Aktualności:

• 19 Lipca 2024, 02:21:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosennny sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 20049 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #135 dnia: 04 Kwietnia 2023, 21:51:32 »
5 Dobrych Cesarzy w sestercach 4/5. Najtrudniejszy Nerva (wcale nie bez nervów i po długich polowaniach) już w moich rękach. Na razie zdjęcie nieartystyczne, bo jeszcze ciepły, a właściwie jeszcze zimny (po transporcie).

W pewnym momencie myślałem, że z uwagi na sytuację na rynku sesterców (czy nawet dużych imperialnych brązów w ogóle), których coraz wyższe ceny są odwrotnie skorelowane z jakością, nie uda mi się znaleźć wymarzonej sztuki a wymagania były dość spore, bo nie tylko zależało mi na zdrowym, szerokim krążku o możliwie najwyższej wadze (sesterce Nervy potrafią pięknie zbliżać się do 30g a różnica tych kilku, nawet 8/10, gramów jest w ręce przyjemnie wyczuwalna), ale obok pełnej czytelności także na urzekającym mnie stylu portretu (mam złożone oczekiwania artystyczne).

Co ciekawe, choć nie mam dla niego wyraźnie potwierdzonej proweniencji, to moneta miała być kupiona w 1965 roku a zatem przeleżała być może spokojnie niemal 50 lat, co teoretycznie mogłaby potwierdzać patyna.

Życzę kolegom, żeby możliwie jak najwięcej paczek z zakupami dotarło do Was przed Świętami, bo myślę, że trochę łowów ostatnio mogło mieć miejsce ;)

Wow... co tu dużo mówić. Portret arcyciekawy, słuszny rozmiar i waga... moneta po prostu mega! :)
Ma kolega już jakieś plany, co po skompletowaniu dobrych cesarzy?

Ps: jeszcze takie pytanie - będzie filmik z tym sestercem? :-X :-X :-X

Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że nawet wyidealizowany i z pewnością odmłodzony. Zwłaszcza patrząc na notowania ówczesnych bukmacherów, niechętnie przyjmujących zakłady na krótkie rządy (z racji wieku Nervy). Dziękuję za dobre słowo. Jakże miło mi widzieć pytanie o filmik, bo wskazuje to jednoznaczenie na pamięć o moich wcześniejszych publikacjach. Z pewnością filmik się pojawi i to może nawet niedługo ;)

W kwestii planów, to są one wciąż podobne, mianowicie sukcesywna rozbudowa trzonu kolekcji z Trajanem na czele, wzbogacanie panowań 5 Dobrych Cesarzy o kolejne typy i nominały i spokojniejsze, acz sukcesywane, poszerzanie zbioru o Flawiuszy i pozostałych Antoninów czy Sewerów wraz z małżonkami. W bólach zawężam sobie te ramy dla poszukiwanych walorów i na pewno nie odmówię sobie innyc egzemplarzy z okresu pryncypatu do, powiedzmy, połowy III w. Starając się nie zachorować na probusizm i tak zapadłem na sestercyzm (z powikłaniami), więc będzie jeszcze ciężej, natomiast nie ukrywam, że po zakupach kilku poważniejszych brązów, chętnie, w cenie jednego z nich, nabyłbym garść denarów ;) Ale staram się też nie iść w ilość, więc paradoksalnie dolegliwości powodowane przez sestercyzm mi w tym "pomagają".

A jednak. Tak mi się po kolegi pytaniu zrobiło miło, że postanowiłem nie zwlekać. Filmik na szybko, bez świateł i niestety bez rękawiczek (Uwielbiam obcować z monetami bez bawełnianych barier, ale staram się przy publikacjach z szacunku dla widza zawsze je zakładać. Mam nadzieję, że tempo reakcji odkupi to zaniedbanie.)

PS Dla wygody kolejnych użytkowników zaglądających, potencjalnie, do tego wątku, pozwoliłem sobie dodać drugi post pod rząd, żeby nie trzeba było skakać po stronach. Skoro pojawił się filmik, to nie będzie trzeba raczej wracać do fotek pod pierwszym postem.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwietnia 2023, 21:53:50 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #136 dnia: 04 Kwietnia 2023, 23:09:10 »
Jako osobie mało wrażliwej na uroki mennictwa cesarskiego przyznaję, że ten osobnik prezentuje się bardzo ładnie :)

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #137 dnia: 05 Kwietnia 2023, 07:59:07 »
Jako osobie mało wrażliwej na uroki mennictwa cesarskiego przyznaję, że ten osobnik prezentuje się bardzo ładnie :)

Och! Taki komentarz ma dodatkową wartość :) Sam z kolei podchodzę podobnie chociażby do wielkich głów z rybim okiem w późniejszych przedstawieniach chociażby tetrarchów, więc doskonale Cię rozumiem. Dzięki!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

• Stały bywalec
« Odpowiedź #138 dnia: 05 Kwietnia 2023, 18:41:05 »
Przepiękna moneta i wspaniała prezentacja, bardzo mi odpowiada takie emocjonalne podejście do naszego hobby, dbałość o estetykę wizerunku i słowa, brawo, brawo, brawo, tu jest właśnie to "coś", co daje poczucie spełnienia w swoim hobby. TEŻ TAK MAM, lubię godzinami ogladać monety, macać, wczuwać się w kształty i wyobrażać sobie ludzi którzy ich dotykali, o ta ma grubą rysę, pewnie niezadowolony obywatel z ceny gęsi na targu w Pompejach rzucił ją chciwemu handlarzowi na ziemię, o ta jest wytarta, tysiące ludzi miało ją w rękach, bogatych, biednych, może nawet niewolników. O, ta jest bez śladów obiegu, pewnie bogaty rzymianin wrzucił ją do dzbana razem z innymi, i schował w piwnicy, ale cóż... trzęsienie ziemi, obywatel zginął, dom się zawalił, a moneta przetrwała, i może to właśnie ta...
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2023, 18:47:33 wysłana przez Ebenezer Cooke »

digenis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #139 dnia: 05 Kwietnia 2023, 20:05:45 »
Przepiękna moneta i wspaniała prezentacja, bardzo mi odpowiada takie emocjonalne podejście do naszego hobby, dbałość o estetykę wizerunku i słowa, brawo, brawo, brawo, tu jest właśnie to "coś", co daje poczucie spełnienia w swoim hobby. TEŻ TAK MAM, lubię godzinami ogladać monety, macać, wczuwać się w kształty i wyobrażać sobie ludzi którzy ich dotykali, o ta ma grubą rysę, pewnie niezadowolony obywatel z ceny gęsi na targu w Pompejach rzucił ją chciwemu handlarzowi na ziemię, o ta jest wytarta, tysiące ludzi miało ją w rękach, bogatych, biednych, może nawet niewolników. O, ta jest bez śladów obiegu, pewnie bogaty rzymianin wrzucił ją do dzbana razem z innymi, i schował w piwnicy, ale cóż... trzęsienie ziemi, obywatel zginął, dom się zawalił, a moneta przetrwała, i może to właśnie ta...

Popieram w całości Kolegę. Sesterc piękny, z rzadkiego panowania. W przypadku Nervy dość trudno jest znaleźć ładny denar, a co dopiero duży brąz. Do tego piękny portret. Oby więcej tak ładnych monet do nas trafiało.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #140 dnia: 05 Kwietnia 2023, 20:23:20 »

Taaaaaaak! Nie ukrywam, że już parokrotnie mogłem odczuć podobieństwa w naszym podejściu do pasji, do monet, do dzielenia się przemyśleniami na ich temat. Numizmatyka to swoisty rezerwat dla takich romantyków, w którym wspaniale można odnaleźć się z podejściem, które w innych dziedzinach życia postrzegane jest już jako pewne skrzywienie. Do dziś rozmyślam nad pracownikami rzymskiej mennicy, którzy wybili mojego denara Trajana z błędem w cesarskim imieniu :)

Popieram w całości Kolegę. Sesterc piękny, z rzadkiego panowania. W przypadku Nervy dość trudno jest znaleźć ładny denar, a co dopiero duży brąz. Do tego piękny portret. Oby więcej tak ładnych monet do nas trafiało.

Myślę, że przy tym klimacie, który nam się tutaj stworzył, spokojnie możemy zdradzić, że przegadaliśmy pewnie parę godzin tylko na temat tej monety :) Pod Twoimi życzeniami, jak zakładam do wszystkich forumowiczów, w pełni się podpisuję. Ba - nawet ładniejszych!

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 122
« Odpowiedź #141 dnia: 05 Kwietnia 2023, 21:11:46 »

...i tak zapadłem na sestercyzm (z powikłaniami), więc będzie jeszcze ciężej, natomiast nie ukrywam, że po zakupach kilku poważniejszych brązów, chętnie, w cenie jednego z nich, nabyłbym garść denarów ;) Ale staram się też nie iść w ilość, więc paradoksalnie dolegliwości powodowane przez sestercyzm mi w tym "pomagają".

Heh, ja też kiedyś chorowałem na sestercyzm... na szczęście wyleczyłem się z tej przypadłości, bo dziurawi ona portfel jak mało która. Od czasu do czasu jednak mam nawrót choroby i muszę kupić chociaż jednego imperialnego grubaska... :P
Ogólnie mam słabość do dużych brązów, na szczęście bizantyjskie follisy są duże i tanie, dlatego stanowią idealny substytut dla sestercjuszy. Niestety nie są tak ładne jak one i często jeszcze trudniej zdobyć ładny egzemplarz, ale też mają swój charakter i urok.
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #142 dnia: 05 Kwietnia 2023, 21:59:32 »

...i tak zapadłem na sestercyzm (z powikłaniami), więc będzie jeszcze ciężej, natomiast nie ukrywam, że po zakupach kilku poważniejszych brązów, chętnie, w cenie jednego z nich, nabyłbym garść denarów ;) Ale staram się też nie iść w ilość, więc paradoksalnie dolegliwości powodowane przez sestercyzm mi w tym "pomagają".

Heh, ja też kiedyś chorowałem na sestercyzm... na szczęście wyleczyłem się z tej przypadłości, bo dziurawi ona portfel jak mało która. Od czasu do czasu jednak mam nawrót choroby i muszę kupić chociaż jednego imperialnego grubaska... :P
Ogólnie mam słabość do dużych brązów, na szczęście bizantyjskie follisy są duże i tanie, dlatego stanowią idealny substytut dla sestercjuszy. Niestety nie są tak ładne jak one i często jeszcze trudniej zdobyć ładny egzemplarz, ale też mają swój charakter i urok.

Wygląda na to, że spoglądanie przez pacientów na bizantyjskie follisy to dość popularny kierunek doraźnego leczenia sestercyzmu, ale raz, że chyba na dłuższą metę niespecjalnie pomaga, a dwa, że jak zacząłem szukać takiego, który mógłby przynieść chocby krótkotrwałą ulgę, to też wyszło na to, że trzeba wyłożyć na niego tyle, że albo jest szansa na jakiegoś asa/dupondiusa lub mamy już prawie połowę akceptowalnego sesterca :P

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
« Odpowiedź #143 dnia: 06 Kwietnia 2023, 18:13:59 »
Również dołącze do gratulacji.Moneta pieknie się prezentuje ,kawał  konkretnej "blachy" z poszukiwanego i rzadkiego panowania.
Gratuluję dopięcia 5 cesarzy

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #144 dnia: 06 Kwietnia 2023, 21:28:12 »
Również dołącze do gratulacji.Moneta pieknie się prezentuje ,kawał  konkretnej "blachy" z poszukiwanego i rzadkiego panowania.
Gratuluję dopięcia 5 cesarzy

Kłaniam się za dobre słowo, ale zestawu w sestercach jeszcze nie dopiąłem*. Został ostatni, najmniej przeze mnie lubiany, Hadrian. Co do zasady z zakupem jego sesterców, i to nawet rzadszych typologicznie, nie ma problemu, ale jestem bardzo wybredny jeśli chodzi o styl portretu i atrakcyjność stanu całego krążka. Ciężko znaleźć "zdrową blachę" w bardziej brązowej patynie. Od kiedy mocniej się za nim rozglądam, to co chwilę trafiam albo na sztuki juz wykąpane w kwasie lub zieleniałe ogryzki (nie chodzi o ładną, głęboką zieloną patynę a bardziej te paskudne grynszpany i inne seledyny). 

*w wątku Galeria Aeterna wrzuciłem natomiast niedawno komplet w denarach
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2023, 22:49:34 wysłana przez Luca Romano »

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #145 dnia: 06 Kwietnia 2023, 22:39:57 »
Choć preferuję mniejsze formaty - ten sesterc jest naprawdę piękny!!!
ZM

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #146 dnia: 07 Kwietnia 2023, 07:54:33 »
Nie spodziewałem się tak dużego odzewu na mój zakup, nie mówiąc już o tym jak miły jest to odzew. Dziękuję. Być może dorzucę tu jeszcze w takim razie (zanim ktoś przejmie ode mnie pałeczkę ze swoimi świetnymi zakupami) zdjęcia sesterca Trajana, którego również pozyskałem w tym sezonie a jeszcze się nim nie dzieliłem 😉

digenis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #147 dnia: 10 Kwietnia 2023, 19:42:47 »
Chciałbym zaprezentować wiosenny nabytek. Jest to mniejszy format niż piękny sesterc zaprezentowany przez Łukasza. Monetka dość niepozorna ale myślę, że ciekawa. Na aukcji błędnie opisana, jako Ric temp 1979, a więc moneta z mennicy Siscia z tytulaturą: IMP C AVRELIANVS AVG. W czasie oglądania zdjęcia zauważyłem, że moneta ma nieco inną tytulaturę, że jest w niej za dużo liter i brzmi ona tak: IMP C D AVRELIANVS AVG . Następnie sprawdziłem tą tytulaturę w Ric.mom.fr i znalazłem prawidłową atrybucję, Ric temp 1981.

Aurelianus, antoniniani, mint Siscia, officina 4, issue 1, October – November 270, obv. IMP C D AVRELIANVS AVG, bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum (bust code D1), rev. CONCORDIA MILI, reverse mark –/–//Q, two Concordiae stg. facing each other; the Concordia on the l. holds a standard in r. hand; the Concordia on the r. holds a standard in l. hand; between them, another standard held by both, 14 ex cited, 4,07 g, 21 mm, RIC1st 202 var., Ric temp #1981

Początkowo myślałem, że jest to moneta wybita w mennicy w Mediolanie, Ric temp # 1368, ale nie pasuje ona chyba stylistycznie do Mediolanu.

digenis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #148 dnia: 10 Kwietnia 2023, 19:50:45 »
Z ciekawych antoninianów Aureliana wpadł mi również poniższy egzemplarz:

Aurelianus, aureliani, mint Serdica, officina 1, issue 8, Phase 2, November 274 – September 275, obv. IMP C L DOM AVRELIANVS P F AVG, Bust right, radiate, cuirassed (bust code B1), rev. RESTITVT ORBIS, reverse mark *//KA(•)A(•), Female figure standing right, crowning Emperor in military dress standing left, holding spear (or long sceptre) in left hand., The two recorded coins share the same pair of dies, Ric temp #2745, Ric1st 291, 3 ex. cited,

Monetę wyróżnia tytulatura, w której pojawiają się skrót imienia Domicjusz w postaci DOM.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #149 dnia: 10 Kwietnia 2023, 20:17:20 »
Miłe nabytki, miłe - zwłaszcza ten drugi: w pięknym stanie!

ZM

R E K L A M A
aukcja monet