Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:41:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosennny sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 17122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #105 dnia: 25 Lutego 2023, 16:44:54 »
Stan raczej "znośny" niż dobry, ale wydaje mi się że ostatnio trudno wyrwać jakieś większe brązy.

Trudno, trudno a zwiększenie budżetu wcale nie gwarantuje sukcesu. Często długimi tygodniami nie pojawia się nic ciekawego z większych brązów, nawet w przesadzonych cenach.

Niezły jest, wygląda na spory krążek. Jaka waga, wymiary?
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #106 dnia: 25 Lutego 2023, 16:52:59 »
Włączę się nieśmiało do wątku z lugduńsą siliquą Konstancjusza II.

Magnencjusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Zainteresowania: Starożytności
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #107 dnia: 25 Lutego 2023, 16:55:52 »
Niezły jest, wygląda na spory krążek. Jaka waga, wymiary?

As, 10,98g, 30 X 32mm (wygląda na bardziej spłaszczony niż jest).

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #108 dnia: 25 Lutego 2023, 17:16:31 »
Niezły jest, wygląda na spory krążek. Jaka waga, wymiary?

As, 10,98g, 30 X 32mm (wygląda na bardziej spłaszczony niż jest).

To naprawdę sympatycznie. Szerokość krążka niemal sestercowa (akurat u Domicjana były dość spore).

Włączę się nieśmiało do wątku z lugduńsą siliquą Konstancjusza II.

Miło tu Pana widzieć. Czyżby to już efekt spoglądania na nieco inne okresy historyczne, o którym wspomniał Pan w jednym z ostatnich nagran. Tam, zdaje się, że padło w ogóle hasło Bizancjum. Na pewno nie jest ono jak dotąd nadreprezentowane.

Siliqua z dobrym awersem, oprócz tego, że sam nominał rzadszy, przyjemna dla oka. Trochę szkoda, że rewers nie stanął w kolejce po równie dobre wybicie.

PS Dla zainteresowanych link do świeżutkiego filmu z sestercem Marka Aureliusza, o którym pisałem, i którego zdjęcia załączałem na stronie 6 niniejszego wątku https://www.instagram.com/p/CpFqXbgKxF6/
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2023, 17:22:35 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #109 dnia: 25 Lutego 2023, 20:00:38 »
Cytuj
Miło tu Pana widzieć.
Dziękuję :)

Cytuj
Czyżby to już efekt spoglądania na nieco inne okresy historyczne, o którym wspomniał Pan w jednym z ostatnich nagrań. Tam, zdaje się, że padło w ogóle hasło Bizancjum. Na pewno nie jest ono jak dotąd nadreprezentowane.
Ma pan rację, jest to efekt spoglądania w rejony dotąd mi nieznane. W nagraniu rzeczywiście wspomniałem o Bizancjum, ale mówiąc ściślej, spoglądam w stronę zarówno Bizancjum, jak i Rzymu, którego Bizancjum było przecież kontynuacją. Poza tym wcale nie jestem pewien, że mennictwo Bizancjum zaczyna się od Anastazjusza, jak piszą w katalogach. Są mocne argumenty na cofnięcie tej granicy do Konstantyna Wielkiego. Poniżej kolejna zdobycz - follis wspomnianego Konstantyna.

Cytuj
Dla zainteresowanych link do świeżutkiego filmu z sestercem Marka Aureliusza
Sesterc - przecudnej urody.
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2023, 20:03:24 wysłana przez dariusz.m »


digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #111 dnia: 26 Lutego 2023, 10:38:46 »
Stan raczej "znośny" niż dobry, ale wydaje mi się że ostatnio trudno wyrwać jakieś większe brązy.

Ładny as Domicjana, ten typ występuje na dostępnym w internecie artykule naszego forumowego Kolegi B. Awianowicza pt. "Przemiany w ikonografii Virtus w mennictwie Rzymskim od Republiki do Sewera Aleksandra". Też mam wrażenie, że teraz trud iej zdobyć ładny brąz.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #112 dnia: 26 Lutego 2023, 11:42:18 »
Ceny monet zwłaszcza tych w ładnych stanach, nieustannie rosną, moim zdaniem wybór na rynku aukcyjnym jest spory, ale jak dla mnie wydatek 500-1000euro to bariera nie do przeskoczenia. Jak mniemam z tego powodu wielu kolekcjonerów poluje na tzw. okazje,i z tego powodu jest coraz trudnie upolować ładną monetę w przystępnej cenie. Co do Vetranio,pamiętam ok 15 lat wstecz idealny egzemplarzy to był wydatek max 50 euro teraz 250.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #113 dnia: 26 Lutego 2023, 12:38:06 »
Ceny monet zwłaszcza tych w ładnych stanach, nieustannie rosną, moim zdaniem wybór na rynku aukcyjnym jest spory, ale jak dla mnie wydatek 500-1000euro to bariera nie do przeskoczenia. Jak mniemam z tego powodu wielu kolekcjonerów poluje na tzw. okazje,i z tego powodu jest coraz trudnie upolować ładną monetę w przystępnej cenie. Co do Vetranio,pamiętam ok 15 lat wstecz idealny egzemplarzy to był wydatek max 50 euro teraz 250.

W wielu przypadkach nie trzeba wcale cofać się aż tak daleko, ale dużo w tym prawdy. Sesterce (czy nawet asy/dupondiusy, które często wcale nie ustępują tym pierwszym cenowo), które kiedyś kosztowały €100-150, a dzisiaj "powinny" chodzić po €250, wiszą po różnych sklepach, platformach sprzedażowych etc. za €500-750, co zmusza większą liczbę osób do walki o te słabsze, przez co ich cena także przestała być okazyjna. A często mówimy o "akceptowalnych" sztukach a nie czymś naprawdę ładnym. Rosną też koszta, niezależnie od metod sprzedaży, przez co ceny może nie tyle wszystkie i wszędzie się zrównały, ale zdecydowanie te niższe dojechały do wyższych, które funkcjonują jako pewien standard. Minimalnie ogarnięty sprzedawca widzi, że popyt jest spory, więc nie ma zbyt wielu powodów, żeby np. podczas targów oferować jakąś monetę dużo niżej niż jest wystawiona w sieci. A aukcje, szczególnie tych najbardziej renomowanych domów aukcyjnych, to czasem już naprawdę odlot. I nie chodzi nawet o same ceny, bo cóż, rosną i będą zapewne rosły, ale to, co możemy nawet za spore pieniądze zdobyć. Walka jest naprawdę zacięta, nawet o sypiące się i dłubane brązy.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #114 dnia: 26 Lutego 2023, 13:34:45 »
Dwa wyjścia z tej sytuacji, cierpliwe przeszukiwanie stron aukcyjnych, gdzie co jakiś czas można coś upolować, przykład Memoria felix, prezentowanego powyżej cena zakupu i wysyłki ok 200zł,lub zakup w ciemno dużych lotów, tylko na aukcjach, gdzie czasami udaje się wyłowić ciekawe sztuki , które pokrywają cenę zakupu. Poniżej przykład monety z dużego lotu, której nie było nawet na zdjęciu aukcyjnym.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #115 dnia: 26 Lutego 2023, 13:40:42 »
Duże brązy czy to imperialne czy prowincjonalne w stanie co najmniej nazwijmy to umownie III+, czyli generalnie z nie zniszczonym tłem, pełną ikonografią i legendą, to już na aukcjach praktycznie cenowa rzeź. Są ludzie dla których nie liczą się pieniądze (bo i tak je mają) i to że teoretycznie wielokrotnie przepłacają za dany walor, bo dla nich liczy się tylko to, że oni go muszą mieć a reszta to kwestie drugo czy trzeciorzędne. W sumie trudno się dziwić skoro druga taka okazja ustrzelenia bardzo ładnej sztuki może się potem nie trafić już przez całe lata. Zresztą ta sytuacja dotyczy nie tylko dużych brązów ale i innych monet antycznych w ładnym stanie, z mojego podwórka chociażby (mowa tylko o aukcjach domów aukcyjnych):
- denary Sewerów w stanie co najmniej III+, jeszcze nawet 2-3 lata temu to był średnio wydatek do 50 euro (nie liczę tutaj monet rzadszych), teraz ceny zaczynają się od 50, a często od 100-120
- tetradrachmy syro-fenickie podobnie i to pomimo tego, że na rynku w wyniku wojny domowej w Syrii czy Iraku, tych monet jest znacznie więcej niż kiedyś, średnio ceny razy 2-3
- tetradrachmy seleukidzkie, tutaj sytuacja jest mimo wszystko dość stabilna, może poza najlepszymi egzemplarzami, niemniej te monety generalnie nigdy nie były tanie :)
- brązy seleukidzkie, nadal można wyhaczyć coś w miarę taniego ale raczej w lotach lub na bardziej niszowych aukcjach, w pozostałych przypadkach ceny zaczynają być przerażająco wysokie.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #116 dnia: 26 Lutego 2023, 14:49:13 »
Niestety, ceny raczej nie opadną... jak dla mnie to przez zmowę handlarzy i głupotę kupujących.
Podobna sytuacja jest nie tylko w numizmatyce, ale też w sprzęcie komputerowym, ludzie nie mający zbytniego pojęcia o temacie, dają się po prostu okradać, bo łapią się na hype i bajki (np. o braku chipsetów do produkcji kart graficznych) roztaczane przez producentów. Np. za karte graficzną którą kupiłem pare lat temu za 200 euro, teraz bym wziął ok. 300, pomimo tego, że jest całkiem mocno używana... :scyth:
Gdyby wszyscy kolekcjonerzy zachowywali się racjonalnie i unikali płacenia absurdalnych kwot obecnie panujących na rynku, to ceny wróciłyby do normy błyskawicznie.
Lepiej kupić coś rzadko, a w dobrej cenie, niż dorzucać swoje trzy grosze do tego procederu.

Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #117 dnia: 26 Lutego 2023, 14:54:55 »
Włączę się nieśmiało do wątku z lugduńsą siliquą Konstancjusza II.
Fajna... mam słabość do tych sreberek.  :)
Pozostałe krążki też są ekstra.
A kolege z Bizancjum jakiś węższy temat interesuje, czy na razie ogólnie? ;)

Pozdrawiam
Karol

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #118 dnia: 26 Lutego 2023, 19:15:42 »
Włączę się nieśmiało do wątku z lugduńsą siliquą Konstancjusza II.
Fajna... mam słabość do tych sreberek.  :)
Pozostałe krążki też są ekstra.
A kolege z Bizancjum jakiś węższy temat interesuje, czy na razie ogólnie? ;)

Na razie ogólnie, jestem na etapie nowicjusza poznającego temat - ze wszystkimi pozytywnymi aspektami tego stanu, np. zachwytem nad rzeczami oczywistymi. Na razie ogólnie Rzym i Bizancjum, a potem zobaczymy co się z tego wyklaruje. Nie wiem czy w tym wątku można wrzucać Bizancjum, więc tymczasem kolejna ściśle rzymska zdobycz - denar z gładko łykniętymi przez Rzym Dioskurami. Zdjęcie jeszcze z WCN

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #119 dnia: 27 Lutego 2023, 18:39:47 »
Nie wiem czy w tym wątku można wrzucać Bizancjum,
Można, można, proszę wrzucać... ;)
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet