Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:58:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)  (Przeczytany 19688 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« dnia: 09 Grudnia 2022, 02:18:18 »
Na chwilę obecną w całym dziale "Pieniądz w Polsce >> pod zaborami" najbardziej aktywny wątek ma 28 odpowiedzi. 

Rozkręćmy dłuższy bazując na fenigach Królestwa Polskiego.

Cztery nominały, dwa roczniki, z boku temat może wydawać się nudny.  Pokażmy, że jest inaczej!

Zachęcam do pokazywania monet własnych i tych znalezionych w sieci, które się w jakiś sposób spodobały.

Mam nadzieję na liczne chwaliposty, ciekawostki i dyskusję.  :)


Zacznę od monety, która zaimponowała mi na tyle, że powinna świecić w ciemności przez czas spędzony pod lampami obok aparatu. ;)

Opis to jeden do jednego 'kopiuj, wklej' z okresu szczytu fascynacji tym krążkiem.  Napisany zaraz po zakupie w 2013 roku. 
Ewentualne potyczki merytoryczne biorę na klatę.  Tak mi się kiedyś wytłumaczyło powstanie efektownego destruktu rzadszej odmiany dyszki. 
Jedna z ulubionych monet do dzisiaj.

 
PW0218MyV.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

 
PW0218rMyV-3.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

 
PW0218rMyV-2.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

 
PW0218aMyV-2.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)


Cytuj
Królestwo Polskie 1917 10 fenigów - legenda otokowa dotyka obrzeża. (Napis Blisko Obrzeża - NBO)

Odmiana z węższą podstawą, i krótkim, prostym daszkiem jedynki w nominale. Rewers minimalnie obrócony względem awersu; skrętka.

Wybita zmasakrowanym stemplem. Na rewersie olbrzymie pęknięcie z przesunięciem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że część obrzeża przesunęła się ku środkowi krążka, pozostawiając obrzeże monety wybite prawie na równo z polem.
Jednak ciężko sobie wyobrazić w jaki sposób wklęsła część stempla zamieniła się miejscami z wypukłą, żeby osiągnąć ten efekt. Na dodatek górne części liter legendy też są wybite z przesunięciem. Niemożliwe, aby elementy graficzne zamieniły się miejscami na stemplu.

W rzeczywistości odłamał się prostokątny kawałek stempla i moneta została wybita kiedy ten odłamek oddalał się od reszty. W rezultacie na brzegu krążka odbiły się górne części liter legendy, a przerwa między odłamkiem a stemplem właściwym była na tyle szeroka, aby dać złudzenie przemieszczenia obrzeża. Oddalający się skrawek przyciskany był do krążka tylko po stronie od wewnątrz. W rezultacie w tym rejonie monety nadal jest widoczne cieniutkie, podniesione obrzeże.

Pęknięcie stempla musiało powstawać dużo wcześniej przed wybiciem tego egzemplarza; rozciąga się od daty prawie do końca słowa "królestwo". Widoczne są też odpryski wzdłuż pęknięcia. Odprysk na stemplu staje się wypukłością na monecie. Niektóre wykruszone skrawki metalu zostały spojone ze stemplami i odbiły się na monecie w postaci drobnych wklęsłości. Efekt tego jest wyraźnie widoczny na obu stronach monety, przykładowo w oczku zera nominału.

Moneta wyraźnie wybita w końcowej fazie eksploatacji stempla, jak nie ostatnia, to na pewno jedna z ostatnich. Prawdopodobieństwo istnienia podobnych spod tej samej pary stempli jest znikome.

Jeżeli macie podobne, jakichkolwiek nominałów i epok, proszę o kontakt. Chętnie popatrzę na Wasze.

Kto następny?  :)

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Grudnia 2022, 12:25:12 »
1 fenig 1917 z mojego zbioru. Na reversie dwie rgularne nawiercenia/dziury. Po co ktos mial go nawiercac? Chyba sie przeniesiemy z "Gratki" na ten post. Gratka wyszla juz poza temat ;D

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Grudnia 2022, 12:58:23 »
Według mnie to nie są nawiercenia lecz wżery-efekt korozji.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Grudnia 2022, 14:27:55 »
Też sądzę, że to sprawka korozji.


Jednofenigówki, to zagadka - nie ma ich w rozporządzeniu z 23 kwietnia 1917. W katalogu Jaegera też zwrócono na to uwagę, dodając, że jedynki wprowadzono później, ale bez żadnych dodatkowych informacji.
Czy ktoś z Was natrafił na jakikolwiek ślad jakiegokolwiek oficjalnego dokumentu dekretującego ten nominał?


I mała ciekawostka z mojego zbiorku.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Grudnia 2022, 14:36:01 »
Nie wiem o rozporzadzeniu, ale pare dni temu wyczytalem gdzies na niemieckich stronach, ze byly monetami pröbnymi i nie zostaly do polski dostarczone, tylko zmagazynowane w mennicy. Spröbuje te strony odnalezc.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Grudnia 2022, 14:41:38 »
Według mnie to nie są nawiercenia lecz wżery-efekt korozji.
Tez poczatkowo tak myslalem, ale nawiercenia wydaja sie byc bardzo regularne- choc to tez mnie nie fascynowalo, az do czasu zobaczenia innej monety z prawie identycznymi znakami i prawie w tym samym miejscu.. Niestety nie skopiowalem zdjecia.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Grudnia 2022, 15:50:28 »
Znalazlem podobnego feniga z 1917 z podobnymi wzerkami/nawierceniami jak w moim. Przypadek?. Z drugiej strony wyczytalem o monetach z "brandschutt stuttgarter Münzstätte" ze monety z tego pozaru maja dziury , ale mennica zaprzeczyla celowym zniszczeniu monet.

eb121364

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Grudnia 2022, 18:30:59 »
 Dziesiątka , nazywam ją  "edycją dolarową " z widocznych względów  . Nie tak atrakcyjna jak jednofenigówki  , ale niech i moja skromna dyszka pogrzeje się w ich blasku . Czy to odmiana z napisem bliżej obrzeża ? Dziękuję .
« Ostatnia zmiana: 10 Grudnia 2022, 10:35:41 wysłana przez eb121364 »
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Grudnia 2022, 19:54:31 »
Rzeczywiscie dolaröwka  ;)

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Grudnia 2022, 20:00:32 »
Czy to odmiana z napisem bliżej obrzeża ?[/quote]

Tak - Ch.1.3.1b

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Grudnia 2022, 03:24:34 »
Z tej strony głos za korozją jako powód dziurek na jedynce 1917.
Rzadka moneta. Jedna z niewielu znanych!
Ciekawią mnie okoliczności pozyskania.

Moja podniszczona na tyle, że walka na eBay'u nie była ciężka. Cała impreza z wysyłką kosztowała około 30 zł.  Myślę, że sprzedawca nie wiedział co ma, a polujący nie zauważyli. W aukcji mogła być opisana jako 1918, ale nie pamiętam i nie zanotowałem.
Sam nie byłem pewien czy to oryginalna 1917 dopóki Pan Jerzy nie potwierdził.

 
1PW0492MyV.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)


Bawi zbieg okoliczności gdzie rdza tworzy ciemniejszą siódemkę obok szczątków prawdziwej:
 
2PW0492r - Copy.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

 

Panie Jerzy, jestem za leniwy na prawdziwą numizmatykę. Kolekcjonerstwo zaspokaja.  O rozporządzeniach nie wiem nic.  Domyślam się, że dokumenty po niemiecku, to zupełnie odpadam. :)
Proszę jednak nie stronić od tego typu tematów w naszym wątku. Wszystko interesujące.


Nietrafiona jedynka fajna!


Uśmiałem się z dyszki z "edycji dolarowej".
Poza schizofrenią, monetka ma legendę otokową bliżej obrzeża w wartiancie z prostym, krótkim daszkiem i wąską podstawą jedynki nominału. Numer katalogowy jak napisał kolega behemot.

Inny wariant 10 fenigów 1917 NBO (1.3.1.a) wygląda tak:
   
3PW0379MyV.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

Na egzemplarzu widać liczne pęknięcia stempla, ślady czyszczenia stempla, wykruszenie i niedobicia.


Dla osób nowych w temacie, warto wspomnieć na początku wątku, katalog o którym mowa to Specjalizowany Katalog Monet Polskich - Królestwo Polskie 1917-1918 autorstwa Jerzego Chałupskiego. Na tą chwiłę w wydaniu czwartym. 
Jeżeli fenigi interesują, publikację można kupić za kilka złotych w formacie PDF od autora. Polecam.


Dzisiaj dokładam jeszcze ładnie zachowane dyszki 1917 z legendą otokową oddaloną od obrzeża.  To te bardziej pospolite.

Wariant z opuszczonymi piórami orła:
   
4PW0156MyV.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

Dodatkwy smaczek to zdublowanie rysunku awersu.  Widoczne ślady po czyszczeniu stempla, dobrze zachowana warstwa ocynkowania powierzchni (monety są żelazne).

Wariant z nastroszonymi piórami orła:
   
5PW0594MyV.jpgCiekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)

Ładnie zachowana, ale w miejscach niedobita.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudnia 2022, 03:43:43 wysłana przez ivanpawel »

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Grudnia 2022, 04:30:42 »
... Z drugiej strony wyczytalem o monetach z "brandschutt stuttgarter Münzstätte" ze monety z tego pozaru maja dziury , ale mennica zaprzeczyla celowym zniszczeniu monet.

Wżery na jedynkach 1917 są inne od tylko zardzewiałych.

Czy informacje dostępne w internecie? Mogę namiary?


Specjalizowany Katalog wspomina o skorowidzu i katalogu aukcyjnym Chomińskiego. Czy to istnieje w internecie? (znalazłem notowania kopii fizycznych o które była walka, do biblioteczki raczej nie dołączą). Macie może skany stron?


 
« Ostatnia zmiana: 10 Grudnia 2022, 04:58:12 wysłana przez ivanpawel »

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Grudnia 2022, 10:44:59 »

Cytuj
Czy informacje dostępne w internecie?

Mogę namiary?
https://www.numismatikforum.de/viewtopic.php?f=18&t=49626&p=417714&hilit=1+fenig#p417714

Informacje z innego forum teoretycznie nieoficjalne, podaje autor( Mynther) jako zrödlo Schaaf str.14-15. A przytoczony przezemnie fragment brzmi w org. tak (Tlumaczenie po nim ):" Es kommen Proben vor, die nicht nur Schmelzspuren, sondern auch Löcher aufweisen, was nur durch die Einwirkung von Säure und Kalk erklärlich ist. Eine absichtliche Zerstörung, wie teilweise vermutet wurde, hat nach Auskunft der Staatlichen Münze Stuttgart nie stattgefunden. "

"Istnieją próbki, które nie tylko wykazują ślady topnienia, ale także dziury, co można wytłumaczyć jedynie działaniem kwasu i wapna. Według informacji Mennicy Państwowej w Stuttgarcie celowe zniszczenie, jak czasem przypuszczano, nigdy nie miało miejsca. "

Cytuj
Sam nie byłem pewien czy to oryginalna 1917 dopóki Pan Jerzy nie potwierdził.

Na pewno nie mozna bylo orginalnosci stwierdzic po 7 w roku ;), ale wyrazne potwierdzenie mozna bylo widac po podstawie 1 jako nominalu, cienkiego napisu FENIG, ksztalcie G w fenig , no i prawej gwiazdki z pozostalosci roku. Wystarczajace dowody orginalnosci. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 10 Grudnia 2022, 10:53:06 wysłana przez behemot »

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Grudnia 2022, 10:57:56 »
Cytuj
Czy ktoś z Was natrafił na jakikolwiek ślad jakiegokolwiek oficjalnego dokumentu dekretującego ten nominał?

Kasa pzyczkowa miala prawo wydawac banknoty, to moze w pözniejszym czasie mogla zamöwic tez bezposrednio monety zdawkowe ?
Moze tu  ( dokumentach kasy) tkwi gdzies pisemne potwierdzenie 1 fenigöweg ? Takia luzna mysl. Pozdrawiam

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Grudnia 2022, 19:23:18 »
Dzięki! (i też dzięki współczesnej technologii. Można czytać niemiecki bez znajomości niemieckiego ;))

Autor wątku pokazuje fajną niedobitkę.

 

R E K L A M A
aukcja monet