Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:07:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548  (Przeczytany 6184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Po ponad ośmiu latach pracy z monetami Zygmunta Starego wreszcie mogę zakomunikować, iż pierwsza książka o jego monetach stała się faktem. Opisuje ona grosze z mennic w Głogowie i Krakowie oraz całą otoczkę związaną ich powstaniem i produkcją jak np. ordynacje mennicze czy Traktat o biciu monety Decjusza. Wyznaczone są typy Pogoni, orłów oraz koron. Pokazane jest też dużo faktów z życia tego króla. Jest to troszkę nowatorskie podejście do tematu numizmatyki, gdyż jest to książka przeznaczona nie tylko dla znawców tego mennictwa czy nominału ale dla wszystkich, który chcieli by się z nim zapoznać. A temat jest przedstawiony w taki sposób, że po jej przeczytaniu można śmiało zacząć kolekcjonować opisane monety tego króla wiedząc jak to robić. Mam nadzieję, że spodoba Wam się taki sposób przedstawiania numizmatyki, czyli w zasadzie dla wszystkich, gdyż już pracuję nad drugą książką o groszach z mennicy toruńskiej, gdańskiej i elbląskiej. Dystrybucją książki zajmuje się wydawca, czyli Knight Press. Książka będzie wydana w twardej oprawie oraz na wspaniałym papierze. Knight Press wydał m. in. takie książki jak  "Gold ducats of The Netherlands, vol. 1",  "Studukatówka bydgoska 1621 Zygmunta III Wazy" czy "The Coinage Of Friesland" gwarantuje więc najwyższa jakość wydawniczą, dlatego musiałem postarać się o najwyższą jakość merytoryczną (inaczej nic z tego by nie wyszło  ;) ).
https://onebid.pl/pl/ksiazki-i-starodruki-grzegorz-romanczyk-grosze-glogowskie-i-krakowskie-zygmunta-i-starego-z-lat-1505-1548-krakow-2022/1487075?fbclid=IwAR2aiKYBqdl41ctN2clCBj4vjvUf8JuuhfTLhgTE_MJNi0-6sGjVRX7u_GY

Chciałbym również podziękować wielu osobom (również z tego forum) za pomoc przy realizacji tego projektu. Jeśli kogoś przez pomyłkę pominąłem z góry bardzo przepraszam.
Qui Non Proficit, Deficit.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopada 2022, 10:44:51 »
Wspaniała robota.

To zupełnie nie moje poletko, ale ogrom pracy i olśniewający efekt (sądząc po samych zdjęciach, z pewnością w "realu" pozycja prezentuje się jeszcze lepiej), zasługuje na słowa najwyższego uznania!

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopada 2022, 11:35:04 »
Piękne, piękne, piękne 👏👏👏
I akurat jak najbardziej moje poletko (zwłaszcza jeśli idzie o grosze głogowskie).

Gratulacje i ogromne podziękowania!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopada 2022, 13:26:54 »
Gratulowałem na fb, pogratuluję też tu :) Świetna robota!
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Listopada 2022, 14:01:05 »
Przyłączam się do gratulacji, ale powiem też - Dziękuję za tę pracę i wysiłek wydawniczy. Zygmunt Stary jest u mnie mocno pobocznym tematem, ale i tak odrobinę jest i takie publikacje mogą tylko pomóc zainteresowaniu omówionym mennictwem. Pięknie to się prezentuje. Brawo!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopada 2022, 14:31:53 »
Gratuluję Grzesiu!
Czekam niecierpliwie na moment, kiedy poznam Twoje dzieło! Znając fragmenty, wiem, że to będzie bestseler.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Listopada 2022, 19:03:56 »
Książka wygląda super, gratuluję :) przygodę z monetami starszymi niż II RP zaczynałem właśnie od Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Listopada 2022, 21:21:53 »
Gratuluję i chylę czoła, ogrom pracy. Okładka piękna, aż nie można wzroku oderwać, a temat powiązany z moimi zainteresowaniami. Książka wypełni kolejną lukę na rynku. Obowiązkowa w biblioteczce. Trzeba przyznać, że ten rok dla miłośników polski królewskiej jest bardzo udany. Najpierw szelągi Zygmunta III Wazy z mennicy wschowskiej, potem szóstaki Jana Kazimierza, a teraz jeszcze grosze Zygmunta Starego. Życzę owocnej pracy przy drugim tomie.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Listopada 2022, 00:54:25 »
Bardzo dziękuję za tak miłe komentarze. Mam nadzieję, że jeśli ta publikacja przypadkiem wpadnie w Wasze ręce spełni wszystkie oczekiwania w zakresie poruszonego tematu.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Grudnia 2022, 19:17:32 »
Dzisiaj jest rocznica wyboru Zygmunta Jagiellończyka na króla Polski. Wydawnictwo zrobiło mi wielką niespodziankę i udostępniło moją książkę do sprzedaży. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany to serdecznie zapraszam, gdyż jest bardzo niski nakład. Nie ilość a jakość.
https://zlotedukaty.pl/
Pozdrawiam serdecznie.
Qui Non Proficit, Deficit.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Grudnia 2022, 00:52:30 »
Zamówione :)

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Grudnia 2022, 03:03:10 »
Wydawnictwo "Złote dukaty" - pewnie żeby nikt broń Boże nie pomyślał, że mogłoby chodzić o dukaty z innych metali 🙂🙂🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Grudnia 2022, 07:43:57 »
Wydaje się, że chyba lepiej napisać złote dukaty. Mam zdjęcia takiego delikwenta, który bywa szelągiem lub srebrnym półdukatem :), a jest kopią półdukata z f po prawej stronie ogona orła
https://www.fortresscatalogue.com/coin_details.php?cat=1660PL01450
Pozdrawiam. zdzicho

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Grudnia 2022, 10:29:41 »
Wydaje się, że chyba lepiej napisać złote dukaty. Mam zdjęcia takiego delikwenta, który bywa szelągiem lub srebrnym półdukatem :), a jest kopią półdukata z f po prawej stronie ogona orła
https://www.fortresscatalogue.com/coin_details.php?cat=1660PL01450
Ale najważniejsze, że w trumnie....
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jaszun78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Grudnia 2022, 17:40:38 »
Wydawnictwo "Złote dukaty" - pewnie żeby nikt broń Boże nie pomyślał, że mogłoby chodzić o dukaty z innych metali 🙂🙂🙂

Dobry wieczór. Gdyby zerknąć na zakladkę Kontakt to możnaby się zorientować, że nazwa wydawnictwa to Knight Press  :) Zlotedukaty.pl to nazwa domeny.

 

R E K L A M A
aukcja monet