Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:12:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski  (Przeczytany 1161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« dnia: 07 Sierpnia 2022, 18:52:42 »
Zwracam się z prośbą o pomoc w rozszyfrowaniu napisu znajdującego się na kopertce. Po lewej trojak ryski z 1619, po prawej stronie półtorak ryski z 1616 roku. Monety pochodzą z kolekcji Kałkowskiego.

W obu przypadkach mamy do czynienia z informacjami o cenie zakupu, datach.

Moje pytanie dotyczy Bolc. 1900

 
ex. Kałkowski.jpgPomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski


Czy dobrze odczytuję, że może to być skrót miejscowości (jakiej?) i rok 1900
Co do tego, że jest to data. To argumentem za tym są kwoty wyrażone w rublach oraz fakt, że na innych kopertkach z kolekcji Kałkowskiego pojawiają się daty zakupu.
Zresztą na kopertce z trojakiem widnieje tajemniczy zapis i druga adnotacja na pieczątce.

Oczywiście jeśli ktoś ma inny pomysł na rozszyfrowanie tego zapisu to śmiało proszę pisać.
Norbert

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpnia 2022, 20:11:17 »
Bolcewicz, stare katalogi gdzieś circa 1900. Mam gdzieś kopię jednego, jeśli to Pana interesuje, ale musiałbym poszukać.  Czasami trafiają się na aukcjach.

Znalazłem ten katalog, wydanie z 1900 roku. I tak:

Pozycja 1572 to grosz, nie półtorak, potwierdza się numer z Czapskiego i cena 5 rubli za słaby stan.
 
bolc.pngPomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski


Natomiast trojak ryski 1619 ma adnotację s.-15, czyli zapewne słaby 15 rubli. Wydaje mi się że to zamieniona kopertka. Dzisiaj już nie mam czasu, ale jutro przejrzę dokładniej, może znajdzie się moneta z adnotacją 1.25 i 2 ruble dla dwóch różnych stanów.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpnia 2022, 21:18:01 wysłana przez khubeo »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpnia 2022, 21:43:26 »
Pięknie Panu dziękuję za informację! :)

Przyznam, że nie znałem tego opracowania. Natomiast w pierwszej chwili mając w dłoniach półtoraka razem z kopertką moja myśl była taka, że to może jakiś odnośnik do literatury. Dopiero po odnalezieniu w archiwum onebid zdjęcia z trojakiem zacząłem skłaniać się do tezy, że może chodzi o miejscowość. Co znowu było efektem tego, że Kałkowski na innych kopertkach umieszczał wpisy - skarb itd.

Poniżej link do wcześniejszej publikacji Bolcewicza z 1893

https://polona.pl/item/katalog-numizmatow-nr-2-ksiegarni-antykwarskiej-b-bolcewicza-w-warszawie-saski-plac,MTM5MjE0Nzg2/4/#info:metadata

Wstawiam wstęp, w którym autor opisuje swój pomysł na katalogo-cennik

 
pobrany plik.pngPomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
Norbert

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpnia 2022, 23:07:18 »
Hej, a czy te ceny napewno są w rublach? Jeżeli tak to były dość wyśrubowane. Często w dawnych katalogach ceny podawano we franku lub w markach. 15 rubli za polska monetę około 1900 r. byłoby sporą kwotą?

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sierpnia 2022, 11:59:23 »
Niestety, nie udało mi się znaleźć monety z opisem cenowym s 1.25, p.2.
Albo jest to pomyłka, albo może w późniejszej wersji katalogu niż mój 1900 autor uzupełnił cenę o stan "p." (samą wartość s. 1.25 da się znaleźć), i to samo zrobił Kałkowski na kopertce po zdobyciu katalogu z nowszym notowaniem. Naciągane trochę, biorąc pod uwagę że rok zakupu to 1975, ale nie mam więcej pomysłów.
Odpowiadając na pytanie, czy to na pewno ruble - tak, jest stosowna adnotacja. Zamieszczam też od razu legendę ze stanami zachowania, nieco inne, niż nasze współczesne :)

 
bolc2.pngPomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski


Od razu rzuca się też w oczy różnica w porównaniu z kopertką - "s" nie oznacza tu słaby, a średni, a "p" to nie piękny, lecz połyskowy.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sierpnia 2022, 12:14:57 »
Jeszcze jedna uwaga - dobrze, że kolega digenis o to spytał, cena za trojaka ryskiego to faktycznie nie 15 rubli, a kopiejek!
Katalog ma specyficzny sposób określania nominału, przykładowo d. 10- oznacza 10 rubli, a d.-10 to 10 kopiejek, nie zwróciłem na to wcześniej uwagi :)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Pomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sierpnia 2022, 19:51:59 »
Jak widać skala oceny stopnia zachowania ulegała zmianie. Na zdjęciu wstępu z katalogu z 1893 roku była zupełnie inna. Wtedy używano Z z cyframi.
Jeśli kogoś interesuje to poniżej w linku katalog w wersji online z 1900 roku

http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/plain-content?id=2115

Ponieważ różnie bywa z linkami to zamieszczam zdjęcie wstępu:

 
wstęp.jpgPomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski


Dodatkowo warto odnotować kim w ogóle był autor:

 
Bolcewicz.jpgPomoc w rozszyfrowaniu napisu na kopertce ex. Kałkowski
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet