Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:00:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661  (Przeczytany 7277 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Czerwca 2022, 10:05:17 »

Każdy skutek ma swoją przyczynę, każda przyczyna ma swoje skutki.

W jednym wszyscy tu jesteśmy zgodni - jeśli to monety wybite w 1661 roku to na pewno nie w ramach standardowego bicia do obiegu.
Z jakiego powodu więc je wybito? Gdzie od tego czasu były przechowywane? Te pytania są bardzo powiązane, więc informacja o miejscu odnalezienia tych monet wiele wyjaśni w sprawie autentyczności.


Czy w 1661 roku stało się coś, co wymagało wybicia egzemplarzy okazowych - dla sejmu, króla, kogoś innego?
Czy w 1661 roku jakiś bardzo doświadczony medalier w ramach starań o pracę w Ujazdowie wykonał stemple i wybił monety mające poświadczyć jego profesjonalne umiejętności.


Ja odpowiedzi na te pytania nie znam. Nie znam ludzi, którzy te monety znaleźli i sprzedawali, a tylko od nich można się  dowiedzieć czegoś o miejscu dotychczasowego pobytu tych monet. Pytanie, czy byliby skłonni tą wiedzą się podzielić.


Wiem tylko to, co opowiedziały mi zdjęcia monet, a z nich więcej nie wycisnę, poza być może potwierdzeniu bądź zaprzeczeniu identyczności orientacji osi, bo...
Cytuj
Tak na zdrowy rozum, jestem sobie w stanie wyobrazić taki program, który na podstawie zdjęć slabów obliczy bardzo precyzyjnie położenie awersu względem rewersu. Ale w tym punkcie nie będę się upierał bo się nie znam.
Tak, to jest możliwe. Spróbuję się tym pobawić.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Czerwca 2022, 13:57:01 »
Nie wiem jaka precyzja Panom potrzebna, bo nawet z czastkowych zdjec slabu widac biale wypustki, ktore sa przeciez nieruchome a ukladaja sie niemal idealnie w tych samych miejscach na monetach. Jedynie sa obrocone o okolo 180°.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Czerwca 2022, 09:24:47 »
Na stronie Katalogmonet.pl ukazał się mój artykuł na temat tych monet: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Tajemnicza-moneta-dogrywka
Pozdrawiam. zdzicho

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Czerwca 2022, 10:24:13 »
Na stronie Katalogmonet.pl ukazał się mój artykuł na temat tych monet: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Tajemnicza-moneta-dogrywka

Swietny artykuł celnie punktujący wszystkie wątpliwości.Może kiedys nabywcy tych monet pokuszą sie o wyjęcie z trumienek i dokładniejszą analizę monet.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Czerwca 2022, 17:04:14 »
Na stronie Katalogmonet.pl ukazał się mój artykuł na temat tych monet: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Tajemnicza-moneta-dogrywka

Jak zwykle przeczytałem z zainteresowaniem kolejny artykuł.
W różnych wypowiedziach padły słowa, że najlepiej byłoby zważyć, zmierzyć i zbadać skład tych boratynek.

Monetę sprzedaną przez allegro badałem i oglądałem osobiście,

Może Pan Wolski posiada dane odnośnie wagi i średnicy egzemplarza z allegro? Dodatkowo może nadal ma kontakt z właścicielem i mógłby poprosić o te informacje oraz zaproponować żeby posiadacz boratynki zrobił badanie swojej sztuki. Rozumiem, że są to koszty i nikt bez potrzeby nie chce tracić pieniędzy. Ale gdyby wykazał chęć to podejrzewam, że znalazłyby się osoby gotowe uczestniczyć w zrzutce na ten cel. Może nawet udałoby się zainteresować któreś z muzeum w celu pomocy wykonania badań.

To są tylko luźne uwagi, które pojawiły się po słowach... warto przebadać, a jaka waga.
Na pewno jeśli zapytać SNMW o średnicę boratynki w slabie to w miarę możliwości zmierzą i podadzą dane.

Jeszcze wrócę do swoich słów z poprzedniego posta. Może mój wzrok ulega złudzeniu, ale wydaje mi się, że oba egzemplarze ze slabów mają identyczne krążki. Jak pisałem, samo to w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym jeśli jeden pracownik mennicy z użyciem tego samego narzędzia je przygotował. Jednak już identyczne umieszczenie na stemplu, odbicie rysunków w tym samym położeniu mocno zastanawia. Nie mam dobrej jakości zdjęć i nie robiłem dokładnych porównań. Jednak na pierwszy rzut oka dostrzegam proste linie małych fragmentów obrzeża.
Na zdjęciu kolorem zielonym zaznaczyłem miejsca, które wydają mi się linią prostą. Myślę, że warto żeby ktoś pobawił się ze zdjęciami i albo to potwierdził lub zaprzeczył. ;)


Norbert

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Czerwca 2022, 09:32:07 »
Jeszcze o portrecie tajemniczej boratynki
 
zs(1)1.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661

Pozdrawiam. zdzicho

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Czerwca 2022, 11:09:32 »
... wydaje mi się, że oba egzemplarze ze slabów mają identyczne krążki. Jak pisałem, samo to w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym jeśli jeden pracownik mennicy z użyciem tego samego narzędzia je przygotował. Jednak już identyczne umieszczenie na stemplu, odbicie rysunków w tym samym położeniu mocno zastanawia. Nie mam dobrej jakości zdjęć i nie robiłem dokładnych porównań. Jednak na pierwszy rzut oka dostrzegam proste linie małych fragmentów obrzeża.
Na zdjęciu kolorem zielonym zaznaczyłem miejsca, które wydają mi się linią prostą. Myślę, że warto żeby ktoś pobawił się ze zdjęciami i albo to potwierdził lub zaprzeczył. ;)

Jeszcze o portrecie tajemniczej boratynki
 
Prawdopodobieństwo? Właśnie dopisałem dodatkowych sześć zer przed pierwszą cyfrą znaczącą.
 

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Czerwca 2022, 00:55:12 »
Mam wrażenie, że forum TPZN bardziej szkodzi oryginalnym monetą niż demaskuje falsy. Po raz kolejny próbujecie zrobić zbuka z monety nie mając jej w ręku. Nie wiem czemu to ma służyć.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Czerwca 2022, 08:41:48 »
Mam wrażenie, że forum TPZN bardziej szkodzi oryginalnym monetą niż demaskuje falsy. Po raz kolejny próbujecie zrobić zbuka z monety nie mając jej w ręku. Nie wiem czemu to ma służyć.
Przyznam, ze jestem zdumiony oskarżeniem, że nasze forum szkodzi oryginalnym monetom. Jak rozumiem ma Pan argumenty przemawiające za oryginalnością tych boratynek. Jeśli tak, to proszę te argumenty przedstawić i podyskutujemy. Jak dotąd nikt nie stwierdził, że to falsyfikaty właśnie dlatego, że nie mamy możliwości przyjrzenia się tym monetom bezpośrednio. Dzielimy się wątpliwościami co do oryginalności. Proszę włączyć się do dyskusji. Wielokrotnie na naszym forum nie mając monety w ręce ujawniano falsyfikaty. Jak rozumiem, Pan uważa, że jeśli nie mam monety w ręce, to nie powinienem o monecie pisać? Przyznam, że to bardzo dziwne podejście do numizmatyki. Proszę wpisać w wyszukiwarkę hasło" fałszywe monety w slabach", to Pan zobaczy ile tego jest. Znam z przeszłości to słynne pytanie" czemu /komu/to ma służyć". Zazwyczaj takie pytanie jest formą oskarżenia o jakieś niecne intencje. Uprzejmie Pana informuję, że kieruje mną tylko dociekliwość naukowa. Nie jestem zainteresowany kupnem tej monety, nie jestem przedstawicielem wrogich sił, nie zależy mi na tym kto monetę kupi i za ile.
Pozdrawiam. zdzicho

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Czerwca 2022, 09:12:07 »
Mam wrażenie, że forum TPZN bardziej szkodzi oryginalnym monetą niż demaskuje falsy. Po raz kolejny próbujecie zrobić zbuka z monety nie mając jej w ręku. Nie wiem czemu to ma służyć.

Również jestem zaskoczony powyższą tezą. Nie wiem czy dokładnie zapoznał się Pan z postami dotyczącymi omawianej boratynki. Mamy wypowiedź Pana Wolskiego, autora katalogu o tym nominale, który nie twierdzi, że to falsyfikat. Mamy wypowiedzi Pana Zdzisława autora wielu artykułów, znawcę tych monet. Słowa z których przebija wątpliwość, ale nie padło hasło - falsyfikat. W końcu Pan Jerzy, osoba o bogatej wiedzy numizmatycznej, specjalista mniejszych nominałów wspomina o prawdopodobieństwie. I tutaj, nie można tego zlekceważyć.

Forum istnieje po to żeby propagować numizmatykę, dyskutować o niuansach w celu odkrycia nowych informacji. Jak również wypowiadać swoje wątpliwości co do oryginalności. Były tematy gdzie dyskutanci popełniali błąd, ale jest mnóstwo przykładów, gdzie dociekliwość, analizowanie zdjęć doprowadziło do wyłapania falsyfikatów. Czy to nie Pan założył wątek:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15878.0.html

Wtedy Panu nie przeszkadzały wypowiedzi osób nie trzymających monet w dłoni. ;)
Szanuję Pana zdanie, bo rozumiem, że jest Pan pewien oryginalności tych boratynek.
Jednak ktoś może mieć odmienne zdanie. Tym bardziej jeśli „zjadł zęby” w danym temacie.

Podkreślę, zupełnie nie znam się na tych monetach. Dlatego w najmniejszym stopniu nie napiszę słowa o portretach, puncach, technice wybicia. Natomiast wspomniałem o podobieństwie samych krążków i identycznym odbiciu.
Jestem ciekawy, jak Pan to wytłumaczy?
Norbert

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Czerwca 2022, 12:23:58 »
Mam wrażenie, że forum TPZN bardziej szkodzi oryginalnym monetą niż demaskuje falsy. Po raz kolejny próbujecie zrobić zbuka z monety nie mając jej w ręku. Nie wiem czemu to ma służyć.
Póki co twarde dowody, dokumenty, opinie biegłych, zeznania świadków, potwierdzające autentyczność omawianych trzech boratynek, nie zostały obalone, więc myślę że nie ma co się denerwować:
1. Dwie z trzech monet, zostały sprawdzone przez trzech graderów, "wybitnych specjalistów", którzy potwierdzili ich autentyczność wydając certyfikat- nie został odwołany
2. Ilustracja jednej z monet znajduje się w katalogu p. Wolskiego. Po wydaniu katalogu, nikt ze specjalistów nie kwestionował, przynajmniej ja nie wiem, jej autentyczności.
3. Przynajmniej dwóch wybitnych specjalistów z okresu szelężnego, C i D "zeznało" że potwierdza autentyczność monet
4. Domy aukcyjne wystawiając w ofercie te monety, potwierdziły ich autentyczność, gdyby nie szokująca cena sprzedaży, pewno nie byłoby dyskusji
4. przepraszam Panie Zdzicho, ale Pan również "uwierzytelnił" tę odmianę swoimi wpisami na forum, zachwycając się jako pierwszy, boratynką sprzedaną na allegro https://archiwum.allegro.pl/oferta/boratynka-166i-ujazdow-jan-ii-kazimierz-wolski-r8-i10251738972.html

Jeśli przyjmiemy tezę: monety są fałszywe, to zrobił to spec od boratynek. Sprzedaż monety z patyną była sondowaniem rynku przed "mocnym" wejściem. Zastanawianie się nad portretem , przy tym założeniu, nie ma znaczenia- PORTRET MIAŁ BYĆ INNY- to nie miała być jakaś tam hybryda-hybrydy, tylko nowa odmiana. Przewidując  zarzuty co do autentyczności, szybko zamknięto monety do trumien żeby maksymalnie utrudnić ich zbadanie. Sprawa prawdopodobnie utknie w martwym punkcie na wiele lat, chyba że pojawią się kolejne R8. Teoretyczne rozważania nie przesądzą sprawy, rachunek prawdopodobieństwa również nie. Szóstkę w Lotto można trafić z prawdopodobieństwem 113983816, i stale ktoś trafia, a były osoby które trafiły dwa razy.
Tak myślę, pytali Panowie w muzeach o inne monety, a czy pytali Panowie czy istnieją w zbiorach punce do produkcji stempli? Czy ktoś je wypożyczał do "badań"? Czy w muzeach na Ukrainie też?
Mi bardzo podoba się historia o nieznanym urzędniku dla którego wybito te okazy- wydaje się że mam możliwy ciąg dalszy. Miały małą wartość więc urzędnik wrzucił je do szuflady sekretarzyka, po niecałych trzystu latach, Hans Frank, jedząc zupę przy sekretarzyku, otworzył ją i ... pac... jedna wpadła do zupy. Zdenerwowany wrzucił nic nie warte miedziaki do szuflady. Stąd na jednej patyna... Ponownie wyjęto je z szuflady w 20..? roku.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Czerwca 2022, 13:21:00 »
Póki co twarde dowody, dokumenty, opinie biegłych, zeznania świadków, potwierdzające autentyczność omawianych trzech boratynek, nie zostały obalone, więc myślę że nie ma co się denerwować:
1. Dwie z trzech monet, zostały sprawdzone przez trzech graderów, "wybitnych specjalistów", którzy potwierdzili ich autentyczność wydając certyfikat- nie został odwołany
2. Ilustracja jednej z monet znajduje się w katalogu p. Wolskiego. Po wydaniu katalogu, nikt ze specjalistów nie kwestionował, przynajmniej ja nie wiem, jej autentyczności.
3. Przynajmniej dwóch wybitnych specjalistów z okresu szelężnego, C i D "zeznało" że potwierdza autentyczność monet
4. Domy aukcyjne wystawiając w ofercie te monety, potwierdziły ich autentyczność, gdyby nie szokująca cena sprzedaży, pewno nie byłoby dyskusji
4. przepraszam Panie Zdzicho, ale Pan również "uwierzytelnił" tę odmianę swoimi wpisami na forum, zachwycając się jako pierwszy, boratynką sprzedaną na allegro https://archiwum.allegro.pl/oferta/boratynka-166i-ujazdow-jan-ii-kazimierz-wolski-r8-i10251738972.html

Zna pan te "twarde dowody, dokumenty, opinie biegłych, zeznania świadków, potwierdzające autentyczność omawianych trzech boratynek?
1.Proszę mnie nie rozśmieszać. Certyfikat NGC niczego nie gwarantuje. Taki przykładzik sprzed kilku miesięcy: https://wcn.pl/auctions/76/273
Zna pan przypadek kiedy firma gradingowa przyznała się publicznie do zapakowania falsa?
2. Ja kwestionowałem. Pisałem o tym tutaj: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Boratynki-warte-zachodu-14
3.Ja wiem o opinii pozytywnej Cezarego Wolskiego. Kim jest ten drugi specjalista?
4. Tak, to prawda. Ale zdjęcie monety z katalogu daje wrażenie, że moneta ma gabinetowa patynę, nie znaliśmy osi awers- rewers. Moneta z allegro uwierzytelniła tę pierwszą wyglądem z obiegu i również nie znaliśmy/nie zwróciliśmy uwagi/ na oś awers-rewers. Napisałem przecież tutaj: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Tajemnicza-moneta-dogrywka  : "Pojawienie się tych dwóch monet/ menniczych/ zburzyło mój wewnętrzny spokój i powróciły wątpliwości co do autentyczności".
Proszę przeczytać dokładnie co napisałem tutaj: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Tajemnicza-moneta-dogrywka
Jak dotąd nikt nie stwierdził autorytatywnie, że te monety są falsyfikatami. Natomiast mamy pytania i wątpliwości. W przywołanym artykule napisałem: "Nie jestem przekonany co do oryginalności tych trzech monet. Nie mogę jednak z całą odpowiedzialnością napisać, że to falsyfikaty, bo nie miałem tych monet w ręce, oglądam zdjęcia i to zdjęcia nie samych monet, a przez slaby. Nie znam wagi i średnicy tych monet, nie zbadano stopu, z którego te monety wykonano." Od tej opinii do stwierdzenia , że fals jest jeszcze daleko.
Proszę napisać o tych "twardych dowodach". Rozwieją wątpliwości
Pozdrawiam. zdzicho

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Czerwca 2022, 14:32:26 »
Moja odpowiedź dotyczyła wypowiedzi su-22. Jednak zapewniam Pana że te "twarde dowody", które przytoczyłem, będą wystarczające dla co najmniej 95% kolekcjonerów. Gdyby, abstrahując od rzeczywistości,  sprawa trafiła na wokandę, sąd też nie miałby wątpliwości oceniając takie dowody.  Rozśmieszyłem Pana... to w drugą stronę, ile rocznie NGC graduje monet, a ile zna Pan przypadków ogradowania falsów? Jaki jest rachunek prawdopodobieństwa dla takiego zdarzenia? Proszę też dokładnie przeczytać wypowiedź Pana Dariusza, w jakim kierunku się skłania... Moja wypowiedź nie była atakiem na Pana, chodzi mi o sytuację z pierwszą monetą, z allegro. Późniejsze Pana wypowiedzi, gdy pojawiły się MS-y, zapewniam, czytam z zapartym tchem, i dzięki nim też mam wątpliwości. Moim zdaniem jednak sama orientacja, portret, czy fakt pięknego wybicia nigdy sprawy nie przesądzi. Będzie tak jak z 10 gr z 1973bzm, czy bałwankiem, wyłącznie mennicze, dla jednych falsy dla większości rarytasy.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Czerwca 2022, 15:22:28 »
Nie przytoczył pan żadnych twardych dowodów.Chyba, że "twarde dowody, dokumenty, opinie biegłych", to slab NGC, a świadkowie i biegli, to ci co oceniali te monety :)  Nie prowadzę statystyk, ale na podstawie wielu lat obserwacji mogę napisać, że slab nawet amerykańskiej firmy niczego nie gwarantuje.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Czerwca 2022, 10:02:20 »
Ostatnie dni poświęciłem na przeszukanie archiwów domów aukcyjnych i allegro, swojego archiwum i zdjęć na forach, dokładnie przeanalizowałem zdjęcia w katalogu C. Wolskiego. Szukałem takiego samego wyobrażenia herbu Korwin jak na tajemniczej monecie.
 
herb Korwin2.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661

Nie znalazłem. Widać dwie zasadnicze różnice; co kruk trzyma w dziobie i co jest pod poziomym pieńkiem. Myślę, że niewielu kolekcjonerów zwróciło kiedykolwiek uwagę na ten drobiazg w dziobie kruka. C. Wolski w katalogu dostrzegł.  W mennicy krakowskiej herb Ślepowron na części boratynek trzyma w dziobie pierścień i taki pierścień trzyma kruk z herbu Korwin na tajemniczej monecie. Pierścień składa się z dwóch zasadniczych elementów; obręczy i klejnotu. To ta mikroskopijna kropka na obręczy. Mikroskopijna, bo cały herb ma w rzeczywistości około 2 mm. W Ujazdowie tej kropeczki nie dostrzegli, albo im się nie chciało i tym sposobem w Krakowie mamy pierścień , a w Ujazdowie obrączkę.
 
herb Korwin1.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661

Pewnie w Krakowie było kilka punc, bo na części monet ewidentnie jest obrączka, a nie pierścień.
I teraz najciekawsze. Jeśli tajemnicza moneta jest falsyfikatem, to fałszerz był niezwykle spostrzegawczy aby dostrzec taki mikroskopijny niuans.
Zostawiając na boku wszystkie podejrzenia związane z identycznym krążkiem, osią awers-rewers, jakością bicia itd. Załóżmy, że moneta jest oryginalna. Odrzucam hipotezę o wzorniku, bo jak już pisałem, w Ujazdowie nie ma monet wybitych według tego wzoru. Są monety mniej lub bardziej podobne. Nie widzę sensu w precyzyjnym wykonaniu wzoru tylko po to aby powiedzieć rytownikom w Ujazdowie aby zrobili coś podobnego i pozmieniali co chcą. Uwiera mnie również, że nigdy później nie wykorzystano tych punc portretu, pogoni i herbu.
Jest sposób aby wszystko się skleiło. Taką hipotezę wymyśliłem, że ta moneta nie jest żadnym wzornikiem, monetą okazową, a pamiątkową!
Zakładając, że wybito ją na zakończenie bicia boratynek w czerwcu 1661, to wyjaśnia dlaczego punce nigdy więcej nie zostały użyte- mennice zostały zamknięte. Pewnie nikt nie przypuszczał, że blisko 2 lata później, w kwietniu 1663 rozpocznie się ponowne bicie boratynek.
Pamiętajmy, że w mennicy krakowskiej podejmowano różne niestandardowe działania takie jak zapis imienia króla CASI. CASIM, przebijanie daty rocznej 166/0/1 czy seria monet z SOLIDVS. Ciekaw jestem opinii na ten temat.
Tego czegoś pod belką na herbie nie znalazłem na żadnych herbach z Krakowa i Ujazdowa i nie wiem co to jest
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2022, 10:22:54 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet