Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:43:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Średniowieczne złote monety w zbiorach Deutsche Bundesbank  (Przeczytany 1285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
https://www.bundesbank.de/action/de/747716/bbksearch?pageNumString=0&query=Mittelalterliche%20Goldm%C3%BCnzen

Mało kto się orientuje, że Deutsche Bundesbank posiada ogromną kolekcję numizmatyczną złożoną z 90000 monet i 260000 banknotów...
Nic dziwnego, że ich strona internetowa jest także prawdziwą kopalnią wiedzy. Publikacje dostępne są w języku niemieckim, a czasami też w angielskim i francuskim. Ci, dla których nie stanowi to przeszkody, na pewno znajdą dla siebie coś interesującego.

Na dzień dzisiejszy moją uwagę przykuła powyższa pozycja z roku 1982: "Średniowieczne monety złote w zbiorach Deutsche Bundesbank. Ponad 200-stronicowa monografia omawia podstawowe typy złotych monet średniowiecznych, ich historię, systemy monetarne i tak dalej. Całość uzupełniona jest licznymi przepięknymi zdjęciami monet ze zbiorów Deutsche Bundesbank z bardzo dokładnymi opisami.
Książka dostępna jest bezpłatnie jako pdf pod powyższym linkiem. Ma objętość 25 MB. Jest pierwsza na liście; pod nią dalsze ciekawe rzeczy...
Bardzo polecam!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Średniowieczne złote monety w zbiorach Deutsche Bundesbank
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lipca 2022, 21:28:41 »
To w sumie dość naturalne, że bank centralny prowadzi kolekcję numizmatyczną. Wyobrażam sobie, że powinna ona obejmować co najmniej emisje tego banku.

W Polsce kiedyś wsparcie dla zbiorów numizmatycznych Zamku Królewskiego w Warszawie stanowił dawny Bank Handlowy. Obecnie chyba żaden bank nie jest szerzej znany z podobnej kolekcji własnej, czy wspierania kolekcji publicznych. Czy się mylę?

Na szybko w internecie nie znalazłem też informacji czy Centrum Pieniądza NBP buduje własną kolekcję?

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: Średniowieczne złote monety w zbiorach Deutsche Bundesbank
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lipca 2022, 22:04:43 »
Kilka miesięcy temu rozmawiałem z koleżanką co pracuje w Centrum Pieniądza i powiedziała mi że dokonują zakupów medali (o monetach nie rozmawialiśmy).

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

 

R E K L A M A
aukcja monet