Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 18:56:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety  (Przeczytany 2477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« dnia: 23 Czerwca 2022, 18:06:24 »
Witam!
Takiego newsa właśnie dostałem... pozostawię bez komentarza, bo i co tu komentować?  :(

https://nowosci.com.pl/pracownik-muzeum-w-toruniu-ukradl-z-niego-monety-warte-146-mln-zl-mowi-prokuratura/ar/c1-16450399

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwca 2022, 18:13:37 »
z artykulu:
"Dodajmy, że pracownik kraść miał monety partiami. Jak to możliwe, że nikt w miejskiej placówce przez 9 lat nie zauważył znikających skarbów? Prawdopodobnie dyrekcja miała zaufanie do Adama M., a ten zachęcony bezkarnością kontynuował proceder."

ufać można, ale trzeba sprawdzać
Pozdrowienia, Tomasz

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:10:00 »
Nie wiem nawet czy bardziej od samych kradzieży nie szokuje mnie bardziej to wieloletnie upłynnianie.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:34:42 »
Nie wiem nawet czy bardziej od samych kradzieży nie szokuje mnie bardziej to wieloletnie upłynnianie.

Dlaczego ?  domów aukcyjnych w Europie jest od groma, zapewne nie sprzedawano donatyw czy innych bardzo znanych okazów - to by sie zucilo w oczy,  samo muzeum to nie jest jakaś ogromna placówka której zbiory znane sa w całej Polsce i za granica (szczególnie jeśli te monety leżały sobie spokojnie w magazynie).

A tak na marginesie - myślę, ze lepszym rozwiązaniem byłaby podmiana numizmatów - zarabianie na różnicy stanów
Pozdrowienia, Tomasz

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:44:02 »
"Zaniechanie przeprowadzenia inwentaryzacji lub nieprzestrzeganie terminów określonych
w § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie zakresu i form i sposobu ewidencjonowania zabytków
w muzeach, według którego komisyjna kontrola zgodności wpisów dokumentacji
ewidencyjnej ze stanem faktycznym zbiorów powinna odbywać się co pięć lat od daty
zakończenia poprzedniej kontroli, stwierdzono w 14 muzeach, tj. 50% skontrolowanych."
"Muzeum Narodowe w Warszawie nie realizowało obowiązków w zakresie gromadzenia i ewidencjonowania
w odniesieniu do muzealiów zgromadzonych w zbiorach w wyniku tzw. akcji rewindykacyjnej po drugiej
wojnie światowej. Według stanu na 30 czerwca 2008 r.: nie wpisano do inwentarza 60.811 zabytków, w tym
58.319 monet i medali; nie opracowano kart ewidencyjnych dla 23% zgromadzonych zabytków"
cyt. za: Informacja o wynikach kontroli ochrony i udostępniania zasobów muzealnych w Polsce  https://www.nik.gov.pl/plik/id,85,vp,85.pdf
Gdyby tak zrobić dokładną inwentaryzacje w każdym muzeum......
Pozdrawiam. zdzicho

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:46:55 »
Nie wiem nawet czy bardziej od samych kradzieży nie szokuje mnie bardziej to wieloletnie upłynnianie.

Dlaczego ?  domów aukcyjnych w Europie jest od groma, zapewne nie sprzedawano donatyw czy innych bardzo znanych okazów - to by sie zucilo w oczy,  samo muzeum to nie jest jakaś ogromna placówka której zbiory znane sa w całej Polsce i za granica (szczególnie jeśli te monety leżały sobie spokojnie w magazynie).

A tak na marginesie - myślę, ze lepszym rozwiązaniem byłaby podmiana numizmatów - zarabianie na różnicy stanów

Od takiego myślenia również zacząłem, ale jednak jeśli nikt latami nie kontrolował zbiorów i podejrzany o tym wiedział, to tak naprawdę sytuacja była o wiele prostsza - albo ktoś się zorientuje albo nie. Natomiast już upłynnianie każdego, to (mam wrażenie, może całkiem mylne) zwiększone ryzyko, że gdzieś, ktoś w tak długim czasie dojdzie po nitce do kłębka. Choć podobniej jak Pan zakładam wyjątkowo "dobre" planowanie uszczuplania.

Przy podmianach proceder mógłby trwać pewnie dalej. Ciekawe jak dokładnie wyglądało wyjście sprawy na jaw.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 783
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:48:08 »
Przez 9 lat ani razu nie było inwentaryzacji???

Cytuj
...eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet pochodzących z okresu od XVI do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z tego samego okresu na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu...
194 monety wyceniono na 1,46 miliona, co daje przeciętnie 7500 za sztukę. To musiały by być niezłe sztuki.
Znając mniej więcej realia naszych muzeów, przypuszczam, że monetami zajmowały się góra trzy osoby (jeśli tylko nie ten jeden emerytowany już pracownik).

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:48:23 »
"Zaniechanie przeprowadzenia inwentaryzacji lub nieprzestrzeganie terminów określonych
w § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie zakresu i form i sposobu ewidencjonowania zabytków
w muzeach, według którego komisyjna kontrola zgodności wpisów dokumentacji
ewidencyjnej ze stanem faktycznym zbiorów powinna odbywać się co pięć lat od daty
zakończenia poprzedniej kontroli, stwierdzono w 14 muzeach, tj. 50% skontrolowanych."
"Muzeum Narodowe w Warszawie nie realizowało obowiązków w zakresie gromadzenia i ewidencjonowania
w odniesieniu do muzealiów zgromadzonych w zbiorach w wyniku tzw. akcji rewindykacyjnej po drugiej
wojnie światowej. Według stanu na 30 czerwca 2008 r.: nie wpisano do inwentarza 60.811 zabytków, w tym
58.319 monet i medali; nie opracowano kart ewidencyjnych dla 23% zgromadzonych zabytków"
cyt. za: Informacja o wynikach kontroli ochrony i udostępniania zasobów muzealnych w Polsce  https://www.nik.gov.pl/plik/id,85,vp,85.pdf
Gdyby tak zrobić dokładną inwentaryzacje w każdym muzeum......

PRZE RA ŻA JĄ CE. Chyba schowam klawiaturę do szafy, bo strach pisać to, co przychodzi na myśl.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Czerwca 2022, 21:31:57 »
cyt. za: Informacja o wynikach kontroli ochrony i udostępniania zasobów muzealnych w Polsce  https://www.nik.gov.pl/plik/id,85,vp,85.pdf
Gdyby tak zrobić dokładną inwentaryzacje w każdym muzeum......
No to zapewne by sporo osób "popłynęło". Stawiam dolary przeciwko orzechom, że to co opisali powyżej to tylko czubek góry lodowej. No ale jak widać tutaj jorgnęli się dopiero po 5 latach... Pewnie coś w inwentaryzacji się nie zgadzało a facio widocznie zbyt bystry nie był, żeby np. podmieniać na falsyfikaty/popularniejsze odmiany, gorsze stany, etc...
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2022, 21:34:31 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwca 2022, 21:57:29 »
cyt. za: Informacja o wynikach kontroli ochrony i udostępniania zasobów muzealnych w Polsce  https://www.nik.gov.pl/plik/id,85,vp,85.pdf
Gdyby tak zrobić dokładną inwentaryzacje w każdym muzeum......
No to zapewne by sporo osób "popłynęło". Stawiam dolary przeciwko orzechom, że to co opisali powyżej to tylko czubek góry lodowej. No ale jak widać tutaj jorgnęli się dopiero po 5 latach... Pewnie coś w inwentaryzacji się nie zgadzało a facio widocznie zbyt bystry nie był, żeby np. podmieniać na falsyfikaty/popularniejsze odmiany, gorsze stany, etc...

Lepiej nie podpowiadać
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Czerwca 2022, 22:16:49 »
Sprawa jest skandaliczna bez dwóch zdań.

Problemem jest niestety także polski "system" muzealny, który na takie hece pozwala. Muzea nie wiedzą co mają, a to co mają, mają w dalekim poważaniu, bo niby jaką wartość historyczną ma trzechsetny trojak w danym muzeum, osiemdziesiąty dukat, sześćdziesiąty Piłsudski czy boratynka nr 16789...

Bo na ten przykład w Lubelskim muzeum jest, jak dobra pamiętam, 16.000 boratynek, w 3 słojach, inwentaryzowanych co 3 lata z dokładnością do 1 sztuki  8)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 684
    • TWNA na Facebooku
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Czerwca 2022, 22:19:10 »
Szanowni Panowie,

w dziale numizmatycznym Muzeum Okręgowego w Toruniu pracował na stałe jeden pracownik - właśnie rzeczony Adam M. Cały zbiór ma oczywiście dawne karty inwentarzowe (od okresu powojennego, przedwojenne i wojenne zaginęły), a osobom z zewnątrz (jak ja jako pracownik UMK) co do zasady udostępnia się właśnie karty inwentarzowe. Skoro pan M. był jedynym numizmatykiem w Muzeum, a był wieloletnim pracownikiem, który zaczął kraść dopiero w ostatnim dziesięcioleciu swojej aktywności zawodowej, rzeczywiście kontrola ze strony dyrekcji placówki mogła być trudna i iluzoryczna. Poza tym kłania się powszechne podejście do gabinetów numizmatycznych władz muzeów (nie tylko polskich zresztą): monety to obiekty masowe, nie są to prawdziwe dzieła sztuki, dlatego dużą wagę przywiązuje się głównie do "prawdziwej" sztuki i "prawdziwie cennych zabytków" - obrazów, rzeźby, starej broni, ewentualnie sztuki użytkowej, a monety są gdzieś na szarym końcu - trudno wysupłać pieniądze na zakupy, ale też nie kontroluje się dokładnie tego, co jest. Wiem, że również w większych muzeach inwentaryzacja, która powinna być bodaj co 5 lat, de facto odbywa się co lat 10... Przykre to, ale niestety prawdziwe.

Pozdrawiam serdecznie

B.A.


zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Czerwca 2022, 11:47:42 »
W muzeach giną nie tylko monety, ale również zabytki archeologiczne, obrazy, inkunabuły,broń itp. Zdarzało /zdarza?/ się, że pełną inwentaryzację robiono dopiero po zmianie dyrektora placówki. Sprawy braków zazwyczaj się umarza, bo nikt nie jest w stanie określić kiedy jakiś eksponat zaginął, a nawet czy rzeczywiście był na stanie muzeum
 Niemal połowa skontrolowanych muzeów i ośrodków kultury (47%)
nie była w stanie wskazać liczby zabytków przyjętych do muzeum
w depozyt.
 Przyczyną tego było nieewidencjonowanie lub niewłaściwe
ewidencjonowanie zabytków w księdze depozytów.   https://www.nik.gov.pl/plik/id,17994,vp,20584.pdf
Pozdrawiam. zdzicho

Matt

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Czerwca 2022, 14:34:32 »
Jako (były już) pracownik jednego z mniejszych polskich muzeów, odpowiedzialny m.in. za ewidencję i gromadzenie zbiorów, mogę przyznać, że o ile sam fakt takiej bezczelnej kradzieży jest dla mnie odrażający, to jednak cała sytuacja w ogóle mnie nie dziwi. Polskie muzea to co do zasady jeden wielki bałagan, spychologia, mamtownosiezm i mentalny skansen. Niskie zarobki (w większości), niski prestiż społeczny, przerażająco skostniałe struktury i ogólny feudalizm panujących stosunków sprawia, że jak ktoś tu wyżej już napisał, ta sprawa to zapewne tylko czubek góry lodowej, a wręcz tego czubka sama szpica. Tak, muzea same nie wiedzą co mają. Tak, dział numizmatyczny to niekochany i niechciany bękart polskich muzeów. Finalnie - tak, tak było, jest i będzie, nie róbcie sobie Panowie nadziei.
VT ROSA RODIMVR OMNES

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Czerwca 2022, 19:59:13 »
Ja się raczej dziwie, że ta sytuacja w ogóle ujrzała światło dzienne. Dobrze, że ktoś miał odwagę to zgłosić! Widać młody, który jeszcze ma w sobie trochę wiary w lepsze jutro.   

 

R E K L A M A
aukcja monet