Aktualności:

• 19 Lipca 2024, 00:47:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki polskie  (Przeczytany 8038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
Odp: Szóstaki polskie
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Października 2023, 09:04:00 »
Do tej pory SIGS zamiast SIGIS w legendzie otokowej szostaków krakowskich Zygmunta III Wazy było znane i opisane dla rocznika 1623. Tutaj przedstawiam szóstaka z SIGS ale z rocznika 1625. Nie ma takiej odmiany opisanej ani u P. Nieczytaily ani u P. Pączkowskiego.
Bardzo ciekawe, to na pewno awers używany w 1623 roku...
Nie byłbym tego pewnym ponieważ awers szóstaka z 1623 r opisany zarówno przez P. Nieczytaile jak i P. Pączkowskiego ma inną legendę otokową.
SIGS.III:D:G:  .REX.POL.M:D:L:  a na szóstaku z rocznika 1625
SIGS:III:D:G:  :REX.POL.M:D:L:
Patrząc za P. Pączkowskim na portret króla, w 1625 mieliśmy ten sam portret jak w roku 1623. Portrety króla zaczęły się zmieniać dopiero z pojawieniem się herbu Ligęzy.
Moim zdaniem awers tego szóstaka mógł powstać 1625 jak również 1623.

Optimus_Prime

• Gaduła
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Października 2023, 10:50:58 »
Do tej pory SIGS zamiast SIGIS w legendzie otokowej szostaków krakowskich Zygmunta III Wazy było znane i opisane dla rocznika 1623. Tutaj przedstawiam szóstaka z SIGS ale z rocznika 1625. Nie ma takiej odmiany opisanej ani u P. Nieczytaily ani u P. Pączkowskiego.
Bardzo ciekawe, to na pewno awers używany w 1623 roku...
Nie byłbym tego pewnym ponieważ awers szóstaka z 1623 r opisany zarówno przez P. Nieczytaile jak i P. Pączkowskiego ma inną legendę otokową.
SIGS.III:D:G:  .REX.POL.M:D:L:  a na szóstaku z rocznika 1625
SIGS:III:D:G:  :REX.POL.M:D:L:
Patrząc za P. Pączkowskim na portret króla, w 1625 mieliśmy ten sam portret jak w roku 1623. Portrety króla zaczęły się zmieniać dopiero z pojawieniem się herbu Ligęzy.
Moim zdaniem awers tego szóstaka mógł powstać 1625 jak również 1623.
Mój komentarz wczoraj rzeczywiście był pochopny. Dziś przyglądnąłem się i nie widzę tego stempla wśród tych stosowanych w 1623 roku. Dziękuję za czujność.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Listopada 2023, 19:52:48 »
Na szóstakach krakowskich Zygmunta III Wazy w latach 1623-1625 pojawiały się kropki pomiędzy cyframi daty. W szóstkach z lat 1626-1627 takich przerywników między cyframi już nie było. Poniżej szóstak z 1626r z kropką pomiędzy cyframi 1 i 6. Tak jak w poprzednich latach kropki wydają się być celowymi przerywnikami tak na moim szóstaku uważam że jest to pomyłka ponieważ kropki brakuje przed cyfrą 1.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Listopada 2023, 18:56:52 »
Szóstak Zygmunt III Waza 1623r. Awers jak w katalogu P. Pączkowskiego pod numerem 32 (nawet ten sam stempel co na ilustracji) natomiast nie jest wymieniony rewers taki jak u mnie (data rozdzielona kropką 16.23).
Taki rewers został odnotowany ale w pozycjach 26.4, 29.2, 33.5.
Cieszy bo zakupiony zupełnie przypadkiem i dopiero przy oglądaniu w domu zauważyłem brak takiego połączenia awersu i rewersu w katalogu.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Grudnia 2023, 10:19:43 »
Szóstak krakowski Zygmunt III Waza 1625. Awers taki jak u p. Pączkowskiego pod pozycją 68 natomiast rewers ze skrótem ARG zamiast ARGE nie odnotowany. Skrót ARG pojawia się czasami na szóstakach 1625 ale tylko tych z herbem Półkozic. Na moim jest herb Sas.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Grudnia 2023, 10:31:52 »
Szóstak Zygmunt III Waza 1627. Legendy awersu i rewersu Dokladnie takie jak u p. Pączkowskiego pod numerem 160.3. Natomiast mój różni się od opisanego postacią rycerza w herbie Pogoni. Zilustrowany ma kitę na hełmie i długi miecz, a mój krótki miecz i hełm bez kity.

Bialorusin

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Grudnia 2023, 20:56:41 »
Dziś taką monetę sprzedano na białoruskiej aukcji (podobnie na allegra) za 135 euro. Szóstak 1660 r.

5036219523_1.jpgSzóstaki polskie

5036219523_0.jpgSzóstaki polskie

Optimus_Prime

• Gaduła
« Odpowiedź #52 dnia: 22 Grudnia 2023, 23:22:40 »
To fałszerstwo z epoki. Widziałem już kilka takich.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #53 dnia: 31 Grudnia 2023, 09:09:29 »
Może trochę odbiegnie od tematu ale nie chcę zakładać nowego wątku. Otóż na koniec roku 2023 mamy najdroższego szóstaka krakowskiego Zygmunta III Wazy sprzedanego na Onebid. Szóstak Zygmunta III Wazy z datą 1626 na rewersie i awersie w gradingu NGC XF45. Fakt rzadka sztuka (R7 wg Pączkowskiego), ale pobiła na głowę inne szóstaki krakowskie tego władcy. Do tej pory najdroższym szóstakiem krakowskim sprzedanym na Onebid był szóstak z 1624 roku bez nominału (R6 wg Pączkowskiego), który sprzedał się za 4370 zł w stanie III+, a tutaj mamy ponad dwu i pół krotność 11 186 zł. Warto wspomnieć, że to już trzeci szóstak z podwójną datą na Onebid. Pozostałe sprzedały się następująco 2020 rok WDA 1150 zł, 2023 rok GNDM 1062 zł (P. Damian nie opisał szóstka odpowiednią rzadkością). Na koniec dodam że inny szóstak krakowski oceniony przez Pączkowskiego również na R7 z REX na rewersie zamiast REG sprzedał się na Onebid tylko za 2300 zł w stanie III (ja takiego upolowałem za niecałe 100 zł).

Optimus_Prime

• Gaduła
« Odpowiedź #54 dnia: 31 Grudnia 2023, 16:31:16 »
Obecnie mocno pracuję nad ZIIIW i akurat ten rocznik analizuję. Dotarłem do ośmiu sztuk tej odmiany nie licząc czy Pączkowski i Ukraińcy notują te same sztuki. To R7 jest moim zdaniem sporo na wyrost. Kwota o która to pada może być nierynkowa. Widać to po wielu pozycjach WDA mocno odbiegających od normy. Wracając do Pana rankingu to zapomniał Pan o Niemczyku, bo tam było chyba całe podium szóstaków krakowskich np. bez daty (6600 zł), podwójna data (5750 zł).

lukkaszga

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #55 dnia: 31 Grudnia 2023, 19:11:04 »
Obecnie mocno pracuję nad ZIIIW i akurat ten rocznik analizuję. Dotarłem do ośmiu sztuk tej odmiany nie licząc czy Pączkowski i Ukraińcy notują te same sztuki. To R7 jest moim zdaniem sporo na wyrost. Kwota o która to pada może być nierynkowa. Widać to po wielu pozycjach WDA mocno odbiegających od normy. Wracając do Pana rankingu to zapomniał Pan o Niemczyku, bo tam było chyba całe podium szóstaków krakowskich np. bez daty (6600 zł), podwójna data (5750 zł).

Pomimo iż czasami zdarzy mi się coś kupić na aukcjach WDA (mocno od święta) - to wielu kolekcjonerów ma podobne zdanie. Wiele wskazuje właśnie na to że dom aukcyjny/komitenci mocno podbijają ceny licytowanych monet/banknotów/etc. Ceny wielu walorów są mocno odklejone od rynku, a potem rzeczone przedmioty lądują na kolejnych aukcjach. Pojedyncze przypadki się zdarzają, a na aukcjach WDA to wręcz nagminne.
Może ktoś mający władzę kiedyś to przeczyta i pójdziemy we właściwym kierunku, ale OneBid zdecydowanie brakuje historii postąpień aukcyjnych - widocznych tylko w trakcie trwania aukcji z numerami aukcyjnymi - wtedy widoczne będą jak na dłoni nieuczciwe praktyki, a z drugiej strony kupujący pozostaną anonimowi... Może kiedyś się doczekamy czegoś, co gdzie indziej jest już standardem, a mocno wpływa na nadużycia i nieuczciwe praktyki.
Bardzo chętnie zakupię ciekawe trojaki z mennicy lubelskiej, naśladownictwa trojaków i trojaki anomalne.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #56 dnia: 31 Grudnia 2023, 23:30:23 »
Tak, Niemczyka nie przeglądałem.
Kiedy możemy spodziewać się katalogu ? Uda się w 2024 czy raczej 2025 ?

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Stycznia 2024, 09:17:11 »
Wracając do Pana rankingu to zapomniał Pan o Niemczyku, bo tam było chyba całe podium szóstaków krakowskich np. bez daty (6600 zł), podwójna data (5750 zł).
Właśnie przeglądnąłem archiwum Niemczyka i rzeczywiście wspomniany szóstak z podwójną datą był już na podium 2014 r. 5750 zł i 2018 r. 5040 zł. Można zauważyć, że z latami poprawiał się jego stan zachowania z III+ na II- a obecnie w slabie XF 45 czyli II.

Optimus_Prime

• Gaduła
« Odpowiedź #58 dnia: 01 Stycznia 2024, 19:17:27 »
Tak, Niemczyka nie przeglądałem.
Kiedy możemy spodziewać się katalogu ? Uda się w 2024 czy raczej 2025 ?
Raczej pierwsza połowa 2025. Katalog to nie problem, ale napisać jakiś solidny wstęp przy co najmniej kilku niewiadomych mennictwa np. ZIIIW to już spore wyzwanie. Jestem po pierwszych studiach literaturowych i tyle bałaganu nie widziałem chyba nawet przy JK.

Kamilk

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #59 dnia: 01 Stycznia 2024, 21:59:39 »
Życzę wytrwałości w Nowym Roku i czekamy na opracowanie.

R E K L A M A
aukcja monet