Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:51:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Talar 1774 Brandenburgia  (Przeczytany 787 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ermada

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Zainteresowania: Polska królewska, II RP
Talar 1774 Brandenburgia
« dnia: 13 Czerwca 2022, 11:34:17 »
Witajcie. Prosiłbym o ocenę autentyczności talara. Moneta mocno obiegowa, niestety nie pasuje mi jej waga 24,78g. Średnica 37mm. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

ermada

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Zainteresowania: Polska królewska, II RP
Odp: Talar 1774 Brandenburgia
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Czerwca 2022, 11:40:09 »
Dziurki w metalu wyglądają na typową wadę blachy.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Talar 1774 Brandenburgia
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Czerwca 2022, 03:39:30 »
Talary Brandenburg-Ansbach z tego okresu to tzw. Konventionstaler i powinny zdecydowanie mieć wagę nominalną 28,063 g. Przez zużycie monety waga może zejść nawet i pół grama w dół - ale nie 3,5 grama... Waga jest zatem nie do przyjęcia. Moneta wygląda jakby obcięto jej rant... Sylwetki margrabiego nie mogę tak naprawdę na 100% spasować z żadną z 3 odmian tego talara... Liternictwo niby niezłe, ale też nie na 100%. Zresztą porównajcie sami z oryginałem (niekoniecznie ta sama odmiana!)
W sumie ja typuję fałszerstwo z epoki - na szkodę emitenta. Myślę że gdyby ktoś sfałszował monetę dziś w celu oszwabienia kolekcjonerów, to jednak bardziej by się postarał 🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

ermada

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Zainteresowania: Polska królewska, II RP
Odp: Talar 1774 Brandenburgia
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwca 2022, 12:47:12 »
Talary Brandenburg-Ansbach z tego okresu to tzw. Konventionstaler i powinny zdecydowanie mieć wagę nominalną 28,063 g. Przez zużycie monety waga może zejść nawet i pół grama w dół - ale nie 3,5 grama... Waga jest zatem nie do przyjęcia. Moneta wygląda jakby obcięto jej rant... Sylwetki margrabiego nie mogę tak naprawdę na 100% spasować z żadną z 3 odmian tego talara... Liternictwo niby niezłe, ale też nie na 100%. Zresztą porównajcie sami z oryginałem (niekoniecznie ta sama odmiana!)
W sumie ja typuję fałszerstwo z epoki - na szkodę emitenta. Myślę że gdyby ktoś sfałszował monetę dziś w celu oszwabienia kolekcjonerów, to jednak bardziej by się postarał 🙂

Serdecznie Dziękuję za Pana opinie. Również wydaje mi się, że będzie to falsyfikat z epoki. Gorące Pozdrowienia!

 

R E K L A M A
aukcja monet