Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:24:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzymskie pierścienie i inne artefakty  (Przeczytany 1723 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« dnia: 20 Grudnia 2022, 11:52:27 »
Salve! Ostatnio coraz częściej (odwrotna korelacja z budżetem na takie fanaberie) wracam myślami do koncepcji posiadania rzymskiego pierścionka (nie wiem czy na pierścień, sygnet bym się wyrobił finansowo, ale oczywiście wchodzi w grę). Przeglądając różne oferty i pojedyncze posty na forum, dotyczące tego tematu, postanowiłem zaproponować otwarcie takiego wątku.

Chętnie przeczytam o Waszych doświadczeniach z biżuterią antyczną, jakimiś fragmentami waz (a może i całymi) etc. Czy posiadacie tego typu walory? Czy jest to temat, który też Was kiedyś rozpalał a obecnie udało Wam się poskromić chęć posiadania domowego muzeum starożytności a nie "tylko" gabinetu numizmatycznego?

Będę wdzięczny za ciekawe historie, wnioski zakupowe i podlinkowanie ciekawych publikacji w temacie. Sprawa nie jest pilna a chętnie poszerzyłbym swoją wiedzę także w tym kierunku (od oglądania całymi nocami sesterców bolą mnie już oczy i portfel).
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Grudnia 2022, 13:56:04 »
Proszę zerknąć na Timeline Auction z Wielkiej Brytanii.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Grudnia 2022, 18:39:13 »
Ależ jak najbardziej! Kupiłem sobie srebrny rzymski pierścień, datowany na I - III wiek n.e. Noszę go z zamiłowaniem 🙂 Potem nabyłem jeszcze średniowieczny z X - XXII wieku, wykonany w Bizancjum, albo przez krzyżowców. Teź srebrny, z zielonym kamieniem albo szkiełkiem. Ten jest trochę mały - wchodzi mi zaledwie do połowy małego palca. Ale da się tak nosić i czasami tak robię. Na codzień trochę strach, że może się zgubić 🤣
Każdy z tych obiektów kosztował mnie ok. 75 - 80 €. Polecam w tym kontekście aukcje firmy Bucephalus Numismatic na biddr - ciągle mają jakieś sympatyczne antyki: pierścionki, figurki, zapinki do włosów, groty strzał etc. Ostatnio były nawet przedmioty w lotach - można było np. za nieduże pieniądze zdobyć na raz od 2 do 32 antycznych pierścionków... 🙂
Raz widziałem też 2-3 rzymskie pierścienie złote. Ale tu już trzeba paręset euro wybulić - chwilowo zrezygnowałem. Nieduże greckie wazy widziałem za to na aukcji Teutoburger Münzauktion parę miesięcy temu. Na początku wydawały się przystępne - ale potem poszybowały w regiony cenowe, które były dla mnie nie do przyjęcia 😭
Czy i w jakim stopniu będę rozwijał kolekcję w tym kierunku - nie wiem. Jeśli jednak w katalogu aukcyjnym danego wystawcy na biddr widzę dział "antyki", to go zazwyczaj dokładnie przeglądam 🙂
Serdeczne pozdrowienia! Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Grudnia 2022, 12:43:25 »
Dziękuję za ciekawe odpowiedzi i zachęcam kolejnych forumowiczów do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

Proszę zerknąć na Timeline Auction z Wielkiej Brytanii.

Rzuciłem okiem, ale zdaje się, że trzeba się porejestrować razem ze skanami ID, żeby zobaczyć więcej szczegółów.

Ależ jak najbardziej! Kupiłem sobie srebrny rzymski pierścień, datowany na I - III wiek n.e. Noszę go z zamiłowaniem 🙂 Potem nabyłem jeszcze średniowieczny z X - XXII wieku, wykonany w Bizancjum, albo przez krzyżowców. Teź srebrny, z zielonym kamieniem albo szkiełkiem. Ten jest trochę mały - wchodzi mi zaledwie do połowy małego palca. Ale da się tak nosić i czasami tak robię. Na codzień trochę strach, że może się zgubić 🤣
Każdy z tych obiektów kosztował mnie ok. 75 - 80 €. Polecam w tym kontekście aukcje firmy Bucephalus Numismatic na biddr - ciągle mają jakieś sympatyczne antyki: pierścionki, figurki, zapinki do włosów, groty strzał etc. Ostatnio były nawet przedmioty w lotach - można było np. za nieduże pieniądze zdobyć na raz od 2 do 32 antycznych pierścionków... 🙂
Raz widziałem też 2-3 rzymskie pierścienie złote. Ale tu już trzeba paręset euro wybulić - chwilowo zrezygnowałem. Nieduże greckie wazy widziałem za to na aukcji Teutoburger Münzauktion parę miesięcy temu. Na początku wydawały się przystępne - ale potem poszybowały w regiony cenowe, które były dla mnie nie do przyjęcia 😭
Czy i w jakim stopniu będę rozwijał kolekcję w tym kierunku - nie wiem. Jeśli jednak w katalogu aukcyjnym danego wystawcy na biddr widzę dział "antyki", to go zazwyczaj dokładnie przeglądam 🙂
Serdeczne pozdrowienia! Marek

Och, pamiętam ten pański pierścień. Gdzieś go Pan już tutaj wstawiał. Bucephalusa kojarzę i przeglądałem. Widzę natomiast, że brakuje tam informacji o średnicy pierścionków (tak jakby nie były do noszenia, czemu i Pan przeczy) a o ile może bym go nie nosił, to jednak chciałbym móc założyć go na palec. Z pewnością muszę jeszcze więcej uwagi poświęcić tym kategoriom i tak wertując co chwilę biddra.

A czy z literatury coś może Panowie polecają? Szczególnie na start.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Grudnia 2022, 17:04:38 »

Proszę zerknąć na Timeline Auction z Wielkiej Brytanii.

Rzuciłem okiem, ale zdaje się, że trzeba się porejestrować razem ze skanami ID, żeby zobaczyć więcej szczegółów.

Sprawdziłem i po zalogowaniu katalogi archiwalne też są niedostępne. Trzeba czekać na najbliższą aukcję w lutym 2023.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Grudnia 2022, 17:31:12 »

Proszę zerknąć na Timeline Auction z Wielkiej Brytanii.

Rzuciłem okiem, ale zdaje się, że trzeba się porejestrować razem ze skanami ID, żeby zobaczyć więcej szczegółów.

Sprawdziłem i po zalogowaniu katalogi archiwalne też są niedostępne. Trzeba czekać na najbliższą aukcję w lutym 2023.

O proszę. Dziękuję za sprawdzenie i sygnał.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marca 2023, 18:21:59 »
Oto najnowszy nabytek harpsycho - władcy pierścieni 😉
Bizantyjski z brązu, XI-XIV wiek. Waga 3,55 g 🙂🙂🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Marca 2023, 18:28:31 »
A tutaj jeszcze pewien "wyrób pierścieniopodobny", który mnie zainspirował. Opisali go jako "Płacidło (proto-currency) - pieniądz pierścieniowy z brązu, Centralna Europa 300-200 p.n.e. Ma to-to średnicę 46 mm i waży 9,38 g. Trochę szkoda, że nie było odmiany bitej stemplem lustrzanym, ale to tutaj także jest ładne 😉
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marca 2023, 20:39:01 »
Ciekawe zakupy. Brawo. Czy na tym drugim liczba "żeberek" to może oznaczenie wartości, czy raczej działały jako koncept na jeden nominał?

Sam przeglądam sobie czasem artefakty, ale nie do końca budzą one moje zaufanie. Trafiłem jakiś czas temu na pierścień z incusum do odciśnięcia z popiersiem cesarza (taki iV - Vw. na moje oko) i chyba jak zobaczę kiedyś dobry stan to na coś takiego sie skuszę.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marca 2023, 22:39:51 »
Oto najnowszy nabytek harpsycho - władcy pierścieni 😉
Bizantyjski z brązu, XI-XIV wiek. Waga 3,55 g 🙂🙂🙂

A skąd wiadomo, że pierścień jest akurat z Bizancjum oraz z tego okresu? Nie jest on chyba szczególnie charakterystyczny, a gwiazda wygląda na cięta od ręki. O ile moneta prawdę Ci powie, to z takimi artefaktami sprawa jest nieco trudniejsza. Chyba, że do biżuterii jest coś w rodzaju typologii Oscara Almgrena?

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Marca 2023, 04:29:04 »
A tutaj jeszcze pewien "wyrób pierścieniopodobny", który mnie zainspirował. Opisali go jako "Płacidło (proto-currency) - pieniądz pierścieniowy z brązu, Centralna Europa 300-200 p.n.e. Ma to-to średnicę 46 mm i waży 9,38 g. Trochę szkoda, że nie było odmiany bitej stemplem lustrzanym, ale to tutaj także jest ładne 😉


Jest to tzw pierścień brodawkowaty, czy był płaciłem czy też pełnił rolę ozdoby nie do końca wiadomo.

Bakshisz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Cesarstwo Niemieckie,2€ trochę Rzymu.
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Marca 2023, 21:45:19 »
Na Catawiki niekiedy ładne pierścienie rzymskie są do wychaczenia. No i na Marktplaats tez ale to już trochę co innego.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Marca 2023, 10:04:00 »
na Marktplaats tez ale to już trochę co innego.
Czy może Pan opowiedzieć coś więcej o tym portalu?
Na jakiej zasadzie on dział? Czy można tam normalnie kupować z Polski?
Pozdrawiam
Karol

Bakshisz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Zainteresowania: Cesarstwo Niemieckie,2€ trochę Rzymu.
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Marca 2023, 14:25:53 »
na Marktplaats tez ale to już trochę co innego.
Czy może Pan opowiedzieć coś więcej o tym portalu?
Na jakiej zasadzie on dział? Czy można tam normalnie kupować z Polski?
Marktplaats to takie OLX w Holandii. Tam dużo osób szuka z wykrywaczami i później sprzedaje znaleziska poprzez ten portal. Nie wiem jak jest teraz z założeniem konta bo chyba jest Holenderski nr tel potrzebny. Mi bez problemów przychodziły paczki do polski jak kupowałem różne pierdoły.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Rzymskie pierścienie i inne artefakty
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Marca 2023, 17:50:06 »
na Marktplaats tez ale to już trochę co innego.
Czy może Pan opowiedzieć coś więcej o tym portalu?
Na jakiej zasadzie on dział? Czy można tam normalnie kupować z Polski?
Marktplaats to takie OLX w Holandii. Tam dużo osób szuka z wykrywaczami i później sprzedaje znaleziska poprzez ten portal. Nie wiem jak jest teraz z założeniem konta bo chyba jest Holenderski nr tel potrzebny. Mi bez problemów przychodziły paczki do polski jak kupowałem różne pierdoły.
Dzięki za wyjaśnienie! :)
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet