Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 12:32:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Analiza składu pierwiastkowego miedzianych szelągów Jana Kazimierza z lat 1659-6  (Przeczytany 1184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Kolejny etap moich dociekań metaloznawczych:) Chyba to pierwsze badania stopów boratynek. Chyba, bo mimo usilnych poszukiwań żadnych publikacji nie znalazłem, ale zawsze jest możliwość, że ktoś coś napisał.
https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Analiza-sk%C5%82adu-pierwiastkowego-miedzianych-szel%C4%85g%C3%B3w-Jana-Kazimierza-z-lat-1659-66
Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Zastanawia mnie stosunkowo wysoka zawartość tlenu, która jest najprawdopodobniej efektem zanieczyszczeń. Przy założeniu, ze odczyt był robiony na powierzchni, może ona wynikać z roznego stanu tej powierzchni.
Oczywiście grynszpan jest efektem korozji i ma postać heksahydratu o wzorze Cu(CH3COO)2·Cu(OH)2·6H2O; podczas gdy patyna to węglan wodorotlenku miedzi(II) (Cu2CO3(OH)2). Oba te związki maja związany tlen, ktorego jest duzo wiecej w grynszpanie. Nic wiec dziwnego, ze monety pokryte patyna, lub grynszpanem wykazuja zawartosc tlenu.
Wydaje sie, ze stan Panskich monet uzywanych do tego doswiadczenia potwierdza te teze Szczegolnie 1/6 ore z Awesty, ktora ma wyrazne zlogi grynszpanu i okolo dwukrotnie wiecej tlenu w odczycie.

Zeby dokladnie okreslic zawartosc poszczegolnych metali w monetach miedzianych trzeba by ich powierzchnie calkowicie oczyscic z jakichkolwiek nalotow i przeprowadzic niszczaca mokra analize.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwca 2022, 11:34:23 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Dzień Dobry


Biorąc po uwagę przepływ miedzi przez Polskę:
file:///C:/Users/Oracle/Downloads/Przeglad_Historyczny-r1989-t80-n4-s801-814.pdf
ten skład będzie zmienny nie tylko miedzy mennicami , ale w poszczególnych mennicach zapewne będą różnice

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Przepraszam, próbowałem właśnie zedytować :)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Tak, ma pan rację i o tym napisałem. Monety z patyną /Kraków i Kowno oraz ore z Awesty/ zawierają więcej tlenu niż Ujazdów i Wilno bez patyny.
Monety do badania zostały standardowo odtłuszczone i umyte w myjce ultradźwiękowej. Jest to badanie nieinwazyjne. Tutaj więcej o metodzie: http://www.e-rihs.pl/index.php/sem-eds-2/skaningowa-mikroskopia-elektronowa-z-analizatorem-eds-uwr/
Uniwersytet wykonał te badania pro bono i nie mogłem nadużywać pomocy przekazaniem do badań większej ilości monet i ich niszczyć czyszczeniem do metalu. Może ten artykulik natchnie jakieś muzeum do wykonania takich badań w większej skali. Namawiam dr Markiewicza z Muzeum narodowego w Lublinie. Leży tam skarb kilkunastu tysięcy boratynek i pod ręką jest uniwersytet. No, ale pewnie potrzebne są jakieś granty finansowe, bo za darmo takich kosztownych badań nikt nie zrobi
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Dzień Dobry
Biorąc po uwagę przepływ miedzi przez Polskę:
file:///C:/Users/Oracle/Downloads/Przeglad_Historyczny-r1989-t80-n4-s801-814.pdf
ten skład będzie zmienny nie tylko miedzy mennicami , ale w poszczególnych mennicach zapewne będą różnice

Ten artykuł znam
Jako, ze ten artykulik jest kontynuacją poprzedniego, to jest w przypisach https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Pochodzenie-i-jako%C5%9B%C4%87-miedzi-do-produkcji-boratynek-w-kontek%C5%9Bcie-szacowania-ilo%C5%9Bci-monet-wybijanych-par%C4%85-stempli
Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Nie chodzi mi, broń Boże o czyste krytykanctwo i zniechęcenie Pana i innych do badań.
Kiedyś przeszedłem przez to z monetami srebrnymi.

Jednak smutna prawda jest taka, że nie można wierzyć badaniom spektralnym powierzchni.
Żeby to zrobić prawidłowo, trzeba by usunąć całą warstwę powierzchni lub zastosować bardzo cienkie wiertło do wywiercenie otworu rdzeniowego.

A swoją drogą nie chce mi się wierzyć, żeby miedź użyta do monet zawierała wysokie domieszki zanieczyszczeń. Czytałem książki Agricoli i innych z okresu sprzed boratynek, gdzie procesy metalurgiczne były niezwykle dokładnie opisane.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwca 2022, 15:33:41 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
A dlaczego po prostu nie wziąć po kilka sztuk złomowatych szelągów z poszczególnych mennic, zeszlifować do gołej blachy, nawet jeśli wiązałoby się to z całkowitym usunięciem rysunku i dopiero tak obrobione blaszki wstawić pod spektroskop.
Strata materialna żadna. Wyeliminujemy w ten sposób wszystko, co siedzi w "patynie", która w większości przypadków jest tylko skorupą brudu.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

 

R E K L A M A
aukcja monet