Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:38:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??  (Przeczytany 1367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« dnia: 01 Listopada 2022, 12:18:06 »
Mamy listopad . Dzień Wszystkich Świętych , radosne święto wszystkich naszych Patronów , ( jak imieniny ) . Składam więc wszystkim kolegom serdeczne życzenia , przede wszystkim rozwijania pasji . Chwila czasu i pierwszy dzień listopada skłonił mnie do otwarcia nowego tematu . Listopadowa moneta - grosz litewski z 1535 roku , z literą N pod pogonią , a więc wybity właśnie w listopadzie . 1535 rok, to dwa istotne wydarzenia z naszej historii . Zdobycie Staroduba , w wojnie Litewsko -Moskiewskiej ( dowodził Jan Tarnowski ) i sejm w Piotrkowie w listopadzie tego roku . Ale wróćmy do grosza . Dysponuję tylko katalogiem J. Kurpiewskiego , katalog Ivanauskasa może rozwiałby moje wątpliwości dotyczące tego , czy noneta jest notowana , czy nie. Nie mam Ivanauskasa , więc skupmy się na Kurpiewskim . Grosz można uznać za pozycję 197 i częściowo za 198 . Zacznijmy od rewersu - legenda z pozycji 198 , ale tarcza ozdobna , a nie zwykła jak w 198 , datę nad tarczą przedziela chyba trójlistek ( jak w odmianie poz. 196 ).
Awers to pozycja katalogu 197 ,lub 198 , ale ta wątpliwość wynika ze stanu monety i braku możliwości jednoznacznego odczytania końcówki legendy . Reasumując , uważam ,że posiadacze katalogu J.Kurpiewskiego , mogą śmiało dopisać w nim nową odmianę jako pozycję 197 A . (Jeśli błądzę , proszę śmiało napisać , żebym się walnął w czoło .)

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopada 2022, 22:11:20 »
Proponuję aby kolega nabył "Katalog monet litewskich 1495-1536" Huleckiego i Bagdonasa. Tam napewno będzie prezentowany wyżej grosz. A tutaj krótka recenzja tego katalogu:
Qui Non Proficit, Deficit.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Listopada 2022, 19:41:02 »
Bardzo dziękuję za podpowiedż . Jak tylko budżet pozwoli kupię ten katalog , jak również katalog Ivanauskasa . Myślę , że niejednego z kolegów dotknął dylemat - co wybrać ? - katalog , czy nową monetę do zbioru ? tym bardziej ,że ceny tych  pozycji oscylują w granicach 300 zł .
To dlatego uzupełniam posiadany katalog J. Kurpiewskiego , przez co powstaje dość ciekawa pozycja, z wariantami nieuwzględnionymi w katalogu wydanym w 1994 roku , a więc blisko 30 lat temu.
Kiedyś zastanawiałem się nad wklejaniem do niego miniaturowych zdjęć moich monet , w miejsce ubogich grafik , przedstawiających zawarte w katalogu opisy .  :D :D Trochę byłaby to zabawa , ale chyba bardzo przyjemna .

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopada 2022, 23:39:04 »
This coin is really unpublished in our book. Obverse is like G15 A and G15 B, but the reverse is different. Can You send the good pictures of the coin without the holder on white surface to gdrs.bagdonas@gmail.com ? We will include Your coin into the future issues of our catalogue with Your name. 
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopada 2022, 07:11:28 »
Przyznam się, że jest to temat mi nieznany, ale zainteresowało  :-[ mnie dlaczego na monetach groszowych z 1535 miałyby się znajdować litery oznaczające miesiące, a raczej chyba jeden miesiąc November. Czy znane są inne litery na tych groszach?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopada 2022, 15:21:24 »
Jacku, nie będę się rozpisywał ale poniżej prezentuję fragment mojej książki z interesującym Cię fragmentem.
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopada 2022, 16:05:40 »
Dzięki Grzesiu.
Czy ma ktoś teorię czemu to miało służyć?

Znam podobny przypadek na monetach bitych ponad 150 lat później w Anglii. Jest to „gun money”, gdzie król Jakub II bił podwartościowe monety w miedzi/brązie z nazwami miesięcy. Potrzebował pieniędzy na wojsko by zwyciężyć w wojnie domowej. Wydawał więc podwartościowy pieniądz, który miał być po zwycięstwie wymieniony na srebro. By uniknąć niekontrolowanej presji na skarb państwa, monety miały być wymieniane tylko w miesiącu widniejącym na nich. Tam jednak nazwy miesięcy były skrócone, ale nie do jednej tylko litery n.p. Sep:.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Listopada 2022, 20:28:26 »
Od dawna nie posiadam mennicy wileńskiej Gumowskiego i obecnie w ogóle nie interesuję się mennictwem litewskim. Dlatego jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Jednak coś mi świta, że autor we wspomnianym opracowaniu wysunął jakąś tezę o tym, że różnica kropek na końcu legendy odpowiadała innemu kwartałowi.

Moim zdaniem w jakiś sposób znaczono stemple żeby rozróżnić czy dane monety zostały wybite przez jedno stanowisko czy w danym okresie. W przypadku tych groszy może posłużono się łatwiejszym wyróżnieniem w postaci pierwszej litery miesiąca?

Dzięki temu może wardajn mógł łatwiej sprawdzić ilość.
Norbert

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Grosz litewski 1535 , nienotowany ??
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Grudnia 2022, 16:53:25 »
video with Russian subtitles   
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

 

R E K L A M A
aukcja monet