem stopy menniczej/ordynacji jest wartością dodaną książki.

Poza stopniem rzadkości, podałem ilość sztuk w bazie danych gromadzonej przez 6-7 lat czyli obejmującej ok. 8000 szóstaków. Ta liczba nie obejmuje zasobów z muzeów. Podałem też liczbę stempli awersu/rewersu, jeżeli dało się policzyć (czyli dla rzadszych serii do R2). Jeśli jakaś monet wystąpiła "po terminie" lub jest w muzeum to nie jest wliczona do tej grupy, ale jest w katalogu. Innymi słowy moja statystyka dotyczy częstości występowania, a nie bezwzględnej liczby egzemplarzy. Matematycznie rzecz ujmując, gdyby przeanalizować kolejne 8000 szóstaków  to rzadkości odmian powinny się powtórzyć (przy założeniu, że do analizy bierzemy przypadkowe szóstaki). Co istotne, liczba egzemplarzy i stempli nie jest podawana na szczeblu wariantu napisowego, a jedynie dla odmiany. W tym pliku, który załączyłem mniej więcej widać jako to jest zrobione.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maja 2022, 20:03:58 »
Czy ten katalog będzie też do zakupu na allegro ?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja 2022, 21:50:39 »
Tak, taki kanał jest przewidziany. Niebawem sprzedaż zostanie uruchomiona. Są drobne opóźnienia związane z aukcyjnym przeciążeniem RDA.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Czerwca 2022, 12:10:55 »
Szanowni Państwo, książkę można już kupić przez konto numimarket RDA: https://numimarket.pl/sklep/rda_133/1

Pozdrawiam,
ŁC

tomr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwca 2022, 18:34:33 »
Dzień dobry.
Jaki jest nakład katalogu?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Czerwca 2022, 23:04:12 »
Wydrukowano 350 egzemplarzy, nieco mniej jest dostępne do sprzedaży.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Czerwca 2022, 00:06:49 »
Mam problem z dwoma portretami. Czy według Pana typologii są to kolejno typ II i V?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Czerwca 2022, 09:00:55 »
Według mojej to V typ. Typ II to wczesny portret z większym nosem - tylko jeden stempel stosowany już w 1660 i na początku 1661.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwca 2022, 09:03:53 wysłana przez Optimus_Prime »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwca 2022, 09:58:27 »
Czyli obydwa to piątka. Dziękuję. Zechciałby pan jeszcze pomóc w przyporządkowaniu literek? Czy obydwa to Vb?
Jeszcze bym się upewnił w jednej kwestii. Czy ten na zdjęciu poniżej to IIb?

(Ten, który pan pokazał wyżej to typ I).

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki koronne Jana Kazimierza - już w sprzedaży!
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Czerwca 2022, 10:22:30 »
Tak to oczywiście typ I (ten, który pokazałem) - zmyliło mnie Pana pytanie. Te dwa klasyfikuję jako odpowiednio Va, Vc. Jednak do literek nie przywiązywałbym aż tak dużej wagi, w zasadzie ta grupa (typ) może mieć jeszcze kilka literek i też byłoby to uzasadnione. Zdjęcie, które Pan pokazał to IIb - potwierdzam.

 

R E K L A M A
aukcja monet