Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 04:22:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki A.D. 2022  (Przeczytany 8168 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« dnia: 23 Czerwca 2022, 14:35:16 »
Zdaje się, że (mam nadzieję cali i zdrowi) wkroczyliśmy zarówno a astronomiczne jak i kalendarzowe lato, toteż pozwoliłem sobie na zaszczyt założenia nowego łowieckiego wątku. Życzę owocnych zakupów w tym sezonie i jeszcze ciekawszych dyskusji wokół nabytych numizmatów (a może nawet szerzej - walorów).

A skoro uzurpatorsko zawładnąłem pierwszym postem, na zachętę, dzielę się swoim świeżym nabytkiem w postaci pierwszego w mojej kolekcji denara Augusta. Gdyby ktoś powiedział mi kilka lat temu, że dostąpię zaszczytu posiadania takiej monety, wybitej dodatkowo w czasie zbliżonym narodzinom Chrystusa (i będzie to czytelna moneta, a nie tylko mocno zużyty kawałek metalu)... nie wiem nawet "co wówczas"! Załączony egzemplarz nabyłem z dumą od Profesora Bartosza Awianowicza, z którym możliwość rozmowy o numizmatyce jest nawet cenniejsza niż sama moneta. Jestem absolutnie zakochany w tym portrecie Augusta.

A skoro już nie tylko go sfotografowałem, ale także nagrałem krótki film, załączam go formie screenrecordingu (żeby złapać się podkład muzyczny dodany na instagramie). Zdjęcie awersu do dokumentacji w załączniku.



Niech Diana będzie dla Was łaskawa!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwca 2022, 16:03:38 »
No nawet się elegancko nabytek w Dzień Ojca wpisuje  :)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwca 2022, 16:43:24 »
No nawet się elegancko nabytek w Dzień Ojca wpisuje  :)

To prawda. Trafne spostrzeżenie na temat rewersu, natomiast po legendzie awersu (DIVI F(ILIUS)), to znowu bardziej pod dzień dziecka :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 684
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwca 2022, 23:11:52 »
Gratuluję nabytku! na awersie jest też PATER PATRIAE - tytuł, który August nosił od 2 r. p.n.e. - "ojciec" w tym wypadku "ojczyzny", ale zawsze ojciec.  :)
A ponieważ tu mowa o sezonach łowieckich, dołączam ustrzelonego w czerwcu dzika na denarze C. Hosidiusa Gety z 64 r. p.n.e. RRC (Crawford) 407/2 - na awersie popiersie Diany z łukiem i kołczanem, co też ma oczywiste łowieckie konotacje...

Pozdrawiam serdecznie

B.A.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2022, 23:28:49 »
Gratuluję nabytku! na awersie jest też PATER PATRIAE - tytuł, który August nosił od 2 r. p.n.e. - "ojciec" w tym wypadku "ojczyzny", ale zawsze ojciec.  :)

W rzeczy samej. Zostawiłem jeszcze pole dla odbicia piłeczki, że jednak idealnie w dzień ojca :) Dziękuję raz jeszcze za udaną transakcję.


A ponieważ tu mowa o sezonach łowieckich, dołączam ustrzelonego w czerwcu dzika na denarze C. Hosidiusa Gety z 64 r. p.n.e. RRC (Crawford) 407/2 - na awersie popiersie Diany z łukiem i kołczanem, co też ma oczywiste łowieckie konotacje...

Pozdrawiam serdecznie

B.A.

No tutaj to już Pan Profesor faktycznie lepiej się nie mógł wpasować. Lupa in fabula. Ledwie dodałem w pierwszym poście:


Niech Diana będzie dla Was łaskawa!

Urodziwa sztuka. Przyjemne dla oka wyobrażenie bogini. Sam pysk tej dzikiej świni skojarzył mi się w pierwszym momencie z tapirem :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Czerwca 2022, 07:42:51 »
Pomimo, że dzik jest republikański wydaje się iż ucieka po spotkaniu z Dioklecjanem ;) bardzo ładne monety, zwłaszcza denar Augusta, którego zakup zbiegł się z dniem ojca
Gratuluję nabytku! na awersie jest też PATER PATRIAE - tytuł, który August nosił od 2 r. p.n.e. - "ojciec" w tym wypadku "ojczyzny", ale zawsze ojciec.  :)
A ponieważ tu mowa o sezonach łowieckich, dołączam ustrzelonego w czerwcu dzika na denarze C. Hosidiusa Gety z 64 r. p.n.e. RRC (Crawford) 407/2 - na awersie popiersie Diany z łukiem i kołczanem, co też ma oczywiste łowieckie konotacje...

Pozdrawiam serdecznie

B.A.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2022, 10:07:02 wysłana przez digenis »

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Czerwca 2022, 12:25:51 »
Coś nam wątek usycha, wszyscy na wakacjach. ?Kupiłem duży lot, zaprezentuję parę monet. Dzisiaj monetka  z Aleksandrii, dość popularna, ale w zacnym stanie. Pozdrawiam wszystkich gorąco....
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwca 2022, 12:28:27 wysłana przez syl06 »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Czerwca 2022, 11:07:17 »
fajna..
 a ja zapraszam dzis do niemczyka... mała czesc mojego rzymku tam leci
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Czerwca 2022, 18:41:38 »
Coś nam wątek usycha, wszyscy na wakacjach. ?Kupiłem duży lot, zaprezentuję parę monet. Dzisiaj monetka  z Aleksandrii, dość popularna, ale w zacnym stanie. Pozdrawiam wszystkich gorąco....

Proszę pokazywać wszystkie ;) A przy okazji, chętnie zobaczyłbym i tę monetę z nieco mniejszym zoomem, bo szczególnie rewers wyszedł nieostry a za tą mgłą jednak kryje się dość dobry detal.

fajna..
 a ja zapraszam dzis do niemczyka... mała czesc mojego rzymku tam leci

Mam nadzieję, że to tylko reorganizacja zbiorów. Którą jako najciekawszą od siebie by Pan wskazał?
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Czerwca 2022, 22:40:40 »
raczej likwidacja, ale teraz się zastanawiam co z dalszą częscią zrobić.... aukcja mnie zaskoczyła, to ze moneta jest not in irc nie ma wpływu na cenę. najwazniejsza jest jednak jakość.... i np monetki które sa znane jako 2- 3 szt szły za smieszne pieniądze a piekny stan poplauresa duzo duzo wiecej wiecej. probusy rozczarowały.... na nich jestem w sumie w plecy.. ale widziałem ze u savoca tez probusy schodziły po 10 e lub wogóle... jedynie polska królewska poszła fajnie, tam nawet złomki potrafiły zaszaleć :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Czerwca 2022, 22:42:28 »
Kolega Syl pokazał elegancki follis. Takie sztuki należy włączać do kolekcji. Również zaprezentuję swoje nabytki.

1. Aurelianus, m. Ticinum, issue 1, may 274, officina 3, obv. Aurelianus bust right B1, bust right, radiate, cuirassed , titulature IMP C AVRELIANVS AVG, rev. Sol 2g, Sol stg. left, with r. hand raised and holding globe in left hand, r. foot resting on a bound captive in oriental dress std. L.; on the other side, another bound captive in oriental dress std. R., head turned left, legend ORIENS AVG, reverse mark */-//TXXI,  RIC1st 290, RIC temp #1525 (diffrent armour)

2. Aurelianus, m. Serdica, issue 8 phase 2, november 274- september 275, officina 1, obv. Aurelianus bust right B1, bust right, radiate, cuirassed , titulature AVRELIANVS AVG, rev. Emperor and woman 1, Female figure stg. R., crowning emperor in military dress stg. l., holding spear (or long sceptre) in l. hand, legend RESTITVT ORBIS, reverse mark *//KAA, RIC1st 290, RIC temp #2729 (muszę jeszcze sprawdzić atrybucję)

Monetki mają genialne szczegóły :)
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwca 2022, 22:52:41 wysłana przez digenis »

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Czerwca 2022, 22:44:44 »
3. Aurelianus, m. Serdica, issue 8 phase 2, november 274- september 275, officina 2, obv. Aurelianus bust right B1, bust right, radiate, cuirassed , titulature AVRELIANVS AVG, rev. Emperor and woman 1, Female figure stg. R., crowning emperor in military dress stg. l., holding spear (or long sceptre) in l. hand, legend RESTITVT ORBIS, reverse mark *//KA(.)B(.) RIC1st 290, RIC temp #2747

4. Aurelianus, m. Antioch, issue 6, early 275 - september 275, officina 5, obv. Aurelianus bust right B1, bust right, radiate, cuirassed , titulature IMP C AVRELIANVS AVG, rev. Emperor and woman 1, Female figure stg. R., crowning Emperor in military dress stg. l., holding spear (or long sceptre) in l. hand, legend RESTITVT ORBIS, reverse mark V//XXI RIC1st 386, RIC temp #3195

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Czerwca 2022, 22:45:34 »
5. Aurelian Potin Tetradrachm of Alexandria. Year 5 = 274-275 AD. A K Λ ΔOM AYΡHΛIANOC CEB, laureate cuirassed bust right / ETOYC E, eagle standing left, head right, with wreath in its beak, Alexandria, Milne 4426

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Czerwca 2022, 08:51:08 »
raczej likwidacja, ale teraz się zastanawiam co z dalszą częscią zrobić.... aukcja mnie zaskoczyła, to ze moneta jest not in irc nie ma wpływu na cenę. najwazniejsza jest jednak jakość.... i np monetki które sa znane jako 2- 3 szt szły za smieszne pieniądze a piekny stan poplauresa duzo duzo wiecej wiecej. probusy rozczarowały.... na nich jestem w sumie w plecy.. ale widziałem ze u savoca tez probusy schodziły po 10 e lub wogóle... jedynie polska królewska poszła fajnie, tam nawet złomki potrafiły zaszaleć :)

W istocie, ładny stan nawet popularesa przyciąga więcej spojrzeń, rzadkości doceniają bardziej znawcy, choć w czasach szaleńczego lokowania gotówki w czym popadnie, również spodziewałbym się nieco większego zainteresowania rzadszymi walorami. Może też ogrom ciekawych monet Probusa akurat w ostatnim czasie oferowanych na aukcjach zrobił swoje. Obfitość budzi przesyt.

Kolega Syl pokazał elegancki follis. Takie sztuki należy włączać do kolekcji. Również zaprezentuję swoje nabytki.

1. Aurelianus, m. Ticinum, issue 1, may 274, officina 3, obv. Aurelianus bust right B1, bust right, radiate, cuirassed , titulature IMP C AVRELIANVS AVG, rev. Sol 2g, Sol stg. left, with r. hand raised and holding globe in left hand, r. foot resting on a bound captive in oriental dress std. L.; on the other side, another bound captive in oriental dress std. R., head turned left, legend ORIENS AVG, reverse mark */-//TXXI,  RIC1st 290, RIC temp #1525 (diffrent armour)

2. Aurelianus, m. Serdica, issue 8 phase 2, november 274- september 275, officina 1, obv. Aurelianus bust right B1, bust right, radiate, cuirassed , titulature AVRELIANVS AVG, rev. Emperor and woman 1, Female figure stg. R., crowning emperor in military dress stg. l., holding spear (or long sceptre) in l. hand, legend RESTITVT ORBIS, reverse mark *//KAA, RIC1st 290, RIC temp #2729 (muszę jeszcze sprawdzić atrybucję)

Monetki mają genialne szczegóły :)

Fantastyczne sztuki! Detale z komsosu. Wielkie gratulacje. I to, na dodatek, nie jedna pozycja a pięć!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
    • Probusy
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Czerwca 2022, 13:13:58 »
raczej likwidacja, ale teraz się zastanawiam co z dalszą częscią zrobić.... aukcja mnie zaskoczyła, to ze moneta jest not in irc nie ma wpływu na cenę. najwazniejsza jest jednak jakość.... i np monetki które sa znane jako 2- 3 szt szły za smieszne pieniądze a piekny stan poplauresa duzo duzo wiecej wiecej. probusy rozczarowały.... na nich jestem w sumie w plecy.. ale widziałem ze u savoca tez probusy schodziły po 10 e lub wogóle... jedynie polska królewska poszła fajnie, tam nawet złomki potrafiły zaszaleć :)

Niestety coraz bardziej nakręca sie trend inwestycyjny.Wszystko lawinowo ruszyło w trakcie pandemi.Inwestorzy zaczęli szukac nowych możliwości inwestycji.Dlatego też popularesy w ładnych stanach czesto osiągają ceny wyższe niż o wiele rzadsze monety.Dobrze to ujął Luca Romano.Inwestorzy kupują/inwestują wzrokiem niekoniecznie znając się na rzadkościach przez co o wiele ciekawsze pozycje są niedoceniane.
Z drugiej strony wysyp monet Probusa na pewno ma swoje przełożenie na sytuacje na rynku .Oczywistym jest że kieszenie kupców nie są z gumy.Zbliżamy sie do momentu gdzie rynek tychże monet będzie przesycony i trudno bedzie uzyskać oczekiwaną finalną kwotę.

 

R E K L A M A
aukcja monet