Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:41:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.  (Przeczytany 2855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Chciałbym wysłać monety poza UE na aukcję, dokładnie do Wielkiej Brytanii. Nie w głowie mi omijanie Vatu, ale w toku poszukiwań przewoźnika pojawił się taki problem, że nikt nie chce wysłać przesyłki wartej więcej niż 135GPB!
Taki DPD na przykład w ogóle nie przewozi paczek do GB od klientów indywidualnych. Niby można fedexem ale półkilową paczkę wyceniono mi na 900 zł. Poczty Polskiej staram się unikać jak ognia.

Czy ktoś może ma pomysł jak dostarczyć przesyłkę do Wielkiej Brytanii w sensownych pieniądzach?

Oczywiście maila z zapytaniem już do domu aukcyjnego wysłałem ale wątpię, że są obeznani w polskim rynku przesyłek kurierskich...
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2022, 18:21:12 wysłana przez Booboo »

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipca 2022, 18:50:34 »
To nie jest odpowiedź na pytanie, ale być może będzie to rozwiązaniem problemu. Aukcje są raz na kilka miesięcy
 Może ktoś znajomy będzie leciał do UK i nada przesyłkę na miejscu.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lipca 2022, 18:56:56 »
Myślałem o tym ale słabo obarczać kogoś koniecznością uczestniczenia w odprawie celnej antyków. Wyobrażam sobie, że to trwa trochę..

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lipca 2022, 19:07:12 »
Ma Pan blisko do granicy (Niemcy, Czechy, Słowacja)?
Zdarzyło mi się odsyłać do Hiszpanii monetę, którą sprzedawca z eBay wysłał do mnie omyłkowo. Nadawałem na poczcie w Czeskim Cieszynie i wszystko poszło jak należy. Fakt - wszystko w granicach UE. Nie wiem, jak to będzie z GB, ale znając nasze krajowe realia, przypuszczam, że będzie łatwiej i taniej.
 

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipca 2022, 19:23:55 »
Ma Pan blisko do granicy (Niemcy, Czechy, Słowacja)?
Zdarzyło mi się odsyłać do Hiszpanii monetę, którą sprzedawca z eBay wysłał do mnie omyłkowo. Nadawałem na poczcie w Czeskim Cieszynie i wszystko poszło jak należy. Fakt - wszystko w granicach UE. Nie wiem, jak to będzie z GB, ale znając nasze krajowe realia, przypuszczam, że będzie łatwiej i taniej.

Nie ma żadnego problemu w UE. Problem zaczyna się z brexitowcami..

A do granicy najbliżej mi, niestety, Ukraińskiej.

PiotrN

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipca 2022, 20:33:27 »
Nie w głowie mi omijanie Vatu
Wysyłając monetę na aukcje za granicę musimy odprowadzić VAT?

Nie wiem jak jest w innych domach aukcyjnych w GB ale Roma Numismatics świadczy usługę odebrania waloru od klienta z dowolnego miejsca na świecie Fedexem. Tak przynajmniej deklarują na swojej stronie. Niestety jeszcze nie wysyłałem monet do Anglii, więc tylko mogę zasugerować co przeczytałem na stronie RM. Jestem ciekawy co zaproponują Panu w mailu, proszę dać znać.


Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lipca 2022, 20:57:34 »
Nie wiem jak konkretnie z GB ale jak wysyłałem do Szwajcarii do domu aukcyjnego to skorzystałem z DHL. Po drodze było trochę formalności (typu faktura proforma i oświadczenia o braku konieczności pozwolenia na wywóz), ale ścieżkę z powodzeniem przetarłem. Skoro DHL dostarcza też monety z Roma Numismaticsbto zakładam, że tam też bez problemu dostarczą.

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Lipca 2022, 21:01:42 »
Nie w głowie mi omijanie Vatu
Wysyłając monetę na aukcje za granicę musimy odprowadzić VAT?

Nie wiem jak jest w innych domach aukcyjnych w GB ale Roma Numismatics świadczy usługę odebrania waloru od klienta z dowolnego miejsca na świecie Fedexem. Tak przynajmniej deklarują na swojej stronie. Niestety jeszcze nie wysyłałem monet do Anglii, więc tylko mogę zasugerować co przeczytałem na stronie RM. Jestem ciekawy co zaproponują Panu w mailu, proszę dać znać.

Nie taki ten VAT straszny jrzy wysyłce monet jak go malują. Z tego co miałem okazję się dowiedzieć to wygląda to tak, że VAT naliczany jest domowi aukcyjnemu, który odbiera monety z kraju UE, ale nie stanowi to dla niego w praktyce kosztu gdyż jest on mu później zwracany. Taką informację uzyskałem od jednego z największych domów aukcyjnych w Szwajcarii.

PiotrN

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Lipca 2022, 21:07:55 »
Też tak myślę, bo niby do jakiej wartości mieliby ten VAT doliczyć? Do ceny zakupu przykładowo z przed 10 lat ?

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lipca 2022, 21:28:58 »
Też tak myślę, bo niby do jakiej wartości mieliby ten VAT doliczyć? Do ceny zakupu przykładowo z przed 10 lat ?

Od wartości. Sprzedaż na aukcji jest jedną z metod ustalenia wartości, ale przecież nie jedyną.

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lipca 2022, 21:31:18 »
Też tak myślę, bo niby do jakiej wartości mieliby ten VAT doliczyć? Do ceny zakupu przykładowo z przed 10 lat ?

Podstawę VAT stanowi wartość zadeklarowana chociażby w fakturze proforma. Faktem jest, że trudno ustalić jest faktyczną aktualną wartość poszczególnych monet do faktury proforma, więc, aby mieć podstawę do ewentualnego procesu dowodowego, to jednak wydaje się najbardziej zasadne bazowanie na cenie historycznej z faktury, jaką otrzymaliśmy przy nabyciu danej pozycji. Tak czy inaczej efektywnie - przynajmniej w kraju który wskazałem - nie jest to koszt ani dla wysyłającego ani dla domu aukcyjnego jako firmy.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2022, 21:34:05 wysłana przez Pablo »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lipca 2022, 23:45:44 »
Chciałbym wysłać monety poza UE na aukcję, dokładnie do Wielkiej Brytanii. Nie w głowie mi omijanie Vatu, ale w toku poszukiwań przewoźnika pojawił się taki problem, że nikt nie chce wysłać przesyłki wartej więcej niż 135GPB!
Taki DPD na przykład w ogóle nie przewozi paczek do GB od klientów indywidualnych. Niby można fedexem ale półkilową paczkę wyceniono mi na 900 zł. Poczty Polskiej staram się unikać jak ognia.

Czy ktoś może ma pomysł jak dostarczyć przesyłkę do Wielkiej Brytanii w sensownych pieniądzach?

Oczywiście maila z zapytaniem już do domu aukcyjnego wysłałem ale wątpię, że są obeznani w polskim rynku przesyłek kurierskich...


Ryanair bilet za 30f w dwie strony i wysyła Pan na miejscu i jeszcze coś pozwiedza  ;)
A tak przy okazji to jaki dom aukcyjny Pan ma na myśli?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lipca 2022, 09:15:13 »
Chciałbym wysłać monety poza UE na aukcję, dokładnie do Wielkiej Brytanii. Nie w głowie mi omijanie Vatu, ale w toku poszukiwań przewoźnika pojawił się taki problem, że nikt nie chce wysłać przesyłki wartej więcej niż 135GPB!
Taki DPD na przykład w ogóle nie przewozi paczek do GB od klientów indywidualnych. Niby można fedexem ale półkilową paczkę wyceniono mi na 900 zł. Poczty Polskiej staram się unikać jak ognia.

Czy ktoś może ma pomysł jak dostarczyć przesyłkę do Wielkiej Brytanii w sensownych pieniądzach?

Oczywiście maila z zapytaniem już do domu aukcyjnego wysłałem ale wątpię, że są obeznani w polskim rynku przesyłek kurierskich...


Ryanair bilet za 30f w dwie strony i wysyła Pan na miejscu i jeszcze coś pozwiedza  ;)
A tak przy okazji to jaki dom aukcyjny Pan ma na myśli?

A i o tym pomyślałem ;) Tylko, że sezon wakacyjny i bilety po 200Ł są. Monety polecą do Romy, mam nadzieję.

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Lipca 2022, 09:29:03 »
Pierwsza kwestia - to żaden kurier w Polsce oprócz Pocztex nie akceptuje oficjalnie wysyłki monet czy biżuterii. Jeżeli dealerzy wysyłają, to tylko dlatego, że mają osobne umowy. Po drugie, do wielu krajów nie można wysłać przesyłki wartościowej/ubezpieczonej i nic się na to nie poradzi jako indywidualny klient - po prostu tak jest. Tu znów wielu dealerów ma umowy z firmami ubezpieczeniowymi i faktycznie cześć z nich oferuje usługę odbioru monet od klientów.

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Wysyłka monet poza granicę UE - podejście drugie poprawne.
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Lipca 2022, 10:34:54 »
Pierwsza kwestia - to żaden kurier w Polsce oprócz Pocztex nie akceptuje oficjalnie wysyłki monet czy biżuterii. Jeżeli dealerzy wysyłają, to tylko dlatego, że mają osobne umowy.

Tu się nie zgodzę, gdyż np. DHL Expres nie wyłącza przewozu  monet o ile nie stanową one ważnego środka płatniczego. Fakt ten potwierdza zarówno regulamin świadczenia usług jak i to, że około pół roku temu potwierdzałem to na infolinii DHL. Dodatkowo przechodziłem skrupulatną odprawę celną ze strony agentów DHL i na żadnym etapie nikt nie podniósł zarzutu niezgodności towaru z polityką wysyłek DHL dla klientów indywidualnych (bez specjalnych umów b2b).

 

R E K L A M A
aukcja monet