Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 17 Kwietnia 2024, 00:35:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ort 1657 Elblag - watek z monetyform  (Przeczytany 981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
ort 1657 Elblag - watek z monetyform
« dnia: 19 Sierpnia 2022, 16:00:02 »
jak w tytule : https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f=26&t=5223
Użytkownik zadał pytanie o oryginalność monety.

Według mnie - fałszywa
Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
Odp: ort 1657 Elblag - watek z monetyform
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Sierpnia 2022, 17:37:04 »
Też tak uważam

xxx

Po zastanowieniu jednak muszę powiedzieć, że nie ferowałbym opinii. Zobaczyłem inne zdjęcia tego użytkownika ze wspomnianego forum i są one bardzo specyficzne, tło wygląda nienaturalnie i kontury są dziwnie zmiękczone, co budzi na pierwszy rzut oka podejrzenia. Ten ort może być ok.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpnia 2022, 09:15:31 wysłana przez khubeo »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Odp: ort 1657 Elblag - watek z monetyform
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Sierpnia 2022, 19:42:01 »
Moim zdaniem to falsyfikat i mam co najmniej kilka argumentów dlaczego, niestety tego kluczowego nie mogę tu podać. Co gorsza monetę z aukcji Niemczyka też uważam za falsyfikat. Chyba nawet kiedyś z I. Shatalinem wymieniałem korespondencję i był podobnego zdania. Należy bardzo uważać na idealne orty z tego właśnie stempla.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: ort 1657 Elblag - watek z monetyform
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Sierpnia 2022, 21:08:35 »
Również uważam, że to falsyfikat. Tym bardziej, że tego typu "monety" często były w slabach pcg.
Dodatkowo pod tym linkiem można zobaczyć aukcję egzemplarza z pytania:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/ort-1657-r-nh-elblag-rzadka-i10201792927.html

Cytuj
Witam przedmiotem  jest Ort 1657 r NH . Moneta jest w pięknym stanie . Zdjęcia robione aparatem z telefonu , ocenę pozostawiam dla Państwa . Bardzo rzadka moneta , niestety nie posiadam na nią certyfikatu , ma uszkodzenie w postaci wywierconego otworu . Była noszona jako wisiorek i w taki sposób została oszpecona . Nie mniej wartość je jest i tak wysoka z uwagi na jej rzadkość . Ważona na wadze bez 0,10 grama . Polska , okupacja szwedzka za panowania Jana Kazimierza. ort Elbląg - 1657. Rzadki wariant z literami NH. Moneta z popiersiem Karola X Gustawa .

Zapraszam do licytacji i na inne moje aukcje , gdzie wystawiam kilka ciekawych pozycji . Z przyczyn finansowych jestem zmuszony uszczuplić kolekcję . Proszę o licytowanie osoby chcące zakupić monetę .

Stan i zdjęcia przedmiotu starałem się opisać jak umiałem , nie jestem jakimś znawcą a kupujący licytując niech liczy się , że kupuje monetę nie parę spodni które będzie można oddać na drugi dzień . Pytania odnośnie wystawionych pozycji proszę kierować na maila. w zapytaniu do sprzedającego . Zależy mi na szybkiej sprzedaży dlatego moja prośba do licytujących o nie licytowanie dla zabawy . Na wpłatę czekam trzy dni robocze . Monety wystawiane są z konta mojego syna , są moją własnością .


Natomiast właściciel orta na forum monety.pl napisał:

1.
Cytuj
noszono je na piersi np na rzemyku jako medalion

2.
Cytuj
relief w wielu miejscach na mojej monecie jest wyższy i nie jest tak wypłaszczony jak na tej replice

Gdyby rzeczywiście moneta była noszona jako ozdoba to naturalnie byłoby widać wpływ tego na stan zachowania.
Opisując różnice pomiędzy swoim ortem a kopią w podanym linku wymienia parę rzeczy. Za to zupełnie pomija inne cechy, które są identyczne.


Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet