Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:41:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku  (Przeczytany 1567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« dnia: 15 Sierpnia 2022, 00:09:09 »
Witam wszystkich,

Mennictwo PRL nie jest w kręgu moich zainteresowań, ale tą ikoniczną monetę musiałem mieć. W końcu jest.

Czy spotkaliście się z mapką XXX Lat PRL w pudełku z Banku Hadlowego S.A. jak na zdjęciach w załączniku?

Sprzedawca z USA przekazał mi, że moneta pochodzi od rodziny, która miała krewnego zatrudionego w rumuńskim banku w latach siedemdziesiątych.

Karteczka w środku sugeruje, że był to prezent przeznaczony na rynek międzynarodowy.

Proszę wybaczyć moją ignorancję, ale czy za komuny nie pisali by po rosyjsku na prezentach dla towarzyszy?

Macie jakieś informacje na temat takich zestawów? 



cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Sierpnia 2022, 05:42:02 »
Nie wiem nic na ten temat, ale myślę, że napis angielski ma wiele sensu. Lata siedemdziesiąte, o ile pamiętam, były okresem kiedy Polska usiłowała sie pojawiać na świecie jako państwo otwarte i godne zainteresowania. Takie prezenty mogły być stworzone nie tylko dla innych baraków obozu demoludów, ale dla szeroko pojętej klienteli światowej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eb121364

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpnia 2022, 10:13:54 »
Witam
Jakiś czas temu na You Tube pojawił się film p. Damiana Marciniaka  z pięknymi obiegówkami PRL-u w gustownym etui . I o dziwo monety też zakupione były w Rumuni w jednym ze sklepów numizmatycznych . Ponoć był to prezent dyplomatyczny , później oferowany do sprzedaży przez obdarowanego i po zakupie tamże trafił na aukcję GNDM . Zgadzam się z sugestią poprzednika iż monety mogły trafiać poprzez banki lub przedstawicielstwa dyplomatyczne jako prezenty dla różnego rodzaju oficjeli na uroczystościach , spotkaniach itp.  Zresztą takie praktyki robione są i w dzisiejszych czasach nie tylko w naszym państwie . W sklepach  dawnego Pewexu można było również kupić nasze polskie srebrne monety . Patrząc na te fotki powiem że przyjemnie patrzy się na tak pięknie spatynowaną  "mapkę" . Dobry zakup ! Tak z ciekawości , jaki był koszt zakupu w USA , można wiedzieć ?
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2022, 10:42:34 wysłana przez eb121364 »
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpnia 2022, 12:52:53 »
Czy bylo to jakieś specjalne bicie, jak lustrzanka, czy była to zwykła obiegówka?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eb121364

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpnia 2022, 18:59:52 »
 Co ja będę opowiadał  - zobaczcie Panowie sami - co mnie zastanawia to brak dwugroszówki 1949 w zestawie , ale bardzo interesujący filmek .
 
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2022, 19:09:31 wysłana przez eb121364 »
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpnia 2022, 19:21:50 »
Mialem na myśli tę mapkę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eb121364

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpnia 2022, 19:44:13 »
Raczej to moneta obiegowa , ale z tego co mi wiadomo do takich prezentów monety były specjalnie selekcjonowane , lepsze egzemplarze "szły" do tego typu suwenirów . Może właściciel się wypowie ?
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2022, 20:11:13 wysłana przez eb121364 »
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpnia 2022, 01:16:20 »
Dzięki Panowie za odzew.

W licytacji brali udział inni - cena końcowa to $46 USD.

Dzięki za namiary na filmik GNDM.  To pudełko zapewnie z podobnej rodziny wynalazków.

Mapki sprzedawane na sztuki to raczej same żylety.
Dopóki o tym nie wspomnieliście, nie zarejstrowałem, że moja może być lustrzanką.
Chyba nią jest.

Patyna i połysk rewersu rewelacyjne.
Awers bardziej matowy z mniej przyjemną patyną. Zapewne efekt leżakowania w opakowaniu rewersem do góry.

Spójrzcie na filmik:





« Ostatnia zmiana: 17 Sierpnia 2022, 01:32:19 wysłana przez ivanpawel »

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpnia 2022, 01:31:41 »
Pierwsza minuta w tym filmie od GNDM:


Pan Damian pokazuje dobrze zachowaną sztukę spod stempla zwykłego.  Pełen wirujący połysk zegarowy.

Moja wydaje się odbijać światło inaczej, ale mocno się nie upieram.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpnia 2022, 23:13:55 »
Proszę się nie gniewać, ale uważam, że jest to piękna sztuka obiegowa. Lustrzanka "mapka" zachowuje się jednak nieco inaczej. Ale ważniejszy jest tu fakt następujący. Bywały w PRLu różne "pamiątkowe opakowania" na monety bite zwykłym stemplem. Tu pudełko z Pewexu, tam 3 Kazimierze w tym próba w ozdobnym etui, to z kolei stuzłotówka + 2 próby, też w etui itd. Czasem zwykłe obiegówki pakowane w typowe pudełka do lustrzanek (nawet Nowotko!) i to z nadrukowanym nominałem. Należy założyć, że monety na takie potrzeby jakoś extra selekcjonowano, więc są to ładne sztuki. Myślę, że Pańska zdobycz zalicza się do tego typu kategorii. Bo do "prawdziwych" lustrzanek od samego początku podchodzono z pietyzmem. Wiedziano, że na monetę nie powinien spadać kurz, ani też nie powinna być macana paluszkami. Dlatego wszystkie lustrzanki pakowano w szczelne typowe pudełka plastikowe, które teoretycznie nie powinny być w ogóle otwierane. Jasne, że jak się trochę potrudzi pazurki, to się to pudełko otworzy, ale założenia były inne. I w tym kontekście trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś zapakował lustrzankę do pudełka z mechatą wyściółką, która już sama powoduje mikroryski - pudełka, które można otworzyć na oścież i tak zostawić (niech się monetka troszkę przykurzy...), albo monetkę wyciągnąć paluszkami... Rozumie Pan, co mam na myśli? 😁
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Sierpnia 2022, 23:51:11 »
Mnie się też wydaje, ze nawet nie było lustrzanek z mapką.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpnia 2022, 00:56:12 »
Były i są, lustrzanki z mapą. Ta tutaj, to jednak, tak jak Panowie wspominali, to stempel zwykły.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Sierpnia 2022, 02:00:07 »
Posiedziałem dzisiaj nad monetami ogólnie.  W gromadce były inne dobrze zachowane obiegówki.  Nadeszły refleksje, jestem na forum.
Przyszedłem napisać, że ta dwusetka mnie oszukała.  W sumie dlatego się zbiera.
 Zakurzyła się pięknie komuś na półce.  Ktoś dbał. 
Mam nadzieję, że ten upominek załatwił jakąś ważną sprawę. :)

eb121364

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Sierpnia 2022, 10:27:47 »
Jestem zdania że to moneta bita zwykłym stemplem , po ostrej selekcji  . Do NBP przychodziło zamówienie na określoną ilość monet w lepszych stanach na takie właśnie "suweniry" ,  to rzecz najzupełniej normalna w tamtych czasach , a ta moneta doskonale się do tego nadawała . Wiadomo iż podczas spotkań dyplomatycznych wręcza się drobne upominki ważniejszym osobom . Pracownik NBP dokonywał selekcji , pakował w ładne etui i było to wysyłane np. do MSZ-u , czy banków . Ministerstwo musiało mieć tego typu rzeczy . Jedna z bliskich mi osób pracowała w firmie produkującej karty do gry , i też było zamówienie z ministerstwa na serię kart z wizerunkami polskich miast w ekskluzywnym bukowym pudełeczku w ograniczonym nakładzie . W tym wypadku mówimy o monetach , które doskonale się do tego nadają , na spotkaniach bankowców  , podczas podpisywania ważnych umów taki prezent to dobry pomysł . Dziś potomkowie obdarowanych niekoniecznie zainteresowani numizmatyką sprzedają pamiątki po przodkach . I pojawia się nasza mapka w sklepie , przeleżała kilkadziesiąt lat w szufladzie , niedotykana itd.  Udaje się ją kupić  , cieszy nasze oczy . 
Jeszcze skomentuję ostatni  film p. Damiana o  "inwestycji" w 200 zł - XXX lat PRL - dzisiaj nie jest inaczej ze współczesnymi srebrami  - ceny tego typu monet są bardzo mocno przesadzone i po latach najprawdopodobniej  kupimy te monety po cenach złomu srebra od spadkobierców - inwestorów  .  Życie , chciałoby się powiedzieć .
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpnia 2022, 18:22:54 wysłana przez eb121364 »
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: 200 zł 1974 - XXX Lat PRL (Mapka) w pudełku
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Sierpnia 2022, 20:27:25 »
Dziękuję wszystkim za odzew.

Moja klasyfikacja jako lustrzanka to efekt chwilowego zauroczenia.  Ostatnio obcuję z Polską królewską, i zapomniałem jak intensywne może być lustro na współczesnych obiegówkach. Przeszło mi jak porównałem z dobrze zachowanymi moniakami IIRP. :)

Wyjątkowość prezentacji w pudełku też mi koledzy przytemperowaliście. 
Widać było tego na tyle dużo, że nie da się ustalić konkretniejszych okoliczności czy powodu podarunku.
Pozwolę sobie myśleć, że monetka razem z flaszką brały udział w absurdalnej akcji załatwiania sprawy jak w komediach z epoki. ("...bo pan ma helikopter. Znaczy, w każdej chwili może pan mieć...") ;)

Na ładną mapkę polowałem od dłuższego czasu, i w sumie trafiłem w dziesiątkę.  Pięknie zachowana z super patyną, a pudełko to dodany smaczek.

 

R E K L A M A
aukcja monet