Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 13:42:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661  (Przeczytany 7376 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Listopada 2022, 13:57:09 »
Po wpisaniu kodu ze slabu ostatniej monety, otworzyłem tabelkę z danymi innych not. Na zielono zaznaczyłem trzy egzemplarze znane ze zdjęć.
Otwartym pytaniem pozostaje kwestia... jaka boratynka otrzymała w NGC ms66?

 
ngc.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661


Swoją drogą grading po raz kolejny pokazuje swoje słabości chociażby w układzie nazewnictwa. Czy naprawdę tak im ciężko przyjąć jeden wzór i jeśli dwie wcześniejsze sztuki miały dopisek Gum-1866, to wypadałoby nadal z tego korzystać.
Norbert

woj58

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #46 dnia: 05 Listopada 2022, 14:12:31 »
Według mnie ta pierwsza moneta sprzedana na allegro, spatynowana i trochę przybrudzona ziemią miała za zadanie uwiarygodnić na rynku całą serie monet które pojawiły się po niej. Napisałem do sprzedawcy z pytaniem o pochodzenie tej monety, zero odpowiedzi. Dopóki więc nie poznamy historii tych monet, dopóki ktoś nie pokaże, przedstawi dowodów na to, że to monety ze skarbu, ze zbiorów zrabowanych w czasie wojen, dopóty beda wokół nich kontrowersje. Zastanawia mnie jednak jaką historię musiałbym usłyszeć, żeby uwierzyć ...
P.S.
Nie zdziwię się jak pojawią się teraz w sprzedaży takie wymęczone obiegiem.

Tu jest chyba początek?
&t=134s

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Listopada 2022, 14:27:21 »
Jak na razie spokojnie obserwuję sytuację i rozbieram monety według analizy stemplowej. W tej chwili nadal podtrzymuję swoje zdanie o oryginalności monet. Czas i okoliczności co do wybicia takich monet zważywszy na ich długoletnie organoleptyczne badanie i grzebanie się w dokumentach (kluczem jest tu zrozumienie i prześledzenie sytuacji politycznej na podstawie diariuszy i recesów Stanów Pruskich z sejmu 1661 - najlepiej skanów oryginalnych materiałów archiwalnych) pozwala mi na ten moment trzymać się swoich ustaleń. Pokazanie się większej ilości takich monet z obiegu może jednak zapalić czerwoną lampkę.
Czekać i obserwować na chłodno i bez emocji.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 879
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Listopada 2022, 17:59:36 »
Cytuj
Być może ta pierwsza moneta sprzedana na allegro, spatynowana i trochę przybrudzona ziemią miała za zadanie uwiarygodnić na rynku całą serie monet które pojawiły się po niej.

Znam tego sprzedawcę z Allegro i spróbuję się dowiedzieć się więcej na temat oferowanej przez niego boratynki.

Moim zdaniem moneta pochodzi z epoki i nie ma tutaj mowy o żadnych sztucznych patynach itp, taka ilość brudu i tlenków miedzi na monecie miedzianej nie powstaje od tak. Moneta musiałaby być przechowywana w doniczce z piaskiem przez co najmniej kilkadziesiąt lat - więc nie mógłby to być wyrób współczesny.
Janek

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 689
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #49 dnia: 05 Listopada 2022, 18:26:06 »

Nie zdziwię się jak pojawią się teraz w sprzedaży takie wymęczone obiegiem.
A ja jestem ciekaw, czy ta podejrzanie powrarzająca się oś av/rev 180 stopni ulegnie wreszcie zmianie

borat56

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #50 dnia: 05 Listopada 2022, 19:08:02 »
Dlaczego żaden z bardziej doświadczonych kolegów nie skomentował kuriozalnych fragmentów wokół napisu IOAN, które przez 361 lat pozostały w takim stanie jak w dniu wybicia?
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2022, 19:14:09 wysłana przez borat56 »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Listopada 2022, 19:50:01 »
Cytat: Tuk Tukat [quote

Znam tego sprzedawcę z Allegro i spróbuję się dowiedzieć się więcej na temat oferowanej przez niego boratynki.
Moim zdaniem moneta pochodzi z epoki i nie ma tutaj mowy o żadnych sztucznych patynach itp, taka ilość brudu i tlenków miedzi na monecie miedzianej nie powstaje od tak. Moneta musiałaby być przechowywana w doniczce z piaskiem przez co najmniej kilkadziesiąt lat - więc nie mógłby to być wyrób współczesny.


Pewnie odpowie, że znalazł.
Chciałbym przypomnieć: "podróbki są coraz lepszej jakości, dzięki nowoczesnym technologiom." https://strefainwestorow.pl/artykuly/inwestycje-alternatywne/20191015/falszowanie-monet-polskich
I jeszcze. Mój eksperyment z naturalnym patynowaniem trwa 4 lata  i 5 miesięcy
 
patynowanie monety miedzianej.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661

Jakim cudem te 3 monety wyglądają tak jak wyglądają?

« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2022, 19:52:38 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

borat56

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Listopada 2022, 20:03:19 »
Ponieważ nikt nie skomentował mojego wpisu, podzielę się swoją opinią. Dla mnie to drobne niedopatrzenie w procesie odtłuszczania powierzchni przed położeniem sztucznej patyny.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2022, 20:09:29 wysłana przez borat56 »

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Listopada 2022, 21:26:51 »
Ponieważ nikt nie skomentował mojego wpisu.

Proszę dać kolegom drugie 55 minut, to może się odniosą  ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 689
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Listopada 2022, 08:29:06 »
Po wpisaniu kodu ze slabu ostatniej monety, otworzyłem tabelkę z danymi innych not. Na zielono zaznaczyłem trzy egzemplarze znane ze zdjęć.
Otwartym pytaniem pozostaje kwestia... jaka boratynka otrzymała w NGC ms66?

 
ngc.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661



Właśnie przy porannej kawce przeglądałem zdjęcia na stronie weryfikacji NGC https://www.ngccoin.com/certlookup/5863799-002/64/ tego wczorajszego okazu i przypomniałem sobie o nocie MS66, którą kolega wspomniał. Nie wiem jakim przeczuciem się kierowałem, ale zmieniłem ostatni numerek z 2 na 1, a notę z 64 na 66. I oto zobaczyłem świętego Graala, Top Pop, boratynka MS66!

https://www.ngccoin.com/certlookup/5863799-001/66/

 
bor66.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661


Później próbowałem jeszcze na różne sposoby zmieniać numerki na wyższe i niższe, ale niestety, szczęście ma się tylko raz... Tak czy inaczej dwa kolejne numerki z NGC chyba potwierdzają teorię o rolce menniczej Boratiniego i tym samym świadczą o oryginalności monet ;)
Czekamy na kolejną aukcję pełną emocji i nowy rekord cenowy.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #55 dnia: 06 Listopada 2022, 09:18:24 »
Pięknie! Należy się Panu ranga forumowego detektywa. Gratuluję :)
Producent na skutek naszej dociekliwości zmienił oś a-r. Jak już zarobi pierwszą setkę, to pewnie pojawią się egzemplarze dla ludu w słabszych stanach.
 
kolejna.jpgZastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
Pozdrawiam. zdzicho

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 689
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Listopada 2022, 09:28:26 »
Dziękuję za miłe słowa, ale zmiany osi jakoś nie dostrzegam - ?

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #57 dnia: 06 Listopada 2022, 09:37:20 »
Gratulacje dla kolegi khubeo.
Informacja odnaleziona przez kolegę nie pozostawia złudzeń, że jest jedno źródło (bo chyba nikt nie wierzy, że jednego dnia do NGC dostarczono dwie tak pi€knie zachowane monety )przynajmniej dwóch takich samych świetnie zachowanych monet.

a co do tej pierwszej monety to metod uzyskania patyny jest wiele, szczególnie na rosyjskojęzycznym yt



zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #58 dnia: 06 Listopada 2022, 10:01:22 »
Dziękuję za miłe słowa, ale zmiany osi jakoś nie dostrzegam - ?
Ma Pan rację :-[
Pozdrawiam. zdzicho

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Zastanawiający wysyp boratynek litewskich 1661
« Odpowiedź #59 dnia: 06 Listopada 2022, 10:36:07 »
Później próbowałem jeszcze na różne sposoby zmieniać numerki na wyższe i niższe, ale niestety, szczęście ma się tylko raz...

Brawo! Niestety w NGC oprócz numeru trzeba wpisać też notę, co utrudnia przeglądanie "partii" monet wysłanych przez jedną osobę.

Czyli mamy kolejne pytanie - czy są jeszcze inne noty z tymi egzemplarzami?
W tabelce widać przynajmniej 1x ms62, 1x ms63. A przecież jeszcze PCGS nie powiedziało swojego słowa ;)
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet