Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 07:33:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Odważniki monetarne | pytanie o źródła  (Przeczytany 1455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« dnia: 12 Sierpnia 2022, 23:43:08 »
Dzień dobry Szanownym. Nie udzielam się często na forum, ale z uwagą czytam to co publikujecie. Zainteresowałem się w ostatnim czasie odważnikami monetarnymi z czasów Polski Królewskiej. Dokładniej interesują mnie czasu ostatnich Jagiellonów, epoka Zygmunta II Augusta. Zamarzył mi się odważnik, a najlepiej komplet z wagą, na której jakiś kupiec rzeczywiście układał kiedyś np. trojaki tykocińskie lub wileńskie. Szukam w źródłach, ale nawet na forum informacji jest niewiele - to chyba nisza w niszy.

Będę bardzo zobowiązany za jakiekolwiek informacje i referencje (lub kontakt prywatny, jeśli ktoś by chciał się takich przedmiotów pozbyć).

Z pozdrowieniami,
Łukasz Słobódka

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sierpnia 2022, 07:54:00 »
Odważniki monetarne służyły to sprawdzania wagi tylko grubszych nominałów jak talary, dukaty.Nie było odważników dla monet bitych "al marco" takich np. trojaki.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sierpnia 2022, 14:28:27 »
Złoty okres wag monetarnych to wieki XVII do początków XIX. Wiąże się to z rozwojem wymiany handlowej z szerszym zastosowaniem  w obrocie złotych monet. Wagi z tego okresu bywają na aukcjach od czasu d czasu, natomiast wcześniejsze to raczej ogromny rarytas, o ile w ogóle były stosowane.
https://www.historische-apotheke.de/waagen/munzwaagen

Interesująca może być ta książka
https://shop.historische-apotheke.de/Fachliteratur/Fachbuch-Muenzgewichte-und-Muenzwaagen-aus-drei-Jahrhunderten-von-1580-bis-1880-R-Laufkoetter-HD-Color-Edition.html
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia 2022, 14:30:36 wysłana przez anonimus »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sierpnia 2022, 15:13:09 »
Wagi i odważniki pojawiają się czasem na aukcjach numizmatycznych. Radzę przeglądać dziły takie jak Varia, czy Sonstige. Czasem mają nawet swój własny dział.

W tej chwili ńie pamiętam ktory, ale jeden z domów aukcyjnych w Niemczech miał taki dział. Temat interesujący, lecz trudno w 100% potwierdzić, czy taka waga była rzeczywiście używana do ważenia monet.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Sierpnia 2022, 00:49:31 »
Rzeczywiście trudno odróżnić samą wagę do monet od aptecznej z podobnego okresu, tu już trzeba by specjalisty mającego wiedzę i rozeznanie z temacie. Z drugiej strony widywałem szalki z wytłoczoną podobizną monety (dukata o ile pamiętam).

W każdym razie waga monetarna w oryginalnym pudełku z XVII czy XVIII w. z odważnikami to piękny przedmiot, niestety u nas dość trudny do nabycia i rzadki na aukcjach.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpnia 2022, 06:11:28 »
Zauważyłem, ze choc wagi są często nieoznaczone, to czasem odważniki mają napisy z nominałami monet, których wadze odpowiadają.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Sierpnia 2022, 21:20:48 »
Tylko nie polskie...
To się zgadza...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Sierpnia 2022, 09:26:59 »
Tylko nie polskie...https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=M%C3%BCnzwaage&_sacat=0

To oczywiste, w Rzeczpospolitej takich wag nie produkowano. Były to specjalistyczne urządzenia produkowane w kilku czy kilkunastu warsztatach w Europie.
Większość wag na aukcjach to wagi apteczne. Mistrzostwo to sprzedawanie wagi z napisem na odważniku "drachma" jako monetarnej ;D
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/drachma;3894082.html

Pytanie jest zawsze o oryginalność tych pięknych wag z XVII wieku oraz ich elementów.

jerzyk1961

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
  • pecunia non olet
  • Zainteresowania: Medale polskie, monety USA i łacińska unia monetarna
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Sierpnia 2022, 13:43:11 »
Przyznam się , że sam nabyłem ostatnio odważniki apteczne myśląc o monetarnych . Zaświtała mi na giełdzie myśl "to chyba jakieś greckie" , cena za komplet była poniżej 30 zł to i wziąłem. Wcześniej nabyłem u tego sprzedawcy widoczny na zdjęciach zestaw brytyjskich odważników do monet złotych

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Sierpnia 2022, 14:51:26 »
Odważniki monetarne nie były stosowane tylko do monet złotych https://www.muntgewichten.com/patagon.html

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Odważniki monetarne | pytanie o źródła
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Września 2022, 22:57:51 »
Szanowni, dziękuję za odpowiedzi. To wiele mi wyjaśniło. Byłem przekonany, że ważenie monet było powszechne - i jednak łatwiej było ujawnić wszelkie zabiegi na wadze monety i materiału, fałszerstwa itd. Być może wynika to z faktu, że naoglądałem się scen z ważeniem monet w malarstwie Rembrandta czy Salomona Konincka. Podręczne wagi na obrazach, są wyjątkowej urody. Rzeczywiście, zawsze są to monety złote.

Cóż, na złotego dukata czy portugała Zygmunta Augusta będzie mnie jeszcze kiedyś stać (życzę tego sobie i Szanownym) - to jednak pozostaje przyszłością. Tak więc zaprzestanę dalszych poszukiwań wagi.

 

R E K L A M A
aukcja monet