Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:08:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Medal identyfikacja  (Przeczytany 838 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

berz45

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Medal identyfikacja
« dnia: 17 Grudnia 2022, 18:23:26 »
Witam,
Proszę o identyfikację medalu i ewentualnie jego przybliżoną wartość. Przypuszczalnie jest to medal francuski średnica 55 mm, miedź lub brąz.
Przeszukałem internet i stronę Colnect i nic nie znalazłem. Są jakieś podobne ale to nie to. Liczę na pomoc.
Pozdrawiam Bogumił

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Medal identyfikacja
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudnia 2022, 21:17:51 »
A ja poszukałem w internecie i coś tam jednak znalazłem...

Académie des sciences, belles-lettres et arts de Besançon - czyli Akademia Nauk, Literatury Pięknej i Sztuki w Besançon - jest towarzystwem kulturalno-naukowym istniejącym od roku 1752 (z małą przerwą) do dnia dzisiejszego. Jej nazwa w skrótowej formie znajduje się w napisie otokowym na awersie medalu. Jedną z form działalności Akademii były zapewne publiczne sesje dyskusyjne - napis otokowy na rewersie świadczy o tym, że medal był "nagrodą przyznaną w trakcie publicznej sesji w dniu 24. sierpnia 18 | |" (nie jest to bynajmniej 1811!) Wygląda na to, że mamy do czynienia z "szablonem" medalu na nagrodę - niewykluczone, że towarzystwo odbywało swoje sesje corocznie w dniu 24. sierpnia (rocznica Nocy Św. Bartłomieja???) i w momencie przyznania nagrody zamierzamo jakoś uzupełnić dwie ostatnie cyfry roku, a być może także wygrawerować nazwisko laureata na pustym polu w wieńcu laurowym... W każdym razie wg. opisu identycznego obiektu ze zbiorów Muzeum w Louvre medalierem był tu niejaki Jean-Baptiste Maire (5.08.1878 - 13.12.1859), żyjący i działający w Besançon. To jego sygnatura widnieje pod wieńcem laurowym. Można przypuszczać, że data 1835 dotyczy roku wykonania projektu.
Obiekt jest z brązu. Motyw przedstawiony na awersie to wg. opisu z Louvre "skierowane w lewo popiersie Apollona w wieńcu laurowym, kołczan ze strzałami na plecach, lira po lewej" 🙂:
https://collections.louvre.fr/en/ark:/53355/cl010464667

Tu można zapoznać się z aktualną stroną Akademii:
http://www.acadsciences-besancon.asso.fr/

Medale, żetony i tego typu obiekty były w XIX-wiecznej Francji bardzo modne i bito je praktycznie na każdą okazję. Zatem rzadko osiągają jakieś zawrotne ceny. Oto tutaj mamy jeden wyceniony na 75 €, a sprzedany na aukcji za 51 €:
https://www.cgbfr.com/academies-et-societes-savantes-medaille-de-lacademie-de-besancon-tb-,fme_446707,a.html

Ale świadomość, że podobny leży w Louvre (i marzy sobie o Monie Lizie...) - to już chyba pewna satysfakcja 😁😁😁

Pozdrawiam serdecznie!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Medal identyfikacja
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Grudnia 2022, 00:09:55 »
Osobliwym przedmiotem moich zainteresowań są medale nagrodowe za osiągnięcia w zakresie sztuk pięknych. Dlatego mocno żałuję, że p. Harpsycho wyprzedził mnie z tymi wszystkimi informacjami. Od siebie mogę jedynie dodać, że zwyczajowo w środku wieńca podziewał bym się jakiegoś nazwiska ucznia przywołanej akademii. Podobne medale na ziemiach polskich były udzielane przez Szkołę Krakowską Sztuk Pięknych, a później Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

berz45

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Medal identyfikacja
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Grudnia 2022, 19:53:58 »
Bardzo serdecznie dziękuję za ciekawe i szerokie opisanie mojej prośby.
Medal zatrzymam sobie na pamiątkę.
Pozdrawiam Bogumił

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Medal identyfikacja
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Grudnia 2022, 03:07:25 »
Od siebie mogę jedynie dodać, że zwyczajowo w środku wieńca podziewał bym się jakiegoś nazwiska ucznia przywołanej akademii.
Właśnie dlatego wyraziłem przypuszczenie, że jest to "czysty blankiet" medalu - bez podania nazwiska osoby, której został przyznany i bez ostatecznej daty. Określenie "Akademia" w nazwie danego towarzystwa ma charakter tradycyjny i nie oznacza bynajmniej, że prowadzona tu była jakakolwiek działalność dydaktyczna. Raczej mamy tu do czynienia z towarzystwem dyskusyjnym - nagroda mogła być zatem - jak przypuszczam - przewidziana za szczególnie udany wykład lub publikację. Wśród członków "Akademii" w Besançon znajdujemy takie nazwiska jak Victor Hugo - natomiast Pierre-Joseph Proudhon był jej stypendystą. "Akademia" do dziś wydaje co dwa lata periodyk "Procès-verbaux et mémoires" (Protokoły i listy), będący zbiorem esejów kulturalno-naukowych. Aktualne wydanie dostępne jest w formie pdf na stronie, którą podałem w poprzednim poście 🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

berz45

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Medal identyfikacja
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Grudnia 2022, 08:21:48 »
Zainspirował Pan mnie stwierdzeniem " że jest to czysty blankiet medalu ". Mam jeszcze medal francuski z Powszechnej Wystawy z 1867 roku w Paryżu gdzie na rewersie jest prostokątne obramowanie w którym grawerowano wyróżnionych wystawców, znalazłem takie informacje w internecie. Ale ten temat opiszę w oddzielnym poście.
Bardzo serdecznie dziękuję za ciekawe i obszerne informacje :) :) :)
Pozdrawiam. Bogumił 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Medal identyfikacja
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Grudnia 2022, 16:24:11 »

Oto tutaj mamy jeden wyceniony na 75 €, a sprzedany na aukcji za 51 €:
https://www.cgbfr.com/academies-et-societes-savantes-medaille-de-lacademie-de-besancon-tb-,fme_446707,a.html

Widzę bardzo wyraźną różnicę w wyglądzie tych dwu medali. Ten z aukcji zacytowanej przez Kol. harpsycho wydaje się być odlewem, podczas gdy medal Kol. berz45 wydaje się być bity. Być może ten z aukcji CGB jest kopią tego drugiego.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet