Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:35:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Srebrzenie monet rzymskic  (Przeczytany 1118 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Srebrzenie monet rzymskic
« dnia: 11 Września 2022, 13:00:02 »
[leftDzień dobry. Interesuje mnie w jaki sposób wykonywano srebrzenie monet w cesarstwie rzymskim w III-IVw. ne. Wykonać taki zabieg na milionach sztuk? Może istnieje jakaś literatura na ten temat lub koledzy zechcą podzielić się wiedzą na ten temat.

kometes

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Srebrzenie monet rzymskic
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maja 2023, 11:59:35 »
Stosowano najprostszą technikę - tzw srebrzenie ogniowe. Polegało to na podgrzaniu monety do temperatury w której topiło się srebro lub jego stop (stopy srebra nawet o dosyć dużym procencie srebra mogą mieć całkiem niską temperaturę topnienia), pokryciu jej topnikiem i nałożeniu srebra, które momentalnie rozpływa się na powierzchni. Dawało to stosunkowo cienką powłokę srebra. Czasami stosowano tzw. bielenie srebra, czyli wytrawianie powierzchni w kwasie, który rozpuszczał inne metale niż srebro, pozostawiając cienką warstwę niemal czystego srebra. Taką samą techniką traktowano denary "oficjalne" w późnym okresie Cesarstwa, czytałem że i bielenie stosowano w polskich emisjach denarów krzyżowych.
 

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Srebrzenie monet rzymskic
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Maja 2023, 12:22:23 »
Witam.
Mam taką sztuką w zbiorze pasująca do tematu.Traktuje ją jaką dużo ciekawostkę,do tej pory z czyms takim sie nie spotkałem.
Opierając się na opini ekspertów oraz kolegów stwierdzono że moneta jest autentyczna, została natomiast ponownie posrebrzona  a ranty zaokrąglone zgodnie z praktyką dawnych kolekcjonerów z XVIII-XIX wieku.W ręku faktycznie rant prezentuje się niczym obecne obiegówki i to nienaturalne srebrzenie.Moneta z znakomitej kolekcji Philippe Gysena który wraz z S. Estiot, ustalił powyższe fakty.

 

R E K L A M A
aukcja monet