Nie posiadając wiedzy na temat chronologii tych kontramarek muszę zapytać: z jakiego okresu pochodzą?
Czy puncowanie miało przyjmować te grosze do obiegu jako grosze, czy może w czasach późniejszych nadano im inny nominał n.p. półtoraka?
Półtoraki miały w najlepszym razie 0,74 grama czystego srebra, zaś grosze praskie Wacława IV ze skarbu z Boguszowa przy wadze ok. 2,7-2,8 grama miały najmniej średnio ok. 55% srebra, więc... nie żebym się czepiał
Z niemieckim u mnie kiepsko, czeski jeszcze da się nawet laikowi trochę zrozumieć a narzędzie goole lens z tłumaczem czasem działa cuda (no, może nie przesadzajmy ale nie trzeba przepisywać ręcznie tekstu do tłumacza
).
Z tekstu ksiązki pana Josefa Smolíka (dostępny na google play, więc chyba nie łamię żadnych praw autorskich (?)) od strony 84 są wspomniane grosze kontr(a)markowane.
https://play.google.com/books/reader?id=KcxZzUkC7wAC&pg=GBS.PA86&hl=plW dużym skrócie, to co udało mi się zrozumieć to, że grosze oznaczano puncami w miastach niemieckich jako równowartość danej kwoty (przykładowo 14 halerzom w Norymberdze). Grosze, które zawierały mniej srebra lądowały w tyglu. Najprawdopodobniej okres ten przypadał na lata 1410-1470, choć nie da się wykluczyć, że trwał dłużej. Zdarzało się, że jedna moneta mogła zawitać w ramach transakcji handlowych do kilku miast (zazwyczaj były one dosyć blisko) i po sprawdzeniu czy trzyma "nominał" przybijano inną kontramarkę.