Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:53:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki A.D. 2022  (Przeczytany 8106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #75 dnia: 14 Sierpnia 2022, 08:36:18 »
Piękne Aureliany. Gratuluje. Najciekawszy m.zd. ten z popiersiem B4 w pancerzu widzianym od tylu (moneta nr 4), a na drugim miejscu Rzymianin z leżącym jeńcem (moneta nr 3).

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #76 dnia: 14 Sierpnia 2022, 09:05:32 »
Wspaniałe monety, gratulacje. Ponadto wydaje się, że moneta z Rzymu z VI officyny jest nienotowana w Ric online, gdyż odmiana 1726 powinna mieć Sola skierowanego w lewo (kod rewersu Sol2g) a na Pana monecie jest Sol na wprost ( kod rewersu Sol2d).
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpnia 2022, 09:26:07 wysłana przez Ebenezer Cooke »

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Sierpnia 2022, 09:35:11 »
Wspaniałe monety, gratulacje. Ponadto wydaje się, że moneta z Rzymu z VI officyny jest nienotowana w Ric online, gdyż odmiana 1726 powinna mieć Sola skierowanego w lewo (kod rewersu Sol2g) a na Pana monecie jest Sol na wprost ( kod rewersu Sol2d).
Pozdrawiam.

Gratuluję Koledze świetnego oka. Przyznam, że przy identyfikacji zasugerowałem się kierunkiem zwrócenia twarzy Sola tj. w lewo, co do sposobu ustawienia postaci zwróciłem uwagę na ułożenie ramion, które są opisywane jako prawe wzniesione, a w lewym glob. Nie bardzo pasowała mi noga w opisie tj. ,,right foot resting on a bound captive in oriental dress". Opis ,,foot resting on a bound captive" oznacza nogę Sola na plecach związanego jeńca :)  Zgłosiłem ten typ poprzez stronę RIC.mom.fr . Jeżeli coś odpowiedzą napewno dam znać :)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Sierpnia 2022, 11:27:33 »
Piękne Aureliany. Gratuluje. Najciekawszy m.zd. ten z popiersiem B4 w pancerzu widzianym od tylu (moneta nr 4), a na drugim miejscu Rzymianin z leżącym jeńcem (moneta nr 3).

Dziękuję Barnabo, dużo muszę jeszcze się nauczyć, ale coraz bardziej zaczyna mnie wciągać mennictwo Probusa i Aureliana. Jest tak tym bardziej, że w sieci można znaleźć do nich dość dobrą literaturę. Nie szukając daleko, jeden z kolegów na forum jakiś czasem temu zwrócił mi uwagę na denar Aureliana z oznaczeniem w odcinku VSV. Przeczytałem na jego temat bardzo ciekawy artykuł, ,,Aurelian and the mark VSV some neglected possibilities". Bardzo dobrze czyta się takie artykuły w kontekście historii panowania Aureliana, które pomimo skąpych źródeł jest dość dobrze opisane, w tym również w j. polskim. Podobnie artykuł Sylviane Estiot ,,L'Empereur et'l usurpateur: un 4th atelier oriental ous Probus" (zjadliwy przy tłumaczeniu z francuskiego na angielski za pośrednictwem google translate) niesamowicie opisuje zagadnienie mennicy wschodniej bijącej monety w czasie uzurpacji Saturnina. Same zaś monety z Clementia Temp i charakterystycznym popiersiem są dość łatwo dostępne. Nie tak trudno jest też upolować nienotowane egzemplarze lub ciekawe przedstawienia monet Probusa i Aureliana, tak jak w przypadku Sola z leżącym jeńcem na którego zwróciłeś uwagę. O ile przedstawienie z Solem oraz jeńcami po lewej i prawej stronie jest typowe, to trafić inną konfigurację jest trudniej. W tej monecie ciekawa jest również Meduza na popiersiu Aureliana :). Uparłem się na antoninian Aureliana, który wspomniałeś tj. popiersie z pancerzem widzianym od tyłu. To moje pierwsze ,,niestandardowe" przedstawienie awersu.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Sierpnia 2022, 11:53:31 »
11. Aurelianus, aureliani, mint Serdica, officina 1, phase 2, issue 8, November 274 – September 275, obv. IMP AVRELIANVS PF AVG, Bust right, radiate, cuirassed (bust code B1, a part of goat skin at left arm), rev. RESTITVT ORBIS, reverse mark *//KA(•)A(•), Female figure standing right, crowning Emperor in military dress standing left., holding spear (or long sceptre) in left hand, Vienna 2 ex., London 2 ex., RIC 1st 297, Ric temp # 2736 var, wydaje mi się, że jest to ten sam stempel awersu, co w przypadku umieszczonego w RIC TEMP egzemplarza "London (R 1889)",

12. Aurelianus, aureliani, mint Siscia, officina 1, phase 1, issue 9, autumn 274 – spring 275, obv. IMP C AVRELIANVS AVG, Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum (bust code D1), rev. CONCORDIA MILITVM, reverse mark –/–//XXIP, Emperor togate standing right, clasping the hand of Concordia standing left, RIC 1st 244var due to cuirassed and draped bust, Ric temp # 2354 - niby typowy rewers CONCORDIA MILITVM, ale awers D1, i w RIC TEMP odnotowane dwie sztuki, w tym jedna sztuka w kolekcji Gysena i jedna Ph. Gysen collection (Inv. 256)

13. Aurelianus, aureliani, mint Rome, officina 4, issue 11, early – September 275, obv. IMP AVRELIANVS AVG, Bust right, radiate, cuirassed (bust code B1), rev. ORIENS AVG, reverse mark Δ/–//XXIR, Sol walking right, holding olive branch in right hand and bow in left hand, left foot resting on a captive in oriental dress kneeling on the ground to right, head turned left, right hand raised,  Vienna 5 ex., Verona (La Venèra) 32 ex., RIC 1st 64, Ric temp #1819 - niby moneta taka jak pokazana nastronie 5 wątku pod nr 7, ale warto zwrócić uwagę na różnice w popiersiu ;)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #80 dnia: 15 Sierpnia 2022, 11:59:40 »
14. Probus, aureliani, mint Rome, officina 3, emission 6, 281 ad., obv. IMP PROBVS PF AVG, radiate mantled bust left holding eagle-tipped sceptre (bust code H2), rev. SOLI INVICTO, Sol in quadriga leaping left, reverse mark –/–//R-thunderbolt-Γ, Verona (La Venèra) 131 ex., RIC 1st 200, MPR 472, - moneta populares nad popularesy, ale piękne srebrzenie i genialny detal ;)

15. Probus, aureliani, mint Ticinum, officina 6, emission 2, 276 ad., obv. IMP C M AVR PROBVS AVG, radiate, draped and cuirassed bust right (bust code A2), rev. RESTITVT SAEC, emperor standing left, holding globe and sceptre, crowned by Victory holding palm, reverse mark –/–//VIXXT, Verona (La Venèra) 18 ex., RIC 1st 401,

16. Probus, aureliani, mint Antioch, officina 8, emission 2, 276/277 ad., obv. IMP C M AVR PROBVS AVG, radiate, draped bust right (bust code A2), rev. CLEMENTIA TEMP, Emperor standing right, holding eagle-tipped sceptre and receiving globe from Jupiter, standing left, holding sceptre, reverse mark H•//XXI, RIC 1st 921, - nie widać tego dobrze na zdjęciu, ale moneta ma srebrzenie, tak grube, że wygląda jakby miało z niej zacząć kapać


Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #81 dnia: 15 Sierpnia 2022, 14:12:19 »

Gratuluję Koledze świetnego oka. Przyznam, że przy identyfikacji zasugerowałem się kierunkiem zwrócenia twarzy Sola tj. w lewo, co do sposobu ustawienia postaci zwróciłem uwagę na ułożenie ramion, które są opisywane jako prawe wzniesione, a w lewym glob. Nie bardzo pasowała mi noga w opisie tj. ,,right foot resting on a bound captive in oriental dress". Opis ,,foot resting on a bound captive" oznacza nogę Sola na plecach związanego jeńca :)  Zgłosiłem ten typ poprzez stronę RIC.mom.fr . Jeżeli coś odpowiedzą napewno dam znać :)

Dziękuję, z tego co wiem baza danych od dawna nie jest aktualizowana, ale może coś się zmieniło. Będę Panu goraco kibicował w rozwoju kolekcji, widzę że powstaje następna piękna kolekcja monet  Aureliana, coś się kończy i coś się zaczyna ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpnia 2022, 20:40:59 wysłana przez cancan62 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #82 dnia: 16 Sierpnia 2022, 10:27:06 »
Wspaniałe monety, gratulacje. Ponadto wydaje się, że moneta z Rzymu z VI officyny jest nienotowana w Ric online, gdyż odmiana 1726 powinna mieć Sola skierowanego w lewo (kod rewersu Sol2g) a na Pana monecie jest Sol na wprost ( kod rewersu Sol2d).
Pozdrawiam.

Gratuluję Koledze świetnego oka. Przyznam, że przy identyfikacji zasugerowałem się kierunkiem zwrócenia twarzy Sola tj. w lewo, co do sposobu ustawienia postaci zwróciłem uwagę na ułożenie ramion, które są opisywane jako prawe wzniesione, a w lewym glob. Nie bardzo pasowała mi noga w opisie tj. ,,right foot resting on a bound captive in oriental dress". Opis ,,foot resting on a bound captive" oznacza nogę Sola na plecach związanego jeńca :)  Zgłosiłem ten typ poprzez stronę RIC.mom.fr . Jeżeli coś odpowiedzą napewno dam znać :)

Panowie, m.zd. ta moneta jest notowana, ale przy pozycji nr 2268 (Siscia):

https://ric.mom.fr/fr/coin/2288?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2d&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=2&mod=result&hpp=5&from=advanced

To nie jest moneta z Rzymu, ale z Siscji (styl). 

Przy okazji: Sola 2d od Sola 2g różni to, czy Sol ma stopę na jeńcu, (czy po prostu stoi między jeńcami), a nie pozycja Sola (w lewo czy na wprost). 

Nikt wam nie odpowie niestety na zgłoszenia nowych egzemplarzy, bo od wielu lat strona nie jest aktualizowana. Grant wyczerpał się. Samo życie. 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Sierpnia 2022, 10:31:05 »

12. Aurelianus, aureliani, mint Siscia, officina 1, phase 1, issue 9, autumn 274 – spring 275, obv. IMP C AVRELIANVS AVG, Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum (bust code D1), rev. CONCORDIA MILITVM, reverse mark –/–//XXIP, Emperor togate standing right, clasping the hand of Concordia standing left, RIC 1st 244var due to cuirassed and draped bust, Ric temp # 2354 - niby typowy rewers CONCORDIA MILITVM, ale awers D1, i w RIC TEMP odnotowane dwie sztuki, w tym jedna sztuka w kolekcji Gysena i jedna Ph. Gysen collection (Inv. 256)


Ta monetka też fajna i rzadka z uwagi na niestandardowe popiersie. Popiersie w paludamentum widzinym od przodu jest b. rzadkie dla Serdyki.   

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Sierpnia 2022, 18:26:54 »
Wspaniałe monety, gratulacje. Ponadto wydaje się, że moneta z Rzymu z VI officyny jest nienotowana w Ric online, gdyż odmiana 1726 powinna mieć Sola skierowanego w lewo (kod rewersu Sol2g) a na Pana monecie jest Sol na wprost ( kod rewersu Sol2d).
Pozdrawiam.

Gratuluję Koledze świetnego oka. Przyznam, że przy identyfikacji zasugerowałem się kierunkiem zwrócenia twarzy Sola tj. w lewo, co do sposobu ustawienia postaci zwróciłem uwagę na ułożenie ramion, które są opisywane jako prawe wzniesione, a w lewym glob. Nie bardzo pasowała mi noga w opisie tj. ,,right foot resting on a bound captive in oriental dress". Opis ,,foot resting on a bound captive" oznacza nogę Sola na plecach związanego jeńca :)  Zgłosiłem ten typ poprzez stronę RIC.mom.fr . Jeżeli coś odpowiedzą napewno dam znać :)

Panowie, m.zd. ta moneta jest notowana, ale przy pozycji nr 2268 (Siscia):

https://ric.mom.fr/fr/coin/2288?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2d&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=2&mod=result&hpp=5&from=advanced

To nie jest moneta z Rzymu, ale z Siscji (styl). 

Przy okazji: Sola 2d od Sola 2g różni to, czy Sol ma stopę na jeńcu, (czy po prostu stoi między jeńcami), a nie pozycja Sola (w lewo czy na wprost). 

Nikt wam nie odpowie niestety na zgłoszenia nowych egzemplarzy, bo od wielu lat strona nie jest aktualizowana. Grant wyczerpał się. Samo życie.

Nie mam jeszcze takiego wyczucia żeby po stylu identyfikować monety. Z Kyzikos i Antiochi potrafię czasem wyłapać. Rzym, Serdika, Siscia i Ticinum jedynie po napisach ale jak widać i to nie zawsze ;) jak to czasem prosto nienotowane egzemplarz stworzyć.

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #85 dnia: 18 Sierpnia 2022, 18:14:50 »


Panowie, m.zd. ta moneta jest notowana, ale przy pozycji nr 2268 (Siscia):

https://ric.mom.fr/fr/coin/2288?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2d&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=2&mod=result&hpp=5&from=advanced

To nie jest moneta z Rzymu, ale z Siscji (styl). 

Przy okazji: Sola 2d od Sola 2g różni to, czy Sol ma stopę na jeńcu, (czy po prostu stoi między jeńcami), a nie pozycja Sola (w lewo czy na wprost). 

Nikt wam nie odpowie niestety na zgłoszenia nowych egzemplarzy, bo od wielu lat strona nie jest aktualizowana. Grant wyczerpał się. Samo życie. 

Pan to jest klasa sama w sobie, mnie ta gwiazdka w lewym polu zupełnie na zaświeciła, dziękuję za sprowadzenie na ziemię  ;).
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpnia 2022, 18:16:56 wysłana przez Ebenezer Cooke »

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #86 dnia: 20 Sierpnia 2022, 18:12:59 »
Czy w tym przypadku też się mylę, czy nie, monetka z pozoru nieciekawa, nudny rewers ORIENS AVG, a jednak nienotowa ani w RICV 1, ani w RIC temp online, ze względu na nienotowany typ popiesia D1(Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum) dla tej emisji. Moneta wybita w 5 officynie mennicy Siscia w 9 emisji 274/275, najbardziej zbliżona do https://ric.mom.fr/en/coin/2385 z popiersiem typu B1 (Bust right, radiate, cuirassed).

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #87 dnia: 20 Sierpnia 2022, 20:55:23 »
Myślę, że dobrze Kolego szukasz.  Są dwie możliwości albo nienotowantyp z uwagi na popiersie w paludamentum albo w odcinku zabrakło "I"  i zamiast XXIVI powstało XXIV.  Rewers z 6 oficyny i 9 emisji tj.  z XXIVI w odcinku występuje z awersem z paludamentum i bez  https://ric.mom.fr/en/coin/2392?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=%E2%80%93%2F%E2%80%93%2F%2FXXIV&ReverseMark=%E2%80%93%2F%E2%80%93%2F%2FXXIVI&asmSelect10=&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&hpp=5&mod=result&from=advanced

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #88 dnia: 21 Sierpnia 2022, 15:19:10 »
Dziękuję za opinię, ja się skłaniam ku tej pierwszej opcji ;), w tej emisji w V oficinie bito taki rewers https://ric.mom.fr/en/coin/2385
RIC temp #2385. Wiadomo, że to tylko kombinacja stempli, ale zawsze to przyjemniej mieć jakąś rzadszą :).
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpnia 2022, 15:25:19 wysłana przez Ebenezer Cooke »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Letni sezon łowiecki A.D. 2022
« Odpowiedź #89 dnia: 23 Sierpnia 2022, 12:42:21 »
Czy w tym przypadku też się mylę, czy nie, monetka z pozoru nieciekawa, nudny rewers ORIENS AVG, a jednak nienotowa ani w RICV 1, ani w RIC temp online, ze względu na nienotowany typ popiesia D1(Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum) dla tej emisji. Moneta wybita w 5 officynie mennicy Siscia w 9 emisji 274/275, najbardziej zbliżona do https://ric.mom.fr/en/coin/2385 z popiersiem typu B1 (Bust right, radiate, cuirassed).

Faktycznie wariant nienotowany w RIC online dla tego popiersia i oficyny. Ten rodzaj popiersia (z paludamentum widzianym od przodu) jest generalnie rzadki dla późniejszych emisji bitych w Siscji. Prawdopodobnie każda oficyna wybiła ORIENS Avg z popiersiem D1 (w nomenklaturze brytyjskiej) / A (w nomenklaturze francuskiej opartej na klasyfikacji popiersi autorstwa Pierre Bastien'a), tyle tylko że prof. Estiot do 2012 r. (tj. do daty publikacji strony ric.online V) odnotowała jedynie egzemplarze z oficyny P, Q i VI. Pan zaś znalazł okaz z oficyny V. Stawiam że kiedyś wypłynie również egzemplarz z oficyny S.   

 

R E K L A M A
aukcja monet