Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:28:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548  (Przeczytany 6177 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Grudnia 2022, 22:15:40 »
Niestety grosza Zygmunta III Wazy już nie posiadam ale dwa inne o których wspominasz mam. Poniżej zdjęcie porównawcze. A jeśli chodzi o grosze Wazy to trzeba pamiętać, że na przestrzeni jego panowania wielkość jak i rozmiar groszy uległ dużej zmianie. Wczesne grosze portretowe lub z koronami są większe i cięższe niż późniejsze grosiki z lat 1623-1627.

Może pomogę 🙂

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, bo bardziej chodziło mi, że w samej książce warto byłoby zamieścić takie porównanie. Byłby to świetny materiał poglądowy dla nieobeznanych osób. Swoją drogą możesz pomyśleć czy nie zrobić magnetycznej zakładki z wizerunkami groszy. Coś na zasadzie podobnej zakładki ze studukatówką. Niemniej dziękuję za zdjęcia różnych groszy. ;)

Jak w każdym nominale możemy znaleźć tzw. monety legendarne, które podobno ktoś widział lub gdzieś były lecz słuch i wizerunek ich zaginął. Ja bardzo sceptycznie podchodzę do tego tematu. W bliższych nam publikacjach często jako warianty podane są destrukty, monety wręcz wymyślone (zdj. 1)  lub rysunki monet są tak niedokładne, iż nie ma możliwości przypisania im realnych numizmatów. We wcześniejszych książkach, szczególnie XIX wiecznych rysunki monet są wykonane bardzo starannie i bez problemu możemy przypisać im realne warianty (zdj. 2), lecz w tych czasach kiedy te monety były rysowane, były one uznawane za unikaty.

Stara literatura, szczególnie katalogi dawnych aukcji to duże źródło wiedzy. Niestety rzadko, które monety były pokazane na rysunkach. W pełni się zgadzam, że należy ostrożnie podchodzić do pewnych opisów, które często są błędnie odczytanym zapisem legendy. Dotyczy to jak wspomniałeś destruktów, ale też niedobicia.

Czy w rozdziale „Fałszerstwa groszy” omawiasz tylko falsy z epoki? Czy podejmujesz też temat współczesnych falsyfikatów?
Norbert

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Grudnia 2022, 22:54:49 »
Czy w rozdziale „Fałszerstwa groszy” omawiasz tylko falsy z epoki? Czy podejmujesz też temat współczesnych falsyfikatów?
Jeśli chce się w miarę dobrze opracować temat nie można pominąć współczesnych falsyfikatów. W czasach Zygmunta Starego bito bardzo duże ilości monety fałszywej dwojakiego rodzaju. Było to działanie na szkodę emitenta. Natomiast współczesne falsyfikaty są tworami na szkodę kolekcjonerów. Trzeba takie rzeczy nagłaśniać.
Jeśli chodzi o zakładkę magnetyczną to niestety nie ma takowej przy tej książce, lecz......
mam nadzieję, iż uda nam się dołączyć pewną fajną niespodziankę. Niestety jak narazie mam tylko taką nadzieję, więc żeby nie zapeszyć więcej nic nie zdradzę.
Qui Non Proficit, Deficit.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Grudnia 2022, 05:58:17 »
Wciąż jakoś trudno jest mi pogodzić się z nową modą dotyczącą posługiwania się terminem "grosze krakowskie"... Wychowałem się w czasach, kiedy określano tak wyłącznie słynne grosze Kazimierza Wielkiego. Dla późniejszych władców konsekwentnie używano terminu "grosze koronne" - dla odróżnienia od litewskich i tych z mennic miejskich - toruńskich, gdańskich, elbląskich etc. Aktualna ewolucja nie ma w sobie naturalnie nic nielogicznego - w końcu niezaprzeczalnym faktem jest, że dane monety bito w Krakowie. Ale konserwatywnemu numizmatykowi, jakim najwyraźniej jestem, trochę ciężko jest się z tą tendencją zaprzyjaźnić... 🤔
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Grudnia 2022, 12:05:26 »
Jeśli chce się w miarę dobrze opracować temat nie można pominąć współczesnych falsyfikatów. W czasach Zygmunta Starego bito bardzo duże ilości monety fałszywej dwojakiego rodzaju. Było to działanie na szkodę emitenta. Natomiast współczesne falsyfikaty są tworami na szkodę kolekcjonerów. Trzeba takie rzeczy nagłaśniać.

Dziękuję za udostępniony przykład. Niestety nasza pasja jest obarczona ryzykiem fałszerstw. Masz rację, że należy o nich wspominać.
Czy falsyfikaty z epoki to tylko posrebrzane monety? Czy może istnieją też bardziej zaawansowane podróbki?
W ogóle jak oceniasz to zagadnienie w kontekście swojego zbioru. Czy takie monety też zbierasz?

I jeszcze jedno pytanie. Czy w trakcie kwerend natrafiłeś na przedziurawione monety? Czy to był spory odsetek, czy raczej pojedyncze sztuki?

Norbert

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Grudnia 2022, 13:25:14 »
Wciąż jakoś trudno jest mi pogodzić się z nową modą dotyczącą posługiwania się terminem "grosze krakowskie"... Wychowałem się w czasach, kiedy określano tak wyłącznie słynne grosze Kazimierza Wielkiego. Dla późniejszych władców konsekwentnie używano terminu "grosze koronne" - dla odróżnienia od litewskich i tych z mennic miejskich - toruńskich, gdańskich, elbląskich etc. Aktualna ewolucja nie ma w sobie naturalnie nic nielogicznego - w końcu niezaprzeczalnym faktem jest, że dane monety bito w Krakowie. Ale konserwatywnemu numizmatykowi, jakim najwyraźniej jestem, trochę ciężko jest się z tą tendencją zaprzyjaźnić... 🤔
Trudno mówić tutaj o nowej modzie a o tym co się czyta i co się pamięta. Nazewnictwo grosz koronny lub grosz krakowski jest w pełni poprawne w stosunku do Kazimierza Wielkiego jak i Zygmunta Starego. W publikacjach XIX wiecznych naprzemiennie stosowano to nazewnictwo dla tych numizmatów. Równie dobrze mogłem je określić jako grosze draporate ale niestety nikt by nie wiedział o co mi chodzi. Żeby połączyć nazwę grosz draporaty z groszem koronnym w odniesieniu do Zygmunta Starego przytoczę przypis z „Biblioteki warszawskiej” Tom 3 Warszawa 1847 rok.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2022, 13:54:08 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Grudnia 2022, 13:43:33 »
Czy falsyfikaty z epoki to tylko posrebrzane monety? Czy może istnieją też bardziej zaawansowane podróbki?
W ogóle jak oceniasz to zagadnienie w kontekście swojego zbioru. Czy takie monety też zbierasz?
Wszystkie falsyfikaty epokowe były posrebrzane. Do dzisiaj na niewielu monetach pozostało srebrzenie, gdyż podły stop metali pod tym srebrzeniem powodował korozję podpowierzchniową i srebrzenie się łuszczyło lub odpadało. Co do jakości nie wypowiem się na tym forum, gdyż zdradził bym rozdział o fałszerstwach ze swojej książki (zainteresowanych zapraszam do zapoznania się w niej z tym rozdziałem ;) ). Oczywiście zbieram falsyfikaty z epoki, dla mnie jest to bardzo ważna rozbudowa mojego zbioru. Lecz zbieram TYLKO falsy z epoki, pomijam kopie i falsyfikaty współczesne.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Grudnia 2022, 13:51:32 »
Czy w trakcie kwerend natrafiłeś na przedziurawione monety? Czy to był spory odsetek, czy raczej pojedyncze sztuki?
Bardzo ciekawe pytanie. Nie ma dziurawych monet Zygmunta Starego, tzn. są pojedyncze sztuki lub niewielki odsetek fałszerstw ale w tym przypadku było to spowodowane wymogiem zaznaczenia fałszywej monety. Jeśli już jest dziurka na oryginalnej monecie to jest ona umiejscowiona tak aby orzeł lub popiersie mogło służyć jako ozdoba, np. medalik. Ale w porównaniu z dziurawymi monetami innych królów, w szczególności Zygmunta III Wazy, na monetach Zygmunta Starego dziurki w zasadzie nie występują.
Qui Non Proficit, Deficit.

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Grudnia 2022, 14:26:56 »
Proszę powiedzieć, czy książka została/zostanie rozesłana do jakichś bibliotek, by mogła dotrzeć do szerszego grona odbiorców, czy dostęp wyłącznie poprzez sklep i zakup?

I drugie, bardziej prywatne pytanie, jest szansa na zdobycie książki z autografem?
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Grudnia 2022, 14:36:29 »
Proszę powiedzieć, czy książka została/zostanie rozesłana do jakichś bibliotek, by mogła dotrzeć do szerszego grona odbiorców, czy dostęp wyłącznie poprzez sklep i zakup?

I drugie, bardziej prywatne pytanie, jest szansa na zdobycie książki z autografem?
Książka będzie wysłana do bibliotek w Polsce zgodnie z wymogami prawnymi.
Oczywiście można mieć autograf nawet z dedykacją imienną jeśli ktoś sobie takową życzy. Trzeba tylko w trakcie zakupu na stronie wydawcy wpisać w wiadomości, iż wyraża się taką ochotę.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2022, 15:28:35 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Grudnia 2022, 14:40:32 »
Wszystkie falsyfikaty epokowe były posrebrzane. Do dzisiaj na niewielu monetach pozostało srebrzenie, gdyż podły stop metali pod tym srebrzeniem powodował korozję podpowierzchniową i srebrzenie się łuszczyło lub odpadało. Oczywiście zbieram falsyfikaty z epoki, dla mnie jest to bardzo ważna rozbudowa mojego zbioru.

To zrozumiałe, że nie oczekuję wstawienia całego rozdziału. W końcu katalog zamówiony i na pewno dokładnie z nim się zapoznam :)
Pytałem o falsyfikaty z epoki, bo tego tematu nie znam jeśli chodzi o Zygmunta I Starego. Przy kolejnym władcy bardzo sporadycznie, ale pojawiły się fałszerstwa ze srebra. Tylko oczywiście o zaniżonej próbie.

Czy w trakcie kwerend natrafiłeś na przedziurawione monety? Czy to był spory odsetek, czy raczej pojedyncze sztuki?
Bardzo ciekawe pytanie. Nie ma dziurawych monet Zygmunta Starego, tzn. są pojedyncze sztuki lub niewielki odsetek fałszerstw ale w tym przypadku było to spowodowane wymogiem zaznaczenia fałszywej monety. Jeśli już jest dziurka na oryginalnej monecie to jest ona umiejscowiona tak aby orzeł lub popiersie mogło służyć jako ozdoba, np. medalik. Ale w porównaniu z dziurawymi monetami innych królów, w szczególności Zygmunta III Wazy, na monetach Zygmunta Starego dziurki w zasadzie nie występują.

Posiadam jednego przedziurawionego grosza toruńskiego. Przedziurawiony od strony rewersu. Wlot pod lewym skrzydłem orła, a wylot na awersie w lewym boku korony. Czyli jako ozdoba portret "wisiałby" krzywo, a orzeł do góry nogami ;)
Temat jest interesujący, bo pokazuje, że w tamtym okresie nie było "mody" na dziurawienie. Może wynikało to faktycznie z mniejszej ilości ozdób (bransoletki, paski, łańcuszki) lub z większego zaufania do jakości monet. Chociaż może też być inny powód. Po prostu grosze tego władcy w mniejszym stopniu były wywożone, znajdowały się w obiegu poza granicami kraju.

Tak przy okazji wstawię zdjęcie z aukcji XIX wiecznego stalorytu przedstawiającego medal z 1527 r. wym. arkuszy ok. 240x295 mm, 215x270 mm. Cena sprzedaży 110 zł z opłatami.

 
staloryt.jpgGrosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548


Moim zdaniem przy okazji zajmowania się numizmatyką, warto zainteresować się starą literaturą, rycinami, mapami.
Norbert

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Grudnia 2022, 14:56:23 »
Posiadam jednego przedziurawionego grosza toruńskiego. Przedziurawiony od strony rewersu. Wlot pod lewym skrzydłem orła, a wylot na awersie w lewym boku korony.

Moim zdaniem przy okazji zajmowania się numizmatyką, warto zainteresować się starą literaturą, rycinami, mapami.
Jedną z ozdób z monet były łańcuszki, przedziurawiało się monety z boku i łączono. Mogły stanowić ozdobę np. przy sukniach cygańskich, ale również łączono tak łańcuchy monet na wiano.
Literatura jest jednym z najważniejszych materiałów poznawczych. I nie tylko książki ale encyklopedie, gazety czy właśnie opisy kolekcji lub katalogi. Moja praca na tą książką trwała ponad 8 lat. Wiele osób z tego forum dobrze to wie, gdyż nieraz przez te lata kontaktowałem się z nimi. Moim ulubionym okresem literackim jest XIX wiek, wtedy powstawały naprawdę wartościowe i niezwykle ciekawe publikacje. Często zajmujące się bardzo szczegółowo niewielkim fragmentem historii. Do tego ryciny monet są o wiele bardziej dokładne i odpowiadające oryginałom niż w publikacjach XX wiecznych. A materiały o mennictwie Zygmunta Starego jak i o nim samym gromadzę namiętnie do dzisiaj. Moja biblioteka wydawnictw ksiązkowych jak i publikacji cyfrowych to już kilkaset pozycji.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Grudnia 2022, 15:14:56 »
A to jest najstarsza książka którą posiadam (niestety w wersji cyfrowej) w której wspomina się o mennictwie Zygmunta Starego.
Jan Herburt Statuta y przywileie koronne z łacińskiego ięzyka na polskie przełożone, nowym porządkiem zebrane y spisane Kraków 20 IV 1570 drukarnia Mikołaia Szarffenberga
Qui Non Proficit, Deficit.

jaszun78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Grudnia 2022, 15:33:15 »
Odnośnie tego XIX-wiecznego stalorytu przedstawiającego medal z 1527 r. - mogę prosić link do tej aukcji?

Gdyby ktoś miał podobne fanty na sprzedaż, proszę o kontakt na priv.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Grudnia 2022, 16:15:22 »
Odnośnie tego XIX-wiecznego stalorytu przedstawiającego medal z 1527 r. - mogę prosić link do tej aukcji?

Oczywiście to żadna tajemnica.
 
https://onebid.pl/pl/grafika-i-rysunek-zygmunt-i-stary-1467-1548-krol-polski-staloryt-przedstawiajacy-medal-z-1527-r-awers-i-rewers-z-okazji-przylaczenia-mazowsza-do-korony-i-60-rocznicy-urodzin-wladcy/1380420

Uważam, że połączenie monety ze starą, oryginalną ryciną ma w sobie coś magicznego. Szczególnie wieczorem przy lampce. Zresztą warto pamiętać, że rytownicy stempli korzystali z portretów władcy. Dlatego świetnym dopełnieniem naszej pasji jest rycina króla lub miasta.
Poniżej Kraków z czasów okupacji przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie. Wokół trwa oblężenie wojsk polskich i austriackich.
Cytuj
oprac. włoski inżynier wojskowy Isidoro Affaitati, pochodzi z: Galeazzo Gualdo Piorato, Historia di Leopoldo Cesare: continente le cose più memorabili successe in Europa, dal 1656. sino al 1670, Wiedeń 1670; miedz. kolor., st. db., przycięte boczne marginesy, na dole drobne rozdarcie; wym.: 375x305 mm; Craccouia Assediata dall Armi Imperiali et Polacche presa nel mese d’Agosto l’anno 1657.

 
Kraków oblężenie przez wojska polskie i autriackie.jpgGrosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548


Proszę sobie wyobrazić jak fajnie wyglądałby ten plan z kilkoma szelągami, ortami Jana Kazimierza ;)

Przepraszam autora wątku, że trochę odbiegam od sedna tematu. Ale dziś uczestniczyłem w aukcji i chcąc naświetlić moje podejście do numizmatyki. To, że w ramach pasji interesuje mnie nie tylko konkretna literatura, ale też XVI-XVII wieczne ryciny przestawiające miasta.

Literatura jest jednym z najważniejszych materiałów poznawczych. I nie tylko książki ale encyklopedie, gazety czy właśnie opisy kolekcji lub katalogi. Moja praca na tą książką trwała ponad 8 lat. Wiele osób z tego forum dobrze to wie, gdyż nieraz przez te lata kontaktowałem się z nimi. Moim ulubionym okresem literackim jest XIX wiek, wtedy powstawały naprawdę wartościowe i niezwykle ciekawe publikacje. Często zajmujące się bardzo szczegółowo niewielkim fragmentem historii. Do tego ryciny monet są o wiele bardziej dokładne i odpowiadające oryginałom niż w publikacjach XX wiecznych. A materiały o mennictwie Zygmunta Starego jak i o nim samym gromadzę namiętnie do dzisiaj. Moja biblioteka wydawnictw ksiązkowych jak i publikacji cyfrowych to już kilkaset pozycji.

Podoba mi się Twoje podejście, chęć zgłębiania starej literatury. I w pełni się zgadzam, że wydania XIX wiecznych czasopism zawierają mnóstwo interesującego materiału. O dziwo, często zapomina się o tym, bo bardziej skupiamy się na ostatnich pracach.
Norbert

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze głogowskie i krakowskie Zygmunta I Starego z lat 1505-1548
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Grudnia 2022, 16:24:12 »
Przepraszam autora wątku, że trochę odbiegam od sedna tematu. Ale dziś uczestniczyłem w aukcji i chcąc naświetlić moje podejście do numizmatyki. To, że w ramach pasji interesuje mnie nie tylko konkretna literatura, ale też XVI-XVII wieczne ryciny przestawiające miasta.
Nie ma najmniejszego problemu, bardzo sobie cenię rozmowy na wysokim poziomie. Szczególnie w tematach, które mnie bardzo interesują. Dlatego mam pewne pytanie. Aktualnie poszukuję rycin, rysunków lub jakichkolwiek materiałów graficznych (mapy, drzeworyty itp.) przedstawiających XVI wieczny Gdańsk, Toruń czy Elbląg. Czy masz może takie w swoich zbiorach?
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet