Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:16:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661  (Przeczytany 7276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Września 2022, 18:51:44 »
Już jutro dowiemy się za ile sprzeda się ta wzbudzająca tyle emocji moneta, na dzień dzisiejszy jedna osoba już zalicytowała, więc mamy cenę 25000 plus 19% prowizji, co daje 29750.

borat56

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Października 2022, 20:46:41 »
Piszę na gorąco po aukcji. Uważnie przeczytałem wszystkie za i przeciw o tej boratynce. Moją jedyną wątpliwość budzi stan zachowania menniczego połysku przez 360 lat. Owszem, miałem tak zachowane monety groszowe ale... z przed II Wojny Światowej. Przecież nawet monety w stanie menniczym przechowywane w holderach, lekko patynują po kilkunastu latach (choćby dwuzłotówki NG). Jeśli Koledzy zechcieliby pokazać tu zdjęcie jakiejkolwiek i skądkolwiek, podobnie zachowanej miedzianej monety z połowy XVII wieku, to zamilknę w tej sprawie na wieki... No bo jeśli nie, to by znaczyło, że to dwie najlepiej zachowane monety miedziane na świecie, przechowywane bez dostępu powietrza w absolutnie suchej atmosferze przez setki lat... A tak w ogóle, to nie lubię monet wybitnych bez historii - no bo przecież nie pochodzą od pierwszego właściciela!

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Października 2022, 21:28:45 »
No bo jeśli nie, to by znaczyło, że to dwie najlepiej zachowane monety miedziane na świecie, przechowywane bez dostępu powietrza w absolutnie suchej atmosferze przez setki lat... A tak w ogóle, to nie lubię monet wybitnych bez historii - no bo przecież nie pochodzą od pierwszego właściciela!

Być może znajdowały się w jakiejś kapsule czasu, co rusz słychać, że w czasie remontu kościoła, ratusza otworzono kapsułę w której były monety dokumenty, może boratynki pochodziły akurat z takiego źródła.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Października 2022, 22:16:07 »
Akurat w tych kapsułach to większość rzeczy jest kompletnie zgniłych...

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Października 2022, 00:31:27 »
Kilka moich najładniejszych, mają piękne lustra ale nie aż tak.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Października 2022, 09:36:27 »
Od kilku lat trwa mój eksperyment dotyczący patynowania monety miedzianej i też mnie zastanawia patyna tej sprzedanej boratynki.
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2022, 11:03:23 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Października 2022, 11:45:12 »
Moneta sprzedana na aukcji Heritage i jej inne- obecne zdjęcie. Jak widać tylko na podstawie zdjęcia lepiej powstrzymać się od jednoznacznej opinii
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Listopada 2022, 11:17:09 »
Na fejsbukowej stronie GNDM można znaleźć informację że pojawiła się kolejna pięknie zachowana moneta.

https://www.facebook.com/gndmpl/photos/a.251289825018904/2334447993369733/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Listopada 2022, 11:35:02 »
Śmiać się czy płakać?  ;D

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Listopada 2022, 11:55:45 »
https://coins.ha.com/itm/poland/world-coins/1s-1661-tlb-ms64-brown-ngc-/p/3106-103010.s?ic4=GalleryView-Thumbnail-071515


 
z - Kopia.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
 
lf (1).jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
 
lf.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661

Norbert

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #40 dnia: 05 Listopada 2022, 12:25:49 »
Śmiać się czy płakać?  ;D
Śmiać się, tak jest zdrowiej :)
Bardzo spodobał mi się komentarz z fb GNDM - że ktoś odnalazł rolkę bankową od Boratiniego :)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #41 dnia: 05 Listopada 2022, 12:44:44 »
Śmiać się czy płakać?  ;D

Jeździć obserwować ;)

Chyba, że skupujesz te boratynki, to ta hydra może nadwyrężąć nieco nerwy :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Listopada 2022, 13:10:54 »
Raczej płakać. Jeśli to falsyfikaty, to doszliśmy do punktu gdzie fałszerstwo jest tak dobre, że nawet największy autorytet od danego typu monety nie jest w stanie odróżnić go od oryginału. Jest masa innych monet równie łatwych/trudnych do podrobienia jak boratynki, więc nikomu nie powinno być do śmiechu.

No nic, zobaczymy co będzie dalej. Czekam też na opinie autorytetów od boratynek. Moim zdaniem będzie już bardzo ciężko dalej bronić oryginalności tych monet i szukać zbiegów okoliczności.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Listopada 2022, 13:26:55 »
1. Nie mam zaufania do NGC i innych firm, bo wielokrotnie certyfikowali falsyfikaty
2. W tym artykule opisałem swoje wątpliwości: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Tajemnicza-moneta-dogrywka
3. SNMW potwierdza, ze moneta była bita stemplami. C. Wolski potwierdza, ze moneta z Allegro była bita stemplami i posiada oryginalną patynę.
4. Ostatnia moja teoria próbująca zebrać sensownie wątpliwości była taka, ze to niewielka emisja pamiątkowa bita starannie zupełnie nowymi stemplami na zakończenie emisji boratynek w czerwcu 1661 roku.
5. W jednej z dyskusji jakiś czas temu stwierdziłem, że jeśli pojawią się kolejne egzemplarze tak doskonale zachowane, to będę uważał, że to jednak falsyfikaty wykonane współcześnie wykonanymi stemplami. Tak też w tej chwili uważam
 
tajemnicza moneta.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #44 dnia: 05 Listopada 2022, 13:37:56 »
Być może ta pierwsza moneta sprzedana na allegro, spatynowana i trochę przybrudzona ziemią miała za zadanie uwiarygodnić na rynku całą serie monet które pojawiły się po niej. Napisałem do sprzedawcy z pytaniem o pochodzenie tej monety, zero odpowiedzi. Dopóki więc nie poznamy historii tych monet, dopóki ktoś nie pokaże, przedstawi dowodów na to, że to monety ze skarbu, ze zbiorów zrabowanych w czasie wojen, dopóty beda wokół nich kontrowersje. Zastanawia mnie jednak jaką historię musiałbym usłyszeć, żeby uwierzyć ...
P.S.
Nie zdziwię się jak pojawią się teraz w sprzedaży takie wymęczone obiegiem.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2022, 14:24:09 wysłana przez Rudobrody »

 

R E K L A M A
aukcja monet