Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:12:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denar rzymski  (Przeczytany 772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TampaBay

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Denar rzymski
« dnia: 17 Czerwca 2022, 13:45:31 »
Witam serdecznie. Chciałbym poprosić o pomoc w identyfikacji tego denarka, wymieniony na bazarku za kilka guzików. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca 2022, 14:58:13 »
Moim zdaniem to denar Marka Aureliusza wybity w Rzymie 175-176

AWERS: M ANTONINVS AVG GERM SARM
REWERS: FORT DVCI TR P XXX IMP VIII COS III z siedzącą na kole fortuną z RIC 344 (sam numer do sprawdzenia)

PS Co do samej autentyczności, to zostawiam sprawę bardziej doświadczonym.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Czerwca 2022, 16:50:36 »
Zdecydowanie ANTONINVS
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwca 2022, 19:26:01 »
Zdecydowanie ANTONINVS

Który to, co warto zaznaczyć, przy gorzej zachowanych egzemplarzach, może dodatkowo wprowadzać w błąd, bo wielu idzie od razu w stronę Piusa. 
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwca 2022, 21:55:06 »
Pana moneta to fals z epoki, dokładnie denarek fourrée. ;)
Pozdrawiam
Karol

TampaBay

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwca 2022, 09:25:54 »
Dziękuje koledzy za odzew i identyfikację! Chętnie i z przyjemnością sam identyfikuje swoje monety, ale antyk omijam szerokim łukiem, to nie na moją głowę ;) kolego "bebek2006" czyli szerzej znany jako suberatus tak? To by wyjaśniało dziwny biały nalot na awersie i 'nie srebrzysty' dźwięk monety... No cóż przynajmniej nie jest to współczesny fals, postaram się usunąć nalot i umieszczę w swojej sekcji ciekawostek. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwca 2022, 09:55:26 »
Suberaty to bardzo ciekawy temat, więc nie traktowałbym go jako jedynie mniejszego zła niż współczesny fals. Przeważnie to świadek jeszcze bardziej złożonej historii. A jeśli dodatkowo trochę podniszczony, to moim zdaniem tylko smaczek. Ja bym nic nie ruszał swoją drogą jeśli chodzi o czyszczenie.

Pana moneta to fals z epoki, dokładnie denarek fourrée. ;)

Coś tak właśnie czułem. Stąd ostrożność w pierwszym poście :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

TampaBay

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwca 2022, 11:52:28 »
Proszę mi wybaczyć to powiedzmy 'lekkie' podejście do tematu, ale monety antyczne zbieram tylko okazjonalnie i jako ciekawostki. Co do samego czyszczenia to nalot na awersie pod lupą okazuje się być zielonkawy i nie chciałbym żeby rozprzestrzeniał się dalej. Spróbuję delikatnie usunąć go ołówkami tylko pytanie czy po pewnym czasie nie pojawi się znowu?

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Denar rzymski
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Czerwca 2022, 15:54:21 »
Może Pan przy niej troszkę pogrzebać. Ten biały nalot powinien zejść pod wykałaczką. Jeżeli to nic nie da, to (ale tylko gdy ma Pan doświadczenie w czyszczeniu) można usunąć go igłą, ewentualnie winianem.
Nalot raczej nie powinien pojawiać się z powrotem lub rozrastać...

Edit: dodam jeszcze, że winian należy stosować punktowo, nigdy na całej powierzchni monety!
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca 2022, 15:58:04 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet