Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:29:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022  (Przeczytany 1528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« dnia: 22 Września 2022, 16:48:13 »
Dotarł do mnie katalog X, jubileuszowej aukcji Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki.

W związku z tym kilka refleksji, najpierw o aukcji, potem o katalogu.
Zacznę od mojego poletka czyli antyku. Pozycji jest jak na polski rynek dużo - ponad 550. Z Rzymu sporo towaru dla mniej zaawansowanych kolekcjonerów, że tak to ujmę, chociaż oczywiście są perełki takie jak sesterc Garby. Ciekawe, swoją drogą czy polski kolekcjoner doceni rzadkość pozycji. W Grecji ciekawie, sporo grubych frakcji srebrnych. Miłośnicy Bizancjum będą mogli kupić za to worek złota  ;D

Co do walorów bardziej współczesnych to nie wypowiadam się, chociaż duże wrażenie robi kościuszkowskie 1000 zł...

A teraz o katalogu słów kilka:
Jest to najlepiej zrobiony katalog jaki w życiu widziałem. Katalogi renomowanych zachodnich domów aukcyjnych wyglądają przy nim jak broszurki ubogich krewnych. Niektórzy pewnie będą zarzucać efekciarstwo i za dużo dymu (trzeba to zobaczyć na własne oczy) ale według mnie jest to bardzo estetyczne i nie przeszkadza w żaden sposób w odbiorze ilustracji.
Połowa katalogu dotyczy banknotów, połowa monet i myślę, że można z powodzeniem traktować ten katalog jako przekrojowy podręcznik dla początkujących (ale nie tylko) kolekcjonerów banknotów i monet polskich.
Panie i Panowie z SNMW, czapki z głów!

P.S. Nawet miejsce dla TPZN się znalazło - na stronie o turboboratynce.
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2022, 18:25:47 wysłana przez Booboo »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Września 2022, 20:43:51 »
Na wstępie bardzo dziękuję za aukcyjny katalog.:) Tak jak przedmówca już wspomniał, mogą być osoby, które preferują zwykły, wręcz ascetyczny wygląd. Jednak dla mnie taka forma ukazania walorów, dodanie do opisów tła w formie zdjęć władców, herbów jest ujmująca. Szczególnie podoba mi się efekt zadymienia, chmur. Kolejnym plusem są rozmiary zdjęć monet. W większości zostały powiększone. I najważniejsza sprawa, która zasługuje na oklaski. Zaprezentowanie niektórych monet w skali 1:1 plus podana waga i średnica. To robi wrażenie, ponieważ widać prawdziwy rozmiar. Niby drobiazg, a jakże istotny.

W tym miejscu przejdę do pozycji, które sprawiły przyspieszenie bicia serca.
Absolutny numer 1
Talar Zygmunta III Wazy wybity w sztokholmskiej mennicy. Moneta, która posiada historyczne tło będące poświadczeniem, że „nasz” król zasiadł na tronie Szwecji, a przy tym wyróżnia się odmiennym portretem króla. Co ciekawe, talar był przypisany do mennictwa szwedzkiego.
 
IMG_0963.jpgX Aukcja SNMW 1-6.10.2022


Numer 2
Przepiękny talar gdański z 1650 roku. Egzemplarz posiadający awers z 1649, a przy tym mający spory rozmiar, bo aż 49 mm. Średnica jest zaskakująca, bo inne talary z tym wizerunkiem mają 44-46 mm.
Ten przykład pokazuje jak ważne są dane – waga, średnica. Czyli to czego przeważnie brakuje w opisach aukcyjnych. O ile jeszcze wagi często są podawane, to już rozmiar rzadko kiedy. Część osób pewnie pomyśli, że takie dane są istotne tylko dla samej statystyki. To prawda. Jednak w tym przypadku jest to nad wyraz istotne zagadnienie nad którym należałoby się mocniej pochylić. Chodzi o to, że jeśli odmiana tych talarów była wybijana w 1649 i 1650 roku. I w literaturze przyjmuje się, że powstawały z tego samego stempla. To różnica w średnicy, a przede wszystkim odległości elementów mogą pozwolić wyróżnić stemple. I może postawić tezę, że w poszczególnych latach inne stemple były używane. Dla mnie informacja o rozmiarze tego talara jest bardzo wartościowa. Proszę uwierzyć, że nie chodzi o to, że moneta powstała na szerszym krążku.

Innych pozycji nie będę omawiał, bo każdy interesuje się czymś innym ;) Na pewno SNMW zasługuje na słowa pochwały za ciągłą chęć rozwoju, za wzbogacenie formy katalogu, za kolejne pomysły.

Na koniec drobna uwaga odnośnie kilku opisów, w których pojawia się „wybito”, a dotyczy monet z walca. Czyli powinno używać się określenia „wytłoczono”. Proszę nie traktować tego jako przytyk, bo wielokrotnie inne firmy czy to na filmach, czy w opisach również używają słowa – wybita. W trakcie rozmów czy pisząc na forum sam nieraz popełniałem ten błąd. Myślę, że warto usystematyzować określenia i używać ich w odpowiedni sposób :)
Norbert

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Września 2022, 21:55:19 »
Katalog jest świetny. Również nie widziałem dotychczas tak dobrze opracowanego materiału aukcyjnego. Zacząłem oglądać go trochę od niechcenia, bo ofertę widziałem już w serwisie. Ale po pierwszych stronach wciągnęło mnie totalnie. Merytorycznie, graficznie, edytorsko - doskonała robota!
Generalnie nie zamawiam katalogów papierowych, bo nie mam gdzie ich trzymać i żałuję też papieru na nie poświęcanego. Ale tu jestem niesamowicie zadowolony, że nikt mnie nie zapytał czy chcę, tylko SNMW po prostu mi go wysłało :)

Poprzeczka została ustawiona niezwykle wysoko.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Września 2022, 22:07:08 »
Generalnie nie zamawiam katalogów papierowych, bo nie mam gdzie ich trzymać i żałuję też papieru na nie poświęcanego. Ale tu jestem niesamowicie zadowolony, że nikt mnie nie zapytał czy chcę, tylko SNMW po prostu mi go wysłało :)

O to to, podpisuję się wszystkimi kończynami.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Września 2022, 15:07:43 »
Jeszcze wrócę do poz. 313 czyli talara gdańskiego z 1650 roku.
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-talar-gdansk-1650-gr-bardzo-rzadki-i-piekny-popiersie-z-1649/1337722

W opisie zostały zawarte dane
Cytuj
Średnica 49 mm, waga 28.83 g

Waga jak to w przypadku talarów nie odbiega od normy. Natomiast średnica wzbudza zaciekawienie. Niestety, nie posiadam zbyt dużej bazy danych, bo w opisach sporadycznie poza wagą podawany jest rozmiar monety. Niemniej posiadając pewną wiedzę plus mając zanotowanych parę wyników jestem mocno zaintrygowany średnicą talara z aukcji SNMW.
 
Rocznik 1649:
44,7 mm – Niemczyk 1
45 mm – Niemczyk 35
45-46 mm – GNDM 6
45,3 mm – MNK
45,6 mm – MNK
44,6 x 45,3 mm – MNW

Rocznik 1650:
44,5 mm – PAN Gdańsk
45 mm – Niemczyk 17
44 mm – Niemczyk 17
43 mm – ADJ

Oczywiście jeśli ktoś posiada inne dane to proszę je podać. Zaznaczę jedynie, że sprawa dotyczy tylko talarów z tym portretem:
                                                                                     
941852_1b.jpgX Aukcja SNMW 1-6.10.2022


Jak widać średnica talarów gdańskich waha się od 43 do 46 mm. Przy czym można przyjąć, że średni rozmiar to 44,5 – 45 mm
Dla przykładu dwutalary z 1650 mają rozmiar 51 – 52,6 mm, gdzie te monety są określane bardzo szerokimi. Jeśli teraz spojrzymy na średnicę talara z SNMW to jego rozmiar jest mocniej zbliżony do wyższego nominału. Nie mam zamiaru wymyślać, że został wybity na innym krążku czy cokolwiek innego. Tutaj nie ma żadnej tajemnicy. To jest tylko i wyłącznie moneta o nominale talara. Moim celem jest podkreślenie zastanawiającej i niezwykłej średnicy. Jej rozmiar może tylko służyć do ewentualnego odnotowania konkretnego stempla. Oraz w przypadku większej ilości danych do postawienia tezy, że stemple awersu z tym portretem były wykonane nie tylko w 1649 roku, ale mogły też w kolejnym. Lub zostały zrobione od razu w większej ilości. Przy czym „szerszy” stempel został wykorzystany dopiero w 1650. Są to luźne uwagi, które mogą zostać obalone jeśli wykona się dokładne nałożenie zdjęć awersów podobnych monet.

Prośba do Panów Mateusza lub Grzegorza. Proszę o ponowne zmierzenie średnicy w kilku przekątnych. :)
Norbert

OpenArtis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Września 2022, 16:31:44 »
Dzień dobry,

przepraszam za dłuższy brak odzewu, ale gorąco u nas w ostatnich dniach :) przy talarze Panie Norbercie niestety sensacji nie będzie, bo to zwyczajna pomyłka w wymiarze :) niestety standardowo talar ma 44 mm, więc wszystko z nim w normie.

Pozdrawiam
Grzegorz Turoń
SNMW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Września 2022, 21:13:30 »
Z kim się widzę jutro ??
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Października 2022, 10:53:37 »
Ja będę polował ale dopiero 5 października ;)

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Października 2022, 16:23:39 »
No i chyba mamy rekord sprzedaży polskiego banknotu :)

Prawie 350.000 z młotkowym za 1000 zł kościuszkowskie.

https://onebid.pl/pl/banknoty-1-000-zlotych-1794-a-znw-hoonig-zoonen-pcgs-30-wielka-rzadkosc/1316382

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Października 2022, 19:10:24 »
i sprzedaży boratynki w Polsce za 34510 zł
Pozdrawiam. zdzicho

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: X Aukcja SNMW 1-6.10.2022
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Października 2022, 20:42:26 »
Veni vidi vici!   :)
Moje pierwsze wrażenia po aukcji stacjonarnej bardzo pozytywne. Kameralnie, profesjonalnie, ekipa "obsługująca" całą aukcję od samego momentu rejestracji kupujących uśmiechnięta i fachowa. Ja przywiozłem same dobre wrażenia i gratuluję debiutu :) .

Pozdrawiam,
Waldek

P.S. Nie zauważyłem wcześniej posta Kol. rubinowakrew, no trudno. Zapewne się nieświadomie minęliśmy na sali  ;)

W.
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2022, 11:32:07 wysłana przez husyta74 »
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

 

R E K L A M A
aukcja monet