Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:57:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szelągi ryskie Krystyny Wazy  (Przeczytany 647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Szelągi ryskie Krystyny Wazy
« dnia: 16 Czerwca 2022, 22:07:09 »
W Wirtualnym Muzeum Polskiego Szeląga najbardziej dynamicznie rozwija się „gablota” z szelągami ryskimi Krystyny. Jest to oczywiście zasługa kolekcjonerów, pasjonatów i miłośników tych monet, którzy systematycznie podsyłają mi nowe, nie opisane dotąd odmiany. Doszliśmy już do 50:
http://blognumizmatyczny.pl/2016/03/08/wirtualne-muzeum-polskiego-szelaga-krystyna-waza-ryga-miejskie-czesc-1/
Oczywiście zapraszam Kolegów do współpracy w rozwijaniu katalogu szelągów ryskich Krystyny.

Tymczasem mam pewien dylemat. Na szelągu, który kilka dni temu był licytowany na aukcji KM Numis pojawiła się moneta z fajną przebitką w dacie, którą nie bardzo potrafię zinterpretować. Czy jest to 1/0, I/0, czy coś jeszcze innego. Może ktoś będzie miał jakiś pomysł.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szelągi ryskie Krystyny Wazy
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca 2022, 13:26:44 »
Ponieważ punca użyta w przebitce jest inna niż jedynka w oryginalnej dacie, zaryzykowałbym tezę, że jest to zmiana daty a nie korekta błędu. Trzeba by poszukać odpowiednika bez przeróbki by to ostatecznie potwierdzić.
Ta dobita jedynka nie ma szeryfów ani daszka więc jest to prosta "pałka" i jako taka jest chyba jednak odmianą rzymskiej jedynki.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Szelągi ryskie Krystyny Wazy
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Czerwca 2022, 13:50:14 »
Na literce D w SOLIDVS też jest coś dziwnego. Czy ta kreska na 0 na pewno była na stemplu? Może te "dodatki" na 0 i D to coś korozyjnego?
Czy znanych jest więcej egzemplarzy tej przebitki?

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Szelągi ryskie Krystyny Wazy
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwca 2022, 16:27:13 »
Bardziej wygląda to na bród i korozję niż na przebitkę.
Dla przykładu na boratynkach najpierw zaklepywano cyfrę 0, a dopiero później nabijano rzymska cyfrę I
 
dm.jpgSzelągi ryskie Krystyny Wazy

Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szelągi ryskie Krystyny Wazy
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwca 2022, 16:48:10 »
Na literce D w SOLIDVS też jest coś dziwnego. Czy ta kreska na 0 na pewno była na stemplu? Może te "dodatki" na 0 i D to coś korozyjnego?

Nie wykluczyłbym tej teorii do końca, ale w moim skromnym doświadczeniu korozja o takim profilu byłaby bardzo mało prawdopodobna.
Cytuj
Czy znanych jest więcej egzemplarzy tej przebitki?

Dobre pytanie, tez chętnie bym się dowiedział zarówno o inne egzemplarze przebitki jak i monety z oryginalną datą.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szelągi ryskie Krystyny Wazy
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Czerwca 2022, 17:59:37 »
Poniżej na zdjęciach ta sama odmiana bez "przebitki".

Cytuj
Czy znanych jest więcej egzemplarzy tej przebitki?
Inne egzemplarze z przebitką nie są mi znane.

Cytuj
Bardziej wygląda to na bród i korozję niż na przebitkę.
No właśnie, też chodziło mi po głowie, że jest to bardziej uszkodzenie stempla niż przebitka.

Cytuj
Na literce D w SOLIDVS też jest coś dziwnego. Czy ta kreska na 0 na pewno była na stemplu? Może te "dodatki" na 0 i D to coś korozyjnego?
Ten glut przy D jest rzeczywiście podobny do "przebitki" i potwierdzałby uszkodzenie stempla (może nie korozja, ale jakieś pęknięcie czy coś w tym stylu). Spokoju nie daje mi jednak, że ta "przebitka" w dacie jest jakaś taka zbyt równa jak na przypadkowe uszkodzenie.

Cytuj
zaryzykowałbym tezę, że jest to zmiana daty a nie korekta błędu.
Czyli byłaby to przebitka nie I/0 lecz 0/I i odmianę należałoby zaliczyć do rocznika 1641. Niestety nie znam innej tego typu przebitki (z pałką zamiast solidnej rzymskiej jedynki).

Sprawa dalej pozostaje otwarta. Tymczasem w WMPS umieściłem tę odmianę w roczniku 1640 jako przebitkę I/0 ze znakiem zapytania.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca 2022, 02:47:39 wysłana przez dariusz.m »

 

R E K L A M A
aukcja monet