Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:14:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Z pozdrowieniami!  (Przeczytany 1124 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Z pozdrowieniami!
« dnia: 02 Września 2022, 00:18:09 »
Szanowni,
na forum zaglądam od pewnego czasu, jestem zarejestrowany od ponad roku. Czytam i buduję wiedzę - w oparciu o Waszą. Uzyskałem jej sporo, pytania były zbędne. Niedawno zadałem pierwsze pytanie i uznałem, że wypadałoby się przedstawić.

Pochodzę z Podlasia. Mieszkam w małej i dość skromnej wsi nad rzeką Czarna. Miejscowości powstałej, podobnie jak najbliższe miasteczko Knyszyn - dla potrzeb Zygmunta II Augusta. Była tu karczma i jednocześnie granica Wielkiego Księstwa Litewskiego z Koroną. Piszę o tym, ponieważ mimo, że bywam w różnych miejscach za chlebem, to to miejsce jest dla mnie bardzo ważne, wciąż tu wracam. Również to co kolekcjonuję jest związane z moją wioską i rodziną.

Z zamiłowania i wykształcenia jestem grafikiem. Tradycyjnym, nie "komputerowym". Studiowałem malarstwo i litografię na warszawskiej ASP. Później przez kilka lat pracowałem jako dydaktyk w macierzystej pracowni, była to wspaniała praca. Teraz żyję z własnej twórczości, ostatnio zająłem się też heraldyką i wykonywaniem znaków osobistych i majątkowych.
Od początku świadomego życia kolekcjonuję monety i pieniądz papierowy. Zarazili mnie tym dziadek, Tata i wujek. Kluczową rolę odegrał dziadek, który w latach .80 pracując na amerykańskim złomowisku samochodów - przywiózł do Polski kilka słoików srebrnych monet i zniszczonej biżuterii. Drobne przedmioty, które znajdował we wrakach aut. Dawał mi je jak cukierki, po jednym w nagrodę. Nie ma tam prawdziwe kolekcjonerskich rarytasów - i może to lepiej. Symbolicznie ten zbiór ma dla mnie znaczną wartość.

Kolekcjonuję pieniądz papierowy Białorusi i Litwy - wyłącznie ten, który ma w godle Pogoń. Podobnie z monetami, z tym, że tu interesuje mnie wyłącznie Zygmunt II August, zwłaszcza mennica w Tykocinie. Zaczęło się od tego, że za niezłe wyniki w nauce, dostałem w liceum im. Zygmunta Augusta medal z podobizną patrona, wykonany w Mennicy Polskiej. Dziś moim absolutnym, wielkim marzeniem jest "Trojak Szyderczy" (nawet namalowałem z nim obraz) i poczciwy dwudenar "z ogonem podwiniętym do góry" w stanie menniczym. Zbieram powoli, raczej po cichu - zanim kupiłem pierwszą monetę, spędziłem pewien czas wyłącznie na czytaniu Waszych wpisów. :)

Miło mi tu być. Dziękuję Wam.

Z pozdrowieniami,
Łukasz

« Ostatnia zmiana: 02 Września 2022, 00:39:21 wysłana przez Swobódka »

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Września 2022, 00:47:42 »
Piękne powitanie, obyśmy mieli okazje czytać takich więcej.
Dla mnie takie historie ludzi związanych ze swoją małą ojczyzną, ze swoimi losami rodzinnymi, to jest coś pięknego. Szczególnie doceniam to w numizmatyce, może dlatego, że samemu nie potrafię wystarczająco docenić polskich, a tym bardziej lokalnych monet.

Witamy na forum!

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Września 2022, 13:41:30 »
Dziękuję! :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Września 2022, 14:12:49 »
Miło mi powitać i cieszę się, że postanowił się Pan ujawnić.
Okres renesansu w numizmatyce jest dla mnie szczególnie ciekawy. Jest to okres nie tylko bardzo pięknych i nowatorskich monet, ale także czas nowych rozwiązań technicznych.
Zygmunt August to fascynujący temat.
Chętnie zobaczyłbym ten opisany przez Pana medal z Zygmuntem Augustem.

Witam serdecznie i cieszę się, że nie trzeba Pana zapraszać do dyskusji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Września 2022, 07:42:53 »
Witamy na pokładzie. Dziękujemy za bardzo sympatyczne powitanie. Powodzenia w rozwijaniu kolekcji!

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Września 2022, 14:19:22 »
Dziękuję, to bardzo miłe powitanie. Jestem nim zaszczycony.

Załączam zdjęcia wspomnianego krążka. Jak wiadomo - walory artystyczne raczej przeciętne i podobnych jest wiele. W liceum przyznawano ich kilka na rocznik, więc jest tego pewnie kilkaset sztuk. Można było tym medalem co najwyżej próbować imponować dziewczynom, które też były z tego liceum. Niemniej wartość sentymentalna zagrała, a buzia Zygmunta Augusta i punca Mennicy Polskiej, czynią z tego medalu w miarę uzasadniony punkt wyjścia dla kolekcji.

Uświadomiłem sobie właśnie, że to jedyna pozycja, która nie została wykonana w Wilnie bądź Tykocinie. :) Ach, ta Warszawa. Kocham to miasto zaraz po swojej rodzinnej wsi, ale gdyby naszego króla Augusta nie zaskoczyła śmierć - współczesna, stołeczna mennica mieściłaby się w Knyszynie. ;D


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Września 2022, 16:44:25 »
Jeśli nie może się Pan zdecydować na awatara, to proponuję właśnie ten medal :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Września 2022, 07:33:25 »
Do wczoraj nie mogłem zrozumieć dlaczego wcześniejsze były przeskalowane. :) To świetny pomysł, dzięki. :)

Magnencjusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Zainteresowania: Starożytności
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Września 2022, 15:02:36 »
Dzieńdoberek. Siedzeliśmy w tych samych ławkach.

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Z pozdrowieniami!
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Września 2022, 01:45:52 »
Ojej, super! Pewnie i niektórzy nauczyciele ci sami. :)

 

R E K L A M A
aukcja monet