Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:10:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze koronne Zygmunta Starego  (Przeczytany 1102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Grosze koronne Zygmunta Starego
« dnia: 19 Października 2022, 16:52:35 »
Dobry wieczór wszystkim forumowiczom . Widzę ,że w tym dziale znajdę kilku fachowców od groszy koronnych Zygmunta Starego . Czy któryś z kolegów ma wiedzę o typach koron i orłów na tych monetach ? Jeśli tak , to będę wdzięczny za oświecenie mnie ... a gdyby tak jeszcze zdjęcia ... Katalog p.Kurpiewskiego w zasadzie uwzględnia tylko różnice legendowe , a choćby w tym dziale koledzy pokazują bogactwo koron . Będę wdzięczny za wszelkie informacje .

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Października 2022, 17:43:07 »
Witam,
Na pewno kolega Korczaszko pracuje nad katalogiem groszy Zygmunta Starego.
Dodatkowo w najbliższym numerze Warszawskiego Pamiętnika Numizmatycznego ukaże się artykuł Dariusza Pączkowskiego z podziałem groszy krakowskich tego władcy.

Czyli trzeba chwilę uzbroić się w cierpliwość;)
Tutaj temat o jednym groszu, gdzie wypowiada się kol. Korczaszko
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,16738.0.html
Norbert

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Października 2022, 20:52:35 »
Witam,
Na pewno kolega Korczaszko pracuje nad katalogiem groszy Zygmunta Starego.

W grudniu powinna wyjść pierwsza książka o mennictwie Starego czyli grosze głogowskie i krakowskie. Jest w niej wiele typów koron jak i orłów, a dla zainteresowanych opisałem 300 wariantów groszy krakowskich.
Qui Non Proficit, Deficit.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Października 2022, 22:47:44 »
Serdecznie dziękuję za informację . Polecam się pamięci , jak chodzi o ksiązkę dotyczącą groszy koronnych . Najbardziej fascynuje mnie przejście od gotyku do renesansu w monetach Jagiellonów , ale że trzeba zawęzić swoje zaintresowania ( o czym wszyscy rozsądni przekonywali , a ja nie wierzyłem ) więc postanowiłem skupić  się na pięknych groszach koronnych Zygmunta I  . Ten wąski temat " gotyk -renesans", dotyczy ,w przypadku groszy koronnych roku 1526 i 1527 ( a może się mylę , i ślady gotyku znajdę w pózniejszych rocznikach. Pozdrawiam

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Października 2022, 09:17:46 »
Rozróżnienie formy zapisu gotyckiego lub renesansowego legendy polega na odmiennej formie zapisu liter M i N. W groszach koronnych od początku, czyli od 1526 roku zastosowano zapis liter w formie renesansowej. Jednak w pierwszym okresie wybijania groszy w Krakowie, czyli lata 1526 do 1529 wybijano koronę bez kabłąków, określana jest ona jako gotycka. Co ciekawe w polskiej numizmatyce określano jako gotycką tylko niską koronę wybijaną w 1526 i na początku 1527 roku, lecz korony wybijanie na groszach do 1529 roku również nie mają kabłąków czyli jest to również wzór gotycki. Korony renesansowe na groszach pojawiają się od 1545 roku.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Października 2022, 09:25:54 »
Co ciekawe jeśli chodzi o półgrosze, Alexander wybijał w Krakowie półgrosze z legendą gotycką, natomiast na Litwie od początku XVI wieku wprowadza litery renesansowe w legendzie półgroszy. Zygmunt Jagiellończyk na półroszach koronnych wprowadził formę zapisu liter M i N o kroju renesansowym, natomiast półgrosze wybijanie w Wilnie miały legendę gotycką aż do 1518 roku. Ot taka ciekawostka.
Qui Non Proficit, Deficit.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Października 2022, 15:36:29 »
Załamałem się , bo już myślałem , że ściągnę sobie zamieszczone zdjęcia typów koron i orłów , a tu nic z tego . Pozostaje czekać zatem na książkę . Czy można jakoś bliżej określić czas ukazania się tej pracy ?
A co do półgroszy jagiellońskich wileńskich , to rzeczywiście jest to ciekawostka . w dodatku miła dla oka . Właśnie jako ciekawostkę , mam kilka roczników Zygmunta Starego ,w tym 1518 na którym cała legenda jest gotycka . Natomiast wśród pólgroszy Aleksandra głównie z legendą mieszaną gotycko renesansową .

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Grosze koronne Zygmunta Starego
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Października 2022, 15:38:58 »
 z dodawaniem zdjęć mam ciągle kłopoty, może uda się dodać jeszcze jedno

 

R E K L A M A
aukcja monet