Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:35:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety  (Przeczytany 1425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« dnia: 05 Września 2022, 17:28:49 »
Bonhams to jeden z największych brytyjskich domów aukcyjnych z wieloletnią tradycją i renomowanym działem monet. Ten obszar jest już zamknięty – a raczej zlecony na zewnątrz. Tłem jest nowa strategia Bonham, aby skutecznie pozycjonować się na rynku międzynarodowym. Czy aby nie napewno ? Globalizacja robi postepy. Pozdrawiam

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Września 2022, 17:35:39 »
A teraz cos na pocieszenie , otöz w pradze ponad 230 wystawców z kilkudziesięciu krajów będzie reprezentowanych na największych targach kolekcjonerskich w Europie Środkowo-Wschodniej w 2022 roku. Nie zabraknie legendarnego piłkarza Antonína Panenki, a także najdroższa czeska moneta obiegowa, dziesięciokoronowa moneta o innym wybiciu z 1993 r. o wartości 24 000 euro. Targi odbędą się w dniach 9-10 września 2022 r. w centrum wystawienniczym PVA Expo Praga.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Września 2022, 17:53:04 »
Przepraszam ale nie rozumiem. O co tu chodzi?

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Września 2022, 18:05:16 »
Mam wrazenie ze zainteresowanie numizmtyka w obecnych czasach opiera sie glöwnie na inwestycji kapitalu a nie o hobby. Ceny rosna, obiekty ukazöja sie w sprzedazy w kontorach zlotniköw i bankach.Oddzialy numizmatyczne w renomowanych domach sa przeniesione a i zatwardziali i wieloletni zbieracze sprzedaja swoje kolekcje ( nawet nasz dlugoletni kolega z TPZN ). to mnie gnebi. A co wynosicie koledzy z waszych wrazen i obserwacji ?
Pozdrawiam

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Września 2022, 18:30:59 »
Moim skromnym zdaniem trend inwestycyjny juz dawno wziął górę nad trendami kolekcjonerskimi i to nie tylko w monetach.Faktem jest że kulminacja takiego obrotu spraw miała w okresie pandemicznym.Nie wiem czym to spowodowane,byc może więcej osób siedziało w domach i z nudów szukali w co zainwestowac;ale to tylko takie moje zdanie.Co do naszych forumowych kolegów zarówno Pan Barnaba jak i Okejos raczej to jest reorganizacja kolekcji,przynjmniej wedle mojej wiedzy.

Pozdrawiam Maciej

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Września 2022, 18:40:22 »
Witam!
No nie wiem... żaden z moich znajomych kolekcjonerów, tych "zatwardziałych", o sporym, kilkunastoletnim przynajmniej, doświadczeniu, nie zrezygnował z gromadzenia zbiorów. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że to nie ilość doświadczonych kolekcjonerów się zmniejsza, tylko bardzo mocno rozrasta się grupa inwestycyjna oraz zbieraczy monet PRL. Doświadczeni kolekcjonerzy starej Polski trochę "zniknęli w tłumie", a firmy i rynek... no cóż, poszły za trendami i zyskami - normalna rzecz. Ale o ciekawe monety (niekonieczne ładne) nadal trudno i czasem walka bywa zacięta.
Piszę to z perspektywy swoich - trochę chyba jednak niszowych - zainteresowań.
Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Września 2022, 18:48:49 »
Chcemy, czy nie, ale obiekty naszych zainteresowań kojarzą się, i często są jakąś wartością materialną.
Kiedyś zbierałem nieomal wszystko, teraz okazało się, że nie tędy droga, zainteresowania się też wykrystalizowały, koszt życia poszybował i już się tak nie da. W dodatku, człowiek śmiertelny jest i jeśli nie ma potomka zainteresowanego tematem, to chyba powinien sam zająć się zlikwidowaniem kolekcji i spożytkowaniem pieniędzy na godne życie po życiu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Września 2022, 11:26:21 »
Witam!
No nie wiem... żaden z moich znajomych kolekcjonerów, tych "zatwardziałych", o sporym, kilkunastoletnim przynajmniej, doświadczeniu, nie zrezygnował z gromadzenia zbiorów."

Nasz kolega z Forum Barnaba



« Ostatnia zmiana: 06 Września 2022, 11:28:59 wysłana przez behemot »

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Września 2022, 11:31:33 »
o przepraszam. Wiadomosc wkradla sie do cytatu. Nasz kolega z forum, Barnaba, sorzedal swoja kolekcje rzymianöw.
Pozdrawiam

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Września 2022, 13:16:11 »
Nasz kolega z forum, Barnaba, sorzedal swoja kolekcje rzymianöw.
Pozdrawiam

Bliższe prawdy jest określenie, ze od 1,5 roku jestem w trakcie sprzedaży (reorganizacji) kolekcji. Jeszcze sporo materiału zostało. Będą wiec kolejne specjalizowane aukcje organizowane. Numizmatyka to moja pasja, wiec z pewnością prędzej czy później zacznę zbierać nowe tematy. Na razie jeszcze nie wiem co, szukam inspiracji z różnych stron. Pozdrawiam.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Września 2022, 15:51:25 »
Cytuj
od 1,5 roku jestem w trakcie sprzedaży (reorganizacji) kolekcji.
Przy okazji rozważań o ogródkach numizmatyków miałbym prośbę. Był kiedyś na forum wątek, w którym znajdował link do całej pana kolekcji. Jakoś nie mogę go znaleźć. Czy można prosić o podpowiedź?

Cytuj
szukam inspiracji z różnych stron

Nie znam się za bardzo na mennictwie i antoninianach Probusa, ale mam wrażenie, że są one bardzo podobne do trojaków Zygmunta III Wazy :)
« Ostatnia zmiana: 06 Września 2022, 16:00:46 wysłana przez dariusz.m »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Września 2022, 16:19:21 »
Cytuj
od 1,5 roku jestem w trakcie sprzedaży (reorganizacji) kolekcji.
Przy okazji rozważań o ogródkach numizmatyków miałbym prośbę. Był kiedyś na forum wątek, w którym znajdował link do całej pana kolekcji. Jakoś nie mogę go znaleźć. Czy można prosić o podpowiedź?

Cytuj
szukam inspiracji z różnych stron

Nie znam się za bardzo na mennictwie i antoninianach Probusa, ale mam wrażenie, że są one bardzo podobne do trojaków Zygmunta III Wazy :)


Zdecydowanie co je łączy to mnogość wariantów i odmian

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Września 2022, 17:49:20 »
Cytuj
od 1,5 roku jestem w trakcie sprzedaży (reorganizacji) kolekcji.
Przy okazji rozważań o ogródkach numizmatyków miałbym prośbę. Był kiedyś na forum wątek, w którym znajdował link do całej pana kolekcji. Jakoś nie mogę go znaleźć. Czy można prosić o podpowiedź?

Cytuj
szukam inspiracji z różnych stron

Nie znam się za bardzo na mennictwie i antoninianach Probusa, ale mam wrażenie, że są one bardzo podobne do trojaków Zygmunta III Wazy :)

Przesłałem link do kolekcji w prywatnej wiadomości.

Z całym szacunkiem dla trojakow Zygmunta III Wazy ale przy Antoninianach Probusa to one nie sa aż tak różnorodne. Poza tym Raczej szukam całkowicie innego tematu aniżeli podobnego (mnogość wariantów jednego typu nominału i władcy etc.).
« Ostatnia zmiana: 06 Września 2022, 17:54:20 wysłana przez barnaba »

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: I znowu jeden ogrödek numizmatyköw zamkniety
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Września 2022, 12:03:44 »
Troche smutna wiadomosc z Niemiec nadeszla do mnie poczta pantoflowa. "Trierer Münzfreunde" ( https://www.muenzfreunde-trier.de/ ) przestaja istniec z koncem roku. Szkoda, Verein byla znana ze swoich wydan i znawcöw monet rzymskich. Blachy powöd- nikt nie chcial zostac przewodniczacym. Na forum (https://www.numismatikforum.de/viewtopic.php?t=65748 ) skomentowala to jedna osoba tak ( Tlumaczenie z Google z niemieckiego):
 " Inne kluby zniknęły, zasnęły bez słowa. A będzie więcej. Spójrzmy prawdzie w oczy – kolekcjonerzy monet to wymierający gatunek. Od połowy lat sześćdziesiątych jestem mniej lub bardziej regularnym gościem, głównie wystawcą. Jakiż to był tłum kolekcjonerów, młodych i starych, z katalogami pod pachą! Tętniące życiem kluby także w małych miejscowościach. Ostatnio byłem w 2 klubach w maju, w większych miastach, Niemczech i Belgii. Za każdym razem jako jedyny ustawiłem kilka tac. Kilka starszych osób siedziało przy innych stołach, siedziało, rozmawiało o dawnych czasach, nawet nie przyszło popatrzeć! Nigdzie nie było widać monet. W końcu jeden wstał, żeby bejrzec móje monety i poprosił o coś, w czym nie mogłem pomóc. To tyle, za każdym razem ten sam obraz. Przyszliśmy tylko posiedzieć razem!
Która zainteresowana osoba lub początkujący idzie do takiego klubu po raz drugi? A osób starszych nieuchronnie jest coraz mniej.
W efekcie kluby się kurczą.
Ale niezłomni wciąż muszą coraz częściej pracować samotnie, anonimowo, na platformach sprzedażowych i aukcyjnych. Tak to się teraz dzieje "
Musze sie do tej opinii kolegi z niemiec przychylic. Bedac na wakacjach w ustce pröbowalem nawiazac kontakt z numizmatykami ze Slupska. Telefon do Muzeum- akurat trafilem na jednego z nich- po krötkiej rozmowie obetnica emailu- czekam od dwöch lat.
A jak jest w waszych miastach, z waszymi kontaktami Live z innymi bracmi numizmatykami z innych miast- pomijajac oczywiscie rozmowy digitalne ? Pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet