Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 06:37:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety  (Przeczytany 2480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Czerwca 2022, 14:43:36 »
Przez 9 lat ani razu nie było inwentaryzacji???

Cytuj
...eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet pochodzących z okresu od XVI do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z tego samego okresu na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu...
194 monety wyceniono na 1,46 miliona, co daje przeciętnie 7500 za sztukę. To musiały by być niezłe sztuki.
Znając mniej więcej realia naszych muzeów, przypuszczam, że monetami zajmowały się góra trzy osoby (jeśli tylko nie ten jeden emerytowany już pracownik).

Z ciekawości zajrzałem do broszurki z 2006 roku z wystawy Mennice i Monety Toruńskie 1233/1238-1765 napisanej przez Adama M. co tam w zbiorach mieli. Jest na czym oko zawiesić - nawet na ilustracjach.

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Czerwca 2022, 12:58:56 »
Wielu tak zwanych "poszukiwaczy" troszczy się o swoje zbiory lepiej niż te muzea.

Kamilk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 81

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Lipca 2022, 23:47:06 »
Pracownicy muzeum kufrów podróżnych muszą być niepocieszeni.

A poważnie, to ciekawe czy pani dyrektor z Wrocławia miała fundusze na założenie zabezpieczeń, o zaniedbanie czego prokuratura ją oskarża.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Lipca 2022, 00:07:59 »
Pracownicy muzeum kufrów podróżnych muszą być niepocieszeni.

A poważnie, to ciekawe czy pani dyrektor z Wrocławia miała fundusze na założenie zabezpieczeń, o zaniedbanie czego prokuratura ją oskarża.

Moje doświadczenie wskazuje, że medialne relacje o procesach zazwyczaj odbiegają od tego co jest w aktach sprawy, ale w tym wypadku relacja o zarzutach postawionych byłej dyrektor muzeum sformułowana jest językiem prawniczym więc zakładam, że odpowiada prawdzie. Skoro "nie dokonała prawidłowego zabezpieczenia eksponatów muzealnych przed utratą, a w tym nie podjęła żadnych działań zmierzających do zainstalowania zabezpieczeń elektronicznych, mechanicznych i monitoringu", to tym samym (jeśli zarzut jest prawdziwy) dowiadujemy się, że zapewne nie wniosła o fundusze. Nie wiadomo więc, czy by je dostała czy nie.

Przy czym oczywiście mój post nie jest próbą usprawiedliwiania jakichkolwiek zachowań.

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
Odp: Pracownik muzeum w Toruniu ukradł monety
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Lipca 2022, 10:11:59 »
Przez 9 lat ani razu nie było inwentaryzacji???

Cytuj
...eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet pochodzących z okresu od XVI do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z tego samego okresu na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu...
194 monety wyceniono na 1,46 miliona, co daje przeciętnie 7500 za sztukę. To musiały by być niezłe sztuki.
Znając mniej więcej realia naszych muzeów, przypuszczam, że monetami zajmowały się góra trzy osoby (jeśli tylko nie ten jeden emerytowany już pracownik).
Przynajmniej mieli te monety skatalogowane, możliwe że dużo uda się odzyskać. Ciekawe ile monet trafia na rynek na etapie po przekazaniu skarbu do muzeum a przed jego opisaniem. Miałem w tym zakresie pewne doświadczenie, co prawda dotyczyło Ukrainy ale bardzo podobny przykład. Kilka lat temu, an allegro sprzedawali oficjalnie koledzy z UA, u jednego z nich zakupiłem orta Jana Kazimierza, czekałem na przesyłkę bardzo długo, kwota była niemała więc zacząłem się niepokoić i pisać do sprzedawcy. Po kilku dniach odpowiedział że "przesyłka opóźni się o dwa tygodnie bo on jest w terenie, ze studentami na wykopaliskach, na jakimś odludziu gdzie nie ma poczty ani dobrego netu"
Taki przykład... przesyłka dotarła

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca 2022, 11:31:23 wysłana przez Booboo »

 

R E K L A M A
aukcja monet