Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:47:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze  (Przeczytany 2851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

thirteen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: II RP
przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« dnia: 01 Lipca 2022, 11:30:31 »
Witam wszystkich,
czy ktoś wie jak jest z patyną w przypadku przeźroczystych kopertek/kieszonek Saflip? Boje się, że ładne, mennicze monety II RP z menniczym połyskiem zajdą brzydką, nierównomierną patyną.
Czy mają Państwo doświadczenie z przeźroczystymi kopertkami/kieszonkami Leuchtturm i potrafią powiedzieć czy jest to dobra i bezpieczna metoda do tańszych monet żeby zachować przejrzystość zbioru(lepsze sztuki w saflip, gorsze w leuchtturm)?


Dziękuję z góry za odpowiedzi i porady.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca 2022, 12:33:16 wysłana przez thirteen »
„zainteresowanie numizmatyką daje tak wielkie zadowolenie, jak żadne inne zajęcie. Jest to nauka, która łączy się z całym szeregiem innych, takich jak historia, ekonomia, historia sztuki, heraldyka i inne”

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lipca 2022, 18:54:30 »
Używam kieszonek saflip od nieco ponad roku - nie zauważyłem aby działo się coś niepokojącego z monetami. Używałem tez Leuchtturm, ale te szybko pękały / odkształcały się.

Na ten moment nie mogę kategorycznie stwierdzić, że to bezpieczne rozwiązanie - potrzeba na to więcej czasu. Ja zaryzykowałem - ale jak tylko zauważę coś niepokojącego, to przerwę ‚eksperyment’.

Na ten moment flipy to jest to czego szukałem - estetyczne, praktyczne. Jeśli do tego są bezpieczne - to mam komplet.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lipca 2022, 19:29:23 »
Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

thirteen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: II RP
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipca 2022, 20:09:48 »
Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"
„zainteresowanie numizmatyką daje tak wielkie zadowolenie, jak żadne inne zajęcie. Jest to nauka, która łączy się z całym szeregiem innych, takich jak historia, ekonomia, historia sztuki, heraldyka i inne”

thirteen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: II RP
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipca 2022, 20:11:53 »
Używam kieszonek saflip od nieco ponad roku - nie zauważyłem aby działo się coś niepokojącego z monetami. Używałem tez Leuchtturm, ale te szybko pękały / odkształcały się.

Na ten moment nie mogę kategorycznie stwierdzić, że to bezpieczne rozwiązanie - potrzeba na to więcej czasu. Ja zaryzykowałem - ale jak tylko zauważę coś niepokojącego, to przerwę ‚eksperyment’.

Na ten moment flipy to jest to czego szukałem - estetyczne, praktyczne. Jeśli do tego są bezpieczne - to mam komplet.

jeśli chodzi o samo bezpieczeństwo saflipów - o to można być spokojnym
„zainteresowanie numizmatyką daje tak wielkie zadowolenie, jak żadne inne zajęcie. Jest to nauka, która łączy się z całym szeregiem innych, takich jak historia, ekonomia, historia sztuki, heraldyka i inne”

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lipca 2022, 20:28:14 »
Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"
5 zł x 600 monet - jeszcze mnie nie powaliło ...
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lipca 2022, 21:49:25 »
Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"
5 zł x 600 monet - jeszcze mnie nie powaliło ...

Zgadzam się, że 3.000 zł.na kopertki to oczywiście bardzo duży wydatek. Mam jedynie przy okazji pewną refleksję. Mam zbiór pewnych dokumentów, które postanowiłem zapakować do klaserów i koszulek firmy Leuchtturm. Zależnie od formatu kosztują one od 3 do 10 zł. za dokument. Kiedy je zamawiałem wyszła mniejsza, ale też nieprzyjemna kwota. Wtedy doszedłem do wniosku, że jeśli nie jestem w stanie wydać 3-10 zł. na opakowanie dla określonej pamiątki historycznej, to w zasadzie nie ma sensu ją posiadać.

Dlatego proponuję zadać sobie pytanie, niezależnie od tego czy taki zakup w ogóle planujemy, czy byłbym skłonny na każdy konkretny obiekt z mojej kolekcji wydać 5 zł. na przechowanie. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to powstaje pytane czy mam do tego obiektu dostateczny powód lub sentyment, żeby nadal go trzymać?

thirteen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: II RP
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lipca 2022, 21:53:43 »
Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"
5 zł x 600 monet - jeszcze mnie nie powaliło ...

oczywiście saflipy są raczej do kolekcji bardzo wyselekcjonowanych/tylko najciekawszych sztuk, bo koszty są zauważalne a holder firmowy (czyli równie optymalna forma) można kupić po 40-50 groszy za sztukę, warto też dodać że przy chęci poobcowania ze zbiorem nie będziemy oglądać wszystkich 600 monet

Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"
5 zł x 600 monet - jeszcze mnie nie powaliło ...

Zgadzam się, że 3.000 zł.na kopertki to oczywiście bardzo duży wydatek. Mam jedynie przy okazji pewną refleksję. Mam zbiór pewnych dokumentów, które postanowiłem zapakować do klaserów i koszulek firmy Leuchtturm. Zależnie od formatu kosztują one od 3 do 10 zł. za dokument. Kiedy je zamawiałem wyszła mniejsza, ale też nieprzyjemna kwota. Wtedy doszedłem do wniosku, że jeśli nie jestem w stanie wydać 3-10 zł. na opakowanie dla określonej pamiątki historycznej, to w zasadzie nie ma sensu ją posiadać.

Dlatego proponuję zadać sobie pytanie, niezależnie od tego czy taki zakup w ogóle planujemy, czy byłbym skłonny na każdy konkretny obiekt z mojej kolekcji wydać 5 zł. na przechowanie. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to powstaje pytane czy mam do tego obiektu dostateczny powód lub sentyment, żeby nadal go trzymać?

bardzo ciekawa refleksja
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2022, 21:56:47 wysłana przez thirteen »
„zainteresowanie numizmatyką daje tak wielkie zadowolenie, jak żadne inne zajęcie. Jest to nauka, która łączy się z całym szeregiem innych, takich jak historia, ekonomia, historia sztuki, heraldyka i inne”

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lipca 2022, 10:01:39 »
Mnie trochę cena odstrasza przy mojej ilości monet :(
Zna ktoś jakieś sprzedawcę z UE ??

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"
5 zł x 600 monet - jeszcze mnie nie powaliło ...

Zgadzam się, że 3.000 zł.na kopertki to oczywiście bardzo duży wydatek. Mam jedynie przy okazji pewną refleksję. Mam zbiór pewnych dokumentów, które postanowiłem zapakować do klaserów i koszulek firmy Leuchtturm. Zależnie od formatu kosztują one od 3 do 10 zł. za dokument. Kiedy je zamawiałem wyszła mniejsza, ale też nieprzyjemna kwota. Wtedy doszedłem do wniosku, że jeśli nie jestem w stanie wydać 3-10 zł. na opakowanie dla określonej pamiątki historycznej, to w zasadzie nie ma sensu ją posiadać.

Dlatego proponuję zadać sobie pytanie, niezależnie od tego czy taki zakup w ogóle planujemy, czy byłbym skłonny na każdy konkretny obiekt z mojej kolekcji wydać 5 zł. na przechowanie. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to powstaje pytane czy mam do tego obiektu dostateczny powód lub sentyment, żeby nadal go trzymać?

Bo tu nie o to chodzi. Monety sobie spokojnie leżą na paletach i im to nie przeszkadza. Jedyny zysk z tej operacji to odzysk miejsca, który zajmują palety.

Kolejna rzecz to nie Pana sprawa stawiać mi  insynuacje czy mam się czegoś pozbyć czy nie. Zbieram półtoraki jak pewnie większość wie. I niektóre, kupiłem w kwocie niewiele przewyższającej kwotę 5 zł (co prawda stare czasy i wartość pieniądza trochę inna).
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lipca 2022, 11:19:01 »
Zgadzam się, że 3.000 zł.na kopertki to oczywiście bardzo duży wydatek. Mam jedynie przy okazji pewną refleksję. Mam zbiór pewnych dokumentów, które postanowiłem zapakować do klaserów i koszulek firmy Leuchtturm. Zależnie od formatu kosztują one od 3 do 10 zł. za dokument. Kiedy je zamawiałem wyszła mniejsza, ale też nieprzyjemna kwota. Wtedy doszedłem do wniosku, że jeśli nie jestem w stanie wydać 3-10 zł. na opakowanie dla określonej pamiątki historycznej, to w zasadzie nie ma sensu ją posiadać.

Dlatego proponuję zadać sobie pytanie, niezależnie od tego czy taki zakup w ogóle planujemy, czy byłbym skłonny na każdy konkretny obiekt z mojej kolekcji wydać 5 zł. na przechowanie. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to powstaje pytane czy mam do tego obiektu dostateczny powód lub sentyment, żeby nadal go trzymać?

Bo tu nie o to chodzi. Monety sobie spokojnie leżą na paletach i im to nie przeszkadza. Jedyny zysk z tej operacji to odzysk miejsca, który zajmują palety.

Kolejna rzecz to nie Pana sprawa stawiać mi  insynuacje czy mam się czegoś pozbyć czy nie. Zbieram półtoraki jak pewnie większość wie. I niektóre, kupiłem w kwocie niewiele przewyższającej kwotę 5 zł (co prawda stare czasy i wartość pieniądza trochę inna).

Bardzo przepraszam, ale chyba zostałem źle zrozumiany. Nie chciałem sugerować, że Pan osobiście ma się czegoś pozbywać. Opisałem refleksję którą miałem odnośnie mojego własnego zbioru i zaproponowałem podobne ćwiczenie intelektualne innym kolekcjonerom. Być może w warunkach innego klucza kolekcjonerskiego opisana metoda jest nieprzydatna, tak jak np. dla Pana.

Chodziło mi bardziej o to, że czasem można spojrzeć na własny zbiór świeżym okiem. Czasem jest tak, że pewne pamiątki nie pasują już do obecnym zainteresowań, ale trzymamy je bardziej z przyzwyczajenia, niż z potrzeby kolekcjonerskiej. Umiem sobie wyobrazić, że coś już nie pasuje do mojego obecnego tematu, ale mam do tego taki sentyment, że zapłacił bym 5 zł. za kopertkę. Umiem sobie też wyobrazić, że mam obiekt warty 5 zł., ale na tyle pasuje do mojego zbioru, że wyłożył bym drugie 5 zł. na przechowanie. Właśnie dlatego, że to ważny, choć tani obiekt.

Ostatecznie każdy odpowiada na to pytanie sam sobie i nie musi się z tą odpowiedzią z nikim dzielić, nie musi płacić 5 zł. i po negatywnej weryfikacji nie musi niczego sprzedawać. To tylko propozycja pewnej zabawy, która być może pomoże nam uświadomić coś o potrzebie posiadania konkretnych pamiątek we własnym zbiorze. Przy czym oczywiście jest to tylko zabawa dla chętnych. Dla mnie okazałą się przydatna, więc zaproponowałem ją kolegom z forum. Dałem ją jako odpowiedź na Pański post, bo bezpośrednio z nim się wiązała. Nie mniej jednak chodziło mi o zaadresowanie tej wypowiedzi do szerszego grona. W najmniejszym stopniu nie miałem intencji stawiania insynuacji wobec Pana lub Pańskiej kolekcji.

Magnencjusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Zainteresowania: Starożytności
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lipca 2022, 16:00:32 »
w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"

Przy zakupie większej liczby wychodzi chyba bliżej 1.5 zł?
https://www.amazon.com/SAFLIP-Double-Pocket-Safety-Flips/dp/B07Q4LHDK8/ref=sr_1_7?crid=36OP73F6S6V4K&keywords=SAFLIP&qid=1657201860&sprefix=saflip%2Caps%2C167&sr=8-7
https://www.ebay.com/itm/392239813773?hash=item5b5350948d:g:pt0AAOSw04ZcZr44
Niestety koszt wysyłki podbijają trochę cenę. Rozważałem przebranie kolekcji (tj. nowożytnej części), ale ostatecznie wybrałem kasety i pudełka.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lipca 2022, 22:36:25 »
Może jakieś zamówienie grupowe? Byłbym chętny na jakieś 100-150 sztuk... muszę to jeszcze przeliczyć ale ja je przecinam na pół i mi jeden starcza na 2 monety więc ~75 groszy jest jak najbardziej akceptowalne ;D
Alboooo pogadać z jakimś domem aukcyjnym (GNDM chyba je miał). Jakby któryś z użytkowników miał u nich chody to może by zwiększyli zamówienie o te 1000 sztuk które z zyskiem mogliby rozprowadzić wśród kolekcjonerów (nas) zwłaszcza, jeśli wcześniej zrobiłaby się lista chętnych.
« Ostatnia zmiana: 07 Lipca 2022, 22:39:19 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipca 2022, 09:34:59 »
U mnie zabrała się spora kolekcja takich kopertek. Coś ze 100 sztuk podwójnych, z tłoczeniami nazw domów aukcyjnych i bez nich. Proponuję zapytać pana Marciniaka lub pana Niemczyka ewentualnie Numimarket, gdyż oni wysyłają w takich kopertkach z tłoczoną nazwą. Może podadzą namiar na to gdzie kupić tanio takie kopertki.
Qui Non Proficit, Deficit.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipca 2022, 10:25:17 »
O, a wykorzystuje je Pan czy tylko służą za wypełnienie szuflady?  ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

thirteen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: II RP
Odp: przeźroczyste kopertki na monety - raz jeszcze
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Lipca 2022, 11:39:50 »
czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć jak jest z patyną w tych kopertkach?poniewaz troche odbieglismy od watku a chcialbym przypomniec swoja zagwostke

w Polsce jest ktos (a przynajmniej byl) kto sprzedawal saflipy 2,5" na allegro po 5zł, import najtaniej wychodzi ok. 4zł, jak jest z 2" to nie wiem ale każdy polecał mi 2,5"

Przy zakupie większej liczby wychodzi chyba bliżej 1.5 zł?
https://www.amazon.com/SAFLIP-Double-Pocket-Safety-Flips/dp/B07Q4LHDK8/ref=sr_1_7?crid=36OP73F6S6V4K&keywords=SAFLIP&qid=1657201860&sprefix=saflip%2Caps%2C167&sr=8-7
https://www.ebay.com/itm/392239813773?hash=item5b5350948d:g:pt0AAOSw04ZcZr44
Niestety koszt wysyłki podbijają trochę cenę. Rozważałem przebranie kolekcji (tj. nowożytnej części), ale ostatecznie wybrałem kasety i pudełka.
oczywiście, tak działa świat - 1 szt a 50 szt a 500 szt to zawsze różnica w cenie

U mnie zabrała się spora kolekcja takich kopertek. Coś ze 100 sztuk podwójnych, z tłoczeniami nazw domów aukcyjnych i bez nich. Proponuję zapytać pana Marciniaka lub pana Niemczyka ewentualnie Numimarket, gdyż oni wysyłają w takich kopertkach z tłoczoną nazwą. Może podadzą namiar na to gdzie kupić tanio takie kopertki.
kopertki pana Niemczyka to niestety tragedia, guma, zero sztywności, kilka dni leżała moneta w takiej kopertce (czekałem na przesyłkę), gdy odpakowałem - moneta przyklejona do kopertki, na kopertce został jakiś biały nalot, strach pomyśleć co gdyby zostawić na dłużej, to kopertki raczej wysyłkowe
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2022, 13:57:50 wysłana przez thirteen »
„zainteresowanie numizmatyką daje tak wielkie zadowolenie, jak żadne inne zajęcie. Jest to nauka, która łączy się z całym szeregiem innych, takich jak historia, ekonomia, historia sztuki, heraldyka i inne”

 

R E K L A M A
aukcja monet