Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 16:59:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki A.D. 2022  (Przeczytany 8111 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Czerwca 2022, 09:23:57 »
7. Probus, aurelianus, mint Siscia, obv. IMP C M AVR PROBVS P F AVG, rev: VIRTVS PROBI AVG, BUST TYPE: F1 (BASTIEN'S CLASSIFICATION) FIELD / EXERGUE MARKS: --//XXI, WEIGHT 3.80g / AXIS: 12h / WIDTH 21-23mm, RIC 810, ALFOLDI 096.219

8. Probus, aurelianus, mint Siscia, obv: IMP C M AVR PROBVS AVG
REVERSE: VIRTVS PROBI AVG BUST TYPE: B1 (cuirassed bus left) or H (consular bust left without the usual scipio)? FIELD / EXERGUE MARKS: -/-//XXI VI WEIGHT 3.60g / AXIS: 12h / WIDTH 21mm, RIC 811, ALFOLDI 096.106 (1 EX.) COLLECTION NO. 1065 SCARCE BUST TYPE EX H. SCHEINER COLLECTION. W mojej ocenę jest to ciekawa moneta z uwagi na konsularne popiersie bez berła, jestem bardzo ciekawy zdania Kolegów co do popiersia. :)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Czerwca 2022, 09:28:09 »
9. Probus, aurelianus, mint Siscia,  obv.  IMP PROBVS INV AVG rev: SPES AVG[vsti] N[ostri] BUST TYPE: A2 = radiate, draped and curiassed bust right, seen from back FIELD / EXERGUE MARKS: -/-//XXI WEIGHT 4.14g / AXIS: 6h / WIDTH 22-23mm, RIC 790, ALFOLDI 085.00, rare and desirable reverse type struck only at Siscia during the famous 2nd emmission, i.e. the INVICTVS series with the abbrevated INV title in the obverse legend. The reverse legend underlines the close links of Siscia where this coin was struk with Probus, referring to the emperor as N[oster] = "our" emperor.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Czerwca 2022, 09:28:34 »
Jak szalejemy z Probusami to i ja sie pochwalę nowymi nabytkami.

1) Probus mennica Antiochia.
Swietnie zachowany z pełnym srebrzeniem.Wedle wiedzy probusowych góru niepublikowany egzemplarz z odwrócona Digamma w polu.Jedyny znany.Drugi podobny ale z długą legendą P F AVG znajduje się w kolekcji Nicolaz Z

Data: 276
Mennica : Antiochia
Emisja : 1
Officina : 6
Tytulatura : IMP CM AVR PROBVS AVG
Legenda : CLEMENTIA TEMP
Odcinek :  Odwrócona Digamma // XXI
Popiersie: A2


2) Moja moneta petarda.Prawdopodobnie dłuuugo nie kupie czegoś podobnego.Od dawna chorowałem na monetę wotywną Probusa aż w końcu udało sie.
Tu podobnie wg wiedzy naszych probusowych wyjadaczy 6 znany egzemplarz i zaledwie drugi w rękach prywatnych

Data: 277/278
Mennica : Ticinum
Emisja : 3
Officina : -
Tytulatura : VIRTV-S P–ROB-I AVG
Legenda : VOTIS X ET XX FEL
Odcinek :  -
Popiersie: E1
N° RIC : RIC 459

Pozdrawiam Maciej

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Czerwca 2022, 09:31:00 »
Dziękuję Łukasz za miłe słowa. Bardzo dobrze ze pokazałeś denar Trajana. Dzieki temu widzimy jak różnorodne jest mennictwo rzymskie. Tym bardziej że Twoja monetka jest ładna, z ciekawego panowania a do tego z błędem ;)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Czerwca 2022, 09:45:41 »
Super Probus Nosfer :) monety  antiocheńskie oraz pochodzące z nieznanej wschodniej mennicy z rewersem CLEMENTIA TEMP bardzo zainteresowały mnie od czasu przeczytania artykułu Sylviane Estiot "L’Empereur et l’usurpateur: un 4e atelier oriental sous Probus". Probus wotywny również bardzo ciekawy i mega trudny do zdobycia.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Czerwca 2022, 10:54:40 »
Wow, ale nam się sezon rozbujał! :)
Nic tylko zachwycać się pięknymi moniakami...
Pozdrawiam
Karol

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #36 dnia: 30 Czerwca 2022, 11:19:54 »
VOTIS :-*, gratuluje
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca 2022, 11:47:06 wysłana przez syl06 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #37 dnia: 30 Czerwca 2022, 12:30:13 »
Skoro jesteśmy przy rzadkościach... dzielę się zdjęciem wyjątkowego denara Trajana z Wiktorią na rewersie w typie znanym spod numeru 60 w RIC i 130a u Woytek'a. ę..

Bardzo ciekawy egzemplarz, gratulacje! Tego rodzaju rzadkość - błąd w imieniu cesarza i to na monecie z okresu złotego wieku i wysokich standardów menniczych - w odróżnieniu od kropek czy innych nieistotnych detali - jest mocno pożądana przez kolekcjonerów i ma istotny wpływ na cenę, pod warunkiem odpowiedniego wyeksponowania błędu w opisie. Przy braku wzmianki o błędzie w opisie można kupić taki błąd okazyjnie, ale tylko gdy ma się lepszy wzrok i więcej cierpliwości na uważne studiowanie monet niż konkurencja. Podejrzewam że tak właśnie mogło być w tym przypadku:)   

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #38 dnia: 30 Czerwca 2022, 12:33:55 »
Z drugiej strony wysyp monet Probusa na pewno ma swoje przełożenie na sytuacje na rynku .Oczywistym jest że kieszenie kupców nie są z gumy. Zbliżamy sie do momentu gdzie rynek tychże monet będzie przesycony i trudno bedzie uzyskać oczekiwaną finalną kwotę.

Nie podzielam tych obserwacji. Mnie sprzedaż monet Probusa idzie dobrze i nie dostrzegam oznak przesycenia rynku. Wręcz przeciwnie w ostatnim roku - poza moimi aukcjami - niewiele ciekawych i ładnych Probusów w ogóle pojawiało się na rynku. Niezależnie, rynek nie znosi próżni i miejsce starych kolekcjonerów wyprzedających swoje kolekcje zajmują nowi adepci tematu.   

Owszem do tej pory wszystko ładnie schodziło.Podzielam Pana zdanie.Mam jednak obawy czy kolejne pokaźne serie wystawianych monet w krótkich odstepach czasu nie spowodują zapchania rynku.

Ostatnie posty tego wątku dobitnie pokazują, że zainteresowanie Probusem pozostaje silne w narodzie:) Nie ma zatem podstaw do obaw.   

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #39 dnia: 30 Czerwca 2022, 12:49:10 »
Skoro jesteśmy przy rzadkościach... dzielę się zdjęciem wyjątkowego denara Trajana z Wiktorią na rewersie w typie znanym spod numeru 60 w RIC i 130a u Woytek'a. ę..

Bardzo ciekawy egzemplarz, gratulacje! Tego rodzaju rzadkość - błąd w imieniu cesarza i to na monecie z okresu złotego wieku i wysokich standardów menniczych - w odróżnieniu od kropek czy innych nieistotnych detali - jest mocno pożądana przez kolekcjonerów i ma istotny wpływ na cenę, pod warunkiem odpowiedniego wyeksponowania błędu w opisie. Przy braku wzmianki o błędzie w opisie można kupić taki błąd okazyjnie, ale tylko gdy ma się lepszy wzrok i więcej cierpliwości na uważne studiowanie monet niż konkurencja. Podejrzewam że tak właśnie mogło być w tym przypadku:)   

Dziękuję pięknie. Radość byłaby mniejsza, gdyby nie bardziej doświadczeni kolekcjonerzy/numizmatycy, z którymi, o takich sztukach, mogę wymieniać przemiłe zdania. Zgodzam się z tym, co Pan napisał w kwestii "rangi" błędu, natomiast sam model nabycia tej monety, to nie ta sytuacja z lepszym okiem i wiedzą, której nie posiadali inni, tylko bardziej "próba naprawienia błędu" od momentu powzięcia informacji o jego istnieniu. Mianowicie, ów denar pojawił się niedawno na jednej z rodzimych aukcji, którą, targany niestety o wiele poważniejszymi sprawami życiowymi, w ogóle się nie zajmowałem (nawet o niej i o katalogu nie wiedziałem). Błąd był wyeksponowany, ale potencjał promocji pozycji - zdecydowanie większy. Osobiście poprzedziłbym sprzedaż tego denara całą kampanią, o samych nagraniach video nawet nie wspominąc. Monetę nabył bardzo doświadczony kolekcjoner, który mi o niej powiedział, po tym jak nawiązaliśmy kontakt na jednej z giełd. Dołożyłem research i umówiliśmy się miesiąc później, że ją zobaczę na żywo i jeszcze chwilę później, po uzgodnieniu możliwości sprzedaży, doszliśmy do porozumienia. Z jednej strony historia nie była zatem aż tak romantyczna (w starym kuferku, na giełdzie, do którego nikt nie zaglądał, pomiędzy obiegówkami z PRLu...), z drugiej - wspomniane nadrobienie błędu i pozyskanie go w niedługim czasie, po przechwyceniu przez specjalistę, uważam ostatecznie za równie duży, osobisty sukces.


 
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca 2022, 12:53:42 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #40 dnia: 30 Czerwca 2022, 13:04:05 »
Wow, ale nam się sezon rozbujał! :)
Nic tylko zachwycać się pięknymi moniakami...

W istocie. Serce rośnie (patrz załączone zdjęcie)

Ostatnie posty tego wątku dobitnie pokazują, że zainteresowanie Probusem pozostaje silne w narodzie:) Nie ma zatem podstaw do obaw.   

A Pana Barnaby, to może i pęka z radości, że tylu miłośników Probusa mamy nie tylko w tym wątku. Patrząc konkurencję w jakimś sensie nawet cieszę się, że to nie moja specjalizacja, choć mennictwo Probusa wręcz uwielbiam.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Lipca 2022, 13:09:17 »
Dzień dobry. Kolejna z nowo zakupionych monet.Ładna Viktoria, a i waga w miarę przyzwoita 5.7.g. Zasili kolekcję Dobrego dnia.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Lipca 2022, 19:52:30 »
Bardzo sympatyczna moneta. Faktycznie - przyjemna waga a i detal na poziomie. Mam wrażenie, że go widziałem, ale nie chcę rzucać nazw kilku sprzedających.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Lipca 2022, 08:26:04 »
Tych monet jest sporo a rynku, ta z aukcji WAG.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Lipca 2022, 14:41:01 »
Dzień dobry. Dioklecjan-Folis  , mennica Antiochia 300-301 r. ne. Na rewersie oznaczenie K -V , oznaczenie wartościi K -20 denarii communes, V-5 folisów  - argentus..

 

R E K L A M A
aukcja monet