Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 05:16:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki A.D. 2022  (Przeczytany 8191 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Czerwca 2022, 14:16:55 »
Dzień dobry! Aureliany zacne, zwłaszcza orzeł z Aleksandrii, gratuluję,
. Co do aukcji, trzeba pamiętać że zajmujemy się raczej niszowym działem numizmatyki, z drugiej strony, to co dzieje się na rynku monet polskich, przyprawia o zawrót głowy, moim zdaniem bańka pęknie. Należy też pamiętać o ryzyku inwestycyjnym, zmianach w preferencjach nabywców, a przede wszystkim nauczyć się cierpliwości. Co do ostatniej aukcji, moneta którą prezentowałem na forum Valerian, sprzedał się ok, a lot 4 monet Licyniusz, Konstantyn, Gracjan, tylko za 100zł, tak że słabo, no ale tak to już jest, jest ryzyko, jest zabawa.
Poniżej wyłowiona, co cieszy, z lotu, moneta Maksencjusza z mennicy w Kartaginie, Rev. CONSERVATORES KART SVAE. 307 r. n. e.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Czerwca 2022, 15:42:09 »
teraz się zastanawiam co z dalszą częscią zrobić.... aukcja mnie zaskoczyła, to ze moneta jest not in irc nie ma wpływu na cenę. najwazniejsza jest jednak jakość.... i np monetki które sa znane jako 2- 3 szt szły za smieszne pieniądze a piekny stan popularesa duzo duzo wiecej wiecej. probusy rozczarowały.... na nich jestem w sumie w plecy..

Pana zaskoczenie przypomina zaskoczenie kierowców korkami na Zakopiance zimą:) Całe lata tłumaczyłem Panu na forum i poza nim, że NOT in RIC nie ma żadnego wpływu na ceny monet Probusa, skoro RIC V.2 notuje mniej niż 40% znanych dzisiaj wariantów monet Probusa, których w sumie jest kilkanaście tysięcy. Całe lata tłumaczyłem też Panu, że lepszy jest zakup jednej ładnie zachowanej monety Probusa (i nie tylko Probusa zresztą) od zakupu kilku wycieruchów lub przeciętniaków "w okazyjnych cenach". Przez lata ostrzegałem, że większość Pana zakupów to pozorne okazje, a czas prawdy przyjdzie przy próbie ich odsprzedaży. No i czas prawdy nadszedł.

Popularesy w pięknych stanach od lat (a nie od niedawna) sprzedają się lepiej aniżeli rzadkości w trupiastych stanach. Poza tym czym jest rzadkość w przypadku monet Probusa? Są różne rodzaje rzadkości - to też tłumaczyłem przez lata. Co z tego że brzydki Probus jest znany "jedynie" z 2-3 egzemplarzy, jeżeli ta rzadkość wynika z jakiegoś drobnego, mało istotnego detalu, np. z jakiejść kropki lub jej braku albo takiej a nie innej oficyny tylko? Zwłaszcza w sytuacji w której Probus wybił kilkanaście tysięcy wariantów i takich rzadkości różnych jest wiele! Takie monety mogą mieć istotne znaczenie naukowe, ale nie mają wpływu na cenę. Drogie zawsze były i zawsze będą rzadkie typy popersia (np. z głową konia w tle), tytulatury (Deo et Domino, Bono, Perpetvo itp.) albo radkie rewersy (Calliope, Siscia Probi Avg, Restitvt Illivrici itd.)! Ale takich monet - poza nielicznymi wyjątkami - Pan nie kupował, bo wolał Pan polować na "okazje".

Natomiast 2 z 3 najciekawszych Pana monet, które rzeczywiście były rzadkie i ciekawe a w dodatku w niezłych stanach, sprzedały się za śmiesze pieniądze, prawdopodobnie przez szczątkowe opisy, które w ogóle nie akcentowały rzadkości tych typów (rewers z Solem w Świątymi oraz tytulatura PERPETVO) ani dobrej proweniencji tych monet: PERPETVO pochodził z kolekcji Gysena i był sprzedawany wcześniej przez Jacquiera, Sol w świątyni pochodzi z kolekcji Luthiego i był sprzedaway przez renomowane zagraniczne domy aukcyjne w przeszłości za kwoty wielokrotnie wyższe.

I Perpetvo ex Gysen:

https://aukcjamonet.pl/product/52269/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-serdica-nienotowany-w-ric

https://www.sixbid-coin-archive.com/#/en/single/l28311979

II Sol w Świątyni:

https://aukcjamonet.pl/product/52247/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-ticinum

https://www.sixbid-coin-archive.com/#/en/single/l30533284

Jeśli chce się dobrych wyników aukcyjnych trzeba dbać o dobre i kompletne opisy monet przekazanych na aukcję, eksponujące wszystkie walory monet, w tym ich proweniencję !               
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca 2022, 16:06:38 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Czerwca 2022, 15:55:48 »
Kolega Syl pokazał elegancki follis. Takie sztuki należy włączać do kolekcji. Również zaprezentuję swoje nabytki.
Monetki mają genialne szczegóły :)

Gratulacje Bartek. Piękne sztuki! Może pokażesz też swoje nowe nabytki Probusowe:)? 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Czerwca 2022, 16:03:11 »
Z drugiej strony wysyp monet Probusa na pewno ma swoje przełożenie na sytuacje na rynku .Oczywistym jest że kieszenie kupców nie są z gumy. Zbliżamy sie do momentu gdzie rynek tychże monet będzie przesycony i trudno bedzie uzyskać oczekiwaną finalną kwotę.

Nie podzielam tych obserwacji. Mnie sprzedaż monet Probusa idzie dobrze i nie dostrzegam oznak przesycenia rynku. Wręcz przeciwnie w ostatnim roku - poza moimi aukcjami - niewiele ciekawych i ładnych Probusów w ogóle pojawiało się na rynku. Niezależnie, rynek nie znosi próżni i miejsce starych kolekcjonerów wyprzedających swoje kolekcje zajmują nowi adepci tematu.     

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Czerwca 2022, 16:47:29 »
Kolega Syl pokazał elegancki follis. Takie sztuki należy włączać do kolekcji. Również zaprezentuję swoje nabytki.
Monetki mają genialne szczegóły :)

Gratulacje Bartek. Piękne sztuki! Może pokażesz też swoje nowe nabytki Probusowe:)?

Ja już miałem przyjemność je zobaczyć i gorąco namawiam ;)
Cały wątek dotyczący cen i rzadkości aryciekawy. Quod scripsi, scripsi, ale dorzucę też coś od siebie do samego hasła kluczowego "rzadkość".
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 502
    • Probusy
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Czerwca 2022, 17:00:32 »
Z drugiej strony wysyp monet Probusa na pewno ma swoje przełożenie na sytuacje na rynku .Oczywistym jest że kieszenie kupców nie są z gumy. Zbliżamy sie do momentu gdzie rynek tychże monet będzie przesycony i trudno bedzie uzyskać oczekiwaną finalną kwotę.

Nie podzielam tych obserwacji. Mnie sprzedaż monet Probusa idzie dobrze i nie dostrzegam oznak przesycenia rynku. Wręcz przeciwnie w ostatnim roku - poza moimi aukcjami - niewiele ciekawych i ładnych Probusów w ogóle pojawiało się na rynku. Niezależnie, rynek nie znosi próżni i miejsce starych kolekcjonerów wyprzedających swoje kolekcje zajmują nowi adepci tematu.   

Owszem do tej pory wszystko ładnie schodziło.Podzielam Pana zdanie.Mam jednak obawy czy kolejne pokaźne serie wystawianych monet w krótkich odstepach czasu nie spowodują zapchania rynku.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Czerwca 2022, 17:33:24 »
Skoro jesteśmy przy rzadkościach... dzielę się zdjęciem wyjątkowego denara Trajana z Wiktorią na rewersie w typie znanym spod numeru 60 w RIC i 130a u Woytek'a. Może na początek samo zdjęcie w formie swoistej zagadki: Cóż w nim takiego wyjątkowego? (Lepsze zdjęcie w załączniku. Poniższe robiłem w locie, oglądając go po raz pierwszy.)

https://i.ibb.co/qNNyWPz/NRVA.jpg
Letni sezon łowiecki A.D. 2022


W myśl zasady - Nic nie jest pewne dopóki wszystko nie jest pewne - wstrzymywałem się z postem i jednoznacznym zakomunikowaniem zakupu załączonego denara Trajana do momentu odbioru i rozpakowania przesyłki (wcześniej monetę oglądałem na żywo stąd proces rozłożył się w czasie) i mogę... cóż chyba - pochwalić się, że ten wyjątkowy numizmat jest "już" w moich rękach.

Przyznam szczerze, że choć oczywiście marzę o pięknych sztukach, wyczekuję chociażby okazji do włączenia do zbioru okazowego sesterca Trajana itd., to obstawiałem, że może, kiedyś, na ukoronowanie lat kolekcjonowania będę miał zaszczyt nabyć jakąś rzadkość ulubionego cesarza.

Tymczasem... cóż. Nie mieści mi się to w głowie, że udało mi się pozyskać tak fantastyczny walor, którego Herr Woytek nie notuje o RIC'u już nawet nie wspominając. Doświadczeni kolekcjonerzy doskonale wiedzą już o co chodzi. Być może ktoś z Was widział wcześniej ten egzemplarz. W legendzie awersu pominięto "E" w "NERVA", co w przypadku dbałości o jakość monet bitych w Rzymie za panowania Trajana jest swoistym ewenementem. Dotąd, znany był jeden egzemplarz denara Trajana z tego typu błędem (jeśli ktokolwiek dysponuje informacjami o kolejnych - proszę pisać, załączać zdjęcia), który pojawił się przed laty w jednym z wątków na FAC i co ciekawe... jest to ten sam typ, wybity tym samym stemplem (zdjęcie 1 sztuki i inne zdjęcie mojego 2-go egzemplarza w załącznikach).
 
Zapominając na moment o rzadkości tego waloru - to nawet jako zwykły typ RIC 60 jest on całkiem przyjemną sztuką. W opisie aukcyjnym była podana waga 3,19g, ale na mojej wadze jest to już 3,27g a jak wstrzymuję oddech na różnych podłożach wychodzi 3,25g. Chyba Cesarz podczas marszu do mych rąk przystanął na jakiegoś fastfooda (oczywiście różnice w urządzeniach, proszę wybaczyć dobry humor). Pierwszy egzemplarz jest zdecydowanie lżejszy - 2.72g, przynajmniej według deklaracji użytkownika klausklage w galerii FAC. Herr Woytek zostanie niebawem poinformowany o drugim znanym egzemplarzu tej wyjątkowo rzadkiej monety.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2022, 22:34:21 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Czerwca 2022, 18:50:23 »
Kolega Syl pokazał elegancki follis. Takie sztuki należy włączać do kolekcji. Również zaprezentuję swoje nabytki.
Monetki mają genialne szczegóły :)

Gratulacje Bartek. Piękne sztuki! Może pokażesz też swoje nowe nabytki Probusowe:)?
co cóż.. zostało jeszcze troche probusów... spróbujemy nastepna partię z dobrymi wyczerpującymi opisami. aikcja we wrzesniu.
pytanie tez czy wpływ na ceny nie miał przekrój licytujących. moze zagranicznych było mało.
 natomiast jedyne pocieszenie ze perpetuo trafił do naszego kolegi z forum ... wiec nie jako w rodzinie
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Czerwca 2022, 18:56:33 »
p
 moze zmienie tez dom aukcyjny zwłaszcza ze oprócz probusów mam troche bram w rzadkosciach od R3 do R5 i NIR
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Czerwca 2022, 21:09:27 »
No dzień dobry,
Kolega Barnaba dał szczegółowy opis dwóch pozycji z wczorajszej aukcji Niemczyka.
Ja dorzuce swoje trzy grosze które powinny poprawić humor Panu Pawłowi, który wydaje się lekko zasmucony wynikami. Moim zdaniem Probus z popiersiem heroicznym w hełmie ( a nie w koronie jak występuje najczęściej) sprzedał się duuużo drożej niż na ostatniej zachodniej aukcji (czyli tej skąd do Pana trafił), a nie był w ładnym stanie.
https://aukcjamonet.pl/product/52253/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-ticinum-ekstremalna-rzadkosc - wiec myślę że powinien Pan być zadowolony z osiągniętej ceny.
https://aukcjamonet.pl/product/52229/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-lugdunum - ta Secvritas Orbis również jest dobrym przykładem ze mimo wszystko Pan zarobił na niej. O ile pamiętam to wrzucił Pan ją tutaj kiedyś na tpzn i dziwił się czemu tak "drogo" poszła (coś ok.40e jak dobrze pamiętam). W okolicach 100e w ostatnim roku zeszły bodajże 2 lub 3 piekne egzemplarze i (z całym szacunkiem do Pana i Pańskich monet) lepsze od tego, wiec uważam że uzyskana cena jest satysfakcjonująca.
https://aukcjamonet.pl/product/52236/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-rzym - również dobra cena ;)
https://aukcjamonet.pl/product/52194/cesarstwo-rzymskie-antoninian-bilonowy-probus-276-282-ne-antiochia - tu chyba ktoś zaszalał
https://aukcjamonet.pl/product/52240/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-ticinum-rzadki - stan raczej taki sobie, ale cena też nie oscylowała w okolicy wywoławczej, tylko odpowiednio więcej.

Mimo wszystko byłbym zadowolony, bo każdy Probus znalazł nabywcę, a że były to w głównej mierze słabe stany to cena ok 100zł za taką blachę jest na prawdę dobra i wystawiając je w jakimś "zgniłozachodnim" domu aukcyjnym (vide: przytoczona wcześniej Savoca) otrzymałby Pan może połowe tej ceny.
Last but not least - o ile dobrze czytałem wątki łowieckie to zgarniał Pan te Probusy w śmiesznych kwotach i może tylko na kilku sztukach jest Pan "w plecy".
Co do Perpetuo oraz Conservat Avga - konkurencja mimo wszystko była (nie udało się w okolicy ceny wywoławczej kupić Secvritas Orbis, czy Felicitas Saecvli), więc może po prostu kupujący nie byli zainteresowani akurat tymi typami, akurat w tym stanie (perpetuo)?

Sol ostatnio też nie miał dobrej passy - bo na heritage poszedł za marne 50 dolców:
https://www.biddr.com/auctions/heritage/browse?a=556&l=571897
Natomiast (prawdopodobne) źródło Pańskiej monety sugeruje że spadła z aukcji (to ten sam egzemplarz!) z ceną 90e:
https://www.numisbids.com/n.php?lot=1533&p=lot&sid=3195
Z drugiej strony ktoś odpalił za niego ponad 400 funa u Bertolamiego:
https://auctions.bertolamifinearts.com/en/lot/75450/probus-276-282-radiate-22mm-344g-6h-/

Tak czy inaczej ciesze się że obie monetki (Gysenowskie Perpetuo, oraz Sol z Ticinvm) trafią do mojej kolekcji ;)
Pozdrawiam serdecznie
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca 2022, 21:36:04 wysłana przez patrykoz »

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 417
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Czerwca 2022, 06:50:35 »
Dziękuję Kolegom za miłe słowa. Podzielam pogląd Barnaby odnośnie monet wystawionych na aukcji przez Okejosa. Opisy były marne, a i stany monet często nie zachęcały do licytacji. Mnie w oko wpadł antoninian z Probusem z heroicznym popiersiem, ale na monecie było sporo nawarstwień i stwierdziłem, że nie będę bawił się w czyszczenie. Zwróciłem też uwagę na Sola w świątyni ale z uwagi na w miarę ładny stan. Perpetuo przeoczyłem bo spojrzałem na powierzchnię monety i nie czytałem już opisu. Z wystawianiem bramek zastanowiłbym się nad porządnymi opisami bo sytuacja może być podobna. To również dość specjalistyczny temat.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 417
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Czerwca 2022, 07:03:41 »
Pochwalę się również najnowszymi nabytkami Probusa. Chyba każdy będzie wiedział jaka jest ich proweniencja. Skorzystam też z gotowych opisów ;)

1. A/ IMP PROBVS AVG Radiated bust of Probus on the left seen from 3/4 forward, wearing the consular mantle and holding a short scepter surmounted by an eagle (scipio). (Bastien bust code: H2)
R/ VIRTVS AVG /-//R*B , Em. 3, 2nd off., Mars standing left, holding spear in left hand, right hand on shield on ground. (E-Type)
Rarity : R3, Coll.B.Skibniewski, Pink: Em. 3a, RIC: 238var., absent with the legend "VIRTVS AVG", MPR: 316var., absent for the 2nd officina (R*B), 3.90g. Only the second known specimen, the other being in U. Neumann' collections. Ten konkretnie egzemplarz został zamieszczony w katalogu na stronie probuscoins.fr

2. Probus, Aurelianus, mint Rome, obv. IMP PROBVS AVG
rev: ADVENTVS AVG BUST TYPE: B (BASTIEN'S CLASSIFICATION)
FIELD / EXERGUE MARKS: --//RᴗΔ WEIGHT 3.90g / AXIS: 6h / WIDTH 21-24mm RIC: 157 J.GUILLEMAIN, MONETAZIONE DI PROBO A ROMA (276-282 d.C.), 2009: 372 (80 EX.)
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca 2022, 07:10:58 wysłana przez digenis »

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 417
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Czerwca 2022, 07:18:42 »
3. Probus, aurelianus, mint Rome, obv. PROBVS P F AVG rev. VICTORIA GERM, BUST TYPE: B (BASTIEN'S CLASSIFICATION)
FIELD / EXERGUE MARKS: --//R<>A, WEIGHT 3.42g / AXIS: 1h / WIDTH:20mm, RIC: 223, J.GUILLEMAIN, MONETAZIONE DI PROBO A ROMA (276-282 d.C.), 2009: 479 (218 EX.)

4.Probus, aurelianus, mint Siscia, obv: IMP C M AVR PROBVS P F AVG rev: CONCORD MILIT BUST TYPE: B FIELD / EXERGUE MARKS: S//XXI WEIGHT 3.69g / AXIS: 6h / WIDTH 22mm RIC 650
ALFOLDI 026.125 (2 EX.)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 417
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Czerwca 2022, 07:25:53 »
5. Probus, aurelianus, mint Siscia obv: IMP C M AVR PROBVS P F AVG rev. SOLI Invicto BUST TYPE: E1 (BASTIEN'S CLASSIFICATION) FIELD / EXERGUE MARKS: --//XXI WEIGHT 2.98g / AXIS: 12h / WIDTH 21-23mm RIC 774 ALFOLDI 076.171

6. Probus, aurelianus, mint. Siscia, obv: IMP PROBVS P F AVG rev: SALVS AVG = Salus standing right, feeding serpent in arms BUST TYPE: E1 = radiate, cuirassed and helmeted bust left, holding spear and Parma shield FIELD / EXERGUE MARKS: -/VII//XXI
WEIGHT 3.89g / AXIS: 6h / WIDTH 21mm RIC 748 VAR. (PARMA SHIELD UNLISTED) ALFOLDI 065.050

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Czerwca 2022, 07:57:35 »
Bartku, jestem zachwycony tymi Twoimi Probusami. Rozwijałem pochwały prywatnie, ale nie mogłem się powstrzymać przed powtórzeniem ich tutaj. I detal i srebrzenie i prezencja obu w duecie wyśmienita. I oczywiście rzadkość, której rangę czuję nieco mniej z uwagi na brak specjalizacji, ale z pewnością jest wisienką na tym probusowym torcie.

(Niepotrzebnie ładowałem się z tym Trajanem podczas odbicia wątku przez kolekcjonerów Probusa (i Aureliana) 😅
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

 

R E K L A M A
aukcja monet