Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 03:15:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: konserwacja boratynek  (Przeczytany 1863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borat56

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
konserwacja boratynek
« dnia: 14 Października 2022, 12:06:00 »
Koledzy. Piszę na gorąco po eksperymencie. Problem, który spędzał mi sen z powiek to grynszpan (węglan miedzi) na boratynkach. Temat konsultowałem z moim kolegą konserwatorem. Okazało się, że metody chemiczne są bardzo czasochłonne i ryzykowne, ze względu na groźbę naruszenia patyny (wersenian, winian) a i tak wymagają ostatecznie doczyszczenia mechanicznego. Została więc metoda termiczna. Znaną metodą jest wypalanie. Użyłem specjalnej zapalniczki, która daję bardzo wąski płomień o wysokiej temperaturze. Niestety, mimo bardzo dużej ostrożności monetę uszkodziłem - nastąpiło brzydkie przebarwienie i uszkodzenie patyny. Nigdzie nie znalazłem informacji o temperaturze rozkładu węglanu. Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Kupiłem buteleczkę węglanu i płytkę grzewczą do płyt indukcyjnych. Na małą cienką blaszkę miedzianą nasypałem trochę węglanu i zacząłem stopniowo podgrzewać na płycie. Długo nic się nie działo ale po ustawieniu grzałki na maksimum, zauważyłem, że węglan zaczął się rozkładać! Temperatura płytki grzewczej wynosiła ok. 270st. A więc nie ma mowy o żadnym wypalaniu! Pora na finał. Kiedyś kupiłem kilka złomów do trenowania konserwacji. Cała moneta była pokryta tak grubą warstwą węglanu, że w ogóle nie był czytelny rysunek monety (byłem tak zaaferowany eksperymentem, że nie zrobiłem jej zdjęcia "przed"). Na płytce położyłem boratynkę. Po pewnym czasie węglan zmienił nagle kolor na brunatny. Monetę wystudziłem. Za pomocą zwykłej wykałaczki, bez problemów zeskrobałem produkt spalania. Patyna pozostała nienaruszona i nie ma żadnych przebarwień bo temperatura procesu była kilkukrotnie niższa niż przy wypalaniu płomieniem a temperatura działała na całą monetę. Na końcu monetę umyłem w ciepłej wodzie z mydłem (za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów). Popatrzcie na efekt końcowy. Jeszcze pół godziny temu była zielonym glutem.
Pozdrawiam.
 
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2022, 16:34:20 wysłana przez borat56 »

borat56

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Października 2022, 12:50:15 »
Dla niedowiarków. Znalazłem na szczęście jeszcze jeden złom z grynszpanem. Operacja zajęła mi kilka minut.

borat56

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Października 2022, 15:29:08 »
Uspokojony próbami sięgnąłem po monetę ze zbioru. Oto mój krakowiaczek przed i po zabiegu.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Października 2022, 17:14:27 »
Za taki sposób na grynszpan Kolega winien otrzymać Numizmatyczną Nagrodę Nobla :) gratuluję!

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Października 2022, 17:37:38 »
Efekty niesamowite, kiedyś próbowałem z zapalniczka, ale zawsze został węgiel i temat porzucilem.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Października 2022, 23:04:42 »
Trzeba przyznać, że efekt zaprawdę znakomity.

Ciekawe jak rzecz by się miała z monetami antycznymi...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Października 2022, 05:36:01 »
Na srebrze wypalanie dawało naogół dobre wyniki. Jeśli ta metoda zadziała, to będzie rzeczywiście lepsza. Spróbuję przy pierwszej okazji i ja.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Października 2022, 08:49:14 »
Świetna robota i wielkie dzięki za podzielenie się informacją o całym procesie.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Października 2022, 09:36:13 »
Gratuluje, efekty są świetne. Ciekawe jak na srebrnych przebiegłby cały proces. Mam jednego pięknego półtoraka i od dłuższego czasu męczy mnie ten na nim grynszpan.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: konserwacja boratynek
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Października 2022, 09:39:23 »
Myślę, że efekt na srebrze powinien być równie dobry.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet