Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:16:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM  (Przeczytany 1681 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« dnia: 28 Maja 2022, 19:31:52 »
Szanowne Koleżanki i Koledzy!

W związku z reorganizacją kolekcji wystawiłem część swojego zbioru monet Republiki Rzymskiej na najbliższą, 17 aukcję Gabinetu Numizmatycznego Damiana Marciniaka.
Niestety ze względu na skromną objętość (38 sztuk) mojego zbiorku przekazanego na aukcję, nie będzie on wyodrębniony jako osobna kategoria.
Nie wiem czy to dla kogokolwiek będzie ważne ale wymienię pozycje, które nie należą do (jeszcze) moich monet: 98, 99, 112, 117, 123, 125, 126, 130, 133, 135, 136.

https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/1399482/2340/Monety-antyczne-Republika-rzymska

Niebawem ma się pojawić filmik opisujący te konkretnie monety jak i ogólnie mennictwo republikańskie.

Serdecznie zapraszam i życzę powodzenia w licytacji!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maja 2022, 10:29:42 »
Piękna selekcja. Trzymam kciuki za udaną licytację!

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwca 2022, 09:37:46 »
Zaje się, że filmiki niestety się nie ukażą. Chciałem za to przypomnieć nieśmiało, że chętni na republikę powinni być gotowi dzisiaj około godziny 19 ;)

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Czerwca 2022, 10:13:14 »
Zaje się, że filmiki niestety się nie ukażą. Chciałem za to przypomnieć nieśmiało, że chętni na republikę powinni być gotowi dzisiaj około godziny 19 ;)
Szkoda, że zabraknie tych filmików, gdyż do tak wyselekcjonowanych monet oprócz danych identyfikacyjnych przydałby się też kontekst (czy to historyczny, społeczny, czy też zwrócenie uwagi na jakieś cechy wyróżniające te monety z wielu). Nie mniej jednak, mimo że bliższe mi Cesarstwo, to zawalczę o dwa egzemplarze z tego zbioru  :)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Czerwca 2022, 11:37:44 »
Faktycznie szkoda. Ja również bardzo liczyłem na te filmiki! W każdym razie życzę udanej licytacji!

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Czerwca 2022, 11:42:48 »
Do niemal wszystkich monet popełniłem też opisy, które niestety również nie zostały dołączone.
Nie wiem czy to ma sens, no ale wkleję je tutaj, zainteresowani doczytają. Niestety opisy nie są uporządkowane chronologicznie ani według kolejności licytacji, trzeba szukać po triumwirze.




C. Considius Peatus. Ex Roma Numismatics Ltd., E-Sale 32, lot 782

As Drosenus.  Ex Roma Numismatics Ltd., E-Sale 66, Lot 817

L. Scribonius Libo. Girlandy między lirami.Poniżej szczypce kowalskie. RRC 416/1 b (!!!) Rzadszy typ monety ze szczypcami, z nie młotkiem na bazie putealu. Przestawiony na awersie Bonus Eventus, początkowo wymieniany wśród 12  bóstw agrarnych, w czasach późnej republiki i cesarstwa stał się bogiem powodzenia i szczęścia. Puteal, czyli cembrowina studni o charakterze sakralnym, był często spotykany w atriach rzymskich domów. Na awersie monety widzimy Puteal Scribonianum czyli taką właśnie cembrowinę, ustawioną na forum między świątynią Kastora i Polluksa, a świątynią Westy. Budowlę wzniósł przodek mincerza o tym samym imieniu. W miejscu tym zwyczajowo spotykali się bankierzy i ludzie biznesu. Wyróżniamy dwa typu tego denara. Na jednym, u podstawy puteala przedstawiono młot, na drugim szczypce. Są to atrybuty Wulkana, boga nie tylko kowalstwa i ognia, ale także tego, który wykuwa pioruny - Puteal Scribionianum wzniesiono w miejscu uderzenia pioruna.

M. Porcius Cato. Ex Artemide Aste, Live Auction 16, lot 268. Mimo dużej pokusy aby wiązać nazwisko Marka Katona, który wybił tę monetę z Markiem Katonem Młodszym Utyceńskim, nie ma żadnych dowodów na związek tych dwu osób. Prawdopodobnie mincerz ten w późniejszych czasach został handlarzem wina.

Nonius Sufenas. Rozwinięcie skrótu• PR • L • V • P • F to „Praetor Ludos Victoriae Primus Fecit”. Sekstus Noniusz, prawdopodobnie ojciec mincerza, w 81 r. p.n.e. zainaugurował Ludi Victoriae Sullanae na cześć zwycięstwa Sulli w bitwie pod Bramą Kollińską, stoczoną w listopadzie 82 r. Samnici dowodzeni przez Poncjusza Telezyna zaatakowali armię Sulli przy Bramie Kollińskiej (Porta Collina). Po ciężkich, całonocnych walkach zostali rozgromieni. Bitwa ta nie tylko zakończyła wojnę domową, ale także ugruntowała pozycję Sulli jako de facto rzymskiego jednowładcy. Po bitwie (a przed pojawieniem się w Senacie) Sulla urządził publiczną egzekucję sannickich jeńców, która miała wywrzeć (i wywarła) piorunujące wrażenie na senatorach.

6. Fonteius Capito. Na awersie denara widzimy boginię Concordię w welonie i diademie, inskrypcja P·FONTEIVS·CAPITO·III·VIR·CONCORDIA w otoku. Na rewersie zaś przedstawiono jedyny zachowany do dzisiaj wizerunek Villa Publica z epoki, do tego napisy T·DIDI, IMP, VIL·PVB.
Villa Publica był to budynek wzniesiony w roku 435 na Polu Marsowym, w okolicach Cyrku Flaminusza. W swym pierwotnym i podstawowym przeznaczeniu używany był jako siedziba cenzorów. Według Liwiusza, rok po wzniesieniu gmachu, przeprowadzono tam pierwszy cenzus obywateli rzymskich. Jako, że Villa Publica znajdowała się poza murami miejskimi, a prawdopodobnie była dość dobrze ufortyfikowana. Idealnie nadawała się na przyjmowanie zagranicznych poselstw, także tych liczniejszych i lepiej uzbrojonych. Niestety do naszych czasów nie zachował się żaden ślad po tym ważnym budynku państwowym. Co ciekawe awers tego denara został skopiowany do wybicia monety włoskiej o nominale 1000 lirów, wydanej w roku 1970 z okazji 100 - lecia ustanowienia Rzymu stolicą współczesnego państwa włoskiego.

7. Ti. Veturius. Ex Roma Numismatics Ltd., E-sale 76, lot 1045
Pięknie wybawiony i znakomicie zachowany denar z rewolucyjnego dla ikonografii rzymskich monet roku 137 p.n.e. Na obecnej aukcji wystawione są wszystkie denary z tego roku. Na awersie Mars, przedstawiony na rzymskiej monecie po raz pierwszy od czasów wybicia pierwszej rzymskiej didrachmy w okolicach 320 roku p.n.e. Rewers  dokładnie skopiowany z pierwszej rzymskiej złotej monety - statera z 218 roku p.n.e. wybitego w czasie II Wojny Punickiej.

8. Sekstus Pompeius Fostulus (!!!) Ex Roma Numismatics Ltd., E-Sale 78,  Lot 1045
Na rewersie legenda o Romulusie i Remusie w pigułce. Pierwsze przedstawienie wilczycy z bliźniętami na rzymskiej monecie od czasów didrachmy z roku  276 wybitej prawdopodobnie w Neapolu. Jedynym wspólnym elementem  różnych wersji legendy założycielskiej Rzymu od III wieku p.n.e. jest to, że Romulus i Remus byli bliźniaczymi synami Westalki o imieniu Rhea Silvia. W przypadku reszty mitu istnieje wiele rozbieżności ale jedną z najczęściej potwierdzanych narracji jest ta opowiedziana przez Liwiusza w jego Ab Urbe Condita. Według Liwiusza Rea Sylwia była córką Numitora, prawowitego króla Alba Longi (miasta założonego przez Askaniusza, syna Eneasza, u podnóża wzgórz albańskich), który został usunięty siłą z tronu przez swego brata Amuliusza, a jego potomstwo zostało zabite lub, tak jak w przypadku jego córki, pozbawione nadziei na posiadanie dzieci przez zmuszenie do zostania Westalką. Rhea Silvia zaszła w ciążę w wyniku spotkania z bogiem Marsem, a bliźniaki zostały wyrzucone do Tybru w wiklinowym koszyku, w nadziei, że utopią się zgodnie z rozkazem króla Alba Longa. Ich płacz przyciągnął uwagę wilczycy, która je wykarmiła otoczyła opieką. Pasterz Faustulus, który znalazł dzieci, zobaczył wilczycę czule liżącą bliźnięta. Remus i Romulus zostali następnie przyjęci przez Faustulusa i jego żonę i wychowani w chacie na zboczu Palatynu. Jako dorośli zabili Amuliusza i przywrócili tron Numitorowi.

9. M. Baebius Q. f. Tampilus. Ex Tauler y Fau, Subasta 80, lot 281. 
Kolejna moneta ze 137 roku łamiąca dotychczasowe standardy ikonograficzne rzymskiego mennictwa denarowego. Na awersie po raz pierwszy głowa Romy w lewo. Na rewersie Apollo w kwadrydze. Poprzednie wizerunki Apolla z rzymskich monet znane były jedynie z emisji brązowych, teraz po raz pierwszy pojawia się na monecie srebrnej. Niewiele niestety wiemy u triumwirze monetarnym Marku Bebiuszu. Jedynie to, że prawdopodobnie był ojcem Marka Bebiusza, który w roku 103 został trybunem plebejskim.

10. Lucretius Trio. Ex Bertolami Fine Arts, E-auction 105, lot 1361.
Pięknie zachowany denar z przedstawieniem Kastora i Polluksa, bliźniaczych „półbraci”. Ich matką była Leda, królowa Sparty. Ojcem Kastora i   Klitajmestry był Tyndareos, zaś Polluksa i Heleny (późniejszej Heleny trojańskiej) był Zeus, który uwiódł Ledę pod postacią łabędzia. Dioskurowie pojawiają się na monetach republikańskich często, zapewne z powodu legendy wedle której podczas ostatniej bitwy (nad jeziorem Regillus w 496 r. p.n.e.) między młodą Republiką Rzymską a siłami Związku Latyńskiego, dowodzonego przez ostatniego króla Rzymu Tarkwiniusza Pysznego, Kastor i Polluks pojawili się w decydującym momencie starcia i wsparli republikan prowadząc ich do zwycięstwa. Kult Dioskurów należy do najstarszych rzymskich wierzeń.

11. C. Servilius Ex Artemide eLive Auction 17, lot 241.

12. M. Emilius Lepidus. Ex Bertolami Fine Arts Web Auction 92, lot 760.     Maniusz Emiliusz Lepidus był prawdopodobnie synem Marka Emiliusza Lepidusa konsula rzymskiego z roku 126 i ojcem konsula z roku 63 Maniusza Emiliusza Lepidusa.

13. L. Memmius był prawdopodobnie bratem C. Memmiusza trybuna plebejskiego z roku 113. Lucjusz Memmiusz wchodził w skład poselstwa rzymskiego do Egiptu w roku 112. Na rewersie spieszeni Dioskurowie w triumfalnej pozie.

14. L. Appuleius Saturninus. Denar ciekawy ze względu na osobę jego emitenta. Lucjusz Apulejusz Saturninus był postacią nietuzinkową. Początkowo kwestor zajmujący się lukratywnym zajęciem rozdziału zboża w porcie w Ostii. Odwołany ze stanowiska i zastąpiony przez Marka Skaurusa, postanowił dołączyć do politycznych przeciwników późniejszego princepsa senatu. Wybrany na trybuna ludowego w 103 roku wszedł w polityczny alians z Gajuszem Mariuszem, ułatwiając mu znacznie wybór na czwartą kadencję konsularną. Uważał się za kontynuatora myśli Grakhów, jednak m.in. jego działania doprowadziły do wielokrotnych zamieszek i destabilizacji państwa. Zginął wraz ze swoimi poplecznikami w budynku Curia Iulia, ukamienowany dachówkami zrzucanymi z dachu przez zwolenników optymatów. Co ciekawe mimo hańby jaką się okrył, jego córka Apuleja wyszła za mąż za Marka Emiliusza Lepisusa, z którego to małżeństwa urodził się Marek Emiliusz Lepidus - późniejszy triumwir.

15. C. Publicius Malleolus, A. Postumius Sp. f. Albinus and L. Metellus Ex NAC Spring Sale 2020, lot 517 Wspólna emisja triumwirów monetarnych. Aulusz Postumiusz Albinus został zabity podczas bitwy pod Bramą Kollińską, Gajusz Publiciusz Malleolus był kwestorem w roku 80, a Lucjusz Cecyliusz Metellus pretorem w roku 71.

15. L. Calpurnius Piso Frugi. Denar ten jest jednym z najczęściej występujących w sprzedaży denarów republikańskich. Według Crawforda, w roku 90 p.n.e.  wybito ponad 75.000.000 egzemplarzy. Tak wielki nakład wiąże się bezpośrednio z Wojną ze Sprzymierzeńcami. Lucjusz Kalpurniusz Pizo Frugi został pretorem w roku 74.

16. C. Vibius Pansa. Kolejna duża emisja związana z wydatkami wojennymi. Rzymska  armia zwiększyły swoją liczebność w latach 89-91 z 6 do 32 legionów.  Mincerz był adopcyjnym ojcem C. Vibiusa Pansy Caetronianusa i miał nieszczęście zostać proskrybowanym przez Sullę w okolicach 81 roku.

17.L Titurius Sabinus(!!!) Ex Bertolami Fine Arts E-sale 92, lot 810.
Legenda o porwaniu Sabinek należy do najstarszych rzymskich mitów założycielskich. Jako, że Rzym (według podań) w początkach istnienia był azylem dla zbiegów, niewolników i przestępców to kobiet było tam jak na lekarstwo. Romulus zorganizował więc rajd na sąsiednią osadę Sabinów aby pojmać tamtejsze kobiety i uprowadzić je do Rzymu. Scenę tę widzimy na rewersie monety. Na awersie przedstawiono zaś podobiznę króla Sabińskiego Tytusa Tacjusza, który na czele siwuch wojsk wyruszył na Rzym celem odbicia kobiet. Do rozlewu krwi jednak nie doszło, dzięki roztropności Tarpei, która skłoniła obydwa plemiona do zgody i asymilacji. Król Tatiusz rządził Rzymem wspólnie z Romulusem przez kolejne 5 lat.

18. L Titurius Sabinus (!!!) Kolejna moneta z przedstawieniem króla Tytusa Tatiusa. Lucjusz Titurius Sabinus niewątpliwe ród swój wywodził od sabińskiego króla, stąd to upodobane to takiej ikonografii.

19. L. i C. Memmius L. f. Galeria wspólna edycja braci, synów Lucjusza Memiusza Galery.

20. P. Furius Crassipes. Ex Artemide 54E, lot 233.
Urzędnik ten został edylem kurulnym w roku 84. Jego przydomek „Crassipes” znaczy „grubo” lub „tłustonogi”. Zapewne stąd przedstawienie pulchnej nóżki za głową Kybele.


22.L. Censorinus. Ex Roma Numismatics Ltd. E-sale 69, lot 812
Moneta której ikonografia doczekała się co najmniej kilku interpretacji. Wydaje się, że najbardziej sensowna jest ta, która twierdzi, że głowa Apolla na awersie i Marsjasz w czapce frygijskiej na rewersie to wołanie o polityczną wolność, a szczególnie wolność wypowiedzi, w czasach początków dyktatury Sulli. Lucjusz Marciusz Censorinus pochodził z gens Marcia, więc nawiązanie do Marsjasza jest naturalne. Był zwolennikiem Cynny i Mariusza, a także przyznania „sprzymierzeńcom” pełnego rzymskiego obywatelstwa.. Jego brat Gajusz został zdekapitowany po bitwie pod Bramą Kollińską, co nie dziwi zważywszy, że dowodził oddziałem który wcześniej pojmał i zabił prosullańskiego konsula Gnejusza Oktawiusza, dostarczając jego głowę Cynnie, który ozdobił nią Rostrę. Co ciekawe sam Lucjusz uniknął proskrypcji i w roku 70 został prefektem floty.  Więcej na ten temat: Rowland, Robert J. Jr., Numismatic Propaganda under Cinna Transactions and Proceedings of the American Philological Association. Vol. 97 (1966)

23. Q Antonius Balbus Ex Roma Numismatics Ltd E-Sale 62,  Lot 757
Kwitus Balbus bił monety jako pretor w latach 83-82

24. P. Crepusius. Ex Auctiones Gmbh, E sale 66, lot 206

25. T. Claudius Nero Ex Auctiones Gmbh E sale 67, lot 80.
Pretor przed 63 rokiem. Zbieżność imienia i nazwiska z późniejszym cesarzem Tyberiuszem Klaudiuszem Neronem prawdopodobnie przypadkowa.

26. Cn. Cornelius Lentulus. Ex Roma Numismatics Ltd. E-sale 90, lot 836. Gnejusz Korneliusz Lentulus Klodianus, konsul z roku 72 miał nieszczęście być kilkukrotnie pokonanym jako dowódca przez wojska powstańcze Spartakusa. Odwołany z dowództwa przez senat, upokorzony, został zastąpiony przez Krassusa. W późniejszym czasie jego virtus została jednak dość szybko odbudowana i już w roku 70, dzięki poparciu Pompejusza, uzyskał stanowisko cenzora. W tym samym roku przyczynił się do skazania Werresa za nadużycia na Sycylii składając zaznania przed oskarżającym Werresa Cyceronem. W 67 roku był jednym z dowódców floty Pompejusza powołanej do zwalczenia piratów na morzu śródziemnym. Podobno był słabym oratorem ale z mocnym głosem.

27. L. Papius. Ex Roma Numismatics Ltd. E-sale 77, lot 1162.
Pięknie zachowany denar „kosmetyczny” Lucjusza Papiusza.
Na awersie przedstawiono aryballos, a na rewersie strigil czyli rzymski zestaw do pielęgnacji skóry. Aryballos to mała buteleczka w której trzymano oliwę (czy też inne kosmetyki), a strigil to nic innego jak skrobaczka do ciała. Często oba przedmioty występowały połączone łańcuszkiem lub rzemieniem - były to podstawowe utensylia bywalców łaźni.
O samym triumwirze monetarnym odpowiedzialnym za wybicie tej monety wiadomo niewiele. Prawdopodobnie pochodził z Lanuvium. Wskazuje na to wizerunek Junony Sospity w kozim skalpie, której pierwotnym miejscem kultu było właśnie to miasto. Być może był „człowiekiem nowym” (homo novus) wkraczającym w świat rzymskiej polityki jako pierwszy z rodu. Co do gryfa na rewersie Crawford twiedzi, że jego związek z Junoną Sospitą jest niejasny jednak inni autorzy (Grueber, Harlan) uważają, że gryf jako istota drapieżna i zaciekle broniąca swojego gniazda jest zwierzęcą emanacją bogini, szczególnie jeżeli ta występuje w swoim bojowym stroju.
Największą ciekawostką pozostaje jednak mnogość symboli (stosowanych jako zabezpieczenie przeciw fałszerstwom) jakich używał Lucjusz Papiusz. Crawford doliczył się 211 par, a większość z nich przedstawia przedmioty codziennego użytku. Znana jest jedna moneta z oznaczeniem numerycznym CCXLVI co sugeruje, że par symboli mogło być co najmniej 246, a co jakiś czas znajdowane są także monety z symbolami nieznanymi Crawfordowi. Monety Papiusza stanowią więc bogate źródło wiedzy na temat rzymskiej codzienności.

 28. L. Cassius Longinus. Ex Numismatica Ars Clasica, Spring Sale 2020, lot 632.
Lucjusz Kasiusz Longinus był jednym z głównych uczestników drugiego spisku Katyliny. Miał być odpowiedzialny za podpalenie Rzymu we właściwym momencie, co miało pomóc w jego zdobyciu przez wojska spiskowców. Nic dziwnego, że Lucjusz Kasjusz Longinus, urzędnik który wybił tę monetę, nie mający nic wspólnego z niedoszłym podpalaczem, oprócz nazwiska, nie chciał być kojarzony ze zdrajcą. Prawdopodobnie dlatego, jako jedyny przedstawiciel swojego rodu odpowiedzialny za bicie monety, nie umieścił na niej swojego gens Cassia, a jedynie imię LONGIN. Na awersie widnieje głowa Westy, co sugeruje lampka z dwoma uszami, na rewersie zaś widzimy rzymskiego obywatela głosującego na zebraniu zgromadzenia ludowego. Wrzuca on do urny wyborczej tabliczkę z literą V (od VTI ROGAS - „tak jak proponujesz”, czyli głos zatwierdzający). Obydwa te obrazy są formą uhonorowania przodka Lucjusza Kasjusza - Lucjusza Kasjusza Longinusa Ravilli, który zasłynął jako znakomity prawnik. Jego „cui bono?” jest do dzisiaj jedną z najczęściej powtarzanych formuł prawniczych.
Westa jest nawiązaniem do słynnego procesu trzech Westalek (114-133 r p.n.e.), oskarżonych o złamanie ślubów czystości, w którym Ravilla był oskarżycielem 2 z 3 kobiet,  a które ostatecznie zostały skazane na śmierć przez zagłodzenie. Z kolei głosujący obywatel wrzucający tabliczkę do urny to odniesienie do Lex Cassia tabellaria jednej z najważniejszych ustaw rzymskiego ustroju, również autorstwa Ravilli. Zmieniała ona sposób głosowania z jawnego na tajny, co miało doniosłe skutki dla emancypacji rzymskiego plebsu. Cyceron o owej ustawie pisał tak: „Któż zaprzeczy, że ustawa o głosowaniu za pomocą tabliczek całkiem podkopała znaczenie optymatów? Póki obywatele czuli się wolni w ogóle nie upominali się o takie uprawnienia, ale ucisk i potęga sprawiły, że postawili nowe żądania”  (Mowy 3.15.34.) i tak: „ Lucius Cassius zaproponował prawo o głosowaniu przez podanie tabliczki: naród myślał, że chodzi o jego wolność. Innego zdania byli pierwsi ludzie w państwie, którzy widzieli w tym dobro optymatów i lękali się szaleństwa tłumu oraz gwałtu (samowoli) przy przekazywaniu tabliczek.” (Pro Sestio 103)
Lucjusz Kasjusz Longinus nie zrobił takiej kariery jak jego szacowny antenat. W późniejszym czasie został propretorem z nadania Cezara. W roku 44 p.n.e. został trybunem ludowym, a jego rodzony brat Gajusz, do spółki z Markiem Brutusem, wpadł na pomysł zabójstwa boskiego Juliusza. Na szczęście oprócz niezbyt błyskotliwej kariery pozostawił po sobie Longinus piękną monetę.
Harlan datuje monetę na rok 59, co wydaje się bardziej prawdopodobne niż 63 u Crawforda.

29. L. Marcius Philippus. Ex Roma Numismatics Ltd. E-sale 66, lot 830. Lucjusz Marcjusz Filippus był konsulem roku 38, wcześniej augurem, trybunem plebejskiem, pretorem, a przy okazji  bratem ciotecznym Oktawiana Augusta. W roku 33 odbył triumf za swoje zwycięstwa jako propretor w Hiszpanii. Przy wszystkich swoich dokonaniach zdążył jeszcze odnowić świątynię Herkulesa i Muz w Cyrku Flaminusza.
Na awersie Ankus Marcjusz, 4 król Rzymu, domniemany przodek Lucjusza Marciusa Philippusa.

28. Brutus Albinus Decymus Juniusz Brutus Albinus (Decimus Junius Brutus Albinus) niewątpliwie w Rzymie uważany był za bohatera i to nie tylko dlatego, że dowodził wygraną kampanią z 56 roku p.n.e. skierowaną przeciwko konfederacji Armorykańskich plemion pod przewodnictwem Wenetów. Decymus walczył również przeciwko Wercyngetoryksowi pod Gergowią i pod Alezją. W 49 roku p.n.e. dowodził flotą, którą zbudował od podstaw w ciągu 30 dni, podczas zwycięskiego oblężenia Marsylii, która w czasie wojny domowej opowiedziała się po stronie Pompejusza. Przez Cezara „umiłowany jak syn” młodość spędził w towarzystwie Klodiusza, Marka Antoniusza i Kuriona - była to niewątpliwie ekipa, która trzęsła życiem towarzyskim Rzymu w latach ’60 p.n.e. - Cyceron nazywał ich „młodzieńcami z bródkami”. Cezar uczynił go w testamencie swoim spadkobiercą drugiego stopnia i opiekunem każdego dziecka, które by spłodził, a 15 marca 44 roku p.n.e. Decymus Brutus wykazał się rażącą niewdzięcznością (o czym pisało wielu starożytnych autorów) i  wbił sztylet w ciało dyktatora. Monety Decymusa Juliusza Brutusa Albinusa  szerzej omawiane są w najnowszym numerze Biuletynu Numizmatycznego.

29. Miniusz Kordiusz Rufus, z pochodzenia Tuskulańczyk. Ex Bertolami Fine Arts E-sale 92, lot 1027

30 Petillius Capitolinus. Jak same nazwisko triumwira monetarnego wskazuje jego ród wywodził się z Kapitolu. Nie dziwi więc przedstawienie Świątyni Jowisza Kapitolińskiego na rewersie i orła z błyskawicami w szponach - klasycznego atrybutu Jowisza, występującego na rzymskich monetach od III wieku p.n.e.. Petiliusz Kapitolinus jest prawdopodobnie wzmiankowany w „Satyrach” Horacego.

31. P. Clodius. Na rewersie przedstawiona Diana Lucifera - przynosząca światło.

32. C. Considius Paetus. Ex Naville Numismatics Live Sale 60, lot 412

33. Kwadrans M. Fabrinus.  Ex NAC Spring Sale 2020, lot 410
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2022, 12:44:14 wysłana przez Booboo »

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Czerwca 2022, 22:32:56 »
Opisy pojawiły się, ale chyba bardzo późno. Przyznam szczerze, że jestem zawiedziony takim podejściem do sprawy przez GNDM, bo te opisy robią robotę. Sam wylicytowałem jedną pozycję, nie spośród tych które najbardziej chciałem, ale i tak jestem w miarę zadowolony.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Czerwca 2022, 22:43:11 »
Gratuluję zakupu! Dzisiaj, można by powiedzieć, była promocja na Republikę.

A opisy zobaczyłem dopiero w trakcie aukcji, musiały być dodane krótko przed 18.

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Czerwca 2022, 23:02:47 »
A opisy zobaczyłem dopiero w trakcie aukcji, musiały być dodane krótko przed 18.

Z pewnością bardzo krótko przed. Licytowałem w warunkach iście polowych i w biegu, a opisy rzuciły mi się w oczy już podczas trwania aukcji.
Można wiedzieć od jak dawna GNDM dysponował tym jakże ciekawym materiałem? Bo same monety widziałem i przeglądałem już dobrych kilka tygodni temu, ale były to tylko suche fotki.
Nie zbieram republiki, ale z zachcianki postanowiłem coś nabyć. Myślę że taki kontekst historyczny oraz proweniencja monet miałyby wpływ na moje decyzje i przeznaczony budżet. Ale zobaczyłem je za późno.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Czerwca 2022, 23:07:43 »
Cytuj
Można wiedzieć od jak dawna GNDM dysponował tym jakże ciekawym materiałem?


To chyba żadna tajemnica.
Od 3 tygodni mniej więcej, podobnie jak materiałem filmowym.
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2022, 23:11:10 wysłana przez Booboo »

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Czerwca 2022, 23:22:52 »
To jest to dla mnie niebywale rozczarowujące. Zniweczyć taki materiał. Myślałem że GNDM bardziej się przykłada do sprawy. 38 monet wystawionych na aukcji to moim zdaniem nie jest mało i skromnie. W dodatku jest to bardzo piękny i interesujący zbiór monet Republiki, na polskich aukcjach rzadko spotykany w takiej liczbie i jakości. Wystawiający odwala kawał dobrej roboty, a ktoś nawet nie jest w stanie poświęcić chwili aby to przekopiować? Uważam że domom aukcyjnym poprzewracało się w d*** na fali ostatniej prosperity. I z żalem stwierdzam, że nawet GNDM nie jest tu wyjątkiem, choć do tej pory sądziłem inaczej.
Przykre to. Ale gratuluję zbioru, skoro to była zapewne jego niewielka część.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Czerwca 2022, 23:28:46 »
Serdecznie dziękuję za miłe słowa. Tak jak pisałem mam inny pomysł na kolekcjonowanie Republiki, który powoli wcielam w życie i sprzedaż tej części (nie tak znowu niewielkiej) zbioru pozwoli na reorganizację mojej skromej kolekcji. Reszty Pańskiego posta nie skomentuje, bo uważam, że mi nie wypada. 

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Października 2022, 15:17:04 »
Temat powiązany, więc nie będę zakładał nowego wątku.
6 monet, które zostały sprzedane na aukcji GNDM ale nie zostały opłacone, będzie licytowanych na najbliższej aukcji Roma Numismatics.

Aukcja w najbliższy czwartek 3.11.

Może ktoś się skusi :) Podaje linki do poszczególnych monet:

https://www.romanumismatics.com/267-lot-852-c-poblicius-malleolus-a-postumius-sp-f-albinus-and-l-metellus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=3&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=4000&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=1&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-860-p-furius-crassipes-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-862-l-papius-ar-serrate-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-870-d-iunius-brutus-albinus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-881-c-considius-paetus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-884-p-clodius-m-f-turrinus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Października 2022, 15:53:40 »
Aż 6 nie zostało opłaconych? ??? Masz informację czy to jakiś pojedynczy niepoważny człowiek, czy oddzielne przypadki?
Przyjemne monety a niektóre nawet bardzo. To te, o których wysyłkę/dostarczenie do UK kiedyś pytałeś? Jeśli tak to daj znać jak w końcu to wyszło. Chyba, że powinienem poszperać, bo juz wyjaśniałeś. Życzę owocnych wyników i przede wszystkim - opłaconych zakupoów.

Temat powiązany, więc nie będę zakładał nowego wątku.
6 monet, które zostały sprzedane na aukcji GNDM ale nie zostały opłacone, będzie licytowanych na najbliższej aukcji Roma Numismatics.

Aukcja w najbliższy czwartek 3.11.

Może ktoś się skusi :) Podaje linki do poszczególnych monet:

https://www.romanumismatics.com/267-lot-852-c-poblicius-malleolus-a-postumius-sp-f-albinus-and-l-metellus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=3&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=4000&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=1&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-860-p-furius-crassipes-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-862-l-papius-ar-serrate-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-870-d-iunius-brutus-albinus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-881-c-considius-paetus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

https://www.romanumismatics.com/267-lot-884-p-clodius-m-f-turrinus-ar-denarius?arr=0&auction_id=168&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=0&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=0&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2022, 15:58:18 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Monety Republiki Rzymskiej na Aukcji 17 GNDM
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Października 2022, 15:58:46 »
Nie mam pojęcia czyja to sprawka i w sumie mnie to niezbyt interesuje :)

Tak, to te o których sposób wysyłki pytałem. Odpowiem we właściwym wątku.

Edit: Okazuje się, że już wcześniej odpisałem: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,17270.msg132692.html#msg132692
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2022, 16:03:18 wysłana przez Booboo »

 

R E K L A M A
aukcja monet