Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:04:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak to rozpoznać?  (Przeczytany 1257 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Caesar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Jak to rozpoznać?
« dnia: 27 Maja 2022, 09:31:19 »
Witam
Zastanawia mnie, w jaki sposób ludzie rozpoznają takie monety, jak np. ta ze zdjęcia poniżej. Jest to moneta z aukcji renomowanej firmy Numismatic Naumann GmbH, Avitus, RIC 2411. Chyba można im wierzyć. Ale jak to rozszyfrowali, bo raczej z legendy byłoby trudno. Jedynym dla mnie wytłumaczeniem jest, że zostało znalezione w jakimś "worku" razem z "innymi awitusami".

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maja 2022, 11:01:17 »
Wydaje mi sie że to kwestia obycia w temacie.Są kolekcjonerzy specjalizujący się w waskich tematach i dla nich wystarczy przysłowiowy rzut okiem by wiedzieć że to okaz z jego pola zainteresowań.Poza tym na aukcje przyjmowane są walory już z góry określone,skrzętnie opisane przez zainteresowanego.Drobna część pozycji jest bezpośrednio identyfikowana przez aukcjonera,którzy też maja swoich zaufanych specjalistów

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Maja 2022, 13:12:50 »
Kwestia obycia w temacie to oczywiście zupełnie naturalna droga. Tym niemniej udzielenie odpowiedzi z obszaru, na którym się zęby zjadło, to nie jest żadna satysfakcja. Mnie swojego czasu najbardziej podniecało rozwiązywanie zagadek z tematów, o których w danym momencie nie miałam zielonego pojęcia. Taka praca detektywistyczna. To odcyfrowywanie fragmentów legendy, domyślanie się, czy dana litera to "o" czy "e" i tak dalej... W następnej kolejności oczywiście sprawdzanie chwilowych hipotez w internecie. Czasami żmudne ślęczenie w wyszukiwarkach... Robota, którą w zasadzie każdy zadający pytanie byłby w stanie sam wykonać, ale mu się nie chce, albo nie czuję się na siłach. Takie łamigłówki bardzo poszerzają wiedzę!
Teraz ja też zrobiłem się leniwy, i rzadko zabieram się za takie wyzwania. Ale czasem wciąż się zdarza... 🤣
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maja 2022, 15:13:43 »
Trudno powiedzieć co w tym przypadku zdecydowało o takiej a nie innej atrybucji. Czy to tylko pomyłka z pośpiechu?
Nie ma podstaw do pewnego przypisania tej monety Avitusowi, a wręcz jest to bardzo mało prawdopodobne. Na awersie jedyne litery jakie można zidentyfikować / domyślać się, to: S PF AVG. Przed S może być V lub E ??
Portret wydaje się mieć brodę, byłby to więc IOHANNES, ale może też być Teodozjusz II. Nieczytelne egzemplarze z legendą po prawej - VS PF AVG nagminnie oferowane są jako bardzo rzadkie monety Avitusa.

Dla porównania AE4 Teodozjusza II

Caesar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Października 2022, 11:08:17 »
.... i znowu kolejny rzadki okaz (wg sprzedawcy). Przecież to może być "wszystkim". Piszę te słowa ponieważ wystawia "to" renomowana firma (nie jakiś naciągacz). Czy można im wierzyć w stosunku do innych monet? Kto rozpozna co to za moneta to wielki szacun (oczywiście bez szukania aukcji.
« Ostatnia zmiana: 03 Października 2022, 11:10:33 wysłana przez Caesar »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Października 2022, 13:10:25 »
Savoca tak jak i lanz ma w zwyczaju opisywać popularne trupy z V wieku jako super rzadkie monety, mimo tego jest to firma godna zaufania.

Stan zachowania uniemożliwia dokładną identyfikacje... jednak jakbym miał zgadywać, to powiedziałbym, że to Arkadiusz.
Pozdrawiam
Karol

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Października 2022, 16:54:31 »
Mam "Avitusa" stylistycznie odbiegającego od monet Honoriusza,Walentyniana 3. I do końca nie jestem pewien czy to jest to .Najbardziej radykalne opinie skłaniają się do twierdzenia, że Awitus nie wybijał drobnej monety.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Października 2022, 11:16:30 »
Jeśli nie można odcyfrować choć kilku charakterystycznych literek legendy lub odcinka (np. PLA dla Walentyniana III) to jest to czyste wróżenie z fusów.
Te Wiktorie były bite w różnych wariantach - wyglądają jednak bardzo podobnie...

Zenon M.

Caesar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Października 2022, 14:43:02 »
według Savoca Coins jest to:

Majorian AD 457-461. Uncertain mint
Nummus Æ
11 mm, 1,11 g
fine

A co mi szkodzi. Wysłałem zapytanie, na jakiej podstawie twierdzą, że to moneta Majoriana. Pewnie nie odpiszą.

Caesar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Października 2022, 20:32:32 »
A jednak odpisali. Rzetelna firma.

"Our describer says they know because of the obverse and reverse style. It is the combination of both.
For further questions don’t hesitate to contact us."

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Października 2022, 20:47:48 »
Mam raczej dobre doświadczenie w odniesieniu do firm Naumann i Savoca Coins. U Savoki kupowałem już kilka razy, u Naumanna bodajże raz. Ale serwis był tiptop i nie miałem jakichkolwiek powodów do zastrzeżeń 🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Października 2022, 21:52:11 »
Niech pokażą egzemplarz w tym " stylu" z pełnym imieniem cesarza Avitusa. Jedyny znany jest z dużym prawdopodobieństwem fałszerstwem. A swoją drogą wycwanili się. Jeszcze kilka lat temu kupowałem u nich nieopisane zestawy w których można było znaleźć Jana, Flawiusza Wiktora lub co już przeszło moje oczekiwania Libiusza Sewera.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Października 2022, 07:16:21 »
https://dirtyoldcoins.com/Roman-Coins-Blog/1239     Bardzo ciekawe. Cała ta Avitusomania może być tylko skokiem na kasę. Tak można sprzedać każdą monetę AE4 z tego okresu, posiadającą niepełne napisy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to rozpoznać?
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Października 2022, 19:32:06 »
Wracając do " stylu" AE4z Vwieku . Najbardziej zmiany widać w przypadku Walentyniana III. Wybrałem  z 20 monet dwie " bramki"
Jedna z mennicy rzymskiej .Druga po najeździe Wandalów( Kartagina?). Niesamowita barbaryzacja.Jaki upadek...Castra... Stały się jakimiś kurnikami. Gdzie te legiony?Gdzie te maszyny do zabijania..? Pozostały mizerne resztki podczepione pod sojusze z germańskimi plemionami ,tworzacymi własne państwa.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet