Aktualności:

• 28 Lutego 2024, 15:58:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)  (Przeczytany 18249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
Odp: Ciekawe fenigi - Królestwo Polskie (1917-18)
« Odpowiedź #195 dnia: 28 Listopada 2023, 06:40:40 »
Niemcy tak mają, że często nie wysyłają do Polski ... bo NIE :-) Na szczęście mam siostrę w Hamburgu.

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
« Odpowiedź #196 dnia: 29 Listopada 2023, 22:06:19 »
No stało się to na co czekałem:  "OneBid - lot 312 Królestwo Polskie, 5 fenigów 1918 FF, mennicze" . Od zawsze byłem "antypudełkowcem", ale wynik tej pozycji odbiera mi wiarę w rozsądek zbieraczy monet ( świadomie nie używam słowa "kolekcjonerów" bo ci zbieraja monety, a nie numerki :-) )

Chalupski

• Gaduła
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
« Odpowiedź #197 dnia: 30 Listopada 2023, 09:55:33 »
O!!!!
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
10 fenigów 1917 - wybite na krążku 5-fenigówki
« Odpowiedź #198 dnia: 24 Grudnia 2023, 21:15:39 »
Nietypowy prezent - bo musiałem go sobie kupić - dzisiaj dotarł. Stwierdzam ze świąteczną  powagą: było warto.
To rzeczywiście odbitka na krążku 5-fenigówki - stan rewelacja: piękna grafitowa patyna, połysk na całej powierzchni + brak śladów obiegu.
Pozdrawiam ( J.Chałupskiego w szczególności ).
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2023, 21:31:36 wysłana przez Coins_4_U »

Chalupski

• Gaduła
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
Odp: 10 fenigów 1917 - wybite na krążku 5-fenigówki
« Odpowiedź #199 dnia: 24 Grudnia 2023, 22:24:49 »
Nietypowy prezent - bo musiałem go sobie kupić - dzisiaj dotarł. Stwierdzam ze świąteczną  powagą: było warto.
To rzeczywiście odbitka na krążku 5-fenigówki - stan rewelacja: piękna grafitowa patyna, połysk na całej powierzchni + brak śladów obiegu.
Pozdrawiam ( J.Chałupskiego w szczególności ).
Piękna sztuka.
Cieszę się, że za kilka dni będę mógł ją zobaczyć na żywo.
Pozdrowienia
Jurek

Jurek

behemot

• Stały bywalec
  • Ja, biedny facet.
Odp: 10 fenigów 1917 - wybite na krążku 5-fenigówki
« Odpowiedź #200 dnia: 27 Grudnia 2023, 14:24:46 »

Gratulacje ! jezeli dobrze sobie przypominam, takze chcialem ja miec- z drugiej strony , na aukcjach juz od dluzszego czasu pojawily sie niewybite krazki 5 cio fenigöweg. Czy to ma z ta 10 cos wspölnego ? Pozdrawiam !
https://www.ebay.de/itm/256048622379?hash=item3b9dafeb2b:g:TNkAAOSw-DhkP5Xe

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
« Odpowiedź #201 dnia: 27 Grudnia 2023, 16:22:17 »
Co blanków monet 5-fenigowych, to rzeczywiście ostatnio na eBay`u wysypało się ich trochę. Sęk w tym, że nie ma pewności, że to krążki od monet z emisji dla tzw. "Królestwa Polskiego" - równie dobrze mogą to być krążki dla regularnej emisji 5-fenigówek dla Rzeszy Niemieckiej.
Jeśli chodzi o moją 10-fenigowkę  wybitą na krążku monety 5-fenigowej to mamy do czynienia z autentycznym i jednocześnie bardzo rzadkim błędem menniczym.

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
« Odpowiedź #202 dnia: 31 Grudnia 2023, 18:34:07 »
Na koniec roku trafiło mi się kilka ciekawych monet Królestwa Polskiego - w tym taka 20-fenigówka z 1917 roku. Od razu zwróciła moją uwagę z uwagi na odmienny krój cyfr rocznika. Byłoby wspaniale, gdyby .... nie jej waga: 4,69 gr.

behemot

• Stały bywalec
  • Ja, biedny facet.
« Odpowiedź #203 dnia: 01 Stycznia 2024, 13:34:29 »
Monety KP znane sa z duzych röznic wagowych wystepujacych w röznych nominalach. U mnie 20 Fen. wachaja sie miedzy 3,96- 4,08 g. Ale dla poröwnania mialem tylko 8 monet. Mam 10 cio fenigöwke ktöra jest magnetyczna i wazy 4,47 g. inna 10 fenigöwka z nadwaga ( 4,83) jest falszerstwem, ale jest niemagnetyczna. Przypuszczam, ze w przypadku 20 F. mogly tez sie zdarzyc duze odchylki w monetach magnetycznych.

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
« Odpowiedź #204 dnia: 01 Stycznia 2024, 14:17:54 »
Ta 20-fenigowka jest magnetyczna , natomiast krój cyfr daty jest zdecydowanie odmienny od egzemplarzy dotychczas przeze mnie spotykanych - cyfra "7" zwłaszcza.
Znane są 5-fenigówki z dwoma wariantami cyfr w roczniku 1917 gdzie cyfra "7" jest także zdecydowanie odmienna.

eb121364

• Użytkownik
  • **
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
« Odpowiedź #205 dnia: 01 Stycznia 2024, 18:35:45 »
W zeszłym roku kupiłem sporo monet KP i naprawdę dużo jest maleńkich różnic czy to w kroju cyfr daty , gwiazdek czy liter we wszystkich nominałach  . Zastanawiałem się czy nie dokupić do zbioru te wszystkie monety z niewielkimi różnicami a jest tego sporo . Szczerze mówiąc przerosło mnie to , tyle tego jest że odpuściłem , a przyglądam się praktycznie każdej "nowej" monecie która pojawi się na allegro , czy np. Numimarkecie . I cały czas mam nadzieję że pojawi się na tyle odmienna od reszty  np. dziesiątka  by można uznać że jest nowa odmianą :D
 Dochodzę do wniosku iż każdy stempel miał pewne różnice i dziś mamy to co widać . Co do tej monety , może p. Jerzy zechciałby zerknąć i coś napisać ?
Ps. Pozdrawiam w Nowym Roku - 2024 !  ;D
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

Coins_4_U

• Użytkownik
  • **
  • Memento mori
« Odpowiedź #206 dnia: 01 Stycznia 2024, 19:08:32 »
J.Chałupski widział tę monetę - w jego ocenie to fałszerstwo z epoki. Ja tej pewności nie mam.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2024, 19:29:45 wysłana przez Coins_4_U »

Chalupski

• Gaduła
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
« Odpowiedź #207 dnia: 01 Stycznia 2024, 19:12:02 »
Co do tej monety , może p. Jerzy zechciałby zerknąć i coś napisać ?

Obecny!

Miałem tę monetę w rękach. Mogłem ją obejrzeć przez lupę, a nie tylko na zdjęciach.
Moim zdaniem - i powiedziałem to właścicielowi - to odlew.
Bardzo dobry odlew, jak myślę wykonany przez kogoś zajmującego się zawodowo odlewami żeliwnymi.
Da się tą techniką i z tego materiału wykonywać niezłe kopie numizmatów, vide dziewiętnastowieczne kopie medali królewskich.
Jurek

eb121364

• Użytkownik
  • **
  • Miserere mei deus
  • Zainteresowania: Obieg- od zaborów do dziś .
« Odpowiedź #208 dnia: 01 Stycznia 2024, 19:46:15 »
Tylko po co ? Tę monetę kupimy na allegro przy odrobinie szczęścia w okolicach nawet 10 - 15 zł . Gdzie jest sens fałszowania monet tej wartości dzisiaj , jak i w epoce ? To jest pytanie ! Nie kwestionuję tutaj Pana oceny , bo monety nie miałem w rękach , ale zaskoczył mnie Pan tym stwierdzeniem że to fałszerstwo , bo wygląda dobrze .
Chyba że to przygotówka przed puszczeniem na rynek większej ilości fałszywek ? Od razu przypomniały mi się "Osty" zza wschodniej granicy , te sprzed paru lat .
Pozdrawiam - Edward Banaśkiewicz

Chalupski

• Gaduła
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
« Odpowiedź #209 dnia: 01 Stycznia 2024, 19:58:54 »
Tylko po co ? Tę monetę kupimy na allegro przy odrobinie szczęścia w okolicach nawet 10 - 15 zł . Gdzie jest sens fałszowania monet tej wartości dzisiaj , jak i w epoce ? To jest pytanie ! Nie kwestionuję tutaj Pana oceny , bo monety nie miałem w rękach , ale zaskoczył mnie Pan tym stwierdzeniem że to fałszerstwo , bo wygląda dobrze .
Chyba że to przygotówka przed puszczeniem na rynek większej ilości fałszywek ? Od razu przypomniały mi się "Osty" zza wschodniej granicy , te sprzed paru lat .
Fałszerstwo z epoki, na szkodę emitenta.
Myślałem, że to jasne.

Jurek

R E K L A M A
aukcja monet