Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:40:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: A gdyby tak...  (Przeczytany 2699 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
A gdyby tak...
« dnia: 29 Czerwca 2022, 03:04:42 »
...rozszerzyć dział "Nie tylko pieniądz" o dział podrzędny "Falerystyka"? Mamy tam już medale, liczmany i żetony - które w dosyć oczywisty sposób mogą być klasyfikowane jako numizmaty. Ale są także "zegary i zegarki", którym do numizmatów już trochę daleko... Jest to zresztą dział jak dotąd skromnie uczęszczany. Proszę mnie dobrze zrozumieć - nie mam nic przeciwko zegarom i zegarkom i świetnie potrafię sobie wyobrazić, że człowiek przyzwyczajony do zachwytu nad numizmatami może zatrzymać wzrok na małym tykającym arcydziele 🙂 Ale bardzo podobnie rzecz ma się ze starannie wykonanym orderem, który może być niezwykle cennym i pożądanym obiektem nie tylko ze względu na kunsztowne wykonanie i rzadkość, ale także choćby tylko z uwagi na kruszec... Weźmy choćby banalny Order Budowniczych Polski Ludowej w jego zasadniczej formie - toć to ponad 90 gramów złota... 🙂🙂🙂
W każdym razie już od dawna praktyką stosowaną przez domy aukcyjne jest włączanie do aukcji numizmatycznych także i obiektów falerystycznych - w mniejszym lub większym zakresie. I dzięki takiej praktyce ja osobiście nabawiłem się tu pewnego nowego zamiłowania (w zasadzie przez czysty przypadek) - udokumentowanego uzbieraniem w ciągu kilku miesięcy całkiem sympatycznej małej kolekcji. Znajdziesz w niej już Legię Honorową, jak i Order Korony Włoskiej. Kilka odcieni Polonia Restituta, czy Krzyży Zasługi w rzędzie z jakimś radzieckim orderem, czy medalami z Danii i Wietnamu... Dopiero rozpocząłem zdobywanie wiedzy o tego typu obiektach, ale ciekaw byłbym, czy inni Koledzy zainteresowani byliby dyskusjami na takie tematy. Wtedy moja propozycja rozszerzenia Forum o nowy dział miałaby sens 🙂

Bardzo proszę o Wasze opinie i serdecznie pozdrawiam!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Santodomingo5

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Legitymacja: TPZN nr 129
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Czerwca 2022, 08:30:01 »
Zgadzam się z propozycją. Z tego co widzę to jest na forum grupa kolekcjonerów odznaczeń i myślę, że ten wątek byłby bardziej aktywny od wspomnianych zegarków. Ja sam nie zajmuję się falerystyką i raczej  nic do nowego wątku (jeśli powstanie) nie wniosę, ale o Krzyżu Grunwaldu czy Virtuti Militari chętnie poczytam.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Czerwca 2022, 09:46:24 »
Chociaż falerystyka nie leży zupełnie w kręgu moich zainteresowań to myślę, że taki dział znajdzie aktywnych uczestników. Na tym forum może tylko zyskać.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Czerwca 2022, 11:02:54 »
Zgadzam się z przedmówcami, włącznie z uwagą dotyczącą zegarków. Choć jestem miłośnikiem zegarmistrzostwa, to byłem zaskoczony obecnością tego wątku na forum TPZN i mimo pasji wcale nie twierdzę, że tu pasuje. Zatem dla falerystyki tym bardziej powinno również znaleźć się miejsce. Trzeba budować bazę bo za x lat będziemy mieli zapewne wysyp złomu falerystycznego  ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Czerwca 2022, 11:21:39 »
Z mojego rozeznania wynika, że osoby zainteresowane orderami i odznaczeniami nie mają platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń w postaci forum, choć są dość aktywne na FB. Być może otworzenie takiej przystani na naszym forum będzie dla nich dobrym miejscem.

Sugeruję jednak aby dział nazywał się ordery i odznaczenia. Termin falerystyka, choć obecnie bardzo popularny, nie do końca mi odpowiada. Podzielam krytykę przedstawioną w:
Pelpak Z., Kopie, oryginały, fe(a)lery? cz. I. [w:] „Archeologia Wojskowa”, nr. 2(3)/1993
Pelpak Z., Kopie, oryginały, fe(a)lery? cz. II. [w:] „Archeologia Wojskowa”, nr. 2(5)/1994

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Czerwca 2022, 12:34:16 »
Zegarki i zegary pojawiły się na forum na prośbę zainteresowanych. Oczywiście nie miały one nic wspólnego z numizmatyką i prawdopodobnie wypaliły się z tego powodu.
Ordery i odznaczenia byłyby bliższe głównej tematyce i osobiście nie miałbym nic przeciwko otwarciu takiego działu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Czerwca 2022, 16:10:42 »
Popieram inicjatywę (chociaż sam nie zbieram orderów ani odznaczeń). 

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Czerwca 2022, 17:03:29 »
Równiez popieram inicjatywę.W sumie dziwię sie że taki dział dawno już nie powstał.Mieliśmy sporo tematów na forum o odznaczeniach,guzikach itp.Wg mnie ten dział bardziej się odnajdzie niż ten z zegarkami

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Czerwca 2022, 22:31:03 »
"Ordery i odznaczenia" brzmi znakomicie. Znacznie lepiej niż "Falerystyka". Popieram 👍👍👍
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lipca 2022, 19:05:09 »
Stworzony zostal nowy Poddzial: "Ordery i Odznaczenia"
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lipca 2022, 19:06:15 »
Dodajemy tez poddział "Guziki"?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Lipca 2022, 12:31:27 »
A to to nie wiem. Guzikowcy mają zdaje się swoje miejsca w internecie.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Lipca 2022, 12:55:07 »
Też mi się wydaje, że Buttonarium.eu daje miłośnikom guzików odpowiednią przestrzeń.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: A gdyby tak...
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Lipca 2022, 02:44:55 »
Pytałem, bo mieliśmy tematy guzikowe, ale się nie upieram.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2022, 05:38:17 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet